روش مطالعه تستی-تشریحی از رتبه‌های برتر انسانی

روش مطالعه تستی-تشریحی از رتبه‌های برتر انسانی

چگونه در سال دوازدهم درس بخوانم که هم در کنکور موفق شوم و هم نمره عالی در امتحانات مدرسه و نهایی بگیرم؟ روش مطالعه تستی-تشریحی چگونه است؟ 

پاسخ رتبه های برتر و موفق های کنکور انسانی را بخوانید. 

پاسخ ریحانه همت یار

(دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه تهران)

درس های دوازدهم برای من توی اولویت درس هام  بودن . هم بخاطر اینکه هم کنکور داشتم و هم نهایی و هم اینکه درس ها را برای بار اول یاد میگرفتم پس سر کلاس به دقت گوش میدادم و همونجا میفهمیدم و سعی میکردم دیگ تایمی رو روی فهمیدن و درک درس جدید نذارم و روی تست تمرکز کنم .  ینی میتونم بگم بیشتر یادگیریم سر کلاس بود . 
ریاضی:  درس حفظی نیست و حل تمرین و استفاده از دانش ریاضی که داری توی سوالا خیلی مهمه . وقتی تست بزنی و راه حل بنویسی , ممکنه اشتباه داشته باشی اما بدون دیگ این اشتباها رو سر ازمون و امتحان انجام نمیدی . و بعد مدتی دستت راه میفته.

زبان: درسیه که نیاز به تکرار زیاد لغات داره . من توی زبان تست زیادی میزدم و توی تست ها , هم لغت و هم گرامر برام دوره میشد .

دینی: من بعد از یه بار خوندن , شروع به تست زدن میکردم و تحلیلشون هم برام مهم بود . هم اشکالاتم رو میفهمیدم و هم میفهمیدم کجای درس ضعف دارم و دوباره اونجا رو کار میکردم . این کار برای امتحانات نهاایی هم خوبه و تاثیر گذاره . اما برای نهایی باید کتاب رو دقیق مرور کنی و مرور کنی. 

فلسفه: درس سنگین و طولانی است . نهایی فلسفه خیلی راحت تر از کنکور بود . توی کنکور و سراسری سال های گذشته , سوالات بسیار مفهومی و ترکیبی بودند و جواب دادن بهشون تسلط زیادی میخواست . اما درس جذابی است . سعی کن خیلی مرور داشته باشی و تست ها رو تحلیل کنی.

فنون: با سماعی یاد گرفتن وزن ها , حل تست های وزن راحت تر و شیرین تر بود برام . من شعر دوس داشتم . پس تحلیل وزن و ارایه ابیات برام جذاب بود . البته قسمت تاریخ ادبیات رو دوووس نداشتم 😣 اما خب مجبورا میخوندم . وزن و ارایه خیلی مهمه . هم.توی نهایی و هم کنکور . 

جامعه: جامعه دوازده مفهمومی تر از جامعه های قبلی بود و به نظرم نیاز به فکر داشت . ینی تو موقع درس خوندن باید قشنگ موضوع رو بفهمی تا بتونی تست بزنی و سوالات رو جواب بدی . پس سعی نکن حفظشون کنی . 

عربی: این درس هم اگه از اول خوب یاد بگیری , برات ساده میشه . و میتونی هم از پس تست بربیای و هم تشریحی . برای قواعد تست زیاد بزن و نکات رو در بیار . و سعی کن دستت رو توی متن های عربی هم راه بندازی .

پاسخ نسرین دشتبان

(داوطلب موفق کنکور97 انسانی و دانشجوی روانشناسی دانشگاه علوم بهزیستی تهران)

تجربه من در این مورد:
🔹ادبیات:
هیچ وقت معنی ابیات رو یادداشت نمیکردم.
برخلاف بقیه هم کلاسیام که واو به واو معنی که معلممون میگفت رو یادداشت میکردن.
سعی میکردم بجای این کار همونجا تو کلاس معنی لغات جدید رو یاد بگیرم و بامرتب کردن اجزای جمله خیلی زود معنی میکردم اون بیتو.
این تمرین باعث میشد هم بتونم با فراعت بیشتری برای امتحان تشریحی بخونم و هم سرجلسه به راحتی جمله بندی خودم رو مینوشتم و نگران این نبودم که عین جمله معلم نشد!فایده دیگه این کار تقویت قرابت معناییم بود که عمده درصدم رو از این مبحث کسب کردم.

🔹ریاضی:
بی مقدمه سراغ یادگیری میانبرها نمیرفتم.
چون میدونستم جادو و جنبلی در کار نیست و اون میانبر از دل همین راه حل تشریحی استخراج شده.
با این کار  روش حل تشریحی رو به صورت کامل یاد میگرفتم که هم به درد امتحاناتم میخورد و هم باعث میشد پی ببرم به مسیر رسیدن به اون راه حل.

🔹عربی:
تست هایی که با رد گزینه به جواب میرسیدن رو با رسیدن به جواب رها نمیکردم بلکه پاسخ تشریحی رو کامل میخوندم و باقی گزینه ها رو هم بررسی میکردم.
با این کار هم لغات تو ذهنم تثبیت میشدن،هم روش درست نوشت برای امتحان تشریحی رو یاد میگرفتم و هم نکته تستی بقیه گزینه ها مرور میشد برام.

🔹جامعه شناسی:
برای این درس هم سعی میکردم بجای اینکه عین متن کتابو "حفظ کنم" مفهوم اون قسمتو درک کنم و فقط کلمات کلیدیو به خاطر بسپارم.
سرجلسه امتحان خیلی راحت با استفاده از اون چند کلمه طلایی-کلیدی جمله هامو مینوشتم و به خاطر سپردن اون کلمات تو سوالات تستی هم خیلی کمکم کرد.

پاسخ زینب سلیمی

داوطلب موفق کنکور98 انسانی و دانشجوی رشته مشاوره دانشگاه الزهرا

من توی سال کنکورم برای پایه دوازدهمی که هم نهایی داشتم و هم ۴۰ درصد از سوالای کنکور مربوط به پایه دوازدهمه تستی و تشریحی خوندن رو به موازات هم پیش ببرم. حالا یعنی چی؟

مثلا برای فلسفه ۱۲ نمونه سوالات تشریحی رو کار میکردم سوالاتی که دبیران بهمون میدادن و هم خودم سوال از متن درس طرح میکردم بعد به سراغ تستای چالشی و سخته کنکور و تالیفی میرفتم و سر کلاس با سوال های رگباری از استادم هم خودمو و هم استادمو به چالش میکشیدم.
یعنی باید سعی کنی که نمونه سوالای تشریحی را حسابی کار کنی و سر کلاس با پرسش و پاسخ معلم ها و خودت مطالب را به صورت مفهومی توی ذهنت جا بندازی چون اگه روی متن کتاب مسلط باشی میتوتی در آزمون ها و تست زنی برای هر درس نتیجه خوبی بگیری. من هم تحلیل سوالات آزمون و هم بررسی تست های هر درس رو جدی میگرفتم چون بررسی و تحلیل از خود آزمون و تست زنی مهم تره.
 به این هم توجه کن خوندن کتاب درسی صرف کفایت نمیکنه و از منابعی معتبر هم استفاده کنی چون به نظرم واقعا کمک دستمونه.
موفق باشی دوست عزیزheart

6 نظر

پنجشنبه 28 شهریور 1398

سلام چه خوب بود برنامه هفتگی رتبه برتر هاهم میذاشتید

پاسخ انسانی ها

شنبه 30 شهریور 1398

سلام. هر رتبه برتری، روش و  مسیر خودش را داره. کاری که کرده تنها این یوده: اصول درست برای تلاش درست را متناسب با ویژگیهای شخصی خودش  اجرا کرده.

این مطلب را بخون: ده ویژگی رتبۀ برتر.

البته سعی داریم مطالب بیشتری از تجربه ها و مسیر موفق های کنکور انسانی براتون منتشر کنیم.

پنجشنبه 28 شهریور 1398

تحلیل آزمون دقیقا چه طوره؟یعنی همان روزی که آزمون قلم چی دادیم همون روز همه دویست و اندی سوال رو تحلیل کنیم؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 28 شهریور 1398

سلام. بزودی زود  روش تحلیل ازمون به روش رتبه های برتر را در سایت انسانیها منتشر خواهیم کرد.پیگیر مطالب سایت و کانال انسانیها باشید.

جمعه 5 مهر 1398

🌹🌹🌹

پاسخ انسانی ها

شنبه 6 مهر 1398

heart

دوشنبه 6 آبان 1398

میشه طرز خلاصه نویسی هر درس رو هم بنویسید برامون؟🙏🏻ممنون میشیم

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 8 آبان 1398

سلام. در این مطلب درباره خلاصه نویسی توضیحات کامل داده شده است:  درست خلاصه بنویسید

موفق باشید و بمانید. رستم جو

شنبه 9 آذر 1398

سلام و خسته نباشید.من بابرنامه ی قلم چی پیش می روم،قرارم اینکه هفته اول فقط بخونم و حفظ کنم( بدون تست)و هفته بعد مرور به همراه تست.اماهرچی هفته اول می خونم تا هفته بعد فراموش میشه.بخش مربوط به برنامه هفتگی متناسب با قلم چی را خوانده ام امااگه میشه همین جا برام یه روش ارائه بدین لطفا(پشت کنکور نظام جدید هستم)_مثلا کامل بگید هفته اول چیکار کنم هفته بعد چی( متاسفانه هرچی تلاش کردم با رتبه برتر هاارتباط برقرار کنم تا سوالمو بپرسم اصل همکاری نکردن بامن) ممنونتون میشم🌹🌹🌹

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 10 آذر 1398

سلام دوست عزیز. حتما از این برنامه ریزی ویژه بودجه بندی آزمون قلمچی استفاده کنید یا الگوبرداری کنید: برنامه‌ریزی هفتگی مطابق با آزمون قلم چی

روش شما کاملا اشتباه است: حفظ می کنید. بدون تست زدن می خوانید. نگاه و شناخت کاملی از کنکور انسانی ندارید. حتما با مشاورتون صحبت کنید.

موفق باشید

زینب خلج

دوشنبه 20 بهمن 1399

سلام شما مشاوره تلفنی دارید؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 20 بهمن 1399

سلام شماره خود را برای ما قرار دهید مشاورین ما با شما ارتباط برقرار می کنند. 

نظر شما چیست؟