چگونه از صفر برای کنکور شروع کنید

چگونه از صفر برای کنکور شروع کنید

برای کنکور از چه درسی شروع کنم؟ چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟ از کی برای کنکور شروع کنم؟ شروع برای کنکور از صفر چطوری هست؟ سردرگم هستم و نمیدونم چطور برای کنکور شروع کنم!؟ و سوالات اساسی دیگر که هر دانش آموز و داوطلب کنکور با آن ها مواجه است!

کنکور چه زمانی برگزار می شود؟

با فاصله چند هفته بعد از امتحانات خرداد ماه، کنکور سراسری هم برگزار می شود. 

از کدام کتاب ها سوال طرح می شود؟

کتاب های درسی دهم، یازدهم و دوازدهم برای نظام جدید و کتابهای درسی سال دوم، سوم  و پیش دانشگاهی (با چند کتاب از سال اول) در نظام قدیم. البته همه کتاب ها هم نیست. مثل کتاب کار زبان یا سلامت و بهداشت یا هویت فرهنگی که در کنکور 98 منبع سوالات نبودند. و یا اینکه هر سال بخشی از مطالب کتاب های منبع هم حذف میشن. اگر بخواین حذفیات کنکور 98 را ببینید، از این لینک دانلود کنید: حذفیات کنکور 98, دروس عمومی و رشته انسانی

کنکور سخت است؟

هم سخت است هم راحت. اگر درست و کافی بخونید، براتون تجربه خوب و شیرینی خواهد شد وگرنه  . . . 

میگن کنکور انسانی راحته، همش حفظیات میاد، کافیه دو سه ماه آخر بخونی، پسرخاله من دو ماه خوند الان دانشگاه مشهد درس میخونه! 

حتما این مطلب را بخوانید: شایعات و خرافات کنکور انسانی

سوالات کنکور چطور است

سوالات به صورت استاندارد در دو دفترچه عمومی و اختصاصی برگزار می شود. هر دفترچه زمان مشخص خود را برای پاسخ دادن دارد.

ابتدا دفترچه سوالات عمومی را به شما می دهند، بعد از پایان زمان پاسخ دادن (75 دقیقه) آن را از شما می گیرند و دفترچه سوالات اختصاصی را به شما می دهند. 

(اصل دفترچه سوالات عمومی و اختصاصی را برایتان گذاشتم که دانلود کنید و ببینید)

پاسخ های شما چطور صحیح می شود

شما پاسخ هایتان را در یک برگ با نام (پاسخبرگ) در قالب پر کردن گزینه 1.2.3.4 وارد می کنید. از این لینک یک نمونه پاسخبرگ خام با کیفیت بالا دانلود کنید. بعد پاسخبرگ ها توسط دستگاه قرائتخوان که کاملا هوشمند است، اسکن می شود و تبدیل به کارنامه می شود. 

نمره شما در هر درس از -33% تا 100 محاسبه می شود. یعنی هر پاسخ نادرست شما، فقط از نمره آن سوال کم نمی کند، بلکه به ازای هر 3 پاسخ نادرست، یک پاسخ درست هم از بین می رود. و اگر تعداد پاسخ های نادرست بیشتر باشد، به شما نمره یا درصد منفی می دهند.

نحوه محاسبه نمره و تراز و درصد و فرق آن ها را در این مطلب بخوانید: رتبۀ داوطلبان کنکور چگونه محاسبه می‌شود

زیرگروه چیست؟ ضریب درس یعنی چی؟

هر رشته تحصیلی در دوران دبیرستان، به رشته های مختلفی در دانشگاه تقسیم می شود. رشته های دانشگاهی مرتبط با هم در یک دسته بندی قرار گرفته و تشکیل زیرگروه می دهند. 

از طرف دیگر برای هر زیرگروه، درس هایی از دبیرستان هستند که در دانشگاه نیاز بیشتری به آنها خواهد بود. مثلا کسی که می خواهد حسابداری بخواند، بیشتر به اقتصاد و ریاضی نیاز دارد. پس این درس ها برای اون ضریب تاثیر بیشتری دارند.

چطوری  برای کنکور شروع کنم

اگر دوازدهمی هستید برای شروع کردن، یک تغییر بزرگ را باید شروع کنید، قبل از آنکه برای کنکور شروع کنید. تغییر در ذهن و ذهنیت. برای «بزرگ شدن» بزرگ شدن به معنای متفاوت شدن در نگاه کردن به اطراف و پوست انداختن. نوع پوست انداختن شما در سال کنکور، آغاز بزرگی است. این مطلب از آقای تمنا را بخوانید: دانشجوی آینده سلام بیشتر درباره بزرگ شدن و پوست انداختن خواهید فهمید. 

لازم ترین کار قبل از شروع مطالعه برای کنکور این است: بدانید کنکور چگونه طرح سوال می شود؟ سوالات آن چه ویژگی هایی دارد؟ هر درس چند سوال و چه مقدار زمان دارید؟ و مهم تر اینکه: آزمون تستی چه تفاوتی با آزمون تشریحی مدرسه دارد؟! شما به کنکور شناسی دقیق نیاز دارید.

توصیه میکنم برای کنکورشناسی حداقل 3 ساعت وقت بگذارید. قبل از آنکه شروع کنید و به سراغ درس و کتاب و تست بروید، این کار را انجام بدهید که می گویم: 

اگر یازدهمی یا کنکوری هستید، حداقل 2 تا 3 ساعت به طور جدی سوالات کنکور قبل را ببینید، بخوانید، تحلیل کنید. (لینک دانلود اصل دفترچه کنکور 98 نظام جدید عمومی رشته انسانی؛ لینک دانلود اصل دفترچه سوالات اختصاصی کنکور 98 نظام جدید انسانی)

برایتان اصل دفترچه سوالات را گذاشتم تا شبیه سازی تصویری هم داشته باشید.

چگونه کنکور را تحلیل کنید

چگونه از صفر برای کنکور شروع کنم

از همان جلد دفترچه سوالات عمومی شروع کنم: 4 درس دارم. هر درس 25 سوال.یعنی 100 سوال اما 75 دقیقه. همچنان که هر درس زمان متفاوتی برای پاسخ دادن دارد. درس اول ادبیات: با سوالات املا شروع می شود. که می تواند شمارشی هم باشد. یعنی تمرکز می خواهد. بعد سوالات معنی واژگان که می تواند شمارشی باشد یا نه. یا سوالات دینی و زندگی که وقتی نگاهی سریع به آن بایندازید، بیشتر از هر چیز آیات و احادیث به چشم می خورد. طوری که تصور اول این استکه باید تمام آیات را حفظ کنید. مثالی دیگر از دفترچه اختصاصی بگویم: اقتصاد: 15 سوال. 10 دقیقه. هر سوال 40 ثانیه. مجموع 15 سوال در 6 صفحه جا شده است. در حالیکه درس قبلی آن ریاضی  20 سوال است و در 4 صفحه جا شده استsurprise

چگونه از صفر برای کنکور شروع کنید

اگر کنکورشناسی نمی دانید

سوال: من که بلد نیستم کنکور تحلیل کنم، چیکار کنم؟ به مشاور علوم انسانی هم دسترسی ندارم! 

جواب: اگر رشته شما انسانی هست و اگر میخواین درست شروع کنید، برای شما یک مجموعه کامل با نام «ترمینولوژی» دروس عمومی و علوم انسانی تالیف کردیم که به طور هدیه (رایگان نیستsad) تقدیمتان کردیم. در این مجموعه که برای هر درس یک کتاب مشاوره ای اختصاصی نوشتیم، کاملا از ویژگی های کنکور و سوالات اون و نحوه پاسخگویی داوطلبان به سوالات توضیح دادیم. توصیه میکنم این مجموعه منحصربفرد که برای اولین بار در کشور ویژه نظام جدید انسانی تالیف شده، بخوانید و استفاده کنید. 

لینک دانلود هر کدام را در بخش پایانی همین مطلب براتون گذاشتم!

چطور برای کنکور برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی کردن، یکی از مهم ترین کارهای عملی در مسیر مطالعه برای کنکور هست. سخت نیست، اما دقت زیادی می خواد. چون باید جنبه های زیادی را در نظر بگیرید. از شرایط و تسلط خودتون گرفته تا نیاز آموزشی و رقابت در کنکور. 

سعی کردیم در سایت انسانیها برای تمام پایه های تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم، کنکوری نظام قدیم و نظام جدید، پشت کنکوری و داوطلبان شرکت کننده در آزمون های آزمایشی برنامه ریزی دقیق روزانه و ساعت به ساعت ارائه بدیم. برای تمام طول سال تجصیلی.  که این برنامه ها هم به طور هدیه هست (رایگان نیستfrown). اگر بخواین خودتون برای خودتون برنامه ریزی کنید، حتما اونها را دانلود کنید و الگوبرداری کنید. 

چند مطلب مرتبط پیشنهادی

آزمون برم یا نه 

باید و نبایدهای کلاس کنکوری انسانی - بخش اول 

باید و نبایدهای کلاس کنکوری انسانی - بخش دوم

فایل های ضمیمه

ترمینولوژی ادبیات فارسی عمومی. نسخه فروردین 98 که بزودی بروزرسانی مهرماه آن منتشر خواهد شد

ترمینولوژِی عربی نظام جدید

ترمینولوژی دین و زندگی

ترمینولوژی زبان انگلیسی براساس کنکور 98 نظام جدید

ترمینولوژی علوم و فنون ادبی نظام جدید

ترمینولوژی ریاضی و آمار

ترمینولوژی تاریخ

11 نظر

ﺳﻪشنبه 30 مهر 1398

سلام ببخشید الان من یازدهمی هسم کتاب های دهم رو در حد امتحان ها خوندم و یازدهم رو هم همینطور شروع کردم بنظرتون امسال اگ کنکوری شروع کنم به رتبه دو رقمی میرسم؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 8 آبان 1398

سلام به شما دوست عزیز انسانی😊
پیش رفتن جدی با یک برنامه ای که منحصرا برای شما کنکوری های 1400 طراحی و تنظیم شده است و در آن درس های مهم و کلیدی جای داده شده است؛ برای شما منطقی به نظر می رسد.
 و این پاراگراف از آقای تمنا را بخوان:
به زودی متوجه خواهید شد که دیگر مثل زمانی که دانش‌آموز یازدهم بودید، حرف نمی‌زنید و حتی مثل سال قبل راه نمی‌روید. در شما جوانی در حال روییدن است که قرار است به زودی سرنوشت خودش را به دست گیرد.
در آخر توصیه می کنم دو مطلبدروس رتبه ساز کنکور انسانی در پایه دهم و یازدهم  و مقاله مشاوره ده ویژگی رتبۀ برتر را برای کسب اطلاعات مفید و بیشتر بخوان.


موفق باشید.زینب سلیمی

جمعه 3 آبان 1398

سلام و خسته نباشید. ‌‌ الان چند روزه که مطلبی نگذاشتین. میشه لطفا متناسب به این روزهای کنکوری ها مجدد متن بگذارید. خانم رستم جو. معاممشاور محترم

پاسخ انسانی ها

شنبه 4 آبان 1398

سلام دوست عزیز. مدتی هست که درگیر تالیف ترمینولوژیهای اقتصاد و روانشناسی هستم. حتما خودم هم با این فاصله زمانی مطالب موافق نیستم . اما اینطرف سعی دارم مطالبی که در ترمینولوژی مینویسم، براتون مفیدتر باشه. 

البته حتما سعی میکنم به روال قبل، مطالب روزانه داشته باشم. ممنون ازتون که با پیگیری و خواستنتون، بهم انگیزه وانرژی میدین.blush

موفق باشید و بمانید. رستم جو

شنبه 4 آبان 1398

برا کدوم درسا خلاصه نویسی انجام بدیم ؟؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 6 آبان 1398

من هم سلام دارم خدمت شما پسرخوب/دختر خوب. 

این مقاله را بخوانید: درست خلاصه بنویسید.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

یکشنبه 5 آبان 1398

سلام ببخشید من میخوام کنکور99 شرکت کنم و فقط تونستم کتابهای سال دوازدهم رو تهیه کنم البته کتابهای مشاوران هم سفارش دادمچه کتابهایی از سال دهم و یازدهم تغییر نداشتن و میشه چاپ 98شون رو خرید؟؟چون حس می کنم کتاب کمک درسی همه مطالب رو پوشش نمیده

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 6 آبان 1398

سلام. فهرست تغییرات کتاب درسی را در این مطلب بخوانید: تغییرات کتاب درسی برای کنکور 99 انسانی

موفق باشید

یکشنبه 5 آبان 1398

ببخشید کتاب جامع عربی انسانی برای کنکور 99 کی منتشر میشه؟ ایا کتاب عربی 12 هدف دار مناسب کنکور هست؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 6 آبان 1398

سلام. لطفا برای کتابهای مشاوران اموزش با این شماره تماس بگیرید: 02166975727 یا از طریق کامنت در سایت فروشگاه مشاوران اقدام کنید.

 

یکشنبه 5 آبان 1398

سلام.من کنکوری نظام جدید هستمایا باید تمام کتب را عوض کنم؟کتب های درسی رو از کجا بیارم 😔😔

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 6 آبان 1398

سلام. اگر منظورتون فارغ التحصیلی هست، شما در بعضی درسها نیاز به تغییر در کتاب درسی دارید. بخصوص فلسفه منطق هر سه کتابش. اما پیشنهاد میکنم با همون کتابهای مشاوران که ویژه کنکور 99 چاپ شدند، شروع کنید و ادامه بدین و اگر نیاز دیدید که کتاب درسی را هم باید داشته باشید اونوقت براشون اقدام کنید.

راستی فهرست تغییرات را در این مطلب بخوانید: تغییرات کتاب درسی برای کنکور 99 انسانی

موفق باشید و بمانید. رستم جو

چهارشنبه 8 آبان 1398

سلام ببخشید من میخوام کنکور زبان هم شرکت کنم تا سطح اطلاعات زبانم رو هم بسنجم به نظرتون کار درستی هست و وقتم رو نمیگیره ؟چون باید زبان تخصصی هم خوند

پاسخ انسانی ها

شنبه 11 آبان 1398

سلام. کنکور زبان ممکنه قبل یا بعداز انسانی برگزار بشه. اگه قبلش باشه که ممکنه هر اتفاقی را تجربه کنید. پس همه جانبه تصمیم بگیرید. اگر هم بعدش باشه که در کنکور انسانی شما تاثیری نخواهد داشت برای ارزیابی سطح. 

یه سوال: ترمینولوژی زبان را خوندین که دستتون بیاد باید توی کنکور انسانی چند بزنی> از این لینک دانلود کن : فایل کامل کتاب مشاوره و روش مطالعه زبان انگلیسی (ترمینولوژی) براساس کنکور98

موفق باشید و بمانید. رستم جو

چهارشنبه 8 آبان 1398

باسلام و خسته نباشید،ببخشید میخاستم بدونم که درسایی مثل عربی نسبت به کنکور 98هیچ تغیری نداشته(البته به جز تغیری جزعی در دوازدهم)میشه همون منبع رو برای کنکور 99 خوند؟با تشکر(نظام جدید)

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 9 آبان 1398

سلام. بله میتونین همون کتاب جامع یا پایه هدفدار مشاوران را که سال گذشته داشتید استفاده کنید.

موفق باشید و بمانید.

دوشنبه 13 آبان 1398

سلام خسته نباشید خیلی ممنون بابت سایت خوب و مفیدتون...خواستم بگم من فارغ التحصیل نظام جدیدم و هدفم دانشگاه فرهنگیانه اما توی برنامه ریزی موندم و ازمونی ام شرکت نمیکنم بنظر شما طبق برنامه قلم چی پیش برم امسال(اما ازمونی نرم) یا اینکه خودم کتابای دهمو بخونم و تموم کنم بعد برم سراغ یازدهم بعدم دوازدهم بنظر شما کدوم یکی از اینا بهتره و بیشتر جواب میده؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 13 آبان 1398

سلام دوست عزیز. اینکه کدوم یکی از این دو مسیر را انتخاب کنید، نیاز به شناخت بیشتر و کاملی از شما داره. حتما با مشاور خوب و متخصص علوم انسانی مشورت کنید. ضمنا برای تمام حالت هایی که گفتید، برنامه ریزی در سایت انسانیها هست: 

اگر بخواین خودخوان پیش برین :برنامه ریزی هفتگی برای کنکور 99 انسانی 

اگر بخواین آزمون برید: برنامه داوطلبان کنکوری در آزمون قلمچی

موفق باشید و بمانید. رستم جو

ﺳﻪشنبه 3 تیر 1399

سلام من یازدهم هستم میخام درس های دهمم را شروع کنم ولی نمیدونم چطور برای کنکور بخونم.

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 3 تیر 1399

سلام. منطق، اقتصاد، عربی، فنون جزء دروس مهم پایه دهم هستند

حتما با مشاور و پشتیبان خودتون برای داشتن برنامه مشورت کنید

دوشنبه 24 شهریور 1399

سلام من ميخوام امسال کنکورشرکت کنم چه کتاباي کمکي بخرم

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 25 شهریور 1399

سلام خدمت شما. 

مشاوران آموزش ناشر تخصصی علوم انسانی است. 

به منظور خرید کتاب‌های مشاوران آموزش، با شمارۀ زیر در تماس باشید. 

تلفن : 02166975727 داخلی 203 الی 205

نظر شما چیست؟