روش مطالعه و حل مسائل اقتصاد

روش مطالعه و حل مسائل اقتصاد

سوالات مسائل اقتصاد تا چه اندازه مهم است؟ بودجه بندی سوالات مسئله های اقتصاد در کنکور اقتصاد به چه صورت است؟ چگونه این بخش از کتاب را بخوانید و چگونه تست بزنید؟

اهمیت مسائل اقتصادی

بودجه بندی سوالات مسائل اقتصاد در پایه دهم، بسیار متفاوت از تعداد تست های آن در کنکور است.
در امتحانات مدرسه سهم سوالات مسئله بیشتر از 2 نمره یا 10% نیست! در حالی که در کنکور سراسری 5 برابر شده و حداقل 7 سوال از 15 سوال کنکور اقتصاد از مسئله های اقتصاد است. (نمونه ای از امتحان خردادماه اقتصاد را از این لینک دانلود کنید)

جاهایی از کتاب اقتصاد که سوالات مسئله از آن طرح می شود

سوالات مسائل اقتصاد در کنکور

روش مطالعه مسائل اقتصاد

برای 7سوال مسئله های اقتصاد در کنکور به سه چیز نیاز دارید:

1) ریاضیات لازم برای حل مسئله 2) شناخت و دسته بندی مسئله های اقتصادی 3) روش حل سریع و تمرین.

1) ریاضیات لازم برای حل مسئله

منظور از ریاضیات لازم، فرمول های پیچیده یا معادلات دشوار ریاضی نیست. چون شما برای پاسخ به سوالات مسئله اقتصاد، به آنها نیاز نخواهید داشت. ریاضیات لازم برای حل مسئله اقتصاد، ساده هستند اما همین سادگی، سبب شده که دست کم گرفته شوند و موجب خطاهای زیادی شوند. چند مورد از ریاضیات لازم:

تبدیل ارقام به حروف؛ یا تبدیل حروف به ارقام؛ روش جمع زدن اعداد بزرگ با هم؛ ساده کردن سریع کسرها؛ تقسیم ها و تبدیل های واحدی؛ مانند شکستن سال به 12ماه؛ تبدیل واحد پولی ریال به تومان؛ تبدیل درصد به صدم یا دهم یا هزارم و . . . 

2) شناخت و دسته بندی مسائل

برای این کار باید تیپ بندی مسئله های اقتصادی بدانید. برای مثال: بدانید وقتی از موضوع دهک ها مسئله طرح می شود، سه تیپ سوال بیشتر طرح نمی شود: 
1) سهم دهک ها؛  2) چگونگی توزیع درآمد بین افراد دهک ها؛ 3) محاسبه مقدار درآمد یک دهک. 

3) روش حل سریع و تمرین

این یکی از سوالات مسئله در کنکور اقتصاد 98 بود
سوالات مسئله اقتصاد در کنکور

برای کسی که سوالات اقتصاد را نشناسد، وقتی 7 سوال اینطور ببیند، گمان می کند هر کدام به حداقل چند دقیقه زمان نیاز دارند. در حالیکه اینطور نیست. 
وقتی تیپ بندی مسئله بدانید، قطعا برای هر تیپ سوال هم یک روش حل هم خواهید خواند؛ روش حل سریع. به این چند نمونه از کتاب اقتصاد کنکور مشاوران آموزش نگاه کنید:

روش حل مسائل اقتصادروش مل مسائل اقتصادروش حل مسائل اقتصاد

منبع یادگیری اقتصاد

برای درس اقتصاد، به شما توصیه میکنم از همان کتاب اقتصاد جامع کنکور آقای تمنا استفاده کنید که توانسته (مانند 5سال قبل) در اولین کنکور نظام جدید هم تشابه 100% با سوالات کنکور 98 را به شما انسانیها هدیه کند. 

منبع ویژه مسائل اقتصاد

اما اگر می خواهید برای سوالات مسائل اقتصاد، به طور ویژه کار کنید که 100% اقتصاد را بزنید (که البته برای رتبه شدن، به این درصد 100 نیاز دارید، همان طور که در مطلب دروس رتبه ساز کنکور انسانی گفتم) از کتاب مسئله های اقتصاد دهم نهایت استفاده را خواهید داشت؛ کتابی تالیف آقای  جعفر داداشی. که بخشی از آن را هم می توانید از همین لینک دانلود کنید. 

روش تست زنی مسئله های اقتصاد

اگر می خواهید از همان سال دهم برای کنکور بخوانید، قطعا درس اقتصاد باید در سبد مطالعاتی شما باشد. بعد از آنکه سوالات تشریحی و تستی کتاب هدفدار اقتصاد دهم را کار کردید، هر روز کافیست یک سوال از تست های کتاب مسائل اقتصاد حل کنید. 
اما حتما این کتاب را در تابستان یازدهم و کنکور خود جدی تر و منظم بخوانید. نگران منبع برای تست های دشوار نباشید. 
اما در سال کنکور: در درس هایی که برایتان فهرستش را گفتم، وقتی تست های متن، درسنامه تیپ بندی مسائل و روش حل سریع آن را از کتاب جامع آقای تمنا خواندید، به سراغ تست ها و راه حل های پیشنهادی کتاب مسائل بروید. دو زمان می توانید این کتاب را کار کنید: 1) بعد از آنکه تست های جامع را زدید و خواستید در مسئله ها با آمادگی بیشتر سر جلسه آزمون و کنکور حاضر شوید. 2) وقتی از آزمون برگشتید و در تحلیل آزمون متوجه شدید که در سوالات مسئله، تسلط لازم را ندارید و بخواهید به طور ویژه مسئله های اقتصاد در بودجه بندی آزمون را کار کنید. 

پیشنهادهای ویژه

1) اقتصاد درسی است که برای رتبه شدن باید به درصد حداقل 80 در آن برسید. سهم سوالات مسئله از این 80% به اندازه 40% است. پس به مسئله های اقتصاد حمله کنید.

2) این مطالب را از سایت انسانیها بخوانید: 

1) تاثیر اقتصاد در رتبه کنکور 2) تحلیل اقتصاد کنکور 98 نظام جدید

موفق باشید و بمانید

8 نظر

چهارشنبه 10 مهر 1398

سلام.چطور عمليات ها و محاسبات مسئله هارو سريع و دقيق حساب كنيم ؟؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 10 مهر 1398

سلام عزیز جان. سریع و دقیق، فرمول یکباره و جادو نداره که بخوای از اینجا یا جایی دیگه پیدا کنی. یادگیری میخواد در درجه اول، بعدش تمرین درست و مداوم. 

برای همین هم بهتون توصیه کردم که اول از کتاب جامع اقتصاد بخونین، اگه سرعت تست زنی محاسباتتون زیر یک دقیقه نشد، کتاب مسائل را کار کنین. هر روز کافیه چندتا مسئلشو کار کنین. میشه هم در کنار کتاب جامع بخونینش، وقتی فصل محاسباتی را تموم کردین، به موازاتش هر روز دو سه تا تست از فصل خوانده شده را کار کنین. هم میشه قبل از آزمون یا بعد از ازمون یا وقتی کتاب جامع تموم شد.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

پنجشنبه 25 مهر 1398

سلام کتاب اقتصاد جامع کنکور عالیه ولی درحل مسائل خیلی زمان میبره

پاسخ انسانی ها

جمعه 26 مهر 1398

سلام. در مسائل اقتصاد باید تمرین و تمرین کنید تا سرعت عمل زیاد شود. اگر همچنان بیشتر از 90ثانیه برای سوالات وقت میگذاشتید، میتونین از کتاب موضوعی مسائل استفاده کنید. اما اینکه بتونین همه 15سوال اقتصاد را در 10 دقیقه جواب بدین، براتون هدف نباشه. چون قراره وقتی اقتصاد را 100میزنید، ریاضی را 40 بزنید، یعنی وقت ریاضی را به اقتصاد میدین. پس حتما بعد از کتاب جامع برای تسلط و سرعت بیشتر در مسائل، کتاب مسائل را در برنامه داشته باشید بد از هر فصل محاسباتی. البته در برنامه ریزی که به شما خواهیم داد این موارد لحاظ می شوند.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

چهارشنبه 15 آبان 1398

سلام ترمینولوژی اقتصاد رو زودتر بذارید لطفا

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 آبان 1398

سلام. امیدواریم توی همین هفته منتشر بشه. حتما در کانال انسانیها اعلام خواهیم کرد. 

شنبه 9 آذر 1398

سلام من کنکوری هستم و سال دهم معلم اقتصاد نداشتیم و الان هیچی از مسئله ها نمیدونم کتاب جامع اقتصاد هدف دار سفارش دادم و اگر ویدیو های اقای تمنا در کانال روبیکا هم مشاهده کنم بنظرتون خودم کار کنم میتونم موفق بشم؟ یا برم کلاس کنکور؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 9 آذر 1398

سلام. انتخابتون درست و دقیق مناسب با نیازتون بوده بابت کتاب جامع. توضیه میکنم قبل از اینکه خودتون را درگیر فیلم آموزشی کنید کتاب ویژه مسائل را هم مطالعه کنید. اما این کتاب را هم زمانی شروع کنید که کتاب جامع را شخم زده باشید. به طور کلی سراغ منبع دوم (چه اون فیلم ها و چه کتاب مسائل اقتصاد) نرین تا وقتی کتاب جامع را خوب و دقیق و کامل مسلط نشده باشید.

موفق باشید

یکشنبه 31 فروردین 1399

سلام من سال یازدهم هستم ولی هیچ یک ازاین مسائل اقتصاد بلد نیستم وقتی می خواهم برای کنکور بخونمش انگیزه ام را ازدست می دهم

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399

سلام. مطلب را با دقت مطالعه کنید+ترمینولژی اقتصاد

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399

به نظرتون لازمه ک برای مسائل اقتصاد به کلاس برویم؟؟؟؟؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399

سلام. این موضوع بستگی به نیاز آموزشی و تشخیص خودتون داره.

دوشنبه 22 اردیبهشت 1399

سلام. من وقتی اقتصاد رو سطر به سطر می خوندم می فهمیدم ولی وقتی به درس اقتصاد بین‌الملل از صفحه ۱۱۴به بعد هر چی خوندم نفهمیدم مفهومی درس خواندن یعنی چی

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 22 اردیبهشت 1399

سلام به شما دوست عزیز.
در اینجا لازمه شما متن خوانی بلد باشید(جزئیات روش صحیح متن خوانی به طور مفصل در سایت گفته شده)
به طور مختصر اگر بخوام بگم هنگام مطالعه هر پارگراف اندیشه غالب بر اون بخش رو پیدا کنید و کلمات کلیدی رو هم مشخص کنید.
در کل اگر با یک بار خوندن متوجه نشدید نا امید نشید و با روشی که گفته شد مجددا به مطالعه اون درس بپردازید.
موفق باشید.
دشتبان

ﺳﻪشنبه 30 اردیبهشت 1399

سلام.من اقتصاد رو در حد ۶۰ درصد می‌زنم اما ریاضی رو نهایتا سی درصد می‌زنم.به نظر شما اقتصاد رو به چند درصد برسونم که کمبود ریاضیم جبران بشه و رتبه‌ی زیر هزار بیارم.البته بقیه‌ی درسهام هم به جز زبان انگلیسی ٬ خوبه و اکثراً بالای ۴۵-۵۰ درصد ٬ می‌زنم

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 4 خرداد 1399

سلام به شما دوست عزیز.
نمیشه درصد دقیقی تعیین کرد اما یک سوال از شما دارم.
چرا در فرصت باقی مونده روی درس ریاضی کار نمی کنید تا در خود اون درس پیشرفت کنید؟
حالا پیشرفت در اقتصاد هم که جای خودش رو داره‌.
ترمینولوژی ریاضی خیلی می تونه کمک کننده باشه در این مسیر.
توانمندی هاتون رو باور کنید؛)
موفق باشید.
دشتبان

نظر شما چیست؟