شایعات و خرافات کنکور انسانی

شایعات و خرافات کنکور انسانی

اگر فرض را بر این بگذاریم که سال آینده کنکو99 هم همین امروز برگزار می شود، شما یکسال پیش رو دارید؛ اینکه چطور از این یکسال استفاده کنید؟ چطور همۀ این 365 روز را درس بخوانید؟ چگونه پیش بروید که وقفه ای در مطالعه و پیشرفت تان ایجاد نشود؟ و مهم تر از همۀ این ها چگونه بروید که برسید، موضوع اصلی این مقاله مشاوره ای است.

هدفم روشن کردن مسیر یکسالۀ پیش روی شماست. لازم است قبل از آنکه شروع کنید (اگر تا این لحظه شروع نکردین) یا قبل از آنکه به طور جدی وارد کنکور و فضای آن شوید، قوانین مسیر پیش رو را بدانید. این قانون ها، ذهنی و فکری است، یعنی مطالب اصلی که «رفتار کنکوری» شما را شکل می دهند. 

به شما قول می دهم هرجای این مسیر که با مشکل روبرو شوید، اگر به سراغ این نوشته بیایید، می توانید مشکل تان را ریشه یابی کنید. اگر هم به مشورت نیاز داشتید، با ارسال سوال میتونم بهتون کمک کنم. 

قانون اول

آهسته بروید ولی پیوسته

شایعات کنکور

جمله آن قدر واضح است که نیاز به توضیح نداشته باشد ولی چند خرافات در این زمینه را می گویم:

سه ماه بکوب بخونم، رتبه تک رقمی میارم. (تا به امروز که نزدیک به ده سال مشاور تحصیلی هستم، این جمله را از هیچ کدام از رتبه های برتر نشنیدم و اگر هم شنیدید، برخلاف واقعیت است و حقیقت ندارد).

حالا که انرژی دارم و اول راهه، روزی 12 ساعت بخونم بعدش کم آوردم ایراد نداره. (این اشتباه نزدیک به 50% کنکوری هاست).

قانون دوم

کنکور انسانی IQ می خواد،ولی بیشتر از اون، «عقل» می خواد.

شایعات کنکور

لطفا بهتان برنخورد، حمل بر بی ادبی هم نشود. منظورم دقیقا این است: قبل از آن که شروع کنید، قبل از آن که کاری بکنید و حتی قبل از آن که تسلیم شوید یا برنامه را تغییر بدهید کمی از قوۀ تفکر و اندیشیدن خود استفاده کنید؛دربارۀ کاری که کرده اید یا کاری که انجام خواهید داد. 

نتیجه اینکه: قبل از آنکه از توانایی یا مهارت ذهن برتر خود استفاده کنید، بیاندیشید چطور از آن استفاده کنید یا چطور استفاده کرده اید . . .enlightened

یادتان باشد شما دانش آموز انسانی هستید باید تحلیل گر باشید؛ تحلیل فقط برای درس و نمره و کنکور نیست. از این ویژگی خاص رشتۀ انسانی (که هیچ کدام از رشته های دیگر ندارند و خاص شماست،yes باید جاهایی از زندگی خود استفاده و بهره ببرید. چه جایی بهتر و ضروری تر از امروز که آغاز زندگی هستید) 

قانون سوم

ذوق رسیدن، همیشگی نیست

این که الان (تابستان) یازدهم را تمام کردید و مهرماه به دوازدهم می روید که تیرماه سر جلسۀ کنکور 99 بشینید ولی با خرافات هایی و شایعاتی که شنیدی تصمیم گرفتی کار یکسال را تمام کنی و این تاخیر و عقب افتادن از سر عمد باشد، من این قول را به شما می دهم وقتی به راحتی از یکسال عمر خود می گذرید و ساده از کنار آن عبور می کنید، سال بعد سال بسیار دشواری برایتان خواهد بود. توجیه هم این است که امسال درس مدرسه و امتحان نهایی مانع خوب خواندن است، پیش خودتان می گویید امسال درس های مدرسه و امتحانات را عالی تمام کنم و سال بعد خیمه بزنم روی کنکور!

ولی اشتباه است.می دانید چرا؟ 

دشواری نه بخاطر درس خواندن؛ بلکه دشواری کارهایی که می توانستید امسال انجام بدهید ولی انجام ندادید و مفت مفت از دست دادید! 

حواستان هست می خواهید چکار کنید؟ 

می خواهید کاری را که همه در یکسال انجام بدهند، شما طی دو سال انجام بدهید. این بَرنده شدن نیست. نه اینکه منکر برنده بودن داوطلب هایی شوم که دو ساله مزد زحمت هایشان را گرفتند، نه اصلا. آن ها دو ساله نتیجه می گیرند ولی شما می خواهید دو ساله به همان نتیجه برسید که فرض را اگر به رسیدن شما بگذاریم، شما خودتان از قصد و به اختیار، یکسال از عمرتان را هدر دادید و در واقع از خودتان عقب افتادید. 

چرا؟

چون آدمی که می تواند یکساله نتیجه بگیرد، چرا باید دو سال خودش را منتظر این نتیجه گرفتن بگذارد؟ چرا باید خودش جلوی خودش سنگ بیاندازد، آن هم چه سنگی؟!

قانون سوم

کنکور انسانی دوندگی میخواد؛ ولی کفش درست مهمتر از ماهیچه قویه

شایعات کنکور

خیلی خیلی داوطلب دیدم و دیده شده و می بینید که وقتی در مرحلۀ شروع هستند، این جمله را می گویند: به خدا هر کاری بگین انجام میدم، شما بگو (دور از جون شما) بمیرم، چشم میمیرم. فقط قبول بشم. 

نوشتن جمله های بالا برام راحت نبودند. ولی ناچارم. چون شاید کسی از شما هم این تصور و تراوش ذهنی را دارد ولی چون کسی برای گفتو شنود ندارید، در ذهن تان می ماند. پس لطفا خوب ادامۀ قانون سوم را بخوانید.

شما یکسال یا مدت پیش رو دارید (ممکن است دیر این مطلب را بخوانید). مهم این است که بپذیریذ خوب و درست خواندن مهم تر از زیاد خواندن است. جملۀ من به معنای نادرستی زیاد درس خواندن در برخی شرایط نیست. اما همان زیاد خواندن هم اگر درست و خوب نباشد، به جایی که باید برسد یا می خواهید برسد، نمی رسد. 

«درست» به چه معناست

منظورم روش مطالعه، استراتژی درست، منبع درست، برنامه مطالعاتی درست و مشاور خوب و متخصص است.

اینها را از کجا بدانید

از همین سایت انسانیها. روش مطالعه، برنامه مطالعاتی، اصول کنکوری خواندن، صفحۀ ویژۀ مشاوره و برنامه ریزی، همه و همه خدمات ما برای شماست. 

قانون چهارم

کنکورانسانی، جنگندگی میخواد؛ ولی مهتر از زور، اسلحه خوب و سواد استفاده از اسلحه ست.

شایعات کنکور

وقتی تصمیم به تلاش می گیرید و شروع می کنید قطعا باید ابزارهایی داشته باشید چون با دست خالی، نبرد با یک تانک زره پوش اصلا منطقی و عاقلانه نیست. همانطور که بلند کردن یک فروند پهباد یا جنگندۀ پیشرفته برای حمله به چند نفر سرباز نادرست است.

پس ابزارهای خودتان را درست و اصولی انتخاب کنید. ابزار شما همان کتاب ها و منبع یادگیری شماست. 

خرافات و شایعات ابرارهای کنکور انسانی

چون مسئلۀ مهمی است باید بدون تعارف بگویم: فریب ظاهر و رنگ و بوی کتاب های غیر تخصصی را نخورید. محتوای تخصصی و درست، باید اولین و آخرین فاکتور برای انتخاب کتاب باشد.

قانون پنجم

کنکور انسانی، آدم خودش را میخواد؛ هم داوطلب هم مشاور

شایعات کنکور

این قانون به شما کنکوری ها ربط پیدا می کند+من و همکارن مشاور.

شما به عنوان داوطلب کنکور انسانی، اجرا کنندۀ طرح و برنامه ای هستید که مشاورهای متخصص به شما می دهند. این که تا چه میزان و با چه کیفیتی این مسیر را طی می کنید، مهم است. مهم تر از این مسئلۀ شما، مسیری است که مشاور شما ارائه می دهد. 

پس هم حواستان به کارهای خودتان باشد هم به حرف ها و برنامه هایی که می شنوید. 

چند خرافات مشاوره ای رشتۀ انسانی

علوم انسانی حفظی است. روخوانی و روزنامه خوانی کن، بعدش کتاب را ببند و برای خودت تکرار کنsurprise امروز که درس خوندی، اصلا تست نزن، بذار 2-3 روز بعدش. و . ..  

قانون ششم

قانون کلی درباۀ کنکور غلطه

کنکور یک روند فرسایشی است. یعنی افت و خیزهایی که طی مسیر برای شما و دیگر داوطلبان اتفاق خواهد افتاد، بیشتر از آن است که از همان ابتدا به موفقیت یا شکسی ی داوطلب حکم داد. 

چرا چنین است؟

چون باید 365 روز بگذرد، نه یک ماه یا شش ماه و نه حتی  11ماه و 28روز . کسی برنده است که تا دقیقه 90 بدود، به خط پایان برسد و طناب خط پایان را عبور کند. حتی ماندن پشت خط پایان هم نمی تواند به معنای برنده بودن در کنکور باشد.

خرافات و شایعات قانون ششم

هرکی (حتی خودت) بهت گفت کنکور انسانی راحته و میشه با سه چهارماه درس خوندن قبول شد، دشمن یا دوست نادان است. 

هرکی (حتی خودت) گفت کنکور انسانی سخته و کار تو نیست یا اصلا کنکور نداده تو زندگیش یا چون روشش اشتباه بوده، حداقل دو بار کنکور داده.

تعریف کنکور و جمع بندی

کنکور یک امتحان است که از امروز یکسال فرصت مطالعه برای آن دارید. طوری بخوانید که از همۀ این روزها استفاده کنید. اشتباهات احتمالی را پیش بینی کنید. سنگ روبرویتان را یا بردارید، یا خُرد کنید و اگر زورتان نرسید، دورش بزنید؛ به همین راحتی. حواستان باشد از کدام مسیر و با چه ابزاری قدم بر می دارید و چه کسی همراهتان است.

 

اگر تلاشگر هستید

موفق باشید و بمانید

معلممشاور

1 نظر

شنبه 4 آبان 1398

خیلی خوب. ممنونم

پاسخ انسانی ها

شنبه 4 آبان 1398

ممنون که مطالب را میخونین و با نظراتتون، دلگرمی بیشتری بهم میدین. 

موفق باشید و بمانید. رستم جو

نظر شما چیست؟