روش مطالعه کنکوری علوم انسانی

روش مطالعه کنکوری علوم انسانی

درباره انواع دروس و سوالات کنکور انسانی در یک مقاله-مشاوره جداگانه توضیح داده‌ایم که علوم انسانی چه تیپ درس‌ها و تست‌هایی دارد. موضوع این مقاله-مشاوره روش مطالعه کنکور رشته انسانی است. لطفا قبل یا بعد از ادامه این مشاوره، مطلب علوم انسانی و کنکور آن را بخوانید.

مراحل مطالعه

شناخت. آموزش. ارزیابی آموزشی. پُرکاری تستی. گنجینه نویسی. مرور و مرور و مرور.

این مراحل را در دو نوبت انجام می‌دهید؛ شناخت. آموزش و ارزیابی آموزشی را در یک مرحله و بقیه مراحل را در نوبت مطالعه‌های بعد.

1.شناخت

در این مرحله دو کار انجام می‌دهید. 1) بررسی سوالات کنکور 98 که همین امروز باید انجام دهید. 2) بررسی سوالات درس به درس از روی کتاب مشاوران که قبل از شروع مطالعه هر درس انجام خواهید داد. 

بررسی سوالات کنکور98 را برای رسیدن به یک نگاه کلی و شناخت جامع از کنکور می‌خواهید تا بدانید قرار است با چه چیزی روبرو شوید و کار دوم را برای دقیق‌تر کردن و ریز شدن در جزئیات هر درس و هر کتاب می خواهید.

روش مطالعه کنکور

شناخت یعنی چی

چند مثال می زنم که کاملا متوجه منظورم بشوید.

ادبیات عمومی 25 تست و 18دقیقه زمان دارد که در 3-4صفحه دفترچه عمومی جا شده اما 15سوال اقتصاد با 10دقیقه زمان حدودا 7صفحه شده. تنوع تیپ سوالات ادبیات بیشتر از اقتصاد است. سوالات املا و معنی لغت ادبیات را هم می شود در قالب جمله دید و هم بیرون از جمله. 

سوالات تاریخ و جغرافی مثل سوال200 این معنای مهم را دارند که هرسوالی را باید خواند پس هیچ کتابی را حذف نکنید اگر زمان کافی در اختیار دارید. اگر هم مجبور به حذف کتاب شدید (به دلیل نداشتن وقت) دلیل برای نخواندن سوالات کنکور نیست. و . . . 

لطفا وارد جزییات بیشتر از این نشوید که از هر تیپ چند سوال آمده! چون:

هدف این است که به نگاه کنکوری برسید و بدانید کنکور چگونه است.
زمان لازم برای این مرحله

برای مطالعه دفترچه 98 حداقل دو ساعت وقت در نظر بگیرید. با فرض این که 12 درس دارید و هر درس حداقل 10 دقیقه زمان بخواهد و برای شناخت درس به درس در هر نوبت مطالعه، حدودا 5دقیقه کافیست که تست های همان درس را قبل از شروع مطالعه اش بشناسید.

یک پیشنهاد ویژه
برداشت‌ها و تحلیل خودتان از هر درس را در این مطلب ارسال کنید تا دیگران هم بخوانند.

روش مطالعه کنکوری علوم انسانی

2. آموزش

این مرحله از مطالعه، زمان‌بَرترین بخش کار است. منبع آن هم می‌تواند کتاب درسی و درسنامه کتاب مشاوران باشد یا همان درسنامه مشاوران کافی باشد. این را شما تشخیص بدهید که در چه سطح از نیاز آموزشی هستید و بر آن اساس پیش بروید. اما قبل از شروع به مطالعه مشخص کنید که مبادا درگیر چند منبعی شوید!

ممکن است لازم باشد یک درس را در چند نوبت مطالعه تمام کنید.  کاری را که لازم است انجام دهید. مهم این است که آن را یکبار برای همیشه انجام دهید. لطفا درگیر جزییات نشوید. جزئیاتی مثل هایلات کردن یا خط کشیدن و نکشیدن. نمی‌گویم این کارها را انجام ندهید، منظورم این است که هدف مهم شما، یادگیری درس در آرامش و تمرکز و با روش درست است.

3. ارزیابی آموزشی

یعنی بلافاصله بعد از یادگیری تست بزنید. با این هدف که کیفیت یادگیری خود را بسنحید. پس دنبال درصد گیری یا تعداد درست و نادرست نباشید. اما مهم باشد که چرا نتوانستید بلافاصله پس از مطالعه، به تعداد منطقی و قابل قبولی از تست‌ها، درست پاسخ بدهید. نقطه ضعف خود را پیدا کرده و برطرف کنید.

چرا این‌کار لازم است

شما با این کار، مطمئن هستید دلیل نادرستی پاسخ‌هایتان فراموشی مطالب نیست و قطعا ایراد از جای دیگری است؛ مثل روش و کیفیت مطالعه، حواسپرتی یا . . . و نمی‌توان تقصیر را گردن حافظه و فراموشی انداخت. 

چند تست بزنید

تعداد تست‌هایی که باید بزنید، بر مبنای حجم مطلب خوانده‌شده، تعداد کل تست‌های مطلب خوانده‌شده، میزان اهمیت درس و سوال‌خیزی آن، میزان احساس نیاز شما برای اطمینان از یادگیری و فاکتورهای مهم دیگر آموزشی باشد.

چند مثال 

درس اول منطق را که تمام کردید، می بینید 50 تست در کتاب مشاوران دارد. اما در هر درس یک بخش از تست ها با عنوان مرور کلی وجود دارد. توصیه می کنم همه این تست ها را کار کنید. اما درس دوم روان  شناسیی به دلیل حجم بالای مطالب و تست ها را در 3 نوبت می خوانید(فرض کنیم). در نوبت مطالعه اول این موضوعات را می خوانید: تعریف روان  شناسیی رشد. عوامل موثر بر رشد، عوامل محیطی، عوامل وراثتی، فراخنای زندگی، ویژگی رشد قبل از تولد  تا ابتدای ویژگی‌های رشد دوره کودکی مطالعه می کنید که چیزی حدود 70 تست دارند. بیشترین تست ها مربوط به «عوامل وراثتی و محیطی» است. با این توصیفات بعد از مطالعه، از موضوعات دیگر 3 تست به صورت رندوم و از عوامل وراثتی و محیطی 5 تست کار کنید. 

اگر نتوانستید به حداقل 80% تست‌های هر بخش درست پاسخ بدهید، فقط همان بخش را یکبار دیگر با دقت بیشتر بخوانید سپس در نویت مطالعه بعدی پرونده جدیدی از درس رشد را باز کنید. 

مرحله اول مطالعه در اینجا تمام می‌شود و شما یک نوبت مطالعه را تمام می‌کنید که نیاز به استراحت در حدود 10-15 دقیقه دارید. اگر هم چند نوبت مطالعه پشت سر هم داشته اید که استراحت طولانی‌تری لازم است.

روش مطالعه کنکوری انسانی

4. پُرکاری تستی

در نوبت مطالعه بعدی به سنجش کامل و پرکاری تستی بپردازید. یعنی سعی کنید تمام تست‌های مطلب خوانده شده را کار کنید. زمان گرفتن در این تست‌ها هم می‌تواند مهم باشد و هم می‌شود اولویت دوم شما باشد. این که تست را با لحاظ کردن زمان استاندارد کار کنید یا خیر، بستگی به سطح تسلط و نیازِ آموزشی-سنجشی شما دارد. ممکن است برای درس ریاضی نتوانید زمان را لحاظ کنید اما در دین و زندگی لازم باشد. پس خودتان را با قوانین ناننوشته محدود نکنید.

برنامۀ مطالعاتی تابستان ویژۀ کنکور99 انسانی را در همین سایت انسانیها ببینید که ویژه فصل تابستان و کنکور 99 است!

5. گنجینه‌نویسی

اسمش را «گنجینه» گذاشتم چون واقعا ارزشمند است و اسمش را خلاصه نگذاشتم که آن را با خلاصه‌نویسی اشتباه نگیرید؛ چون درباره خلاصه‌نوبسی مطلبی ویژه خواهید خواند. 

در گنجینه چه بنویسید

شناسنامه درس

- بخش‌ها و چارچوب کلی و زیرمجموعه‌های هر بخش از درس

- نکته‌های مهمی که از مجموع 4 مرحله گذرانده شده خودتان کشف کردید و در هیچ منبع نخواندید.

- و هر نکته‌ای که خودتان ضروری می‌دانید.

پس قدر آن را بدانید، آن را جدی بگیرید، منظم و مرتب بنویسید و خوب از آن مراقبت کنید.

در برخی درس‌ها مثل فارسی و ریاضی این روش با تغییراتی است. حتما در این باره برایتان خواهم نوشت. 

درباره خلاصه‌نویسی هم به این مطالب مراجعه کنید: درست خلاصه بنویسید

6. مرور و مرور و مرور

مطالعه در 5 مرحله‌ای که گفتم، تنها 60% کاری است که باید انجام دهید. بخش مهم و اساسی کار مانده است. این بخش، هم ساده است هم زمان کمتری می برد اما اگر آن را در برنامه خود پیش‌بینی نکنید و جدی نگیرید، قطعا چیزی از 5 مرحله قبل عایدتان نخواهد شد. پس مرور را جدی بگیرید و هرگز حذف نکنید!
زمان مرور

حتما سعی کنید مرور آخر هفته داشته باشید. حتما سعی کنید مرور پایان فصل هر کتاب داشته باشی. حتما سعی کتید مرور چند هفته یکبار داشته باشید. یعنی وقتی چند هفته حجمی از درس ها را پیش بردید، یک هفته پیش‌روی نکنید. بلکه همه مدت هفته را برای مرور بگذارید. شک نکنید بدون مرور قافیه را باختید. 

 

سه مطلب مرتبط با این مقاله مشاوره:

روش مطالعۀ دروس متنی-بخش اول

روش مطالعۀ دروس متنی-بخش دوم

 

اگر از هر جای این روش مطالعه سوالی دارید، از قسمت ارسال نظرات همین مقاله مشاوره بفرستید.

موفق باشید و بمانید

24 نظر
سپيده هاديان

چهارشنبه 2 مرداد 1398

سلام وقتتون بخيرببخشيد منظورتون چيه از اينکه مفهومي بخونيم؟ اصلا چطوري بايد مفهومي بخونيم؟ چطوري مفهوم ي مطلب رو بفهميم؟ممنون از پاسخگويتون

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 7 مرداد 1398

سپیده خانمی سلامheart

سلام
اول بهتر است ، موانعی را که مانع مفهومی خواندن میشد  و خودم تجربه کردم و درسی را یاد نگرفتم ، بگویم:
این عوامل شامل : بلند بلند خواندن ، گوش کردن موسیقی و دیدن فیلم ، چک کردن گوشی یا بودن در محیط خیلی گرم و خیلی سرد  هنگام مطالعه است .
من ، خودم به هیچ وجه نمی‌توانستم درسی را با نگاه حفظی بخوانم . چون اساس یادگیری ، مفهومی است . 

سریعترین راه برای رسیدن به مفهومی خواندن، شناخت پیدا کردن از سوالات کنکور است. وقتی سوالات کنکور را طبق همون مثالهایی که توی مطلب هست، ارزیابی کنید، بهتر می تونین  به مفهومی خوندن برسین چون سوالات کنکور مفهومی هستند.

نقطه مقابل مفهومی، حفظی خوندن هست. اگر طوری بخونی که بتونی برای کسی دیگه کامل و جامع توضیح بدی و اون طرق مقابل هم بفهمه، میشه بهش بگیم مفهومی خوندن.

یه مثال بزنم:
یا برای درس فارسی یا فنون ،  ریز و درشت یک بیتی که می‌خواندم را در می آوردم مثلاً وزن بیت ، مفهوم ، ارایه یا از نظر دستور بررسی میکردم .

 

موفق باشی.

زینب سلیمی

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

سلام من از نکته برداری و توصیحی که دادین چیزی نفهمیدم میشه ی بار بگین چیا نکته نویسی کنم یا چه چیزیا نکته برادی نکنم و اینکه در دفتر نکته برداری کنم یا جایی دیگر و اینکه نکته برداری کردم به چه درد میخوره و کی باید از انها استفاده کنم و با نکته برداری دیگه کتابا نباید بخونم

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

سلام.

اگر همین مطلب را خوندین و نمیدونین چطور نکته برداری کنین، لطفا مطلب ویژۀ خلاصه نویسی، نکته نویسی و حاشیه نویسی را مطالعه کنید.

اگر چنانچه بعد از مطالعه اون مطلب، سوالتون جواب داده نشده بود، زیر همون مطلب کامنت ارسال کنین. و لطفا مشخصاتتون را هم بنویسین یا لز بخش ثبت نام رایگان و سریع سایت  اقدام کنید

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

سلام خسته نباشید ممنونم که برای ۱۴۰۰یها برنامه رایگان گذاشتین خواستم ببینم این مراحلی که گفتین تمام اینها به ترتیب گفته شده و ما باید به همین ترتیب ازشناخت شروع کنیم تامرور ؟؟؟؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

سلام به شما 1400 انسانی.

این برنامه رایگان نیست؛ هدیه ما دوستداران انسانیها به شماست. 

اما در مورد ترتیب اجرا. شما کنکورشناسی را یکبار برای کنکور 98 که انجام بدین، نیازی به تکرارش نیست. فقط اگر میخواین برای کنکور بخونین این مراحل را در یک زنگ انجام بدین:

1) شناخت و ارزیابی تست ها؛ چند دقیقه. حدود 3-5 دقیقه.

2) آموزش براساس درس و سطح نیاز آموزشی شما. که از کتاب درسی و درسنامه باشه یا فقط درسنامه.. با حداکثر زمان ممکن و مورد نیاز.

3) ارزیابی آموزشی: بالافصله چند تست با رویکرد ارزیابی سطح کیفی مطالعه و یادگیریتون بزنین. با اهداف گفته شده در متن.

اگر نیاز بود بخش یا بخش هایی را دوباره بخونین. در همین مرحله، میتونین حاشیه نویسی و برداشت های شخصی خودتون از درس را بنویسید. 

اگر نه در زنگ بعدی این مراحل را انجام بدین:

1) پرکاری تستی. 

2) نکته نویسی: نکته هایی که خودتون از تست ها و پاسخنامه بنظرتون مهم هستن یا سوژه سوال و هر نکته که خودتون کشف کنین.

3) خلاصه درس را بنویسین. خلاصه که به معنای واقعی نقشه جامع از درس باشد، نه عین جملات درسنامه. 

خلاصه نوشتن در زنگ دوم به دو دلیل بهتر هست: 

1) برداشت شما از درس، با تستها کاملتر می شود. (نه اینکه لازم باشه نکته ها را توی خلاصه بنویسین)

2) زمان مطالعه زنگ اول طولانی تر میشه با خلاصه نویسی.

 

مطلب مربوط به خلاصه نویسی:

درست خلاصه بنویسید

 

موفق باشید و بمانید

رستم جو

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

سلام خواستم بپرسم فقط برای ی سری قبل از اینکه استارت کار را بزنیم فقط نگاهی به سوالات کنکور ۹۸ کنیم یا هرسری هر درسی را که میخوانیم باید سوالات کنکور۹۸ را قبلش بخونیم؟؟؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

سلام . شما یکبار به مدت 2-3 ساعت همه سوالات کنکور 98  را (اگر نظام جدید هستید) بررسی کنید.با این کار کنکور شناسی شما  کاملتر و و اقعی خواهد شد.

اما به صورت درس به درس برای هر کتاب این کار را از تست های کتاب مشاوران انجام بدین، تا جایی که دستتون بیاد تیپ سوالات هر کتاب چطور هست و روش مطالعه را به صورت دقیقتر و کاملتر بدست بیارین.

لطفا در کامنت های  بعدیتون جزئیات ضروری مربوط به سوالتون و اسم خودتون را بفرستن.

 

رستم جو

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

نکته برداری به چه دردی میخوره؟؟؟و چه چیزهایی را باید نکته برداری کنیم با نکته برداری کردن بعد که نکته برداری تموم شد لازمه بازم کتابا بخونیم یا نکته برداری ها و کمک درسی ها کافیه

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 16 مرداد 1398

سلام.

نکته برداری برای چند منظور انجام میشه: روند مطالعه را فعال و پویا انجام بدین؛ که زود دچار خستگی و کسالت نشین. در واقع نوعی درگیری ذهنی شما را با موضوع بیشتر می کنه.در مطلب زیر کاملا توضیح دادیم نکته نویسی، خلاصه نویسی و حاشیه نویسی و اصولش را گفتیم.

لینک مستقیم مطلب: درست خلاصه بنویسید

اگر و اگر بعد از خوندن اون مطلب همچنان سوالی براتون باقی مونده بود، زیر همون مطلب و لطفا با ذکر  اسمتون  بفرستین.

 

موفق باشید و بمانید

رستم جو

شنبه 2 شهریور 1398

با سلام یعنی برای مرحله پرکاری تست هنگامی که یه نوبت خواندن تموم شد در نوبت بعدی آن درس همه ی تست های موجود در کتاب مشاوران رو بزنیم و بعد مبحث یا درس بعدیش رو بخونیم..(ببخشید اما متوجه زمان پرکاری تستی نشدم😅)

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 3 شهریور 1398

سلام دوست عزیز. درباره مرحله پرکاری تستی در کامنت های  قبلی توضیح داده شده. این مرحله از مطالعه در حالتی که برای ازمون بخواین بخونین یا در حالت دیگه، نیاز به تنظیم زمان خودش داره.

موفق باشید و بمانید . رستم جو.

شنبه 2 شهریور 1398

سلام خیلی ممنون از راهنماییهاتونمن که کنکور ۱۴۰۰ هستم که از سوالات کنکور ۹۸ چیزی سر در نمیارم که بخونمشون به جز منطق و اقتصاد پس چیکار کنم 2 - خلاصه نویسی رو بزاریم وقتی درس تموم شد شروع کنیم بنوشتن یا در همان حین درس خوندن ؟و اینکه برای مرور هر چند هفته یا اخر هفته که گفتید فقط باید خلاصه نویسی خودمون رو بخونیم و ی آزمون تا محدوده مطالبی که خوندیم؟ یا دوباره متن کتاب رو بخونیم؟ ممنون از محبتتون

پاسخ انسانی ها

شنبه 2 شهریور 1398

سلام. میتونین برای کنکور شناسی چند کار بکنین: تحلیل کنکور هر درس را که در اتاق علمی سایت انسانیها هست، بخونین. روانشناسسی،عربی و اقتصاد را میتونین بخونین. کار دیگه اینکه قرار نیست شما به سوالات جواب بدین. همین که با ویژگی های کلی  هر درس به طور کلی آشنا بشین کافیه. شناخت دقیقتر را به صورت درس به درس و کتاب به کتاب بدست میارین. البته زمان کافی برای این کار در اختیار دارین  و تجربه این دو سال پیش رو به شما کمک خواهد کرد.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

شنبه 2 شهریور 1398

😢میشه بگید مرحله پرکاری تستی چه زمانی صورت میگیره بلافاصله بعد از خواندن همه ی تست هارو حل کنیمروز بعد قبل از شروع درس جدیدجمعه ها تمام تست های درس های خوانده شده...عملا باید همه ی تست های یک درس را کار کرده باشیم تا درس بعدی را شروع کنیممیشه لطفا راهنماییم کنید

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 3 شهریور 1398

سلام. مرحله پرکاری تستی توی اغلب درسها میشه همون روز و زنگ انجام بشه. مثل دینی یا جامعه یا فارسی. ولی برای بعشی درسهای دیگه مثل منطق یا ریاضی روز بعد یا زنگ بعد. 

چند نکته: یکی اینکه درسهایی که همون روز پرکاری تستی انجام بدین ممکنه به همه تستها نرسب که کار کنین. این طور موارد براتون توی برنامه مثل جامعه شناسی  زنگ مرور دو درس با هم گذاشتیم. ولی منطی یکزنگ ویژه پرکاری دارین.

به طور کلی پرکاری تستی هدف اینه که یادگیری ریزموشوعی انجام بشه. برای این تکمیل یادگیری ریزموضوعی گاها دو زنگ لازم هست و گاها یکزنگ کافیه.این شرایط و روش مطالعه در حالتی که بخواین آزمون شرکت کنین  متفاوت هست. چون بودجه بندی ازمون اجازه نمیده انقد زمان برای هر درس بذارین و ناچار پرکاری تستی هر درس همون زنگ انجام میشه مگر در موارد نادر. که در برنامه مطالعاتی مهرماه ویژه آزمونها لحلظ می کنیم.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

جمعه 19 مهر 1398

سلام وقت بخيرامكانش هست برام يك برنامه ريزي شخصي بريزيد و كمكم كنيد؟!

پاسخ انسانی ها

شنبه 20 مهر 1398

سلام. برنامه ریزی های هفتگی و دقیق روزانه در سایت انسانیها گذاشته شده که میتونین دانلود واستفاده کنید. اگر مایل به داشتن برنامه ریزی شخصی هستید، شماره تماس و مشخصات اعلام کنید که با شما تماس گرفته شود.

موفق باشید 

دوشنبه 22 مهر 1398

سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم فاصله زمانی بین ارزیابی اموزشی و پرکاری تستی چه مقدار باید باشه؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

سلام. درس به درس فرق داره. مثلا شما در فارسی، همون روز و همون زنگ پرکاری تستی دارید یا در جامعه شناسی. اما توی منطق اینطور نیست. 

اگه به برنامه ریزی داده شده برای کنکور 99 نگاه کنید، کاملا همه درسها مشخص است. این هم لینک  برنامه ریزی هفتگی برای کنکور 99 انسانی

موفق باشید و بمانید. رستم جو

چهارشنبه 8 آبان 1398

سلام. اگه طبق برنامه مهرماه که گذاشتین پیش بریم مرور ها درست انجام میشه یا جداگونه زمان بزاریم

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 9 آبان 1398

سلام. شما برای دروس دوازدهم هر هفته چهارشنبه ها مرور دارید. برای دروس پایه هم بعد از هر چند درس یا هر فصل یا بخش براتون مرور گذاشتیم و خواهیم گذاشت. نگران نباشید.

موفق باشید. انسانی یار

پنجشنبه 14 آذر 1398

من چطور میتونم برای کنکور ۱۴۰۰با برنامه تون پیش برم؟لطفا راهنمایی کنید که این برنامه رو از کجا پیدا کنم؟🙏♥️

پاسخ انسانی ها

شنبه 16 آذر 1398

سلام . لینک مطالعه مطلب راهنمای اجرا و دانلود فایل برنامه ریزی: برنامه ریزی هفتگی یازدهم انسانی و کنکور 1400

یکشنبه 27 بهمن 1398

سلام خسته نباشید من کنکوری ۹۹ هستم می خواستم بدونم تا کنکور می تونم کل دروس پایه را دوره کنم یا دیره

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 27 بهمن 1398

سلام. این مطلب را در سایت بخوانید: شروع از الان برای کنکور انسانی

یا در بخش جستجوی سایت، وارد کنید

موفق باشید

جمعه 23 اسفند 1398

سلام خسته نباشید میخواستم ببینم اگه از الان شروع به خوندن کنم میتونم رتبه خوبی کسب کنم مثلا روزی 10ساعت بخونم

پاسخ انسانی ها

شنبه 24 اسفند 1398

سلام . در بخش جستجوی سایت  کلمه  شروع را سرچ کنید

موفق باشید

دوشنبه 18 فروردین 1399

سلام خسته نباشید ببخشید من از دوره ابتدایی و راهنمایی یاد گرفتم که همه در شامو بلند بلند و حفظی بخونم الان وارد رشته انسانی شدم و بقیه هم میگن که یک رشته حفظی هست و نمیتونم که مفهومی بخونم من باید چیکار کنم

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 19 فروردین 1399

سلام به شما دوست عزیز.
ورودتون به رشته جذاب و مفهومی علوم انسانی رو تبریک میگم.
قبل از اینکه از اشتباه بودن این باور بگم لازمه ازتون بخوام درصورت امکان عادت بلند بلند خوندن دروس رو تدریجا از بین ببرید چون انرژی زیادی رو از شما میگیره این روش و طبیعتا بازدهیتون افت می کنه.
نه تنها علوم انسانی بلکه هیچ علم دیگه ای نمی تونه حفظی باشه.
برخی دروس در تمامی رشته ها "حافظه ای" هستند.
به این معنی که لازمه بعد از یادگیری کامل مبحث مطالعه شده جزئیات اون رو به خاطر بسپارید.
تاکید میکنم؛بعد از یادگیری:)
بنابراین لازمه شما هم از این به بعد این دیدگاه رو در مطالعتون داشته باشید که در مرحله اول لازمه با مطالعه دقیق و خط به خط کتاب درسی،مطالعه درسنامه کتاب کمک آموزشی و انجام خلاصه نویسی به زبون خودتون اون مطلب رو به طور کامل 'بفهمید' و 'درک کنید'.نه صرفا حفظ کردن:)
مقالات مختلف اتاق علمی دروس در همین سایت جزئیات این موضوع رو یاد میدن بهتون.
راستی!
خیلی جای خوشحالی وجود داره که این موضوع رو از یک مشاور غیر متخصص در حوزه علوم انسانی نپرسیدید که خدایی نکرده باور حفظی بودن علوم انسانی در تایید کنن براتون.
موفق باشید.
دشتبان

دوشنبه 18 فروردین 1399

سلام مطالبتون عالی بود میخواستم بگم من دهم هستم بهترین کتابهای تست برای رشته انسانی چیه ؟؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 19 فروردین 1399

سلام به شما دوست عزیز.
کتاب های کمک آموزشی موجود در بازار عموما از یک حداقل استاندارد برخوردارن و تفاوت آنچنانی با هم ندارن.
اما توصیه ما خرید از ناشر تخصصی رشته علوم انسانیه.
موفق باشید.
دشتبان

شنبه 23 فروردین 1399

سلام من از تابستون ۹۸ شروع کردم به خوندن درسامو مفهومی میخونم طوری که میتونم کتاب رو توضیح بدم اما نمی دونم چرا تست های که میزنم درصدشون پایین روش مهندسی معکوس جواب میده یا نه؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 24 فروردین 1399

سلام به شما دوست عزیز
اول جواب سوال آخرتون رو می دم.
به دنبال روش های عجیب نباشید.
برای موفقیت لازمه همین روش های اصولی و معمول رو به طور مستمر اجرا کنید.
خب شما مرحله یادگیری رو کاملا اصولی سپری می کنید و مشکلتون در مرحله تست زنیه.
اگر منظورتون از درصد پایین در مرحله تست زنی هستش باید بگم تو این مرحله اینکه به تست پاسخ درصد دادید یا نه به هیچ وجه اهمیته نداره‌.
اونچه مهمه تحلیل اون تست و یادگیری نکتشه.
اگر درصد آزمونتون پایینه با توجه به یادگیری کاملتون حل تست های سطح بالاتر می تونه کارساز باشه.
موفق باشید.
دشتبان

پنجشنبه 22 خرداد 1399

سلام بنظرشما مرور زیاد این اواخر کنکور کارامدتره یا تست زیاد؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 23 خرداد 1399

سلام. مرور براساس تست. البته با مشاور و پشتیبان خودتون بهتره مشورت کنید 

شنبه 21 تیر 1399

سلام وقت بخیر. عذر میخوام برای مطالعه کنکوری فرضا یک درس از پایه 10 خوندیم بعد یک درس از پایه 11 رو مطالعه کنیم؟ یا تا پایه اول رو تموم نکردیم شروع به پایه دوم نکنیم؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 21 تیر 1399

سلام. از برنامه ریزی هفتگی منتشر شده در سایت استفاده  و الگوبرداری کنید

یکشنبه 22 تیر 1399

سلام وقت شما بخیر من دانش اموز یازدهم انسانی ام و دارم برای کنکور 1400 اماده میشم من بیشتر دروس رو سعی میکنم اول به صورت یک پیش خوانی داشته باشم و بعد برای خودم یا یک شخص خیالی بصورت مفهومی و باصدای بلند سطرسطرو توضیح میدم :.) کمی خسته کنندس ولی باعث میشه خیلی بهتر یادبگیرم و انگار یه وسواس پیدا کردم که حتما باید اینکارو انجام بدم... نظر شما چیه؟ بنظرتون اینکار درسته یا اشتباه؟ برای زود خسته شدنم باید چیکار کرد!؟ ازتون ممنونم

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 22 تیر 1399

سلام. پیشنهاد ما را در این نوشته بخوانید و میتونین اجرا کنید

شنبه 4 مرداد 1399

سلام ببخشید توی دفترچه سوالات کنکور تعداد سوالات چقدره ؟؟؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 5 مرداد 1399

سلام. 280 سوال

پنجشنبه 3 مهر 1399

ببخشید واسه رشته انسانی باید بعد از مطالعه یا بلافا صله تست زد

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 6 مهر 1399

سلام دوست عزیز
بهتر از ۲۴ ساعت از مطالعه شما بگذرد و بعد تست بزنید

پنجشنبه 3 مهر 1399

سلام خسته نباشید خواستم ببینم بعد از مطالعه بلا فاصله تست برنم یا روز بعد رشته انسانی ممنون اگه پاسخ بدین

پاسخ انسانی ها

جمعه 18 مهر 1399

سلام به شما.

مطلب     برنامه‌ریزی ویژه روانشناسی کنکور 1400  را بخوانید. 

چهارشنبه 23 مهر 1399

سلام من برنامه برای کنکور دارم ولی نمیدونم چه کتابهای در سال دهم ویازدهم ودوازدهم بیشتر بخونم مثال روز شنبه دینی زندگی 12 بخونم و یک شنبه هم دینی دارم 11 بخونم یانه یا دوباره کتاب 12 بخونم

پاسخ انسانی ها

جمعه 25 مهر 1399

سلام به شماو

مطلب  برنامه‌ ریزی هفتگی برای کنکور 1400 انسانی  را بخوانید و برای مطالعه و تست زدن دروس از این برنامه الگو بگیرید. 

نظر شما چیست؟