روش مطالعه ریاضی و آمار انسانی

روش مطالعه ریاضی و آمار انسانی

برای موفقیت در ریاضی، باید دیوار ترس از ریاضی را خراب کنید و با قدرت ریاضی بخوانید. در پایان این مطلب می دانید ریاضی رشته انسانی را باید چگونه خواند؟ و چگونه نخواند؟اهمیت درس ریاضی در رشته انسانی تا چه اندازه است؟ برای رتبه مورد نظرتان، چه درصدی در ریاضی باید بزنید؟ 

درک نیاز مبرم به ریاضی!

ریاضی و آمار در رشته انسانی، یک درس زاپاس نیست. با درصد زدن در این درس خیلی خیلی از رقبا جلو میزنین. ولی اشتباه شما چندسات:

1) فکر میکنین نمیتونین بخونینش 2) فکر میکنین نیاز به درصد بالایی دارین توی این درس 3)فکر میکنین به ساعتهای بسیار زیادی مطالعه نیاز داره، طوری که از درسهای دیگه میوفتین.

ولی اینطور نیست. اینجا روش مطالعش را میگم بهتون و حتما حتما توصیه میکنیم برای اینکه بدونین چطور با کمترین زمان مطالعه به درصد 40 برسین که برای رتبه زیر هزار کافیه، ترمینولوژی ریاضی و آمار را از این لینک دانلود کنین و بخش ویژه دانش اموزیش را بخونین.

روش مطالعه ریاضی

در روش مطالعه ریاضی ، مرحله یادگیری و پرکاری تستی بسیار مهم است .

یادگیری زمانی است که شما مطالب را میخوانید و در ذهن شما نقش میبندد اما برای تثبیت مطالب و جلوگیری از بهم ریختگی ذهنی،  نیاز به تمرین و تست زیاد دارید : یعنی پر کاری تستی .

 در ریاضی کافی است مطلب را بفهمید. وقتی با درک کامل و با اعتماد به نفس مسئله ای را حل کنید، بسیار هیجان انگیز و لذت بخش خواهد بود . و هر چه میگذرد ، در درصد بالا زدن مشتاق تر می شوید.

پرکاری تستی یعنی دیگه کتاب و جزوه را بذارین زمین و دست به خودکار بشین برای تمرین حل کردن و تحلیل روش حل که اشتباهات و نکته ها و ریزه کاری ها و میانبرها را کشف کنین.

روش مطالعه ریاضی و آمار انسانی

ریاضی را اینطور بخوانید و نخوانید 

ریاضی، متن نیست که با چند بار خواندن در ذهن جا بیفتید. ریاضی بازی اعداد با ذهن است و باید انقدر این چرخش اعداد و فرمول ها را تمرین کنید تا در ازمون ها و امتحانات دچار سردرگمی نشوید.

اشتباه کردن در درسی مانند ریاضی طبیعی است. پس اگر اشتباه میکنید، نگران نباشید و ادامه دهید. گاها این اشتباهات باعث میشه شما اعتماد به نفس خود رو در حل مسائل از دست بدهید و دیگر به سراغ حل آن مسائل نروید .

اما این کار واقعـــــــــا اشتباه است. شما باید انقدر در تمرین ها و هنگام مطالعه اشتباه بکنید تا دیگر مغزتان ان اشتباهات را در سر جلسه تکرار نکند .

پس باید غلط حل کنید و اجازه بدهید سوتی هایی که مغزتان ممکن است سر جلسه انجام بدهد را سر تمرین انجام دهد .

سطح سوالات ریاضی کنکور

در مورد سطح سوالات هم باید بگم که درست است که سولات ریاضی بسیار متنوع است اما باز هم یک محدودیتی دارد و اگر شما سعی کنید تست زیاد حل کنید ، می توانید با اکثر سوالات آشنا شوید و با دیدن سوالات سورپرایز نشوید .

باید بگم که سطح سوالات کنکور در سطح تقریبا آسان کتاب نیست . اما بسیار سخت هم نیست . تقریبا میتوانیم بگوییم تقریبا 80 تا 90 درصد سوالات ریاضی کنکور قابل حل است .

یک مثال

اگر بتوانید تست های زیاد و متنوع حل کنید و با اکثر سوالات آشنایی پیدا کنید در مواجهه با سوال دستتان می آید که باید از چه راه حل و از چه فرمولی استفاده کنید . مثلا به سوال زیر از کتاب تیزشیم نگاه کنید:

در این مثال شما با دیدن کلید واژه مجموع شش جمله اول باید یاد فرمول مجموع دنباله هندسی بیفتید. و همین برای حل سوال کافیست. 

دوباره اشتباه نکنید

کتاب های اختصاصی رشته خود را انتخاب کنید؛ نه ریاضیات رشته های دیگر.

یعنی چی؟ 

یعنی اینکه اگر ناشری در ریاضیات رشته های دیگر تخصص دارد، دلیل برای نوشتن کتاب خوب ریاضی و امار رشته انسانی نیست. چرا که ریاضی و امار علوم انسانی، به زبان انسانیهاست؛ نه ریاضیات مهندسی! بیشتر بخوانید: کتاب خوب ریاضیِ انسانی 

8 نظر

یکشنبه 14 مهر 1398

سلام من خیلی وقتا برنامه میریزم برای مودم ولی نمیتونم بهش عمل کنم

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

سلام. این مطلب را در سایت انسانیها بخونین: چگونه به برنامه‌ریزی خودمان پایبند باشیم

و البته پیشنهاد دیگرم اینه: از برنامه ریزی های سایت انسانیها یا استفاده کنید یا الگوبرداری کنین.

شنبه 25 آبان 1398

سلام خسته نباشید.من سال دهمم در مدرسه تیزهوشان.و توو این دوماهی که گذشته واقعا احساس میکنم در درس ریاضی صفرررم باتوجه به نمره هایی که میگیرم.نمیدونم به خاطر جو مدرسه ست یا واقعا خودم مشکل دارم.نمیدونم چیکاربایدبکنم بلدم ولی اشتباه جواب میدم.😭

پاسخ انسانی ها

شنبه 2 آذر 1398

سلام دهمی عزیز!به جمع انسانی ها خوش اومدید.

اینکه گفتی صفررررک یعنی شما صفر می گیرید؟ اگر اینطوره که بعید میدونم،؛ حتما نیاز به برنامه و تلاش و مطالعه ویژه دارید. اما اگر اینطور نیست که شما حداقل نصف سوالات رو جواب میدید. این یعنی چی؟یعنی ذهن تحلیل گری دارید و به راحتی می تونید ریاضیات رو بفهمید.جای چی خالیه این وسط؟ تمرین،تمرین و باز هم تمرین. رشد شما در ریاضی رابطه مستقیم داره با تعداد چرک نویس هایی که تولید می کنید.

موفق باشید دشتبان :)

ﺳﻪشنبه 3 دی 1398

سلام خسته نباشید. من انسانی میخونم و تو دروس حفظی عالی ام ولی تو درس ریاضی خیلی ضعیفم والان که کلاس دهم هستم نمره های ریاضیم خیلی بده و باعث میشه معدلم که خوبه بیاد پایین.خیلی تمرین میکنم ولی جواب نمیده. راه حل رو تو امتحان مینویسم اما میبینم جوابم غلطه. احساس ناامیدی میکنم و ریاضی برام یه کابوس شده.نمیدونم باید چیکار کنم.لطفا کمکم کنید.

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 4 دی 1398

سلام به شما هزار و چهارصدی عزیز
سپری کردن یک ترم با علوم انسانی رو به شما تبریک می گم. به عنوان یک دانش آموز انسانی چند تا نکته رو همیشه یادتون باشه:
۱_هییییچ درسی حفظی نیست و اگر شما در درسی قوی هستید به معنی تسلط شما و استفاده از روش های درست مطالعه است نه قوی بودن حفظیات که یک جمله بی معنی هستش.

۲_یک دانش آموز انسانی به اندازه یک دانش آموز تجربی و ریاضی استعداد یادگیری ریاضی رو داره.
ذهنی که منطق رو درک می کنه به سادگی در ریاضیات هم می تونه رشد کنه.
۳_از امروز تا همیشه به خودتون و رشتتون ببالید.
علوم انسانی زیر بنای توسعه کشوره و شما علوم انسانی خوان ها آینده سازان توسعه کشور.
نهایتا برای راهکار های عملی در مورد درس ریاضی به اتاق علمی این درس مراجعه کنید  و حتما ترمینولوژی این درس رو هم به دقت مورد مطالعه قرار بدید‌.
موفق باشید
دشتبان

دوشنبه 16 دی 1398

باسلام وخسته نباشید من زهرا هستم کلاس یازدهم من بشدت از کمک شما نیاز دارم مخصوصا تودرس ریاضی بخاطر اینکه پس ازسالها بی اعتنایی به درس ریاضی واهمیت ندادن به نمره این درس نسبت به سایرین حالا ب خودم اومدم میبینم ک یکی از بقول خودتون دروس رتبه ساز رو نسبت بهش بی توجه بودم .واینکه آیابا قلبی آکنده از تنفر به ریاضی میشه شروع ب ریاضی خوندن کرد؟؟؟ چه جوری؟ از کی؟ لطفا از شما خواهش میکنم کمکم کنید . باتشکر و خداا قوت فراوان پایدار باشید...

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 18 دی 1398

سلام به شما زهرا خانم،دوست عزیز انسانیها
زهرا خانم کاملا میفهممتون. من هم دقیقا همین وضعیت رو در اول دبیرستان داشتم و ضعیف بودم در ریاضیات و از نظر روانی هم بدم میومد از این درس.
اما نهایتا تونستم موفق باشم در این درس و این سد ذهنی رو بشکونم. با مطالعه ترمینولوژی درس ریاضی خواهید تونست تمام اونچه که برای شکستن این سد ذهنی و مطالعه موثر ریاضی لازم دارید رو به دست بیارید. ترمینولوژی در بخش کتابخانه سایت قرار داره که رایگان دانلود کنید.
موفق باشید.
دشتبان

چهارشنبه 18 دی 1398

سلام من امسال کنکور دارم وقتی تست میزنم تو ی ساعت نیم فقط بیستا یا پونزده تا میزنم.. میخام شصت بزنم تو کنکور ب نظرتون ی سری از مباحث رو حذف کنم؟ از کتاپای پایه

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 18 دی 1398

سلام. هم در این مطلب و هم در مطالب دیگه اتاق علمی ریاضی و هم در ترمینولوژی ریاضی و امار کاملا توضیح دادیم که چطور از صفرشروع کنید و به درصد  موردنیازتون برسید. مطالب و منابع گفته شده را بخونید.

موفق باشید

چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399

سلام من می خواهم ریاضی مو قوی کنم ریاضی قبلاً داخل راهنمایی 7یا 6,10بو ولی یه کتاب گرفتم حل کردم ریاضی و از 0به 16,75رسید حالا می خواهم قوی تر شم برای کنکور به معلم گفتم گفت باید ریاضی سال نهم رو خوب بخونی

پاسخ انسانی ها

جمعه 2 خرداد 1399

سلام به شما دوست عزیز.
خوشحالیم بابت تصمیم تحسین برانگیزتون و همچنین پیشرفتی که داشتید.
قدر معلم با سوادتونو بدونید.
ایشون راهنمایی بسیار هوشمندانه ای ارائه کردن.
جزئیات این راهنمایی رو می تونید در ترمینولوژی درس ریاضی مطالعه بفرمایید.
موفق باشید.
دشتبان

ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1399

عالی بود

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1399

blush

ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1399

با سلام من امسال کنکور دارم و در کنکور ۹۸ ریاضی رو ۲۵ درصد زدم ولی الان میخوام برسونم به ۱۰۰ به نظرتون بدون تست زدن و فقط حل مسائل میتونم آخه کتاب تست ریاضی ندارم

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1399

سلام. لطفا مطلب را با دقت بیشتر بخونین. البته مطالب مرتبط با درس ریاضی در اتاق علمی ریاضی و امار هم هست

نظر شما چیست؟