و آرزویم چیست

و آرزویم چیست

از کجا شروع کردم

سال 78 بود. بازار نشر کشور، پر بود از کتاب‌هاي رشته رياضي و تجربي. مثلا اگر مي‌خواستي يک کتاب زيست‌شناسي بخري، مي‌توانستي حداقل 40 عنوان کتاب پيدا بکني از ناشران مختلف. اما اگر مي‌خواستي مثلاً کتاب جامعه‌شناسي پيدا بکني، هيچ ناشري را پيدا نمي‌کردي. چرا؟ به اين دليل که تصور ناشران اين بود که دانش‎آموز علوم انساني، کتاب نمي‌خرد! و از طرف ديگر،

تصور عمومي در آن سال‌ها اين بود که «علوم انساني  مهم نيست!»

سال 79، بخش انتشارات موسسه فرهنگی آموزشی مشاوران آموزش، تأسيس شد و در همان سال اول، 9 کتاب چاپ کرد که 7 کتاب آن از کتاب‌هاي رشته علوم انساني بود. يادم هست که در نمايشگاه بين‌المللي کتاب در همان سال‌ها، همکاران ناشرم، مي‌گفتند: «نمي‌خواهيد در رشته رياضي و تجربي کتاب بدهيد؟» و اين جمله به اين معنا بود: «رشته علوم انساني که نمي‌فروشد!»

سال 85 انتشارات مشاوران آموزش با فاصله‌اي بسيار معنادار مهم‌ترين نشر آموزشي و کمک آموزشي علوم انساني کشور بود.

ما اعتماد کرديم بر آنچه درست مي‌دانستيم. اعتماد کرديم بر «رشتة علوم انساني و دانش‌آموزان علوم انساني»

و بعد از ما ناشران ديگر نيز در اين عرصه کتاب دادند.

اين حرف‌ها را گفتم که بگويم:

1. باور دارم که تلاش ما در اين سال‌ها، باوري را پرورش داد که «علوم انساني را بايد جدي گرفت!»

2. مي‌دانم که تغييري بنيادين در تدوين کتاب‌هاي آموزشي رشته علوم انساني ايجاد کرديم و آن، بر اساس اين باور بود که بگوييم تمامي درس‌هاي علوم انساني جدي است و فقط براي ادبيات و عربي و رياضي و منطق و فلسفه کتاب آموزشي ننويسيد بلکه دروس ديگر نيز مهم هستند.

3. از همه مهم‌تر اين نهال را کاشتيم و اميدواريم هر چه زودتر به درختي پربار تبديل شود که: «دروس علوم انساني، دروس حفظي نيست.»

و آرزويم چيست؟

آرزويم اين است که دانش‌آموزان علوم انساني و دبيران علوم انساني، اين را بدانند که «نوشتن براي علوم انساني» آن چيزي است که دوست داشتم و دوست داشتيم به بهترين شکلش انجام داده باشيم و اميدوارم موفقيت نسبي در اين راه کسب کرده باشيم.

 

منبع: مقدمۀ کتاب‌های انتشارات مشاوران آموزش

1 نظر
Haniye j

ﺳﻪشنبه 8 مرداد 1398

چقدرمتن هاتون به دل میشینه...ازمقدمه کتاب گرفته تاتست هابه آدم انرژی میده...شایدبخاطراینکه باعشق مینویسین ...شماوکتاب هاتون بهترین دوست من وخیلیا هستین که تاکنکوروحتی بعدش هم همراه ماهستین.. امیدوارم درآینده خیلی خیلی بیشترموفق شین ،شماامیدماهستین❤❤❤

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 9 مرداد 1398

خانم هانیه سلام
خوشحالم که مطالب را می‌خوانید و خوشحال‌تر که آنها را دوست دارید. مایه دلگرمی است. امید دارم به آرزوهایتان دست یابید.


وحید تمنا

نظر شما چیست؟