روش مطالعۀ تاریخ

روش مطالعۀ تاریخ

از تصور تا تجربۀ تاریخی

یک دانش‌آموز دهمی انسانی که روش درست خواندن تاریخ را نمی دونه، روز اول مدرسه‌ با کتاب قطوری به نام «تاریخ ایران و جهان در عصر باستان» روبرو میشه؛ با کلی مطالب عجیب و غریب، اسم سال و ماه و از اون عجیب‌تر تعاریف و مفاهیمsurprise کمی جلوتر کتاب پر است از وقایع و اتفاقات با جزئیات، روابط بین‌المللی و در نهایت هم یه‌سری مفهوم پیچیده مثل آیین کشور داری، دین، معماری و ادبیات! 

این جریان برای کتاب یازدهم هم اتفاق میفته (یا شایدم تجربه کردین و الان کنکوری هستینwink) کتاب یازدهم که کلی مفهوم جدید، مطلب جدید، وقایع جدید، سلسله‌های پیچیده و درهم تنیده. اصطلاحاتی مثل عصبیت، امیرالامرایی و رنسانس داره.

روش‌های رایج مطالعۀ تاریخ

1) کتاب رو بذار جلوت، با صدای بلند از روش بخون و بخون تا حفظ بشی! البته گذاشتن انگشت یا پنبه در گوشی توصیه می‌شود)

2) خط به خط حفظ کن و بده یکی ازت بپرسه!

3) کتابو بخون و ببندش هرچی یادت بود بنویس. بعد برگرد هرچی یادت رفته بود، با یه خودکار به رنگ دیگه بنویسش!

از پیشرفت ناپایدار تا کنکور

جالب اینه که با این روش‌ها نتیجه و نمره می‌گیرین ولی یه ساعت بعد امتحان اصلا چیزی یادتون نیست چی خوندید.

وارد سال دوازدهم که شدید و سال کنکور که شد، مشاورتون (در کمال ناباوری) به شما می‌گه باید تاریخ بخونید. کلی حرف تو سرتون می‌ریزه که باید بخونید.

و حالا شما هستید و یه کتاب دهم و یازدهم که هیچی ازش یادتون نیست و یه کتاب دوازدهم که سه برابر دهم و یازدهم مطلب و وقایع توش نوشتن!

تازه اونموقه می‌دونین همۀ این دو سال . . . 

نگران نباشین. فرقی نمی‌کنه کنکوری باشین یا دهم و یازدهم. با این روش مطالعه که بهتون می‌گم، تایخ رو یاد می‌گیرین و خیلی هم خوب و بیشتر یادتون میمونه!

روش درست مطالعۀ تاریخ

یه خودکار و قلم بردارید و بشینید کاری که می‌گم بکنید. شما توی این روش مطالعه، سه تکنیک دارید.

تکنیک‌های مطالعۀ تاریخ

1) نمودار توالی رویداد 2) نمودار درختی 3) کلمات کلیدی

نمودار توالی رویداد

ببینید شما یه‌سری وقایع که دارید که در کمال ناباوری به‌هم مربوط هستند. یعنی چی؟ یعنی یه رویداد، رویداد بعدی رو ایجاد می‌کنه: مثل نمودار زیر که رویدادهای بیان شده در یک صفحه از کتاب درسی دهم (درس 12) را نشون میده:

مهاجرت آریایی‌ها> ساکن شدن در مناطق فلات ایران> شکل‌ دادن روستاها و شهرها> برقراری نظام حکومتی> جنگ برای کشورگشایی> فتح سرزمین‌های جدید> کسب ثروت سرزمین‌های مختلف> ثروتمند شدن خاندان شاهی> ایجاد امتیازهای اقتصادیایجاد منزلت اجتماعی< ایجاد نظام طبقاتی< ایجاد نابرابری اجتماعی!

یه مثال دیگه ببینین که از درس 4 کتاب یازدهم براتون آوردم:

نزول آیات جهاد< تشکیل نیروی نظامی> انجام عملیات نظامی و اطلاعاتی مسلمانان در خارج از مدینه> بروز جنگ بدر در سال دوم هجری< پیروزی 300 مسلمان بر 950 قریشی در این جنگ!

متن اصلی درس را ببینین:

روش مطالعه تاریخ

زمان زیاد مطالعه

نکته اینجاست که این کار، هم زمانتون رو می‌گیره و هم لازمه تمرکز کامل روی کتاب داشته باشید. از اون طرف هم نران درس‌های دیگه هستین.

این مشکل رو چطوری حل کنید؟ راه حل این روش، استفاده از تکنیک نمودار درختی هست.

نمودار درختی

این نمودار دقیقا مثل درخت می‌مونه و شاخه‌بندی شده، یعنی شما می‌تونید از این نمودار استفاده کنید تا مطالبی که در یک دسته قرار دارند رو منظم کنید مثل نمودار زیر:

روش مطاالعه تاریخ

این کار ساده‌تره چون مطلب رو می‌خونید و بر اساس برداشتتون دسته‌بندی می‌کنید. ولی بازم توی بعضی درسها، این روش زمان‌بر هست. راه حل اینه که از کلمات کلیدی استفاده کنید.

کلمات کلیدی

این کلمات رو با حفظ کردن اشتباه نگیرید، بیاید یه بار برای همیشه فراموش کنید که تاریخ حفظیه.

 این تصور پوسیده رو که خودش به تاریخ پیوسته رو بذارید کنار، تاریخ اگر حفظی بود که من و استادهای دانشگاه که تاریخ را تا حد اعلا خوندن، الان باید مغزمشون منفجر می‌شد از حجم اطلاعاتی که حفظ کردند. 

چگونه تاریخ را حفظ نکنید

تاریخ رو باید فهمید و ارتباط کلمه با متن رو بفهمید. مثل درک ارتباط کلمه با متن در انگلیسی. شما که تو انگلیسی نمیاید کلمات رو هی پشت سرهم حفظ کنید، توی جمله می‌خونید و اون موقع می‌تونید تو ذهنتون دسته‌بندی و ذخیره کنید.

توی تاریخ هم مطلب را که بفهمید، کلمات کلیدی اون را کنار هم بذارید تا به درک اون موضوع برسید. نه اینکه کلمه کلیدی رو پیدا کنید و حفظ کنید.

نکتۀ انحرافی

تاریخ، حفظیات داره ولی خودش حفظی نیست!

یعنی تاریخ هم مثل هر دانشی دیگه بخش‌ها و اصولی داره که باید به خاطر بسپارید و یادتون هم باشه. اما این دلیل نمیشه که تاریخ را حفظی بدونین. چون هیچ دانشی حفظی نیست!

منبع مطالعه

نگاهی که ما در کتاب‌های تالیفی تاریخ رشتۀ علوم انسانی داشتیم، بر اساس همین روش یادگیری > یادسپاری درس تاریخ هست. برای همینه که شما برای اولین بار نمودار توالی رویداد را در کتاب‌های تاریخ مشاوران آموزش می‌خونین.

تایخ پایه کنکور مشاورانتاریخ پایه کنکور مشاوران آاموزش

سوالهای درسی-مشاوره‌ای تاریخ را توی همین اتاق علمی تاریخ بفرستین.

براتون آرزوی موفقیت دارم

15 نظر
Haniye j

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

سلام من امسال کنکوری ام بقیه درساروشروع کردم اماهنوزازتاریخ چییزی نخوندم برام خیلی سخته تاریخ بخونم چون حجمشم زیادهست و ازپارسال و امسال چیزی یادم نیس.با این روش میتونم یادبگیرم؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

آقای محمدعلی

سلام. 
با این روش قطعا می تونی موفق بشی به شرط اینکه دقیق و  با تمرکز بخونی. ولی یادت باشه  شاید بهتر باشه یکی از کتاب های تاریخ رو انتخاب کنی چون ممکن نرسی.

توی مطلب 9 کتاب برای تابستان کنکور انسانی گفتیم که یکی از کتابهای پایه تاریخ و یکی از جغرافیا را بخون. این مطلب را مطالعه کن.

موفق 

ﺳﻪشنبه 22 مرداد 1398

با سلام ببخشید کلمات کلیدی رو چطوری پیدا کنیم

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 27 مرداد 1398

سلام. از تاخیری که در پاسخگویی به سوالتون پیش اومده، عذر میخوایم.

در مجموعه متن خوانی آقای تمنا به طور کامل درباره  روش پیدا کردن واژگان کلیدی در دروس متنی توضیح دادند.

این فیلم را به صورت بخش بخش میتونین از کانال آپارات سایت انسانیها دانلود کنید یا از کتابخانه سایت انسانیها.

روی هر کدام از این دو بخش که ضربه بزنید، لینکش فعال هست.

 

موفق باشید؛ انسانی یار

جمعه 22 شهریور 1398

سلام خسته نباشید ببخشید من کتاب تاریخ مشاوران رو تهیه کردم در تست ها شکل وجود داره که در درسنامه ها نیست، من باید اول کتاب درسی رو بخونم بعد کتاب شما رو که مشکل تصاویر حل بشه؟؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 22 شهریور 1398

سلام. پیشنهاد ما مطالعه کتاب درسی در ابتدا هست. اما در اغلب کتابهای مشاوران آموزش با توجه به کیفیت درسنامه، میتونیم بگیم شما با همون کتاب مشاوران هم میتونین درس را یادبگیرین و تست ها را هم خوب بزنید. حتی در درسهایی مثل منطق و جامعه شناسی و ریاضی.

اما در مورد تصاویر که گفتین، در این مورد باید گفت شاید همه تصاویر کتاب درسی در کتاب مشاوران نباشه اما از این تصاویر در کنکور سوال طرح میشه ولی در تستهای کتاب مشاوران، تصاویر مهم پوشش داده شده و شما نگران نباشید. چنانچه منظور کتاب تاریخ یا جغرافیاست، میتونین تصاویر کتاب درسی وتوضیحاتش را قبل از تست زنی کتاب ملاحظه کنید.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

دوشنبه 18 آذر 1398

سلام تاریخ جامع کنکور پایه ۱۰ درس اول درسنامه و سوالات هیچ ربطی به هم ندارن یک تصویر سوال ۱۲ و ۲۸ هست با سوالی کاملا متفاوت و جوابی کاملا متفاوت و شکلی کاملا یکسان حتی تو درسنامه راجبش توضیح نداده اصلا ازش راضی نیستم ، من با وجود داشتن کتب جامع فارسی ،جامع منطق و فلسفه ،جامع جغرافی، جامع دین و زندگی ، جامع روان شناسی و جامع اقتصاد و علوم و فنون ۱۰و۱۱ و جامعه شناسی جامع با تالیف بسیار حرفه ای و حتی مثل بقیه کتابا تستا هدفدار نیست یعنی همونطور که برای مقدمه های مولف ها توضیح داده شده که ما پاسخ هرتست برای پاسخ تست بعدی اماده میشیم خلاصه که امروز کتاب تاریخ رسید دستم اصلا توقع همچین کتابی رو نداشتم به شدت عصبانی و ناراحتم

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 18 آذر 1398

سلام دوست عزیز. امیدواریم با مطالعه دقیق تر و بدون شتابزدگی، حتی اگر به رضایت هم سطح دیگر کتابها نرسیدید، شناخت و رضایت بهتری از کتاب برسید. 

دوشنبه 18 آذر 1398

در ادامه حرفام باید بگم برای منی که به شخصه تمام منابع مطالعاتیم کتب مشاوران و هیچگونه دسترسی ب کتب درسی ندارم نا امیدکنندس

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 18 آذر 1398

:/ 🥺

دوشنبه 21 مهر 1399

سلام من علاقه بسیاری به تاریخ دارم اطلاعات غیر درسیم از ابتدایی بالا بود الانم طوری هستم که یکبار و دوبار یک مطلب تاریخی میخونم کلیات میفهمم جزیات هم دو سه بار مطالعه کنم یاد میگیرم بازم نیازه راه های بالا رو برم

پاسخ انسانی ها

جمعه 25 مهر 1399

سلام به شما.

متناسب با ویژگی های شخصی  خود میتوانید روش های گفته شده را اجرا کنید. 

شنبه 26 مهر 1399

سلام من امسال یازدهم انسانی هستم برای کتاب های دهم ویازدهم که هیچی بلد نیستم از این روش بالا بخونم کاملا یاد میگیرم بعد کتاب دهم را بخوام تابستان بخونم میشه

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 1 آبان 1399

سلام به شما.

مطلب زبر را بخوانید:

برنامه‌ مطالعاتی هفته به هفته برای پایۀ یازدهم انسانی

دوشنبه 10 آذر 1399

من وقتی تاریخ میخونم خیلی زمان میبره. خیلی درسشو دوست دارم ولی هر درس نزدیک ۴تا ۵ ساعت زمان میبره .این روش کمکی میکنه؟؟؟!

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 14 بهمن 1399

سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز ، خیلی خوب هست که برای مطالعه دروس خود انگیزه دارید .وقتی شروع به مطالعه تایخ می کنید نباید با این دید مطالعه کنید که قرار است حفظ شوید به همین دلیل است که انقدر طولانی می شود ، پس سعی کنید بخ نحویمطالعه کنید که انگار داستان می خوانید . 

به این شکل بیشتر در ذهن شما نقش میبندد و دیگر نیازی نیست زمان زیادی بزارید.

"شقایق ذکری امیر"


شما برای اینکه مطالعه ی مفیدی برای درس تاریخ داشته باشید باید در زمان های کوتاه تری این درس را بخوانید و همچنین باید هنگام مطالعه هردرس را خلاصه نویسی کنید تا بعدها برای مرور، دوباره آن همه ساعت صرف خواندن نکنید.
فاطمه ابراهیمی


 

پنجشنبه 11 دی 1399

سلام خسته نباشید من امسال کنکوری ام تاریخ دهم و یازدهم فولم ولی دوازدهم هرکاری میکنم نمیتونم بخونمش خستم میکنه میشه یه راهکاربگید؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 11 دی 1399

سلام به شما 
بله این برنامه کاملا درست هستش و میتونید باهاش پیش برید 
بله میتونید از بهمن ماه با برنامه ما پیش برید 
پایه یازدهم رو شروع میکنیم و نیمه دوم دوازدهم 
فقط نحوه قرار گیری درس ریاضی متفاوت هستش چون بر اساس اهمیت مباحث در کنکور چیده شده بقیه درس ها طبق پایه ها هستند 
نگار رفیقی

یکشنبه 5 بهمن 1399

سلام من امسال ۱۱ هستم درس تاریخو زود یاد میگیرم اما زودهم بعضی نکات رو فراموش مسکنم از بسکی تاریخو هی از اول شروع کردم خوندم دیگه خسته شدم نمیدونم چیکار کنم که دیر تر فراموش کنم راه حل شما چیه

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 بهمن 1399

سلام به شما 
تاریخ کلا درس هست که زود فراموش میشه میتونین هر هفته برای اینکه مطالب توی ذهنتون تثبیت بشه از روی درس روخوانی سریع داشته باشین و مطالب رو خلاصه نویسی کنین و یا یادداشت برداری کنین و به دیوار اتاقتون بچسبونین با همیشه جلو چشمتون باشن 
نگار رفیقی

پنجشنبه 16 بهمن 1399

سلام خسته نباشید و وقت بخیر بنده دهم انسانی هستم و معلم تاریخ ما خیلی سریع درس میده الان ما درس 13 تاریخ هستیم و من از اول چند درسی عقب موندم و الان هم با این وضع و سرعت معلم خیلی عقب افتادم اصلا امیدی ندارم میشه راهنمایی بفرمایید که من چطور میتوانم خودم رو برسونم. الان درس انباشته شده اصلا حالم نمگیره بخونم به گونه ای که کتاب رو باز میکنم نمیتونم بخونم ومشغول کار دیگه میشه. روش های بالای شما را هم امتحان کردم نسبتا و به مدت و زمان کوتاهی جواب داد و بعد از آن باز همین روال قبلی شد. ممنون میشم زود پاسخ بدید و انشالله با راهنمایی شما خوب بخونم .

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 21 بهمن 1399

سلام به شما. اگر مطالعه ی این درس را با روش هایی امتحان کردید و جواب نگرفتید دلیل بر این نیست که نمی توانید این درس را یاد بگیرید؛ فقط باید سعی کنید روش های گوناگونی را امتحان کنید تا بالاخره جواب بگیرید. چند توصیه ی مفید دیگر که به مطالعه ی درس تاریخ شما کمک خواهد کرد:
1_سعی کنید تاریخ را مثل یک رمان شیرین و جالب بخوانید و آن را در ذهن خود به تصویر بکشید.
 2_ حتما مطالب را خلاصه نویسی کنید.
3_ برای برخی مطالب، جدول طراحی کنید.
4_ برای مطالب مهم و کلیدی فلش کارت درست کنید.
فاطمه ابراهیمی

شنبه 23 اسفند 1399

سلام من کنکوریم و نوبت اول رو به زور رد دادم برای تاریخ نگران نهایی هستم فقط تاریخ خیلی سخته کلی مطلب داره و سنگینه چه کارش کنم

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 18 فروردین 1400

سلام به شما. چند راهکار به شما پیشنهاد می کنم:
1_ درس هایی که قبلا خواندید را مرور کنید.
2_ هنگام خواندن تاریخ، یادداشت برداری و خلاصه نویسی کنید.
3_ برای برخی مطالب، بر حسب سیر زمانی، جدول طراحی کنید.
موفق باشید.
فاطمه ابراهیمی

یکشنبه 8 فروردین 1400

با سلام و خسته نباشيد‌‌.ميخواستم بدونم چگونه بايد تاريخ را در برنامه درسي بذاريم،باتوجه به حجم زياد تاريخ بين پارت هاي روزانه و اختصاص دادن به اون مانند بقيه درس ها ؟يا اخر شب در خارج از برنامه؟؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 16 فروردین 1400

سلام به شما 
برای کنکور ۶ کتاب تاریخ و جغرافی باهم درصدشون حساب میشه پس از بین این ۶ کتاب اگر سه کتاب هم مطالعه کنید کافی هستش 
حالا نحوه قرار دادن باید در طول برنامه تون باشه و واحد های ۷۵ الی ۹۰ دقیقه ای بیشتر هم مطالعه و تکرار داشته باشین چون هویت این درس ها بیشتر حافظه ای هستن 
نگار رفیقی

شنبه 18 اردیبهشت 1400

سلام الان دیگه اخر ساله من هیچی یاد نگرفتم از اول سال چطوری برنامه ریزی کنم که همه درسامو بخونم چون امتحانای نوبت دومم نزدیکه من هیچی بلد نیستم یه برنامه ریزی خوب میخوام

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

سلام 
کاش میگفتید چه پایه ای هستید و در چه رشته ای راهنمایی های دقیق‌تری ارائه میدادم 
اما در کل از درسی که ضعیف هستید و امتحانش نزدیکه شروع کنید و یا اون درسی که حجمش بیشتره رو توی اولویت قرار بدید 
نگار رفیقی

شنبه 19 تیر 1400

سلام من دهم انسانی هستم کتابای انسانی رو دوست دارم اکثرا من تاریخ رو نمیتونستم بفهمم چون از کلمات سخت یا ها مفهوم استفاده شده الآنم که تابستونه حتی یک کلمه هم بلد نیستم انگار نه انگار که من تاریخ خوندم قبلاً خیلی بده هر کاری میکنم بفهمم نمیشه 😭چی کار کنم واقعا خوندن تاریخ برای سخته اینکه مطلبو بفهمم

پاسخ انسانی ها

شنبه 26 تیر 1400

سلام دوست عزیز، همانطور که خودتان هم می دانید درس تاریخ به شکل حفظی می باشد؛ بنابراین شما به راحتی با خلاصه نویسی مطالب مهم و کلید واژه هایی که احساس می کنید به زودی آن ها را فراموش می کنید، می توانید یک خلاصه کوچک و مختصر از درس تاریخ که محتوای آن شامل اسامی تمام پادشاهان و اتفاقات مهم تاریخ بوده، تهیه کنید و هر زمان که وقت اضافه (مثلا در مسیر جایی بودید یا در خانه موقع استراحت) نگاهی به آن کلید واژه ها بیاندازید و با هر چند بار مرور کردن مطمئنا در ذهن شما در بلند مدت ثبت خواهد شد.
فراموش نکنید می توانید با تست های فراوان در درس تاریخ هم کلید واژه، نام سلسله های مهم و اسم پادشاه رو به این شیوه حفظ و در ذهن ثبت کنید و هرچه بیشتر تست بزنید به خاطر سپردن آن ها راحت تر می شود.
همچنین می توانید با ریشه یابی تمامی وقایع در سلسله ها و دوره های حکومتی پادشاهانی که به شکل وراثتی، سلطنت را به دست می گرفتند، را روی برگه ترسیم کنید؛ در واقع وقتی که ارتباط بین آن ها رو فهمیدید به زبان خودتان در قالب نمودار، فلش کارت و یا روی جدولی که خودتان طراحی کردید، روی کاغذ بکشید و توضیح دهید‌.
فراموش نکنید می توانید از قوه ی تخیل خود هم استفاده کنید و میان تمامی اتفاقاتی که در زمان هر سلسله می افتد و یا هر پادشاهی در زمان حکومت خود انجام می دهد یک داستان به زبان خودتان بنویسید و آن داستان رو به خاطر بسپارید؛ چیزی که ساخته و پرداخته ذهن شما باشد بهتر حفظ می شود.

برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه تاریخ برزمان شروع مطالعه تاریخ و جغرافیا کلیک کنید.
زینب سماورچی طهرانی ✨

نظر شما چیست؟