تاریخ و جغرافی؛ چرا و چگونه

تاریخ و جغرافی؛ چرا و چگونه

دلایل نخواندن و خواندن تاریخ.جغرافی

من مشاور نیستم ولی میدونم مشاورها بهتر میدونن که هیچ درسی را حذف نکنین؛ حتی تایخ-جغرافی؛ به خصوص تاریخ جغرافی.

من از شما این دلیل‌ها را برای نخوندن تاریخ-جغرافی میشنوم. جوابهاشو همین جا از مشاور بخونین.

ضریب 1

1) این درس ضریبش یکه. مهم نیست توی کنکور!

پاسخ معلم-مشاور

دروس تخصصی همگی حداقل ضریب 3 دارن! (منبع: دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 97. صفحه 10 و تمام دفترچه‌های انتخاب رشتۀ قبلی)

بازم میگم

2) بازم میگم ضریبش یکه، فرقی نمیکنه!

پاسخ معلم-مشاور
اگه قراره درس‌های ضریب1 را نخونی که دیگه هیچ درسی بافی نمی‌مونه! جدول اعداد انسانی را نگاه کن:

تاثیر جغرافی تاریخ در رتبه کنکورمی‌بینین که بجز ادبیات اختصاصی، هیچ درس تخصصی ندارین که ضریب 1 توی زیرگروههای مختلف نداشته باشه. حتی منطق و فلسفه. حتی اقتصاد یا جامعه و روانشناسی. 

پس اگه قرار به حذف کردن باشه، اونها هم باید حذف بشن.

زیرگروه

3) من می‌خوام حقوق یا رواشناسی بخونم، اون زیرگروها تاریخ-جغرافی ضریبش 1 هست

پاسخ معلم-مشاور

همونطور که توی جدول اعداد بهتون نشون دادم، اگه قرار به حذف درسای ضریب 1 باشه، همون زیرگروه 1 که برای حقوق می‌خونین، اقتصاد هم ضریب 1 داره. جامعه‌شناسی هم ضریب 1داره. اونا را چرا حذف نمیکنی؟!! (فایل با کیفیت بالای جدول اعداد هم براتون توی همین مطلب میذارم که دانلود کنین و خوب ببینین)

نتیجه‌گیری

نگاهی که به تاریخ-جغرافی هست، دلیل نخوندن این درس میشه. وگرنه همۀ مشاورها و شایدم خودتون این‌ها را بدونین. منظورم از نگاه خیلی چیزهای مهم و اساسیه که تقصیر شما هم نیست. حتما در این باره همکارم خانم لطفی براتون توی اتاق تاریخ و جغرافی توضیح میدن.

موفق باشید و بمانیدenlightened

رستم‌جو 

چطوری جغرافی بخونید

دانش‌آموزای خوب و گُل خودمblush حالا رسیدیم به این‌جا که چطوری تایخ.جغرافی بخونین. به عنوان یه مولف و معلم تاریخ و جغرافی، چند اصل مهم مطالعۀ جغرافی را بهتون میگم:

تفکیک مطالب

جغرافی نیاز داره شما اول از همه بتونید تفکیک خوبی بین مطالب برقرار کنید پس نیاز به دسته‌بندی دارید، دسته‌بندی هم یعنی بتونید ارتباط مطالب رو درک کنید. برای این کار باید ابتدا یه درس رو بخونید و بعد دسته‌بندی کنید، مطالب مهم رو مشخص کنید و ارتباط بین اونها رو دربیارید. قطعا این کار را توی زمان کافیش یاد می‌گیرین. منم بیشتر در این باره براتون مینویسمsmiley

روش مطالعه جغرافی
مقایسه‌ای خوندن

یکی دیگه از راه‌هایی که می‌تونید جغرافی بخونید مقایسه‌ای خوندنه، شما چند مفهومی که به هم ارتباط دارند رو کنار هم می‌ذارید و با هم مقایسه می‌کنید بهترین روش این‌کار جدول‌بندی. یعنی مثلا قابلیت‌های یک منطقه رو در کنار محدودیت‌های اون توی جدول بذارید. یا ویژگی‌های مناطق مرکز، پیرامون و نیمه‌پرامونی رو کنار هم بذارید.

کلمات کلیدی

در مرحلۀ آخر هم باید بتونید کلمات کلیدی رو یاد بگیرید. قرار نیست کلمات کلیدی رو تقلب‌گونه برای خودتون بنویسید. چون اینطوری به سمتی حرکت می‌کنین که دیگه از مُد افتاده؛ منظورم حفظی خوندنه!

باید بتونید توی متن از روی اون کلیدواژه‌ها مطالب رو درک کنید. پس باید خلاصه درس داشته باشید نه کلیدواژۀ خلاصه درسی که کلمات کلیدی رو با رنگ دیگه بنویسید. سعی کنید ارتباط مفهومی کلیدواژه‌ها رو توی متن ببینین و پیداشون کنین. 

این دقیقا همون کاریه که ما توی کتاب‌های تاریخ و جغرافی مشاوران آموزش براتون انجام می‌دیم و همۀ تلاشمون اینه که فقط خلاصه درس یا رونشوت از متن کتاب بهتون ندیم. ازتون می‌خوام شما هم موقه خوندن تاریخ و جغرافی به این چیزا دقت کنین. 

البته تا چند وقت دیگه از همین امروز که اولای مرداماه 98 هست، یه هدیۀ خوب داریم آماده می‌کنیم. توی اتاق علمی رشتۀ خودتون مهمون ما باشین.

فایل های ضمیمه

جدول اعداد انسانیها؛ ضرایب. زیرگروه ها و رتبه های رشتۀ انسانی

4 نظر
حنانه بشیری

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

خیلی ممنون خانم لطفی بابت مطالب درجه یک

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

ممنون عزیزم، حنانه جان

برات ارزوی موفقیت دارمheart

علی علی صفدرنژاد

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

👏👏👏👏👏👏👏

پنجشنبه 30 مرداد 1399

سلام. میخواستم بپرسم تو جدول که نوشته شده مثلا 5 سوال از جغرافی دهم و 5 سوال از جغرافی یازدهم تو کنکور میاد .به صورت ترکیبی هستش ؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 31 مرداد 1399

سلام خدمت شما ممکن است ترکیبی باشد و ممکن است به صورت مجزا از هر پایه باشد. 

پنجشنبه 30 مرداد 1399

فاطمه مهدویخیلی ممنون

پاسخ انسانی ها

جمعه 31 مرداد 1399

heart

نظر شما چیست؟