چگونه در آزمون پیشرفت کنم

چگونه در آزمون پیشرفت کنم

افزایش تراز و پیشرفت در هر آزمونی باید یکی از اهداف شما کنکوری ها و دانش آموزان دهم و یازدهمی باشد. اما چگونه پیشرفت در آزمون های آزمایشی و افزایش تراز آزمون را تجربه کنید و به آن برسید؟ 

راهکارهایی را در سه مرحله برایتان کاملا توضیح دادم. در هر نقطه ای از تراز و پیشرفت که باشید، برایتان مفید است. 

کارهای لازم در سه مرحله

در سه مقطع زمانی شما نیاز به انجام کارهایی دارید تا در آزمون خود پیشرفت ببینید. به ترتیب: 1) بلافاصله بعد از آزمون - 2) تا روز برگزاری آزمون - 3) حین برگزاری آزمون.

کارهای لازم در مرحله اول

حرفه‌ای‌ترین و تحلیلی‌ترین مرحله، زمانیست که از آزمون برگشتید و بعد از استراحتی کوتاه، منتظر هستید کارنامه برایتان صادر شود.

در این مرحله باید 3 کار انجام بدهید:

1) قبل از آنکه به سراغ کارنامه آزمون بروید، تک تک پاسخ های داده شده خودتان به سوالات آزمون را تحلیل کنید. بخصوص پاسخ های که درست و نادرست است! پاسخ های درست شما اگرچه درست بودند، اما ممکن است با تحلیل و دلایل ناقصی در گزینه درست یا رد سایر گزینه ها بوده باشد! و البته که هر پاسخ غلط برایتان یک زنگ هشدار جدی باشد. هرگز ساده از کنار آنها نگذرید. 

به جای حرص خوردن و ناامیدی از خودتان که چرا غلط زدم و بلد نبودم و اشتباه کردم و من هیچی نمیشم و مخم کارم نمیکنه و به جابی نمیرسم و .... دلیل غلط زدن را پیدا کنید! 

دلیل هرچه که بود، یادداشت کنید. اگر در آزمون سوم همان ها را تکرار کردید، دیگر اشتباه آزمونی شما نیست. بلکه شخصیت کنکوری شماست.

مراقب شخصیت کنکوری خود باشید!

تحلیل آزمون به روش رتبه های برتر را در این مطلب بخوانید: چگونه آزمون را تحلیل کنیم

2) ارزیابی کنید که آیا به هدفگذاری های کیفی و مهارتی آزمون دادن که از هفته قبل مشخص کردید، رسیده اید؟ چه میزان به آنها نزدیک شدید؟ کدام اشتباهات را تکرار کردید؟ 

3) برای آزمون بعدی هدفگذاری کنید. برنامه آزمون بعدی را تنظیم کنید. البته اگر برنامه ریزی سایت انسانیها را داشته باشید که دیگه هیچیblush

لطفا غُر نزنید و از هیچ کدام از این کارها نگذرید. مطمئن باشید اگر دو آزمون خودتان را ملزم به انجام این کارها بدانیدو انجام بدهید، پیشرفت خوب وانرژی بخشی را تجربه خواهید کرد و در آزمون های بعدی سرعت بیشتری پیدا خواهید کرد و حتما چند ساعتی هم برای استراحت پیدا می کنید. 

کارهای لازم در مرحله دوم

مرحله دوم طولانی ترین مرحله است. مطالعه برای تمام کردن بودجه بندی آزمون مرحله بعد.

این مرحله از همان روز شنبه بعد از آزمون شروع شده و چند روز قبل از آزمون ادامه دارد. چند روز ممکن است یک روز باشد: برای آزمون های دو هفته فاصله. دو روز برای آزمون های سه هفته فاصله، و سه روز برای آزمون های چهار هفته فاصله surprise

چرا به این چند روز نیاز دارید؟ چون قرار است تمام مطالب خوانده شده در روزهای گذشته برای آزمون را در روزهای باقیمانده به آزمون مرور و جمعبندی کنید. 

بدون جمعبندی هرگز به آزمون نروید؛ نه اینکه اگر جمعبندی نداشتید، آزمون نروید! بلکه یعنی طوری برنامه ریزی کنید که حتما زمان کافی به اندازه گفته شده برای جمعبندی را پیش بینی کنید. مانند آنچه در برنامه ریزی سایت انسانیها می بینید:

چگونه در آزمون پیشرفت کنمچگونه در آزمون پیشرفت کنم

در مورد اینکه چرا بعضی از شما نمی توانید بودجه بندی آزمون را تمام کنید؟ یا بودجه بندی را کامل می خوانید اما نتیجه ای مناسب ندارید، باید مفصل تر از این موضوع، برایتان بنویسم که خواهم نوشت. 

راز تمام کردن بودجه بندی آزمون را هم خواهم گفت. 

کارهای لازم در مرحله سوم

حساس ترین مرحله در این روند، روز برگزاری آزمون و زمان حضور شما سر جلسه آزمون است. این مرحله در واقع یک کار ترکیبی است. ترکیبی از این موارد:

1) مهارت پیاده سازی تجربیات آزمون های قبل یا توصیه های مشاورتان. 2) اجرای حداکثری و مفید مهارت های آزمون دادن. 3) یادآوری سریع و درست مطالب خوانده شده. 

درباره مهارت های آزمون دادن و روش درست آزمون دادن این مطلب کامل را بخوانید: مهارت های آزمون آزمایشی

جمع بندی مطالب

1) شما در سه مرحله نیاز به کارهایی دارید تا در ازمون پیشرفت کنید: بلافاصله بعد از آزمون. فاصله تا برگزاری آزمون بعد. حین برگزاری آزمون.

2) در محله اول باید تحلیگر خوبی باشید. اما این تحلیل گری را باید در طی چند آزمون بدست بیاورید و هر آزمون هم کاملتر و حرفه‌ای ‌تر شود.

3) در مرحله دوم باید به هر قیمتی که هست برنامه پیش بینی شده را اجرا کنید. ساده از زمانی که در اختیار دارید، نگذرید. یادتان باشد: وقت طلا نیست؛ چون خریدنی نیست. 

4) در مرحله سوم که حساس ترین مرحله است، شما به مهارت آزمون دادن نیاز دارید. مهارت هایی که برایتان گفته ام. 

 

موفق باشید و بمانید.

3 نظر

دوشنبه 6 آبان 1398

سلام. بنده محیا مهدوی هستم همون شخصی که ازتون جمعه درخواست مطلب مشاوره ای داشت و گله از این که چرا مدتی هست متن نمی ذارید. خیلی متشکرم. چون من هر روز سایت رو چک می کنم و انتظار دیدن مطالب جدید و‌به روز و متناسب با این روز ها دارم که امروز بسیار خوب جواب داده شد. چون از جمعه داخل اولین ازمونم شرکت کردم و تراز ۶۳۰۰ رو کسب کردم و با دیدن این متن مهری تاییدیه برای باقی عملکردم در آزمون بعدی زده شد

دوشنبه 6 آبان 1398

سلام. بنده محیا مهدوی هستم همون شخصی که ازتون جمعه درخواست مطلب مشاوره ای داشت و گله از این که چرا مدتی هست متن نمی ذارید. خیلی متشکرم. چون من هر روز سایت رو چک می کنم و انتظار دیدن مطالب جدید و‌به روز و متناسب با این روز ها دارم که امروز بسیار خوب جواب داده شد. چون از جمعه داخل اولین ازمونم شرکت کردم و تراز ۶۳۰۰ رو کسب کردم و با دیدن این متن مهری تاییدیه برای باقی عملکردم در آزمون بعدی زده شد

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 6 آبان 1398

خانم مهدوی سلام. قبل از هرچیز خیلی خوشحال شدم که پیشرفتتان را خواندم.

 همونطور که عرض کردم حجم زیاد کاری بنده را معذور از نوشتن برای شما انسانیها داشت. که البته سعی خواهم کرد ازاین پس علیرغم فشار کاری، از مطالب روز و ضروری برای شما عزیزان انسانی کم نگذارم.

خوشحالتر میشوم انسانیها را به انسانیهای دیگر معرفی کنید.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

 

ﺳﻪشنبه 7 آبان 1398

سلام ببخشید،،تاثیر مثبت دیپلم برای تغییر رشتہ ای از تجربی بہ انسانی در کنکور ۹۹ چند درصد ھست؟منظورم برای نظام جدیداست،،فارغ التحصیل تجربی۹۸ ھستم

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 8 آبان 1398

سلام. به این جدول نگاه کنید:

تاثیر معدل برای تغییر رشته ایهامنبع: صفحه 31 دفترچه انتخاب رشته کنکور 98

نظر شما چیست؟