دروس رتبه ساز کنکور انسانی در پایه دهم

دروس رتبه ساز کنکور انسانی در پایه دهم

در سال دهم کدام کتاب ها را بیشتر بخوانید که برای کنکور موفق تر باشید؟ کدام کتاب های سال دهم انسانی در کنکور موثرتر هستند؟ و سوالی که خیلی پرسیده می شود: من الان ساد دهم هستم. کدام کتاب ها را بیشتر بخونم که رتبه بشم؟

دروس رتبه ساز و رتبه‌آور کنکور انسانی

در هر پایه ای از دوره دوم دبیرستان که باشید، در رشته انسانی تعدادی درس جزء دروس رتبه ساز دارید و تعدادی هم جزء دروس رتبه آور. 

دروس رتبه ساز کنکور انسانی: همان درس هایی هستنذکه برای کنکوری و موفقیت او نقش اکسیژن را دارد. یعنی باید همیشه، درست و دیوانه وار بخوانید. دروس رتبه ساز را باید به عالی ترین درصد ممکن خود برسانید. دروس رتبه ساز همان درس هایی هستند که برای هر داوطلبی درصد بالا زدن در آن نیاز است. برای دانشگاه فرهنگیان، یا رشته روانشناسی یا حقوق و هر دانشگاه دیگری که بخواهد. 

دروس رتبه آور هم درس هایی هستند که نیاز به کار و درصد متناسب خود دارند. در این درس ها شما هماهنگ با درس های رتبه ساز عمل خواهید کرد. یعنی وقتی قرار است در درس اقتصاد به درصد 100 برسید، حتما با زمان کم پاسخگویی اقتصاد و سوالات طولانی آن (15 سوال در 10 دقیقه و 7 صفحه حجم سوالات) نیاز به زمان بیشتری دارید. بخشی از این زمان را در سرعت بالای تست زنی و تسلط جبران خواهید کرد و بخش دیگر را در زمانی که از درس ریاضی ذخیره خواهید داشت. چون شما در درس ریاضی، به درصد 100 برای رتبه عالی شدن نیاز ندارید. 

دروس رتبه ساز در یک نگاه

دروس رتبه ساز کنکور انسانی

 

در مجموع 14 کتاب و 7 درس که در 3 پایه دهم و یازدهم و دوازدهم تدریس می شوند.

دروس رتبه ساز دهم انسانی

در فهرست بالا می بینید که دو درس تک منبع اقتصاد و منطق در سال دهم تدریس و مطالعه می شوند که هرکدام تا سال دوازدهم نیز کنار گذاشته می شوند. این دو درس در کنار فارسی، جامعه شناسی و دین و زندگی اهمیت پایه دهم را در کنکور بیشتر کردند. پس اگر دهمی هستید و می خواهید برای کنکور از همین سال دهم بخوانید، با این موضوع بیشتر به اهمیت درس های امسال خود باید پی ببرید.

در مجموع 35% دروس رتبه ساز را در سال دهم می خوانید. البته اگر دقیقتر بخواهم بگویم: 2درس از 7 درس را تنها در سال دهم دارید!

اهمیت اقتصاد در بین دروس رتبه ساز، بخاطر تک کتاب بودنش است که بارها و بارها قابلیت و امکان مطالعه را دارد. جامعه شناسی را نیز رتبه ساز می دانیم چون از میانگین کشوری بالایی در بین دروس اختصاصی برخوردار است.

اما نقش و تاثیر دروس عمومی:

قطعا درس ادبیات برای رشته انسانی، معنایی خاص دارد و به نوعی پرچم دار دروس این رشته است. درسی که با وجود تنوع بالای سوالات (چه در ادبیات عمومی و چه در ادبیات اختصاصی: فنون ادبی) محبوبیت زیادی در بین داوطلبان برای مطالعه دارد.

ساده بودن و ساده بنظر رسیدن درس دین و زندگی، موجب شده که تمام داوطلبان در هر سطحی که باشند، با جرات تمام به سراغ کتاب درسی و سوالات این درس بروند. طوری که انگار رتبه اول مطالعه و درصدزدن را در بین دروس عمومی به خود اختصاص داده است.

از مجموع این هاست که به رتبه ساز بودنشان می رسیم. پس دروس رتبه ساز را خیلی جدی بگیرید: همیبشه، درست و دیوانه وار بخوانیدشان!

توصیه‌هایی برای خودِ شما

شما اولین سال در رشته انسانی را تجربه می کنید. در کنار تمام کارهایی که برای تمام دروس پایه دهم انجام می دهید (منظورم روزخوانی دروس، حل تمرینات و سوالات فراوان تشریحی است) اگر و اگر برای هیچ درسی، زمان کافی برای تست زدن ندارید، برای کنکور 1401 این کتاب ها را کار کنید که گفته ام. (یادتان باشد که اولویت با پیشرفت در مدرسه و امتحانات است، سپس آزمون آزمایشی و تست زدن. برای همین حداگثر سعیم را کردم منابع را با کاربرد دوگانه در امتحانات و آزمون تستی برایتان چیدمان کنم)

منابع کنکوری دهم انساننی

منابع مطالعاتی دروس رتبه‌ساز دهم

منابع دروس عمومی

برای فارسی: کتاب تستیک دهم؛ برای عربی: تستیک عربی دهم؛ برای زبان انگلیسی: تستیک زبان دهم که همگی از کتاب های مشاوران آموزش هستند.

منابع دروس اختصاصی

برای اقتصاد: تمام تست های اقتصاد هدفدار دهم مشاوران را مانند کتاب منطق شخم بزنید. اگرچه کتاب اقتصاد جامع کنکور مشاوران را هم می توانید بخوانید و تغییرات این درس آنقدر جدی نیست که نتوانید از آن استفاده کنید. 

برای جامعه شناسی: قطعا همان تست های هدفدار کتاب جامعه شناسی هدفدار مشاوران آموزش را اگر یک به یک بخوانید و تحلیل کنید، کار لازم در سال دهم را انجام داده اید!

برای منطق: تمام تست های منطق هدفدار دهم مشاوران آموزش را با پاسخنامه تشریحی آن شخم بزنید.

اهمیت عمومی‌ها در سال دهم

در سال دهم برای شما 6کتاب را توصیه کردم. 3کتاب عمومی + 3 کتاب اختصاصی. اهمیت یکسان عمومی های دهم با دروس اختصاصی، در واقع آنقدر برایتان مفید خواهد بود که تاثیر آن را در کنار دروس رتبه ساز، به عنوان دروس رتبه عالی‌ساز بدانید و برایتان جدی باشد.

 

موفق باشید و بمانید

1 نظر

شنبه 30 آذر 1398

ببخشید شما گفتید اقتصاد ب دلیل تک بودنش تو دهم اهمیت زیادی داره درحالی ک ضریبش تو زیرگروه شماره یک ،یک هس

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 1 دی 1398

سلام به شما همراه خوب انسانیها

تک کتاب بودن فقط یکی از دلایل اهمیت درس اقتصاد هست.

این درس بنابر دلایل دیگه ای هم که در ترمینولوژی و اتاق علمی این درس شرح داده شده اهمیت بسزایی داره.

ضریب یک به هیچ وجه نشونه عدم اهمیت اقتصاد یا هر درس دیگه ای نیست و کسانی که این تحلیل رو ارائه می دن نگاه سطحی بینانه دارند.

اقتصاد رو خوب یادبگیرید که از ضروریات موفقیتتونه:)

موفق باشید

دشتبان

 

نظر شما چیست؟