چگونه در کنکور موفق شویم

چگونه در کنکور موفق شویم

چگونه درس بخوانم که موفق بشوم؟ چگونه در کنکور موفق بشوم؟ چگونه درس بخوانم که خسته نشوم؟ یا سوالاتی بزرگتر مثل این: چگونه درس بخوانم که رتبه یک بشوم یا رتبه فلان و دانشگاه فلان بیاورم؟ 

تعریف دیروز موفقیت 

بچه که بودم، بچه که بودید؛ از قصه‌های کودکی‌مان گرفته تا داستان‌ها و اسطوره‌های مدرسه،همه و همه به دنبال یک نوشدارو بودیم؛ یک آرامش‌بخش همیشگی و حلّال همه مشکلات. به دنبال چراغ جادو و غول آن، یا قالی سلیمان خورشید پنج پَر و…

این داستان‌ها کم کم در نهاد ما نهادینه شدند. به این صورت که برای همه مشکلات:

حتما یک راه چاره میان‌بر و شاه کلیدی هست. تنها کار لازم  این است که با یک نقشه‌ پوسیده به دنبالش بگردیم. 

جالب آنجاست که در مسیر این جستجو و پیدا کردن، باید هفت خوان را پشت سر بگذاریم . شاخ غول بشکنیم و گوی بلورین از زیر پای اژدهای هفت سر بیرون آوریم!

🔻خلاصه آنکه: همیشه می گشتیم تا میان‌بری پیدا کنیم.

تعریف امروز موفقیت

اما امروز که قد و قواره‌یمان از سایه دیوار کمی هم بزرگتر شده -همان دیوار که روی آن چوب خط بزرگ شدن‌مان را می‌کشیدیم- با همان جدیت و تلاش به دنبال غول چراغ و شاه کلید و لوح پنج خورشید هستیم برای شکستن شاخ و هفت خوان و . . . !

غافل از اینکه آن کلید و چراغ و لوح و قالی، ظاهر قضیه و رونمای ادبیاتی غنی هستند که همه حرفش این است:

هر انسانی، خود یک شاه است و یک اژدهای آتشین و یک خورشید. همان انسان، دقیقا خودِ همین انسان.

آری انسان، چیزی نیست جز انسان. اما انسان است. و هر انسانی می‌تواند به تنهایی به آنجایی برسد که هیچ مخلوقی پیش از او نرسیده و شاید هم نخواهد رسید!

این انسان که همه هفت اقلیم را به دنبال گوی جهان‌نما درنوردیده، غافل است از این که خودش انسان است و می تواند …خودش انسان است و می‌تواند . . . خودش انسان است و می‌تواند . . . 

این یک جمله را سه بار نوشتم؛ نه برای شما؛ برای خودم. 

پس بیشتر و پیشتر از آنکه در تکاپوی نایافته‌های تاریخ بشری یا بافته‌های ذهن آدمی باشید و باشیم، اندکی تامل ... در همان کس که سایه تمام قدّ ماست. 
بی شک او می‌تواند زمین و زمان را به هم برساند و شوری بیافریند.

چگونه در کنکور موفق شویم

این حرف‌ها چه ربطی به کنکور دارد

شما که یکسال آتی را پیش رو دارید و دیگر بیشتر از آنکه «دانش آموز» صدایتان بزنند یا بنویسند، «داوطلب شرکت در یک آزمون به مقیاس بزرگ» هستید:
🔺می بایست پیش از هرچیز، «سایه» و «صاحب سایه» را دریابید.

بی‌گمان پاسخ همه شک و تردید و سوالات بزرگ شما، خود شما هستید. «داوطلب کنکور» اگر بگوید ریاضی را نمی‌خوانم یا عربی را نمی‌توانم… یا زبان برایم سخت است … یعنی پاسخ سوال بزرگش را نیافته. 

اگر دنبال یک جواب سریع و صریح و مطمئن برای این سوالات هستید: چگونه در کنکور موفق بشوم؟ چگونه درس بخوانم که موفق بشوم؟ چگونه درس بخوانم که خسته نشوم؟ یا سوالاتی بزگتر مثل این: چگونه درس بخوانم که رتبه یک بشوم یا رتبه فلان ؟ و دانشگاه فلان بیاورم؟ 

فقط یک پاسخ دارند:

🔺داوطلب انسانی باید کلمه «باور» را خوب بفهمد. پس خودتان را باور کنید و برای خواسته خود جنگنده تلاش را شروع نکنید، بلکه تلاش را ادامه بدهید.

لطفا هرگز به این متن، برچسب انگیزشی نزنید که آن را برای انگیزه دادن ننوشتم. این متن را سال گذشته برای سایت مشاوران آموزش نوشتم و چون دوستش دارم، برای شما در سایت دوست داشتنی انسانیها گذاشتم. چون دوست دارم تلاش را باور کنید. چون از شما می‌خواهم تلاشی بی‌وقفه داشته باشید، حتی در لحظاتی که حوصله ندارید و اعصاب‌تان از همه جا خورد است. در یک کلام:

بی ارتباط به همه جا و همه کس و همه موضوعات دنیا، درستان را بخوانید؛ برای موفقیت‌تان کم نگذارید که حسرتی به دلتان نماند؛ نه حسرت از نوع حسرت برای آرزو. حسرت از تلاش نکردن در حالتی که می‌توانستید و . . . 

نتیجه‌گیری

1) شروع خوب و قوی همان سنگ اول است که می بایست قرص و محکم بنا نهاده شود. 

2) شروع خوب را با ادامه قوی، به نتیجه برسانید.

3) سنگ بنای تلاشتان را بر پایه خودتان بگذارید.

حرف آخر

یادتان باشد ما در سایت انسانیها برای شما انسانیها می‌نویسیم و هستیم و بودنمان با دلگرمی و همراهی شما برپاتر خواهد شد. 

موفق باشید و بمانید. #رستم_جو

15 نظر

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

سلام. احسنت احسنت به شما همکار محترم معلممشاور گرامی. شما مشاوره ی خوبی دارید‌ اما در برنامه ریزی خیلی خیلی جای پیشرفت دارید در برنامه ریزی حرفه ای تر عمل کنید. تمام برنامه هاتون رو دیدم هر چند برنامه توسط تیم مشاوره تنظیم میشود که‌مدیر گروههشان شما هستید اتفاقی سایتتون رو دیدم و مطالعه کردم میثم مهدوی دانشجوی حقوق شهید بهشتی

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

میثم خان سلام. 

خوشحالم از اتقاقی که برای هر دوی ما افتاده. و خوشحالتر میشم اگر شما هم در سطح دسترسی و تواناییهای تخصصی خودتون، به انسانیها و ارتقاء اون در حد اعلاء کمک کنید. 

در خصوص برنامه ریزی عرض کنم که حاصل ضرب تلاش مشترک انسانی یار است که لذت آن در بین همه تقسیم شده است؛ چون برای انسانیهاست. و البته چون این برنامه ریزی در سطح کلان و کشوری تنظیم شده، با برنامه ریزی شخصی سازی ایده آل شما و همکاران دیگر شاید اندکی فاصله داشته باشد. که این مقدار تغییرات را به عهده خودتان گذاشتیم. 

موفق باشید و بمانید. رستم جو

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

سلام خسته نباشید میخاستم بدونم ازمون الزامیه ک بریم؟نمیدونم ثبت نام کنم یا ن!

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

سلام. لطفا به مطالبی برین که در کامنت های بعدی شما لینک گذاشته شده و در رابطه با سوال شما هم بوده.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

 

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

بی نظیره مطالبتون و مثل همیشه عالی

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

ممنون از شما و خیلی خوشحالم که مطالب را میخونین و براتون مفیده. 

دوست دارم اسم مخاطبانم را بدونم. لطفا اسم خودتون را هم بفرستین. 

موفق باشید و بمانید. رستم جو

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

سلام. زینب هستم." هر انسانی، خود یک شاه است و یک اژدهای آتشین و یک خورشید. همان انسان، دقیقا خودِ همین انسان." این جمله عجیب برایم یک علامت سوال بزرگ در ذهنم به وجود آورد و آن هم این است که یک انسان چطور می‌شود در درون خود یک اژدهای آتشین و یک شاه و یک خورشید را دارا باشدمنظورتان این است که یک انسان همزمان می‌تواند چند شخصیت داشته باشد که در نهایت یک انسان می‌شود؟؟؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 17 مهر 1398

زینب جان سلام. از اینکه سایت انسانیها خوانندگانی به معنای واقعی از جنس «علوم انسانی» دارد، خوشحالم.

انسان وقتی در مسیری هست، گاهی هراس به دلش رخنه می کند و گاهی احساس سرخوردگی از ناکامی‌های بین راه و همینطور گاهی ناامیدی به سراغش می آید. 

دقیقا همینجاهاست که نیاز دارد به اژدهایی برای روبرو شدن با هراس و غروری شاهانه از موفقیت‌های قبلی و خورشیدی برای روشنی و امید!

و در همه اینها، انسان همان انسانی است که قدم در «مسیر» گذاشت. 

موفق باشید و بمانید. رستم جو.

 

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

مطالب همه بسیار عالی و راهبردی تبریک میگم بهتون شما بهترینید:)))

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 17 مهر 1398

مرسییی از شما و دلگرمی هاتون. 

لطفا انسانیها را به انسانیها معرفی کنید. 

موفق باشید و بمانید

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

سلام.مطالبتون خیلی عالیه.خسته نباشید...محمد از کردستان....

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 17 مهر 1398

سلام به شما محمدجان و به  آبیدر زیبا.

ممنون ازتheart

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

بدترین سال زندگیمه و خیلی تحت فشارم امیدوارم خوب تموم بشه..

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 17 مهر 1398

سلام دوست عزیز. قطعا این سال به بدترین تجربه برات تبدیل خواهد شد؛ حتی اگر بهترین رتبه موردنظرت را بیاری. 

تنها راه درست برای این که از این موضوع دور بشی و تاثیر بدی روی بازدهی کارت نداشته باشه اینه که واقع بین باشی. 

واقعیت هم یه چیزه: اینکه شما درس نمیخونی برای اینکه به دانشگاه بری. درس نمیخونی که بری سر یه کار مشغول بشی. . . بلکه درس میخونی - اونم درسهای رشته کاربردی و  زندگی‌خیز رشته انسانی - که توی زندگی نگاهت به زندگی مثل جامعه شناس و روانشناس و اقتصاددان بشه و فرق کنه با کسی که نه درس خونده و نه حتی علوم انسانی خونده! تا وقتی نتونی از مطالب درس روانشناسی برای مطالعه و زندگی امروزت استفاده کنی و واکنش های امروز خودت و دیگران را با مبانی جامعه شناسی تحلیل کنی و به نتیجه خوب برسونی و البته براشون راه حل بدی که اینطور تحت فشار نباشی پسرخوب/دخترخوب.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398

سلام من ۳۴سالمه،دوتا فرزند پسر دارم،رشته دبیرستانم حسابداری بوده،چند سالی از درس دور بودم،اما امسال میخوام درس بخونم،رشته انسانی نظام قدیم کنکور بدم،اگه ممکنه مطالبی هم در مورد کنکور نظام قدیم برام بزارین،متن زیباتون رو خوندم و کلی انگیزه گرفتم،با تشکر فراوان از شمامنصوره فرشاد هستم از تهران

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 17 مهر 1398

سرکار خانم فرشاد سلام خدمت شما. 

حتما اینکار را بزودی زود انجام خواهیم داد و یک نقشه مسیر راهبردی و مفید ارائه خواهد شد. 

چهارشنبه 17 مهر 1398

خیلی خیلی ممنونم از شما و متن بسیار زیباتون کاملا درک میکنم نوشته هاتون رو چون پارسال یه ادم سردرگم بودم و به هر کتابی یه سر میزدم تا فقط حفظ کنم مطالب اون رو و این کم کاری ها باعث شد کنکور 98 رو خراب کنم و به هدفم که دبیری بود نرسم امسال احساس میکنم با یه ذهن باز تر میتونم برای یه اینده بهتر تلاش کنم و این رو مدیون تیم شما هستم که با تلاش های فوق العادتون به ما انگیزه میدید و باعث میشید که امسال و کنکور99دیگه حسرت نخورم برای امروز هایی که بی نتیجه پشت سرشون گذاشتم شما و سایتتون برام مث یه تلنگر میمونید که با صحبت هاتون بفهمم زندگی یعنی چی درس خوندن چه معنایی داره و انسانی بودن یه نعمته که نصیب هر کسی نمیشه دریک کلام فوق العاده اید دنیز_علوی

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 17 مهر 1398

دنیز خانم سلام. 

خوشحالم و خوشحالیم که تونستیم همراهی خودمون با شما انسانیها را شروع کنیم. امیدواریم با همرسانی شما به انسانیهای دیگه، این همراهی گسترده تر بشه و البته اینکه امیدوارم سال دیگه این موقع برامون این پیغام را بفرستین: 

من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم و بزودی یک معلم خوب- با شناخت کامل از علوم انسانی- خواهم شد.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

پنجشنبه 25 مهر 1398

سلام.خسته نباشیدببخشیدبرای اینکه بتونم همه درس هاروبالای90بزنم خواندن درست ونحوه مطالعه هردرس وآزمون شرکت کردن وپرکاری تستی بنظرتون کافیه وهمچنین منبع مطالعه درست وسایت انسانیهابه عنوان راهنما؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 25 مهر 1398

سلام. بنظرم توی این فرمول که خودتون دادین، چیزی از قلم افتاده. مهم ترین چیزی که یادتون رفته: داوطلب هدفدار.

من یه بار براتون فهرست کنم: خودتون. برنامتون. کتابهاتون. روشتون. 

خودتون باید پشتکار داشته باشید. برنامتون را میتونین از برنامه سایت انسانیها استفاده کنین. کتابهاتون را بعد از کتاب درسی، حتما روی کتابهای مشاوران اموزش حساب کنید. و زمانی بتوقع درصد زدن در آزمون را داشته باشید که برنامه ریزی را درست و روش مطالعه اصولی را اجرا کرده باشید. 

اشتباه شما اینه که نتیجه را ابتدای کار از خودتون میخواین: «بتونم همه درس هاروبالای90بزنم».  زمانی این نتیجه را بخواین که مسیر و کارهای لازمش را طی کرده باشید. اما در طول این مسیر و در حین تلاشتون، برای اون درصد بخونین!

موفق باشید و بمانید. رستم جو

دوشنبه 29 مهر 1398

یکی از بهترین مشاوران من شما هستید

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 29 مهر 1398

کاش هم خودتون را معرفی می کردین هم اسم مشاور خوش به حالتون  را می گفتین.

به هرحال براتون آرزوی موفقیت همیشگی داریم. 

انسانی یار

جمعه 22 آذر 1398

سلامفائزه هستم میخواستم بدونم برای موفق شدن تو کنکور حتما باید از دهم ب آزمون شرکت کنیم؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 23 آذر 1398

خانوم فائزه،همراه خوب انسانیها سلام
بیاید بررسی کنیم آزمون چه دستاورد ها و امکاناتی برای شما به ارمغان میاره؟
۱_برنامه
۲_حضور در جلسه آزمون و تمرین آزمون دادن
۳_رقابت در سطحی فراتر از کلاس و مدرسه

آزمون چیزی بیشتر از این نیست و هیچ کس نمیتونه بگه شرکت در آزمون اجباریه
حالا باید شما خودتون با مشورت معلم ها و مشاور مدرستون بسنجید که با توجه به سطح درسیتون به این سه تا مورد احساس نیاز می کنید یا خیر اگر جواب مثبته آیا این نیازها از طریق دیگه ای جز آزمون برطرف میشن یا خیر؟ اگر نه راه پیش رو شرکت در آزمونه
موفق باشید
دشتبان

یکشنبه 24 آذر 1398

ببخشید خانم یا آقای دشتبان من تو اولین آزمونی ک شرکت کردم درصد همه ی درسام رو نزدیک ب ۵۰ زدم میخوام بدونم برای اولین بار تقریبا سطحم در چه حد بوده؟و اگه یک روش صحیح نحوه ی مطالعه بهم بگین

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 25 آذر 1398

سلام دوست عزیز نسرینِ شتبان هستم، مشاور مرکز مشاوره انسانی یار

برای اولین آزمونتون به صورت کلی میشه گفت که میانگین درصد خوبی داشتید اما فقط درصد ملاک قضاوت نیست برای پاسخ به این سوال سطح سوالات،عملکرد بقیه شرکت کنندگان،نوع آزمون و... باید بررسی بشن روش مطالعه!آفرین به شما که دنبال این ابزار قوی هستید‌. شما رو ارجاع میدم به اتاق علمی هر درس همکاران متخصص من در هر اتاق علمی ترین و تخصصی ترین روش مطالعه اون درس رو تقدیم شما کردن.

موفق باشید

دوشنبه 25 آذر 1398

مرسی خانم دشتبان از راهنمایی ها تون فائزه

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 26 آذر 1398

خواهش می کنم فائزه خانم. یادتون نره  توسعه  کشور در آینده به دست شما ها محقق خواهد شد. بنابراین خودتون رو حسابی جدی بگیرید و تا می تونید جدی تر تلاش کنید. 
موفق باشید
دشتبان

ﺳﻪشنبه 1 مهر 1399

سلام فاطمه زهرا هستم سال یازدهم واقعا ممنونم از مطالب مفیدتون که باعث شد من روی هدفم مصمم تر بشم و با موانعی که سر راهم بود مقابله کنم و پر قدرت شروع کنم به امید موفقیت و فتح رویاهام

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 2 مهر 1399

سلام زهرا جان.

شما انسانی ها سرمایه‌های ای کشور هستید.

مطلبی که به تازگی در سایت منتشر کرده این را بخوانید.

چرا باید پایۀ یازدهم را جدی بگیرید؟

نظر شما چیست؟