چطور با برنامه‌ریزی انسانیها هماهنگ شوید

چطور با برنامه‌ریزی انسانیها هماهنگ شوید

این مطلب برای کسانی است که طبق برنامه ریزی های متفرقه تا امروز درس خوانده اند. 

پیامهای زیادی در تابستان و اوایل مهرماه منتشر کردیم که برنامه ریزی سایت انسانیها تنها یکبار تنظیم و منتشر خواهد شد. تعداد زیادی از شما عزیزان با این برنامه ریزی خودتان را هماهنگ کردید اما از همان اواسط مهرماه انسانیهای جدید عضو خانواده سایت انسانیها شدند و همیشه کامنت هایی داریم برای اینکه تازه با برنامه ریزی آشنا شدند و می خواهند از الان با این برنامه ریزی شروع کنند. 

مطلب را برای کسانی نوشتم که خودشان با برنامه های غیرتخصصی درس می خواندند و می خواهند در نیمسال اول با برنامه ریزی سایت انسانیها شروع و ادامه داشته باشند.

آیا چیزی را از دست دادی؟

جواب این سوال بستگی به نگاه شما دارد. نگاه درست این است که شما در این مقطع زمانی، شروع نمی کنید. بلکه ادامه می دهید. یعنی قرار نیست با این برنامه ریزی، از ابتدای کتاب ها شروع کنید. بلکه کار مطالعه برای کنکور را با نظم و برنامه بهتری ادامه می دهید.

یک جمله از اقای تمنا:

"لازم نیست حتما نیمۀ پر لیوان را ببینید، در لحظه زندگی کنید؛ ولی یادتان باشد حق ندارید نیمۀ خالی لیوان را ببینید!!!"

اشتباه شما

اشتباهی که شما تاکنون داشتید، نخواندن با تنبلی نیست و حتی برنامه نداشتن نبوده. بلکه داشتن برنامه ای غیر اصولی و غیر تخصصی، اشتباه استراتژیک شما بوده است :/ این را گفتم که بیشتر از این با خودتان دعوا نکنید!!!

راه جبران

حالا که تازگی با این برنامه ریزی آشنا شدید، به شما می گویم چطور کارهای انجام شده در مدت گذشته را با برنامه ریزی سایت تا امروز هماهنگ کنید و چطور در ادامه مسیر نیز با برنامه ریزی ما پیش بروید.

سه کار انجام بدهید:

1) گذشته را تکرار نکن.

2) از صفر شروع نکن.

3) هماهنگ سازی برنامۀ قبلی با برنامۀ جدید.

گذشته را تکرار نکن

قرار نیست حسرت کارهای نکرده را بخوری. مهم اینه که الان باید درصدد جبرانش باشی. از اتفاق پیش آمده درس گرفتی و آفرینات بر تــــو... 

از صفر شروع نکن

بدترین کار اینه که از وقتی قصد خواندن  با برنامه ریزی های سایت انسانیها را کردید، از اول کتاب ها شروع کنید.

منظورم از این جمله که "هیچ وقت، برای شروعی دوباره دیر نیست" این نیست که از "ب" بسم الله شروع به خواندن کنید؛ چون لزومی برای این کار وجود ندارد. از زمانی که قصد دارید به طور جدی با برنامۀ تخصصی پیش روید باید با این طرز تفکر عمل کنید که با توجه به موقعیت فعلی ام و از روزی که الان دَرِش هستم شروع می کنم.

حالا می پرسید چگونه خوانده ها و نخوانده هایم را هماهنگ با برنامه شما پیش بروم،؟

روش هماهنگ سازی برنامۀ قبلی با برنامۀ جدید

برای آنکه بتوانید از امروز به بعد با برنامه ریزی سایت انسانیها، ادامه بدهید، در چند مرحله کارهای لازم را می گویم که با دقت انجام دهید:

1) فهرست تهیه کنید

تهیه جدولی از خوانده های خودت تا به الان. چند مثال و نمونه از از جدول را برایتان آورده ام:

خوانده هایم در درس های عمومی تا به الان:

فارسی 10

عربی 10

دین و زندگی 10

زبان انگلیسی 10

از ابتدا تا انتهای درس 6

از ابتدا تا انتهای درس 2

از ابتدا تا انتهای درس 8

تا الان زبان دهم را برای کنکور نخوانده ام.

و حالا نمونه ای از این جدول را برای دروس اختصاصی از همه درس های خوانده شده تا تا به الان باید داشته باشید برای خودتان تهیه کنید اینگونه که: 

برنامه ریزی

لطفا، لطفا و لطفا اصلا نگران نباشید که اگر این کار، نیمی از یک روزتان را بگیرد. به همین شکل بالا... این اولین کارتان است.

2) اولویت‌بندی کنید 

دومین کارتان این باشد که درس ها را اولویت بندی کنی. کاری با تعداد درس هایی که خوانده ای نداشته باش و اینکه مثلا 3 درس از فارسی و 1 فصل از اقتصاد را از برنامه عقب هستی.

بلکه باید طبق اولویت بندی درس بخوانی. به اینگونه ای که بهتون میگیم: اولویت با دروس رتبه ساز و بعد از آن با دروس رتبه آور است.

دروس رتبه ساز، درس هایی هستند که شما برای رسیدن به هر رتبه یا دانشگاه و رشته ای، نیاز به درصد عالی زدن در آن ها دارید. یعنی از رقابت بالای مطالعه و میانگین بالای کشوری برخوردارند.

مقصود از دروس رتبه ساز: دین و زندگی و فارسی از دروس عمومی جزء دروس رتبه ساز هستند.

دروس اختصاصی رتبه ساز: اقتصاد، جامعه شناسی، منطق فلسفه، روانشناسی.

و دروس دیگر هم دروس رتبه آور (بیشتر بخوانید: دروس رتبه ساز کنکور انسانی)

پس این موضوع رو یادتون نره که به تعداد درس های عقب مانده از برنامه توجه نکنید و طبق اولویت پیش بروید اول دروس رتبه ساز بعد دروس رتبه آور.

مثلا اگر در درس روان شناسی و عربی و زبان از دروس تخصصی عقب هستی، اگر بخواهی طبق اولویت پیش بری، ابتدا روان شناسی را در اولویت مطالعه قرار دهی و بعد درس عربی را پیش ببری و بعد رساندن این دو درس به جای مطلوبی به سراغ زبان و مابقی درس ها می روی.

البته نه اینکه کلا کاری به کار عربی و زبان نداشته باشی. بحث ما بر سر مقدار ساعت مطالعه و اهمیت اون هست. یعنی از ساعت مطالعه شما در سه درس، حجم اول را به روانشناسی، حجم دوم را به عربی و اهمیت و زمان سوم را به زبان بدهید.

3) اگر از برنامه جلوتر خوانده باشید

اگر در درسی جلوتر از برنامه هستید مثلا در درس دین و زندگی 2 درس از برنامه جلوتر هستید زمانی که در برنامه برای این درس گذاشته شده است را به یکی از دروس رتبه ساز و یا رتبه آور اختصاص دهید که نیاز به کار بیشتری دارید.

چند نکته

1) در دی ماه که امتحانات پایۀ دوازدهم را پیش رو دارید فرصت خوبی برای هماهنگی کامل در دروس نیمسال اول دوازدهم است. توصیه می کنم این فرصت موجود را به خوبی استفاده کنید چون بعد از آن دیگر فرصتی باقی نخواهد ماند.

2) با این برنامه کیفیت مطالعه تان را از این رو به آن رو نمی کند؛ اما تا حدی بالا می برد. چونکه برنامه ریزی به شما ارامش خیال می دهد.

ساعت مطالعه

موضوع مهم برای شما شاید ساعت مطالعه باشد. راستش را بخواهید اینکه آیا لازم باشد به ساعت مطالعه برنامه، اضافه کنید یا خیر، بستگی به خودتان ندارد. بلکه باید با توجه به سرعت پیشرفت و تعداد درس هایی که دارید، این تصمیم را بگیرید. اگر جدول بالا را با حوصله  و دقت تهیه کنید ارزیابی کلی از وضعیت خودتان به دست می آید که با توجه به آن تصمیم بگیرید چند زنگ به برنامه اضافه کنید. 

خط قرمز

چند برنامه بودن، بدتر از بی برنامه درس خواندن است. تغییر از برنامه قبلی به برنامه جدید و تکرار این تغییر، بدترین استراتژی ممکن و از اشتباهات جبران ناپذیر است.

لینک دانلود برنامه ریزی های سایت

برنامه ریزی هفتگی برای کنکور 99 انسانی

برنامه‌ریزی هفتگی مطابق با آزمون قلم چی

برنامه‌ریزی هفتگی برای پشت‌ کنکوری‌های 99

 

خیلی برای برنامه زمان و علاقه و انرژی گذاشتیم. امیدواریم موفق باشید. زینب سلیمی blush

4 نظر
مهشاد .

شنبه 11 آبان 1398

سلام تراز کارنامه ازمون سنجش حدودا چقدر باید باشه که راضی کننده باشه؟🙄

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 13 آبان 1398

سلام. سقف تراز ازمون گزینه دو  سنجش 12 هزار هم دیده شده. پس شما تا 6000 را ضعیف. 6 تا 8هزار را متوسط. 80-10 را خوب و 10 به بالا را عالی بدانید. 

موفق باشید و بمانید. رستم جو

یکشنبه 3 آذر 1398

سلاممثلا منی که از 4 آذر شروع میکنم آیا برنامه هفته 0 رو باید بگیرم همه برنامه ها رو دانلود کنم؟من صفر صفرم یعنی هیچی نخوندم!پس این عکسی که گذاشتید برای کسانی هست که حتی یک کمی درس خونده بودند 😥🙏 تکلیف کسی که هیچی نخونده چیه؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 3 آذر 1398

سلام دوست غزیز. اگر از الان و امروز میخواین شروع کنید، حتما نیاز به یک مشاور دارید که براتون براساس ویژگی ها و سطح تسلط و البته طبق دروس رتبه ساز و رتبه اور براتون برنامه ریزی شخصی داشته باشه. از برنامه ریزی داده شده در سایت میتونین برای الگوبرداری استفاده کنید. اون برنامه با مطالعه روزانه 5-6 ساعت شروع کرده که برای این مقطع زمانی کافی نیست. 

براتون ارزوی موفقیت داریم. 

پنجشنبه 7 آذر 1398

سلام من دوازدهمی هستم ولی تا حالا درس وحساب درس نخوندنم میخواستم بدونم میتونید بهم یه برنامه بدین که بشه همه ی پایه ها رو خوند

پنجشنبه 7 آذر 1398

سلام من دوازدهمی هستم ولی تا حالا درس وحساب درس نخوندنم میخواستم بدونم میتونید بهم یه برنامه بدین که بشه همه ی پایه ها رو خوند

پاسخ انسانی ها

شنبه 9 آذر 1398

سلام. برنامه های سایت انسانیها صرفا به صورت گروهی و مشترک تنظیم می شود. امیدواریم با مشورت مشاور متخصص انسانی بتونید به برنامه ریزی متناسب با شرایط خودتون برسید.

موفق باشید. 

نظر شما چیست؟