سختی‌های منطق و فلسفه

سختی‌های منطق و فلسفه

دشواری‌ها و لذت‌ها

دشواری‌های ذاتی-انتسابی فلسفه و منطق برای دانش آموزان و کنکوری‌ها تمامی ندارد. دشواری ذاتی که می‌گویم منظور ذات نسبتا پیچیدۀ این دو درس، به عنوان دانش‌های کلامی است. اما دشواری‌های کتاب درسی، امتحان و سوالات کنکور آن  را باید انتسابی گفت:

«نوشتن کتاب آموزشی برای فلسفه از یک طرف دست و پایت را در چارچوب کتاب درسی بسته است و از طرفی دیگر چارچوب کنکور. اما تو بخواهی سعی کنی که کتابی بنویسی تا دانش آموز را به فلسفه نزدیک کنی، کار سختی است»!

البته که این دشواری‌ها خالی از لذت نیستند. همچنان‌که با یادگرفتن، شیرین هم می‌شوند:

«هر درس پنجره‌ای است به جهان، اما فلسفه همۀ دیوارهای جهان را . . . » خوبی یا شاید هم بدی فلسفه و منطق این است که حد وسط ندارند؛ یعنی نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود. یا باید از این درس و کتاب متنفر باشی یا عاشق خواندن‌شان.

نظر شما چیست

«این درس را هیچ جوره نمی‌شود خواند». «هرچقدر میخونم، نمی‌فهممش». «من از این درس متنفرم»

این جملات از زبان انسانیها و البته مهمان‌های همیشگی انسانی (تغییر رشته‌ای‌ها) شنیده می‌شود. باید بگویم محتوای کتاب درسی فلسفه و منطق به خودی خود پیچیده هستند و تست‌های کنکور این مطالب را چالشی‌تر کردند. یعنی این نوع برخوردی که با فلسفه و منطق دارید، هم طبیعی‌ست و هم غیر طبیعی.

طبیعی بودنش بخاطر دشورای‌های ذاتی‌شان است و غیرطبیعی بودن برخورد شما، ریشه در نوع مواجهۀ شما دارد. منظورم این است اگر روش درست مطالعۀ آن را بدانید، هم از دشواری‌هایش کم می‌شود (نه اینکه کاملا از بین برود، چون پیچیدگی‌های هر دانش را نمی‌شود جدای از آن تصور کرد) و هم اینکه از چالش‌های یادگیری فلسفه و منطق لذت خواهید برد.

منطق

هروقت که می‌خواهید منطق بخوانید، این تعریف از «فارابی» را که یادتان باشد، متوجه اهمیت آن می‌شوید:

«منطق در رأس تمام علوم قرار دارد؛ زیرا احکام منطق در تمام علوم جاری است».

فلسفه

روش مطالعه فلسفه منطق

که با دو کتاب در پایه‌های 11و12 در حوزۀ فلسفۀ یونان و فلسفۀ اسلامی است. «ارسطو» دربارۀ فلسفه می‌گوید:

«فلسفه علم موجودات است؛ از آن سو که وجود دارند».

نقشۀ جامع  مطالعاتی

می‌خواهم تجربه‌های شخصی خودم در مطالعۀ فلسفه و منطق را با شما به اشتراک بگذارم. شما هم روش و تجربۀ خودتان را در کامنت ارسال کنید.
ویژۀ کنکور 99

شما کنکوری‌های 99 که مطمئنم تنبلی‌ها و درس نخواندن را کنار گذاشتید، پیشنهادم به شما این است:

هر بار هر درسی را که می‌خوانید این‌طور فرض کنید که بار آخر مطالعه است و قرار است به زودی کنکور برگزار شود و شما برای آن درس کاملا آماده باشید.

با این کار (نه اینکه بخواهم استرس و نگرانی را از الان در جان خودتان بیاندازید، بلکه) می‌خواهم عمیق بخوانید، جدی بخوانید، مفهومی بخوانید. شما باید منطق را جزو اولویت‎‌های مطالعه بدانید. از هر زمان که شروع به مطالعه می‌کنید فرقی ندارد. از تابستان یا مهرماه. منطق را باید در برنامۀ مطالعاتی خود داشته باشید. البته اگر با برنامۀ مطالعاتی مرکز مشاورۀ انسانی یار پیش می‌روید که قطعا این درس رتبه ساز را برای شما به طور ویژه تنظیم کردیم.

لینک برنامۀ مطالعاتی تابستان ویژۀ کنکور 99 و روش اجرای آن :

برنامۀ مطالعاتی تابستان ویژۀ کنکور99 انسانی

موفقیت در تابستان با برنامه‌ریزی هدفدار

ویژۀ کنکور 1400

اگر دانش‌آموز دهمی هستید که برای کنکور 1400 مطالعه را شروع کردید، پیشنهاد می‌کنم از همین تابستان به طور کاملا جدی منطق را ببنیدید. بستن که می‌گویم یعنی کتاب درسی را شخم بزنید و بعد که به سراغ درسنامۀ کتاب مشاوران رفتید، تست‌های بخش «دست گرمی» را کار کنید.

البته پیشنهاد ویژه‌ام برای شما دو مقاله-مشاورۀ برنامۀ مطالعاتی هفتگی ویژۀ کنکور 1400 انسانی و برنامۀ مطالعاتی هفتۀ دوم ویژۀ کنکور 1400 انسانی که بخوانید.

اشتباه نکنید

 به بهانۀ دشواری‌های کتاب درسی منطق، کتاب درسی را رها نکنید! تسلط بر کتاب درسی و حل تمرینات آن بسیار به شما کمک می‌کند و میزان بازدهی شما در مطالعۀ درسنامۀ مشاوران را بالا می‌برد. برای همین هم ما در برنامۀ مطالعاتی تابستان که ویژۀ شما کنکوری‌های 1400 تنظیم کردیم، منطق را لحاظ کرده‌ایم. لینک برنامه را کمی قبل‌تر برایتان گذاشتم.

و اما فلسفه

این درس را شما کنکوری‌های 1400 از سال آیندۀ تحصیلی خواهید خواند. اما شما کنکوری‌های 99 که کتاب یازدهم را خوانده‌اید، در مقطع‌های زمانی مختلف، استراتژی‌های مطالعۀ متناسبی برای این درس داشته باشید. مثلا اگر تابستان است، همانطور که در برنامۀ مطالعاتی تابستان ویژۀ کنکور99 انسانی تنظیم کردیم، بعد از منطق به سراغ فلسفه می‌روید اما اگر از مهرماه شروع خواهید کرد، می‌توانید فلسفۀ یازدهم را به موازات فلسفۀ دوازدهم پیش ببرید. البته که برای مهرماه هم برنامۀ مطالعاتی خواهیم داد. 

نکتۀ مهم، آزمون‌های آزمایشی است. این‌که طبق بودجه‌بندی آزمون آزمایشی پیش بروید، برنامه ریزی خاصی لازم دارد که پیشنهاد می‌کنیم با مشاور متخصص علوم انسانی مشورت کنید که هم علوم انسانی را می‌شناسد و هم تجربۀ کافی دارد! 

مهمان‌های ماندگار و محبوب علوم انسانی

شما که به تازگی وارد علوم انسانی شده‌اید؛ خوش آمدید. باید بگویم هیچ نگران نباشید. از هر پایه‌ای که وارد رشتۀ انسانی می‌شوید، می‌توانید «بهترین مدل از خودتان باشید».

اگر از پایۀ یازدهم وارد علوم انسانی می‌شوید

بهتر است از همین تابستان که تغییر رشته داده‌اید همزمان با امتحان تغییر رشته، منطق را خیلی جدی بخوانید و با آن ارتباط برقرار کنید. به شما توصیه می‌کنم از کتاب منطق هدفدارپایۀ دهم مشاوران آموزش استفاده کنید که با سوالات تشریحی متنوع، ریزه‌کاری‌ها و جزئیات مختلف هر درس آشنا می‌شوید؛ هم‌چنان که با سوالات تشریحی، برای امتحان تشریحی تغییر رشته کاملا آشنا می‌شوید. لطفا عجله نکنید و سراغ تست‌زنی در این تابستان نروید. مگر آن‌که خیالتان کاملا از یادگیری مطالب با کتاب هدفدار دهم مطمئن شده باشد.

اگر از پایۀ دوازهم یا سال کنکور وارد رشتۀ انسانی شدید

کمی کار سخت می‌شود اما قطعا ناممکن نیست. تلاشی که شما باید داشته باشید در راستای مطالعه با کیفیت و آرامش باشد. داشتن برنامۀ مطالعاتی متناسب با ویژگی‌های خودتان بزرگترین و مهم‌ترین نیاز شماست. چون شما چند کار را پیش می‌برید: امتحانات نهایی، درس‌های پایۀ دوازدهم برای کنکور، درس‌های پایۀ دهم و یازدهم برای کنکور.

به شما توصیه می‌کنم تا زمانی که بر درس‌ها مسلط نشده‌اید، از آزمون آزمایشی برای سنجش خودتان استفاده نکنید. چالش‌هایی که در آزمون آزمایشی باید با آن روبرو شوید، نه تنها برای شما که تغییر رشته‌ای هستید، دشوار است بلکه روند طبیعی پیشروی را هم با کندی روبرو می‌کند. اما مطمئن هستم که می‌توانید «بهترین مدل از خودتان باشید». 

اگر احساس می کنید با آزمون نرفتن دیگران از شما جلو می‌زنند، می‌توانید زمانی که به بودجه‌بندی آزمون مورد نظرتان رسیدید،  سوالات آن را خودتان کار کنید.

جمع‌بندی

درس‌های فلسفه و منطق به خودی خود و ذاتا دشوار هستند. این دشواری را دلیل برای کم خواندن آنها یا کندی یادگیری ندانید. اما به دلیل اهمیت زیادی که در کنکور دارند، زمان کافی برای مطالعۀ آن بگذارید. از برنامه مطالعاتی مرکز مشاوره انسانی یار برای این درس می‌توانید بهترین استفاده را داشته باشید.

1 نظر

دوشنبه 6 آبان 1398

🙏🙏🙏ما انسانیا اگه شما ها رو نداشتیم چیکار می کردیم

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 8 آبان 1398

انسانیها برای انسانیهاblushheart:

1) لطفا سایت انسانیها را به انسانیها معرفی کنید

2) سایت انسانیها برای انسانیهاست. مختص انسانیهاست فقط.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

نظر شما چیست؟