چگونه مطالعه با کیفیت داشته باشید

چگونه مطالعه با کیفیت داشته باشید

موضوع این است: چگونه مطالعۀ با کیفیت داشته باشیم و چگونه به مطالعۀ با کیفیت برسیم. شما در هرکاری که وارد می‌شوید، فقط کمیت آن کار را در نظر نگیرید. بالا بردن کمیت کار بدون کیفیت منجر به موفقیت نمی‌شود. بنابراین اولین چیزی که به آن شک کنید باید کیفیت کار باشد.

خواب خوب مطالعه با کیفیت

خواب خوب

اولین چیزی که در مورد کیفیت مطالعه وجود دارد و تاثیر مستقیم و زیادی روی آن خواهد گذاشت «زمان خواب» است که شاید خیلی‌ها آن را در نظر نگیرند. مثلا یک نفر 4ساعت می‌خوابد و بقیه زمانش را درس می‌خواند و تصور می‌کند که این‌جوری موفق می‌شود وفکر می‌کند که بقیه هم همین کار را انجام دادند که موفق شدند..

خواب یک نیاز فیزیولوژیکی بدن است و شما چه بخواهید چه نخواهید بدن این کمبود خواب را از شما پس می‌گیرد. 

امتحان کنید یا شاید هم تجربه کرده باشید در ایام امتحانات پایان نیمسال؛ وقتی تمام شبانه‌روز 4-5 ساعت بیشتر نتوانستی خواب داشته باشید؛ فردای همان روز که بیدار شدید شاهد افت شدید انرژی و تمرکز روی ساده‌ترین کارها بودید؛ چه برسد به درس خواندن و شما انگار که دارید فقط رفع تکلیف می کنید.

نتیجه‌گیری: زمان خواب یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در سال کنکور باید رعایت شود چراکه تاثیر بسزایی در موفقیت شما در کنکور دارد. 

چند ساعت خواب کافیست

ساعت 12 شب بخوابید و صبح ساعت 6 الی 7 سرحال و با انرژی از خواب بیدار شوید. استراحت وسط روز را هم داشته باشید که می توانید نیم‌ساعت تا 40دقیقه استراحت کنید. این مورد تامین‌کنندۀ بازده مفید شماست در سال کنکور برای اینکه بتوانید درس بخوانید و مطالعه ی با کیفیتی داشته باشید.

بنابراین به دنبال این نباشید که بخواهید با کم کردن ساعت خوابتان کمیت مطالعتون رو بالا ببرید. چون نه تنها نمی‌توانید بیشتر بخوانید، بلکه کیفیت مطالعۀ شما هم افت خواهد داشت.

زمان خواب را ازدست ندهید و تنظیم اش کنید چون اگر بهم بریزد دوباره تنظیمش کردن آن بسیار دشوار است.
استراتژی غلط

شب‌خوانی یا این مورد هم اشتباه است که کسی تا 4یا5 صبح بیدار می‌ماند و درس می‌خواند و بعد تا ساعت 12 ظهر می‌خوابد و بارها این کار تکرار می‌کند و زمان خواب بدنش بهم می‌ریزد. در حالی‌که ساعت بیولوژِک بدن انسان به خوبی متوجه گذشت زمان و فرارسیدن شب و زمان خواب خواهد شد. شما با این کار تمام نظم را به هم می‌زنید.

اگر از این دانش اموز بپرسید که چرا این کار را می کنی؟! پاسخ می‌دهد

 رتبه‌های برتر هم همین کار را کردند و موفق شدند.

رتبۀ برتر کارشم برتره

به نظر شما مگر هر کاری که برخی رتبه‌های برتر انجام می‌دهند، درست است؟! که شما می‌خواهید از آن پیروی کنید. کاری که غلط است، غلط است!

چه توسط شما انجام شود چه توسط یک رتبۀ برتر. قطعا اگر از آن رتبۀ برتر این دو سوال را بپرسید، نگاهتان تغییر کرد: 

1) چه مدت این کار را توانستید انجام دهید؟

2) الان این روش را برای خودتان تجویز می‌کنید؟

تاثیر و احساس بیدار شدن از خواب در حالی که نصف روز گذشته، نباید حس خوشایندی داشته باشد، حتی اگر شب را با مطالعۀ خوب پشت سر گذاشته باشید. 

غذای خوب در کنکور

غذای خوب

همه کارهای تان باید روی اصول باشد علی الخصوص تغذیه تان، صبح که بیدار می شوید حتما صبحانه میل کنید سپس شروع به مطالعه کنید چون باید انرژی شما برای مطالعه تامین شود. صبحانه وعده‌ای است که هرگز از آن نگذرید.

به شدت از فست فود و غذاهای آماده، نوشیدنی‌های گازدار پرهیز کنید. به جای تنقلات غیر مفید، میوه میل کنید. ضمنا پرخوری نکنید چون خیلی از شما کنکوری‌ها، ورزش نمی‌کنیدsad و با پرخوری و زیاده‌روی در غذا خوردن، چاق می‌شوید که در میزان خواب و سلامت و بازدهی مطالعه تاثیر خواهد گذاشت. surprise

جمع‌بندی

راهی را که برخی رتبه‌های برتر رفته‌اند، قطعا و لزوما راه درستی نیست. مانند دارویی که شاید روی همه تاثیر مثبتی نداشته باشد؛ پس در انتخاب راه و مسیر بیاندیشید ودقت کافی داشته باشید.

هر داوطلبی برای برتر شدن، تنها باید مسیر خودش را برود

تنها به خواندن شیوۀ مطالعه رتبه‌های برتر در سایت‌ها و . . . بسنده نکنید. با مشاور تحصیلی‌تان مشورت کنید و راه موفقیت خودتان را بیابید.

1 نظر

ﺳﻪشنبه 12 شهریور 1398

چطور میتونم ترازمو افزایش دهم ؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 14 شهریور 1398

پاسخ ریحانه همت یار

چیزی ک در وهله اول مهمه یادگیریه . اگه یادگیریِ درست و مهارت تست زنی با هم ترکیب شوند , مسلما شاهد افزایش ترازیم . 
حالا تو باید یادگیری رو درست انجام بدی . به این صورت ک بعد از خواندن و تست اموزشی و بعد  تست های بیشتر, تست های ازمون رو تحلیل کنی . 
در این موقع از سال ک دروس سبک تر است , سعی کن حتی گزینه ها را هم تحلیل کنی . مثلا علت غلط بودن گزینه های دیگر . حتی میتونی در فازسی و فنون ابیات گزینه های دیگر را هم تحلیل کنی .
پیدا کردن نقاط ضعف  و کاهش اونها و حتی تبدیل اون به نقاط قوت  , نکته کلیدی است ک تراز را افزایش میدهد ِ

پاسخ زینب سلیمی

سلام به شما دوست عزیز انسانی
از الان نگران افزایش تراز نباشید و پیش خودتان نگویید که چرا ترازم مانند نفرات برتر هر آزمون نمیره بالا. 
همین که همگام با خوندن درس هاتون در آزمون آزمایشی شرکت میکنید خودش خیلی فایده داره و البته مهم تر از موضوع شرکت در آزمون تحلیل آزمون هست.
مشکلتان را ریشه یابی کنید، اگر در هر آزمون تعداد اشتباهاتتان زیاد است باید یاد بگیرید تا در "دام آموزشی" نیفتید. 
در آزمون آزمایشی اولین هدف اصلی پیشرفت سریع و چشمگیر "نباید"باشد
هدف از شرکت در آزمون اصلاح عادات، تغییر کمی و کیفی مطالعه و در آخر پیشرفت گام به گام در هر آزمون است، که این پیشرفت با تحلیل صحیح و یادگرفتن اصول تحلیل حاصل میشود پس نگران نباشید.
توصیه میکنم دو مطلب در سایت انسانیها را مطالعه کنید:

آزمون برم یا نه و تکنیک‌های تست‌زنی یا حتی مطلب 10 سوال رایج دربارۀ تست‌زنی 

تا در آنجا درباره اینکه چطور با سوالات شک دار برخورد داشته باشید و چند تا فوت کوزه گری را یادگیرید بیشتر بخوانید.

نظر شما چیست؟