چگونه در دانشگاه فرهنگیان قبول شوم

چگونه در دانشگاه فرهنگیان قبول شوم

درس خواندن برای دانشگاه فرهنگیان یا دبیری، یکی از بزرگترین و شاید هم پرطرفدارترین رشته های علوم انسانی شده است. اگرچه همچنان رشته های روانشناسی و حقوق جایگاه خود را دارند. اما انگار علاوه بر علاقمندی، شرایط خاص این رشته هر روز بیشتر از قبل می شود. 

سوالات زیادی در این زمینه ارسال کردید: رتبه و تراز مورد نیاز دانشگاه فرهنگیان چطور است؟ کدام زیرگروه در قبولی دانشگاه فرهنگیان مهم است؟ ضریب کدام درس ها در قبولی دانشگاه فرهنگیان بیشتر است؟ چطور درس بخوانم که دانشگاه فرهنگیان قبول بشوم؟

در این مقاله مشاوره سعی می کنم همه آنچه را که لازم دارید، برایتان بگویم. البته قبل از این هم چند مطلب ویژه دانشگاه فرهنگیان در سایت انسانیها منتشر کرده ام: 1) شرایط و رتبۀ قبولی دانشگاه فرهنگیان 2) جزئیات دانشگاه فرهنگیان در انتخاب رشته 98 و 3)مصاحبه دانشگاه فرهنگیان؛ شبیه‌سازی جلسه به همراه سوالات

لطفا قبل از ارسال سوالاتتون، سه مطلب بالا را بخوانید. اگر پاسخ سوالتان در آن ها نبود، ارسال کنید.

رتبه و تراز لازم برای قبولی

 این سوال ناقص است. چون برای دانشجو شدن در دانشگاه فرهنگیان یا دبیری، دو مرحله را در پیش دارید: کنکور سراسری + مصاحبه. که البته مرحله مصاحبه شامل مصاحبه حضوری، معاینات پزشکی و گزینش محلی (تحقیقات) است. 

مراحل قبولی در دانشگاه فرهنگیان

 داشتن حداقل معدل کل مورد نیاز > ثبت نام و شرکت در کنکور > کسب حداقل تراز برای مجاز شدن در انتخاب رشته > ثبت حداقل یک کدرشته در انتخاب رشته > قبولی در انتخاب رشته و دعوت به مصاحبه > قبولی در مصاحبه > داشتن شرایط لازم بدنی و جسمی برای قبولی > تاییدیه گزینش. 

جزئیات شرایط لازم

حداقل معدل لازم گاها 15 و گاها 14 بوده. اینکه در سال اینده چه معدلی لازم است، تا زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته مشخص نیست. 

که البته طبق آخرین قانون تصویب شده این معدل 14 است:

معدل لازم برای دانشگاه قرهنگیان

امیدوارم شدت و تاکید تبصره را دقت کنید.

حاقل تراز لازم: به حداقل تراز 6500 در کل نیاز دارید. اما برای رشته های هر زیرگروه باید تراز آن زیرگروه هم حداقل 6500 باشد. 

مثال می زنم: ممکن است تراز کل شما 7400 باشد اما تنها در زیرگروه 1 و 2 تراز شما از  6500 بیشتر است. (مثال فرضی است) پس فقط می توانید دبیری های زیرگروه 1 را انتخاب کنید نه 3زیرگروه دیگر را. 

تراز لازم برای قبولی دانشگاه فرهنگیان

درصدهای لازم برای حداقل تراز

اگر بخواهم درصد مشخصی را بگویم، خطا خواهد داشت. چون تراز را هیچوقت نمی توان پیش بینی کرد و در این جا تراز معیار است. یعنی تراز 6500 ممکن است از رتبه 3هزار تا 6هزار هم باشد. وحتی بیشتر یا کمتر. پس هرگز دنبال رتبه معادل این تراز نباشید. چون تا کنکور برگزار نشود، تخمین تراز معنایی ندارد. همچنان که خودتان می شنوید فلان سال رتبه 6هزار دعوت به مصاحبه شد و قبول شده اما سال بعد تا 2هزار به زور قبول شده است. این روند اختلافی بخاطر بی حساب و کتاب بودن نیست. بلکه کاملا وابسته به تراز کل کشوری و ظرفیت پذیرش است. 

قانون تراز لازم این است:

هرچقدر تراز شما از 6500 بیشتر و بیشتر باشد:::: احتمال دعوت به مصاحبه و قبولی نهایی شما بیشتر و بیشتر است.

پس سعی کنید با درصد عالی زدن، تراز بالا در تمام زیرگرو ها را برای خود تضمین کنید که احتمال قبولی بیشتری داشته باشید. 

برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان چکار کنم

ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان چطور است؟

یادم هست سال 82 که کنکور دادم (آن زمان رشته انسانی نزدیک به دو برابر این روزها داوطلب داشت)، در شهر ما دو نفر می گرفتند اما حالا خیلی ببشتر شده است. منظورم این است که ظرفیت پذیرش این دانشگاه وابسته به چند مورد است: روند بازنشسته شدن دبیران فعلی مدارس که طبیعتا نیاز به دبیران جایگزین را ایجاد می کند؛ تصویب تعداد نفرات جایگزین شده برای افراد بازنشسته در هیئت های استانی و کشوری و وزارتی؛ سیاست های کلان کشوری در پرورش دبیران و استخدام آن ها و . . .

نتیجه اینکه: ممکن است ظرفیت پذیرش افزایش پیدا کند با توجه به روندی که در چند سال اخیر وجود داشته اما این احتمال صددرصدی نیست و کاملا بستگی به مواردی دارد که ذکر کردم. 

راه حل چیست؟ خودتان را درگیر اخبار و حواشی و آمار و ارقام اعلامی و تخمین های مختلف نکنید. قانون تراز را که گفتم یادتان باشد!

کدام زیرگروه مهم‌تر است؟

سوال این است: کدام زیرگروه برای من مهم تر هست؟ کدام درس ها را بخوانم که حتما قبول بشوم؟ 

پاسخ این است: زیرگروه شما برای دانشگاه فرهنگیان یا دبیری، همان زیر گروهی است که رشته مرتبط با آن را دارد. 

مثال بزنم: دبیری تاریخ در زیرگروه 4 است. دبیری عربی در زیرگروه 1 و دبیری جامعه شناسی در زیرگروه 3. در فایل تصویری برایتان رشته های مختلف تمام زیرگروه های 5گانه رشته انسانی را گذاشتم. از این لینک دانلود کنید: دانلود فایل کم حجم / دانلود فایل با کیفیت و حجم بالا

زیرگروههای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

درس‌های با ضریب بالا کدامند؟

اشتباه نکنید. اشتباه نکنید. باز هم بگویم: اشتباه نکنید. 

اگر می خواهید قانون تراز را اجرا کنید و به آن پایبند باشید، از مبنا قراردادن دروس رتبه ساز و رتبه آور برای رسیدن به دانشگاه فرهنگیان هم غافل نشوید. البته که این دروس و آن تقسیم بندی که برای دروس رتبه ساز و رتبه اور در سایت انسانیها گفته ایم، برای تمام رشته هاست و در مورد  دانشگاه فرهنگیان شاید هم جدی تر باشد، چون رقابت آن بیشتر است! 

کدام دانشگاه‌ها را می‌توانید انتخاب کنید؟

در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان شما نمی توانید از تمام استان ها و شهرهای کشور انتخاب کنید. بلکه براساس بومی‌گزینی است. یعنی اگر جزء داوطلبان و سهمیه استان کردستان هستید، از سهمیه های اختصاص داده شده برای استان کردستان می توانید انتخاب کنید و نه هیچ جای دیگر. و غیر از این انتخاب ها برای شما در زمان انتنخاب رشته تایید نخواهد شد. همچنان که به دلیل تفکیک جنسیت کلاس های این دانشگاه، تنها مجاز به انتخاب رشته های متاسب با خود را دارید. 

درباره بومی گزینی در مطالبی که ابتدای مطلب آوردم، بیشتر توضیح داده ام. همچنان که درباره مصاحبه، سوالات آن، شرایط لازم برای معاینه پزشکی و قد و ... هم توضیحات کامل است. 

 

برای همه شما انسانیهایی که می خواهید در اینده علوم انسانی را به معنای حقیقی آن، روش درست و ارجمندی واقعی آن آموزش بدهید، آرزوی موفقیت دارم.

موفق باشید و بمانید. معلممشاور

11 نظر

پنجشنبه 9 آبان 1398

سلام یک سوال دارمهدف من فرهنگیان هستش ولی از بخش معاینه پزشکی یکم نگرانم بینایی و قد و وزن خوبه ولی دندون خراب هس زیادمیشه یه نامه ببری که داری ایمپلنت میکنی و...

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 9 آبان 1398

سلام عزیز جان. قرارمون این باشه که از الان تا روز برگزاری کنکور فقط و فقط و فقط به این فکر کنید که به قانون تراز  برسم. هیچ چیزی نباید مانع شما بشه در رسیدن به این حداکثر تراز.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

جمعه 10 آبان 1398

سلام خسته نباشین من امسال کنکور که دادم ترازم شده7305وبه مصاحبه رفتم اما قبول نشدم بهم گفتن رتبت بالاست من نمیدونم توهرسایتی که میرم میگن کمبود معلم داریم اما امسال حتی تکمیل ظرفیت فرهنگیان نداره چیکار کنم؟؟؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 13 آبان 1398

سلام دوست. امیدواریم نتیجه تلاشتون را زودتر و کامل بگیرید. اما تراز 7000 در کنکور یک تراز متوسط هست. احتمالا شما با تراز آزمون کانون معیار گرفتید. در روند پذیرش دانشگاه فرهنگیان اینطوریه که هرچقدر تراز شما بالاتر باشه، احتمال قبولی شما هم بیشتره. 

موفق باشید. رستم جو

یکشنبه 12 آبان 1398

سلام در معاینات پزشکی که انجام میشه حداقل وزن چقدره

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 13 آبان 1398

سلام دوست عزیز. حداقل وزن؟ ! حداکثر وزن؟! به نظرم بهتره یادآوری کنم: شما قراره دبیری در دانشگاه بخونین . پس انقدر برای خودتون قید و شرط هایی که منطقی نیستند را تصور نکنید. چون به معنای واقعی براتون آسیب زاست. 

مهم اینه که سلامت جسمی داشته باشید. اینکه برای وزن داوطلبان، حداقل تعیین کنند یا حداکثر اصلا منطقی نیست. اما اگر برای کسیکه قراره سر کلاس تدریس کنه، سلامت جسمی لازم هست. مثلا شنوایی یا بینایی یک دبیر مهم است و موردنیاز . برای همین در این دو مورد شرایط خاصی را تعیین کردند. 

بهتون توصیه میکنم حتما و حتما دفترچه شرایط انتخاب رشته 98 را بخونین. چند صفحه بیشتر نیست اما اطلاعات ضروری را بهتون میده.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

چهارشنبه 15 آبان 1398

سلام من تجربی تغییر رشته ایم ایا با ۸ ماه خوندن توان قبولی در تربیت معلم دارم ؟؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 آبان 1398

سلام دوست عزیز. سوالتون را در این مطلب کامل جواب دادیم: شروع از الان برای کنکور انسانی

موفق باشید و بمانید. رستم جو

فاطمه اکبری

جمعه 17 آبان 1398

سلام خسته نباشیدببخشید وقتی میگن رتبه بالا6500 باشه ینی چند باید باشه؟ ممنون میشم یه کم واضح بگید

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 آبان 1398

سلام دوست عزیز. تخمین رتبه براساس تراز اون هم در کنکوری که هنوز برگزار نشده، اصلا منطقی و درست نیست. چون ممکنه تراز حداکثری که برای نفر اول هست در کنکور 10000باشه و در کنکور قبل یا بعد 9500 یا 11000. این اختلاف، موجب اختلاف تخمین رتبه میشه. 

بازهم تاکید میکنم شما روی دو مورد تمرکز کنید: 1) قانون تراز حداکثر. 1) دروس رتبه ساز در حد عالی و دروس رتبه اور در حد نیاز.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

شنبه 18 آبان 1398

سلام خسته نباشید اگه کسی بخواد در دانشگاه فرهنگیان قبول شه چه کتاب های باید مطالعه کنه؟؟؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 19 آبان 1398

سلام دوست عزیز. این مطلب که در اون سوالتون را ارسال کردید، برای پاسخ کامل به پرسش شماست. لطفا با دقت و حوصله بخونینش.

موفق باشید و بمانید

یکشنبه 19 آبان 1398

سلام ببخشید ی سوال داشتم ... من رشته بهیاری کاردانش نظام جدید دیپلم گرفتم اگه کنکور انسانی ۹۹ شرکت کنم و فرهنگیان قبول بشم گزینش واس کاردانشی بودنم گیر نمیده ..

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 20 آبان 1398

سلام. چند مورد را مدنظر داشته باشید. شرط سنی. معدل. عدم تعهد استخدامی به ارگان و نهاد خاص. البته توصیه میکنم مطالب مربوط به دانشگاه فرهنگیان و دفترچه انتخاب رشته اون را بخونین. بخصوص صفحه 2 و 3 این فایل: دفترچه پیوست انتخاب رشته کنکور 98 (شرایط رشته های فرهنگیان و دارای شرایط خاص)

موفق باشید و بمانید. رستم جو

دوشنبه 20 آبان 1398

من تو کاردانشمون تعهد دادم ک ۶ سال خدمت کنم ... میشه بیشتر توضیح بدین یعنی الان ک تعهد دادم نمیتونم برم فرهنگیان ؟؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 20 آبان 1398

سلام مجدد. اگر کامنت قبلی را با دقت مطالعه کرده باشید، براتون یک فایل گذاشتم که دانلود و صفحه 2.3 را با دقت بخونید. 

راستییی بنظرم اگر جایی مشغول به کار هستید و متعهد به خدمت، چرا به این موضوع هم فکر نمیکنید که میدان را برای دیگران خالی بگذارید. چه بسا کسانی دیگر هستند که .... و خودتون در همین رشته و شغل فعلی به دنبال زمینه پیشرفت و ارتقا باشید؟!

براتون ارزوی موفقیت دارم. رستم جو

دوشنبه 20 آبان 1398

اگه برم دیپلم انسانی بگیرم میتونم کنکور انسانی بدم یا نه ؟؟ لطفا جواب بدین سردرگمم

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 20 آبان 1398

ما هم سلام داریم به شما.

میشه سوالتون را با جزئیات لازم از خودتون و شرایط تحصیلی ارسال کنید که بتونیم بهتون کمک کنیم!

 

دوشنبه 20 آبان 1398

من تعهد دادم ولی هنو جایی مشغول به کار نیستم و تو تعهد هم نوشته ک تا ۶ ماه سرکار نشد تعهد لغو میشه ... بعد من دیپلم کاردانش بهیاری دارم و بعضیا میگن برو امتحانات نهایو بده و دیپلم انسانی بگیر تا تاثیر معدل هم داشته باشی ؟؟؟ اینطوریه و من خودم هم به شغل معلمی علاقه دارم وکشش درسی هم دارم یعنی میتونم بهش برسم

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 21 آبان 1398

سلام. لطفا سوالتون را در یک پیام  وبه طور کامل ارسال کنید. 

دوشنبه 20 آبان 1398

راستی ببخشید سلام نکردم .. سلام و مرسی بابت راهنمایی .. راستی ۱۸ سال سن دارم و معدل دیپلم کاردانشم ۱۷/۳۱ ...

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 21 آبان 1398

سلام. لطفا سوالتون را در یک پیام  ارسال کنید. 

نظر شما چیست؟