روش مطالعه و حل مسائل اقتصاد

روش مطالعه و حل مسائل اقتصاد

سوالات مسائل اقتصاد تا چه اندازه مهم است؟ بودجه بندی سوالات مسئله های اقتصاد در کنکور اقتصاد به چه صورت است؟ چگونه این بخش از کتاب را بخوانید و چگونه تست بزنید؟

اهمیت مسائل اقتصادی

بودجه بندی سوالات مسائل اقتصاد در پایه دهم، بسیار متفاوت از تعداد تست های آن در کنکور است.
در امتحانات مدرسه سهم سوالات مسئله بیشتر از 2 نمره یا 10% نیست! در حالی که در کنکور سراسری 5 برابر شده و حداقل 7 سوال از 15 سوال کنکور اقتصاد از مسئله های اقتصاد است. (نمونه ای از امتحان خردادماه اقتصاد را از این لینک دانلود کنید)

جاهایی از کتاب اقتصاد که سوالات مسئله از آن طرح می شود

سوالات مسائل اقتصاد در کنکور

روش مطالعه مسائل اقتصاد

برای 7سوال مسئله های اقتصاد در کنکور به سه چیز نیاز دارید:

1) ریاضیات لازم برای حل مسئله 2) شناخت و دسته بندی مسئله های اقتصادی 3) روش حل سریع و تمرین.

1) ریاضیات لازم برای حل مسئله

منظور از ریاضیات لازم، فرمول های پیچیده یا معادلات دشوار ریاضی نیست. چون شما برای پاسخ به سوالات مسئله اقتصاد، به آنها نیاز نخواهید داشت. ریاضیات لازم برای حل مسئله اقتصاد، ساده هستند اما همین سادگی، سبب شده که دست کم گرفته شوند و موجب خطاهای زیادی شوند. چند مورد از ریاضیات لازم:

تبدیل ارقام به حروف؛ یا تبدیل حروف به ارقام؛ روش جمع زدن اعداد بزرگ با هم؛ ساده کردن سریع کسرها؛ تقسیم ها و تبدیل های واحدی؛ مانند شکستن سال به 12ماه؛ تبدیل واحد پولی ریال به تومان؛ تبدیل درصد به صدم یا دهم یا هزارم و . . . 

2) شناخت و دسته بندی مسائل

برای این کار باید تیپ بندی مسئله های اقتصادی بدانید. برای مثال: بدانید وقتی از موضوع دهک ها مسئله طرح می شود، سه تیپ سوال بیشتر طرح نمی شود: 
1) سهم دهک ها؛  2) چگونگی توزیع درآمد بین افراد دهک ها؛ 3) محاسبه مقدار درآمد یک دهک. 

3) روش حل سریع و تمرین

این یکی از سوالات مسئله در کنکور اقتصاد 98 بود
سوالات مسئله اقتصاد در کنکور

برای کسی که سوالات اقتصاد را نشناسد، وقتی 7 سوال اینطور ببیند، گمان می کند هر کدام به حداقل چند دقیقه زمان نیاز دارند. در حالیکه اینطور نیست. 
وقتی تیپ بندی مسئله بدانید، قطعا برای هر تیپ سوال هم یک روش حل هم خواهید خواند؛ روش حل سریع. به این چند نمونه از کتاب اقتصاد کنکور مشاوران آموزش نگاه کنید:

روش حل مسائل اقتصادروش مل مسائل اقتصادروش حل مسائل اقتصاد

منبع یادگیری اقتصاد

برای درس اقتصاد، به شما توصیه میکنم از همان کتاب اقتصاد جامع کنکور آقای تمنا استفاده کنید که توانسته (مانند 5سال قبل) در اولین کنکور نظام جدید هم تشابه 100% با سوالات کنکور 98 را به شما انسانیها هدیه کند. 

منبع ویژه مسائل اقتصاد

اما اگر می خواهید برای سوالات مسائل اقتصاد، به طور ویژه کار کنید که 100% اقتصاد را بزنید (که البته برای رتبه شدن، به این درصد 100 نیاز دارید، همان طور که در مطلب دروس رتبه ساز کنکور انسانی گفتم) از کتاب مسئله های اقتصاد دهم نهایت استفاده را خواهید داشت؛ کتابی تالیف آقای  جعفر داداشی. که بخشی از آن را هم می توانید از همین لینک دانلود کنید. 

روش تست زنی مسئله های اقتصاد

اگر می خواهید از همان سال دهم برای کنکور بخوانید، قطعا درس اقتصاد باید در سبد مطالعاتی شما باشد. بعد از آنکه سوالات تشریحی و تستی کتاب هدفدار اقتصاد دهم را کار کردید، هر روز کافیست یک سوال از تست های کتاب مسائل اقتصاد حل کنید. 
اما حتما این کتاب را در تابستان یازدهم و کنکور خود جدی تر و منظم بخوانید. نگران منبع برای تست های دشوار نباشید. 
اما در سال کنکور: در درس هایی که برایتان فهرستش را گفتم، وقتی تست های متن، درسنامه تیپ بندی مسائل و روش حل سریع آن را از کتاب جامع آقای تمنا خواندید، به سراغ تست ها و راه حل های پیشنهادی کتاب مسائل بروید. دو زمان می توانید این کتاب را کار کنید: 1) بعد از آنکه تست های جامع را زدید و خواستید در مسئله ها با آمادگی بیشتر سر جلسه آزمون و کنکور حاضر شوید. 2) وقتی از آزمون برگشتید و در تحلیل آزمون متوجه شدید که در سوالات مسئله، تسلط لازم را ندارید و بخواهید به طور ویژه مسئله های اقتصاد در بودجه بندی آزمون را کار کنید. 

پیشنهادهای ویژه

1) اقتصاد درسی است که برای رتبه شدن باید به درصد حداقل 80 در آن برسید. سهم سوالات مسئله از این 80% به اندازه 40% است. پس به مسئله های اقتصاد حمله کنید.

2) این مطالب را از سایت انسانیها بخوانید: 

1) تاثیر اقتصاد در رتبه کنکور 2) تحلیل اقتصاد کنکور 98 نظام جدید

موفق باشید و بمانید

22 نظر

چهارشنبه 10 مهر 1398

سلام.چطور عمليات ها و محاسبات مسئله هارو سريع و دقيق حساب كنيم ؟؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 10 مهر 1398

سلام عزیز جان. سریع و دقیق، فرمول یکباره و جادو نداره که بخوای از اینجا یا جایی دیگه پیدا کنی. یادگیری میخواد در درجه اول، بعدش تمرین درست و مداوم. 

برای همین هم بهتون توصیه کردم که اول از کتاب جامع اقتصاد بخونین، اگه سرعت تست زنی محاسباتتون زیر یک دقیقه نشد، کتاب مسائل را کار کنین. هر روز کافیه چندتا مسئلشو کار کنین. میشه هم در کنار کتاب جامع بخونینش، وقتی فصل محاسباتی را تموم کردین، به موازاتش هر روز دو سه تا تست از فصل خوانده شده را کار کنین. هم میشه قبل از آزمون یا بعد از ازمون یا وقتی کتاب جامع تموم شد.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

پنجشنبه 25 مهر 1398

سلام کتاب اقتصاد جامع کنکور عالیه ولی درحل مسائل خیلی زمان میبره

پاسخ انسانی ها

جمعه 26 مهر 1398

سلام. در مسائل اقتصاد باید تمرین و تمرین کنید تا سرعت عمل زیاد شود. اگر همچنان بیشتر از 90ثانیه برای سوالات وقت میگذاشتید، میتونین از کتاب موضوعی مسائل استفاده کنید. اما اینکه بتونین همه 15سوال اقتصاد را در 10 دقیقه جواب بدین، براتون هدف نباشه. چون قراره وقتی اقتصاد را 100میزنید، ریاضی را 40 بزنید، یعنی وقت ریاضی را به اقتصاد میدین. پس حتما بعد از کتاب جامع برای تسلط و سرعت بیشتر در مسائل، کتاب مسائل را در برنامه داشته باشید بد از هر فصل محاسباتی. البته در برنامه ریزی که به شما خواهیم داد این موارد لحاظ می شوند.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

چهارشنبه 15 آبان 1398

سلام ترمینولوژی اقتصاد رو زودتر بذارید لطفا

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 آبان 1398

سلام. امیدواریم توی همین هفته منتشر بشه. حتما در کانال انسانیها اعلام خواهیم کرد. 

شنبه 9 آذر 1398

سلام من کنکوری هستم و سال دهم معلم اقتصاد نداشتیم و الان هیچی از مسئله ها نمیدونم کتاب جامع اقتصاد هدف دار سفارش دادم و اگر ویدیو های اقای تمنا در کانال روبیکا هم مشاهده کنم بنظرتون خودم کار کنم میتونم موفق بشم؟ یا برم کلاس کنکور؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 9 آذر 1398

سلام. انتخابتون درست و دقیق مناسب با نیازتون بوده بابت کتاب جامع. توضیه میکنم قبل از اینکه خودتون را درگیر فیلم آموزشی کنید کتاب ویژه مسائل را هم مطالعه کنید. اما این کتاب را هم زمانی شروع کنید که کتاب جامع را شخم زده باشید. به طور کلی سراغ منبع دوم (چه اون فیلم ها و چه کتاب مسائل اقتصاد) نرین تا وقتی کتاب جامع را خوب و دقیق و کامل مسلط نشده باشید.

موفق باشید

یکشنبه 31 فروردین 1399

سلام من سال یازدهم هستم ولی هیچ یک ازاین مسائل اقتصاد بلد نیستم وقتی می خواهم برای کنکور بخونمش انگیزه ام را ازدست می دهم

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399

سلام. مطلب را با دقت مطالعه کنید+ترمینولژی اقتصاد

یکشنبه 14 اردیبهشت 1399

به نظرتون لازمه ک برای مسائل اقتصاد به کلاس برویم؟؟؟؟؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 15 اردیبهشت 1399

سلام. این موضوع بستگی به نیاز آموزشی و تشخیص خودتون داره.

دوشنبه 22 اردیبهشت 1399

سلام. من وقتی اقتصاد رو سطر به سطر می خوندم می فهمیدم ولی وقتی به درس اقتصاد بین‌الملل از صفحه ۱۱۴به بعد هر چی خوندم نفهمیدم مفهومی درس خواندن یعنی چی

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 22 اردیبهشت 1399

سلام به شما دوست عزیز.
در اینجا لازمه شما متن خوانی بلد باشید(جزئیات روش صحیح متن خوانی به طور مفصل در سایت گفته شده)
به طور مختصر اگر بخوام بگم هنگام مطالعه هر پارگراف اندیشه غالب بر اون بخش رو پیدا کنید و کلمات کلیدی رو هم مشخص کنید.
در کل اگر با یک بار خوندن متوجه نشدید نا امید نشید و با روشی که گفته شد مجددا به مطالعه اون درس بپردازید.
موفق باشید.
دشتبان

ﺳﻪشنبه 30 اردیبهشت 1399

سلام.من اقتصاد رو در حد ۶۰ درصد می‌زنم اما ریاضی رو نهایتا سی درصد می‌زنم.به نظر شما اقتصاد رو به چند درصد برسونم که کمبود ریاضیم جبران بشه و رتبه‌ی زیر هزار بیارم.البته بقیه‌ی درسهام هم به جز زبان انگلیسی ٬ خوبه و اکثراً بالای ۴۵-۵۰ درصد ٬ می‌زنم

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 4 خرداد 1399

سلام به شما دوست عزیز.
نمیشه درصد دقیقی تعیین کرد اما یک سوال از شما دارم.
چرا در فرصت باقی مونده روی درس ریاضی کار نمی کنید تا در خود اون درس پیشرفت کنید؟
حالا پیشرفت در اقتصاد هم که جای خودش رو داره‌.
ترمینولوژی ریاضی خیلی می تونه کمک کننده باشه در این مسیر.
توانمندی هاتون رو باور کنید؛)
موفق باشید.
دشتبان

یکشنبه 18 خرداد 1399

سلام خوبیداین که برای مطالعه کتاب اقتصاد اول بخش های خفظی رو بخونیم. و بعد سراغ بخش های مسئله دار بریم. درسته؟؟؟ برای کسی که تا برای کنکور نخونده. اینطور بخونه یا درس به درس جلو بره؟؟؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 19 خرداد 1399

سلام.مطالب اتاق علمی اقتصا را به دقت مطالعه کنید راهنمایی های  لازم براتون بصورت کامل گفته شده. همچنین ترمینولوژی اقتصادرا از  بخش کتابخانه سایت میتونین دانلود کنید

یکشنبه 8 تیر 1399

سسلام ببخشید اقتصاد رو چطور مطالعه کنیم که برای کنکور کاملا اماده باشیم و چیزی از قلم نیفته؟؟؟؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 8 تیر 1399

سلام. مطلب  را با دقت اگر مطالعه کنید پاسخ سوالتون هست

یکشنبه 22 تیر 1399

بسیار عالی بود. خداقوت به گروه مشاوران.

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 22 تیر 1399

blush

چهارشنبه 1 مرداد 1399

سلام من محاسباتم را در اقتصاد بیشتر کنم چه کار کنم بهتره؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 1 مرداد 1399

سلام. مطالب اتاق علمی اقتصاد در سایت  را با دقت بخونین

دوشنبه 27 مرداد 1399

برای تسلط در اقتصاد باید مسله های زیادی حل کرد

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 28 مرداد 1399

سلام. همینطور هم هست yes

پنجشنبه 27 شهریور 1399

سلام من سال آخرم هیچی از مسائل رو نمیدونم تو رو خدا کمک کنید انگیزه ام رو برا اقتصاد از دست دادم ممنون😣😣

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 27 شهریور 1399

سلام خدمت شما.

کتاب اقتصاد جامع کنکور مشاوران به تالیف آقای وحید تمنا را تهیه کنید. این کتاب جزو پرفروش ترین کتاب های آموزشی برای درس اقتصاد هست.

همچنین می‌توانید کتاب مسائل اقتصاد که به طور تخصصی بر روی مسائل و بخش محاسباتی اقتصاد  کار شده است را از انتشارات مشاوران آموزش تهیه کنید. 

برای مشاهدۀ این کتاب ها و خریداری آنها کلیک کنید. 

 

شنبه 29 شهریور 1399

سلام. من سال ۱۲ هم هستم و امسال کنکور دارم. اگه مبحث اقتصاد رو به دو مبحث تقسیم کنم و اول برم سراغ دروسی که مسائل اقتصادی دارن و بعد از اینکه اینا تموم شدن برم سراغ متن ها مشکلی ایجاد میکنه؟ یا طبق همون سر فصل های کتاب پیش برم؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 31 شهریور 1399

سلام دوست عزیز.

متن و مسائل را از ابتدا باید با هم خواند تا در ذهن، نظمی منطقی شکل گیرد.

بعد از تمام کردن 14 فصل اقتصاد پیشنهاد ما این است که کتاب مسئل اقتصاد مشاوران از مجموعه کتابهای مبحثی را تهیه کنید و بر روی مسائل تمرکز کنید.

جهت خرید مجموعه کتاب‌های مشاوران آموزش، ناشر تخصصی دروس عمومی و علوم انسانی  با شمارۀ تلفن 02166975727 داخلی 203 الی 205 تماس بگیرید.

همچنین برای شما کنکوری های 1400 برنامه مطالعاتی هفتگی تنظیم کرده ایم:  برنامه‌ ریزی هفتگی برای کنکور 1400 انسانی

ﺳﻪشنبه 15 مهر 1399

سلام برای یادگیری بهتر اقتصاد چیکار کنم؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 24 مهر 1399

سلام دوست عزیز.

باید با منابع تخصصی برای این درس پیش روید؛ پیشنهاد ما کتاب جامع کنکور 1400 اقتصاد به تألیف آقای وحید تمنا است که این کتاب جزو پرمخاطب ترین کتابهای آموزشی برای درس اقتصاد است.

همچنین میتوانید از کتاب مبحثی مسائل اقتصاد استفاده کنید.

وارد سایت مشاوران آموزش شوید و این دو کتاب را تهیه کنید. 

پنجشنبه 8 آبان 1399

سلام. من یازده انسانی هستم و چیزی از مسائل بلد نیستم البته بخاطر شرایط کرونا اقتصاد رو خوب یاد نگرفتم.. از طرفی تازه با سایتتون آشنا شدم... نمیدونم.. علاوه براین چیکار کنم تا مساعل ریاضی و اقتصاد رو 100بزنم..معدل پارسالم.. 19.45

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 8 آبان 1399

سلام خدمت شما.

برای شما یازدهمی ها برنامه مطالعاتی ویژه ای را تنظیم کرده ایم.

مطلب زیر که لینک دار است را بخوانید:

برنامه‌ مطالعاتی هفته به هفته برای پایۀ یازدهم انسانی

ﺳﻪشنبه 20 آبان 1399

سلاممن واسه اقتصاد دو کتاب کمک درسی خریدم یکی اقتصاد جامع کنکور مشاوران و یکی کتاب گاج ....وقتی درسنامه گاج رو می خونم خیلی خوب اونو می فهمم ولی وقتی می خوام تست های مشاوران را بزنم از عهدش برنمیام وقتی درسنامه مشاوران را هم می خونم احساس می کنم مثل درسنامه گاج کامل نیست حالا این وسط گیر کردم لطفا ر اهنماییم کنید اما برای درس های دیگه از کتاب های مشاوران استفاده میکنم برای آنها مشکلی ندارم و خیلی هم عالی هستن....

پاسخ انسانی ها

جمعه 23 آبان 1399

سلام به شما دوست عزیز.

لطفا برای ما دقیقا مشخص کنید در بخش متنی اقتصاد مشکل دارید یا بخش محاسباتی اقتصاد (نمودارها، مسائل و جداول اقتصادی)؟ یا هر دو؟

شما با خواندن صرف درسنامه و به سراغ تست ها رفتن به درستی از پس اقتصاد بر نمس آیید؛ باید حتما و حتما تک به نک تست هایی که برای اقتصاد میزنید را تحلیل کنید و مجدد به درسنامۀ کتاب مشاوران برگردید.

مططالب زیر ر ابخوانید:

راز حل مسائل اقتصاد در چیست؟

سرمایه‌گذاری روی اقتصاد کنکور 1400

پنجشنبه 22 آبان 1399

باسلاممن کتاب اقتصاد جامع 1400را خریداری کردم.درسنامه هاش همه چیزو دربر گرفته؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 7 بهمن 1399

سلام به شما دوست عزیز.

کتاب جامع کنکور اقتصاد از انتشارات مشاوران آموزش به مدت 7 سال است که صد درصد تشابه با کنکورهای سراسری را داشته است، بنابراین بر روی جای جای این کتاب تمرکز کنید.

منابعی که به شما توصیه میکنیم در کنار کتاب جامع کنکور داشته باشید، کتاب مسائل اقتصاد و تیزشیم اقتصاد است که همزمان با کتاب جامع کنکور میتوانید کار کنید و یا در دوران  مرور و جمعبندی از دو کتاب گفته شده استفاده کنید.

به منظور خرید کتاب‌های مشاوران آموزش، با شمارۀ زیر در تماس باشید. 

تلفن : 02166975727 داخلی 203 الی 205

جمعه 28 آذر 1399

سلام من دهم انسانی ام امسال انلاین درس میخونیم خیلی تند تدریس میکنن من هیچی متوجه نشدم میشه بگین برای امتحانات دی ماه ک نزدیکه چطوری اقتصاد مفهومی یاد بگیرم

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 1 دی 1399

سلام به شما 
بله سرعت تدریس و حجمش بشدت زیاده 
اگه فقط برای اقتصاد مشکل دارید میتونید درس به درس خودتون مطالعه کنید و بعد از ازمون های آزمایشی که قلمچی گرفته دانلود کنید و به تست های اون جواب بدید و خب کتاب دهم انسانی امسال خیلی تغییر کرده 
بزودی مطلبی راجب کتاب جدید ارائه میدیم 
نگار رفیقی

جمعه 3 بهمن 1399

سلام وخداقوت به شماکه اینقدر عزیزید، منم همین طورم اصلا چیزی ازمسئله های اقتصادرامتوجه نمیشم و متأسفانه امسال سال آخرم هست وکنکوری ام هستم،اگه میشه یه کمکی بهم کنید،ممنون میشم،باتشکر💖❤️

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 14 بهمن 1399

سلام به شما 
بهترین راه اینه تا میتونید مسئله حل کنید چون راه حل های شگفت انگیز ندارن با پرکاری تستی راحت میشه به نتیجه رسید و من به شما کتاب مسائل اقتصاد انتشارات مشاوران آموزش رو پیشنهاد میدم چون درس به درس تمام مسائل کتاب رو توضیح داده و مثال تستی و راه حل های صحیح رو ارائه داده و پاسخنامه تشریحی 
نگار رفیقی

پنجشنبه 7 اسفند 1399

سلام میشه لینک کانال اقای تمناروبگید؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 12 اسفند 1399

سلام بله بفرمایید بر لینک کانال آقای تمنا کلیک کنید.

 

نظر شما چیست؟