شروع از الان برای کنکور انسانی

شروع از الان برای کنکور انسانی

ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است اما ازآنجایی که ما عادت داریم برای شروع کارهای مهم خود یک زمان سرراست را انتخاب کنیم، در هر زمانی که این مقاله را می خوانید طبق عادت همیشگی می توانید صبر کنید تا ابتدای هفته بعد، شنبه یا ماه بعد! موافقید؟

ممکن است بخواهید از آبان برای کنکور شروع کنید یا بهمن ماه باشد که این مطلب را بخوانید. یعنی شروع شما از آبان یا بهمن یا آذرماه باشد. برایتان راهکار را گفته ام. 

آخر همین هفته یا شنبه شروع می کنم. بذار حالا این دو سه روز هم بگذره، از اول ماه بعد شروع می کنم . . . 

امیدوارم با این دو پیشنهاد خودتون به خودتون مخالفت کنید. چون همین امروز هم که به دنبال شروع از الان برای کنکور هستید، به اندازه کافی دیر شده است.

فریب هیچکس را نخورید؛ حتی خودتان

درست است که ماهی را هروقت از آب بگیرید تازه است اما داوطلبی که با صبر کردن تا رُند شدن روز و هفته و ماه، موافقت کند اصلا با نیت ماهیگیری به دریا نیامده است.

او در حال قدم زدن و هواخوری در ساحل است و نیم نگاهی هم به آنهایی دارد که از جدیت خود در ماهیگیری لذت می برند و گاهی هم دوست دارد حس آن ها را تجربه کند.

اما نهایت اراده و خواستنش فقط در همین حد است و بس: می خواهم از هفته بعد جدی شروع کنم

بنابراین اگر شروع نکرده اید تکلیف خود را مشخص کنید:

نیاز به شروع تلاش جدی در خودتان احساس می کنید. آیا این احساس را در خودتان ایجاد کرده اید یا واقعا به آن نیاز دارید؟

حتما این مطلب را بعد از این نوشته بخوانید تا تفاوت «ایجاد نیاز» و «احساس نیاز» را بهتر بدانید: چطور درس‌خون بشم و جبران کنم

رابطه آرزو و هزینه

به احتمال زیاد این جمله را خوانده یا شنیده اید: "یا به اندازه تلاشت آرزو کن یا به انداه آرزویت تلاش کن"

اگر واقعا خواسته قلبیتان موفقیت در کنکور است سبک زندگی سختکوشانه را انتخاب کرده و هزینه این موفقیت را بپردازید.

میان‌بُر موفقیت

خیالتان را راحت کنم! هیچ میانبری برای موفقیت وجود ندارد. هیچ رتبه برتری جایگاهش را با راحتی به دست نیاورده. تمام آنهایی که امروز به پشت سر نگاه می کنند وبا سربلندی به مسیری که طی کرده اند افتخار می کنند روزهایی و شب های دشواری را سپری کرده اند. گاهی انقدر سخت که اشک ریخته و شکسته اند اما با این وجود دست از هدف برنداشته اند و با تمام قوا برایش جنگیده اند.

این را جدی بگیرید:

باید توان و ظرفیت شکست خوردن و شکسته شدن و خُرد شدن و لِه شدن را داشته باشید تا بتوانید موفق شوید. 

بدون این ها نمی توانید تا پایان این مسیر دوام بیاورید. پس تکلیف را با خودتان روشن کنید. آیا تاب و توان سختی را دارید؟ یا خیر؟

شروع از الان برای کنکور

چطور شروع کنید

ممکن است آزمون ثبت نام کرده باشید. یا بخواهید بعد از مدتی مطالعه در آزمون شرکت کنید. به هرحال به شما چند راهکار و توصیه جدی داریم: 

1) اگر در آزمون شرکت می کنید، توقع پیشرفت را باید متناسب با وضعیت خودتان منطقی تر از دیگران داشته باشید. 

2) متناسب با ساعت مطالعه ای که خواهید داشت، از دروس رتبه ساز و دروس رتبه اور در برنامه ریزی درسی خود پیش بینی کنید. 

3) دروس رتبه ساز کنکور انسانی: فارسی. دینی؛ اقتصاد، جامعه شناسی، منطق فلسفه، روانشناسی.  دروس رتبه آور: سایر دروس بجز دروس رتبه ساز. 

(بیشتر بخوانید: دروس رتبه ساز کنکور انسانی)

4) قطعا به نسبت زمان شروع خود، باید ساعت مطالعه بالایی داشته باشید. این ساعت مطالعه را با مشاور خود مشخص کنید.

5) به نسبت همان ساعت مطالعه هم باید از دروس رتبه ساز تعداد بیشتری را در برنامه داشته باشید. 

6) حتما برای شروع و ادامه مسیر مشاور متخصص علوم انسانی داشته باشید. 

7) برنامه ریزی خود را با مشاورتان شروع کنید یا از برنامه ریزی های سایت انسانیها استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

اگر توان درس خواندن دیوانه وار در تمام شرایط دشوار در ادامه مسیر را دارید (و مهم ترینشان را در مطلب "چطور درس خون بشم و جبران کنم" گفته ایم)، به شما قول می دهم بهترین نتیجه را خواهید گرفت. نتیجه ای در خور تلاشتان! 

 

شهد موفقیت گوارای وجودتان. موفق باشید. نسرین دشتبان :)

10 نظر

چهارشنبه 15 آبان 1398

عالی

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 آبان 1398

ممنووون :)

چهارشنبه 15 آبان 1398

تمام حرفاتون درسته ولی امیدوارم که بدون آزمون شرکت کردن یه رتبه نسبتا خوبی بیارم تو کنکور 1400!مرسی از شما!

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 آبان 1398

براتون ارزوی موفقیت داریم دوست 1400انسانیheart

چهارشنبه 15 آبان 1398

سلام خسته نباشید .ببخشسد من در روز ۱۰ کتاب گزاشتم تو برنامه ام ولی ۷ تاشونو میتونم بخونم .نمیدوم کدوم رو هر روز کدوماا رو یک در میون بزارم .کمک میخوام 💖💖💖

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 آبان 1398

سلام دوست عزیز. براتون توضیح دادیم که اولویت با دروس رتبه ساز باشه بعد دروس رتبه اور. ضمنا این چیدمان به ساعت مطالعه بستگی داره. 

حتما مطلب را یکبار دیگه با دقت بیشتر بخون.

موفق باشید :)

پنجشنبه 16 آبان 1398

خیلی خیلی مطالبتون خوبه.❤😘

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 آبان 1398

blush مرسیییی :)

پنجشنبه 16 آبان 1398

سلام.سوالی داشتم. چرا کتابهای جامعه شناسی و مخصوصاااا منطق و فلسفه تون امسال انقدر کم تست دارن ؟ :((((

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 19 آبان 1398

سلام. اینکه تعداد تست کم هست، دو موضوع را اگاه باشید: تعداد تست کتاب دوازدهم و جامع مشاوران، از کتابهای ناشران غیر تخصصی بیشتر است. کافیست نمونه pdf سایر ناشران را دانلود و مقایسه کنید. موضوع دوم: هدفدار بودن تست کتاب است. یعنی مولفی که بتونه 100 تست طراحی بکنه از درس سوالخیزی مثل جامعه شناسی یا منطق،حتما میتونه 150 تست هم طرح کنه. اما تست باید هدفدار باشه. هدفدار یعنی از هر تست، دانسته های تست بعدی را بدست بیارین، یک موضوع و اندیشه کلیدی را در 10تست با تغییر کلمات تست، نبینید و گمان کنید که دارین درصد عالی میزنین. و در پایان اینکه کافیه به تست های درس اول جامعه شناسی دوازدهم مراجعه کنید. اونجا گفته شده که برای هر تست که منتج به هدفدار شدن، بشود باید 3کار انجام بدهید.

موفق باشید. 

شنبه 18 آبان 1398

سلام. یک سوال : فرض کنید که من با تمام وجود بدنبال رسیدن به هدفی هستم . شرایط محیطی نیز فراهم است. حال اگر دچار ناامیدی بشم ، یا مثلاً از شرایط خودم مایوس بشوم ، چه باید کرد؟ آیا این یعنی عدم شناخت کافی یا عدم تعادل میان ایده آل و واقعیت؟ مطلب "چطور درس خون بشم و جبران کنم" را به دقت برای چندین بار خواندم و شاید یکی از تاثیرگذارترین ها باشد، اما از زمان خواندن آن متن چندین بار با سستی های روزمره ام مواجه شدم ولی با وجود اعتقاد به آن مطلب و آشنایی نسبت به مشکل، باز هم دچار افت انرژی و روحی شدم. با نتیجه آزمون دلسرد میشم و یک هفته حالم خوب نیست ، هفته دوم درس میخونم و میرم سراغ آزمون و تکرار این چرخه سینوسی....... اینکه نمیتونم به قول شما ، «دیوانه وار» درس بخونم ناشی از چیه؟ مرسی و ممنون. ثریا 😊

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 آبان 1398

ثریا خانم سلام. من از همون اول سوالت شروع کنم: «فرض کنید». این اصطلاحی که استفاده کردی، گویای خیلی چیزهاست. مثل اینکه یا هدفت از نوع  ایجاد  بوده، نه احساس. یا هدفت را نشناختی. یا هرچیزی دیگر ممکن هست. این را باید مشخص کنید. با کمک مشاورتون و البته روراستی با خودتون!

ادامه بدم. «اگر دچار ناامیدی بشم» به گمانم  ناامیدی و خستگی را با هم اشتباه گرفته باشید. چون ناامیدی از نتیجه نگرفتن یا پیشرفت نکردن است که می تونه به دلیل هدفگذاری غیرمنطقی یا مقایسه نادرست با خودِ ایده آل شما باشه، یا مقایسه با دیگرانِ ایده آل شما. 

ثریا خانم دیوانه وار درس خوندن، در دو مقطع ایجاد میشه: قبل از شروع، حین ادامه دادن مسیر. قبل از شروع، به همون ایجاد نیاز برمیگرده و حین ادامه دادن، با لذتی که از نزدیک شدن به هدفت، پیشرفتی که می بینی و هدفگذاریهایی که بهشون میرسی. 

امیدوارم به مطالبی که در جواب سوالهات نوشتم، خوب فکر کنی. امااااااا نه اینکه تا اون زمان دست از تلاش و خواندن برداری. چونکه زمان چیزی هست که هم از دست میره، و هم چیزی که بعضی مسائل را برایمان حل میکند.

موفق باشیدو  بمانید. رستم جو

شنبه 18 آبان 1398

سلاممیخواستم بدونم برایه رشته روانشناسی تو کنکور در سایه ریاضی و زبانو چند درصد باید بزنم

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 19 آبان 1398

سلام. حتما این مطلب را بخونین که ویژه رشته روانشناسی نوشته شده است: معرفی رشته روانشناسی و رتبه لازم برای قبولی

موفق باشید 

یکشنبه 19 آبان 1398

سلام یه سوال داشتم من برای رفتن به رشته علون قضایی چه درس هایی رو باید خوب بزنم وچه رتبه ای بیارم ممنون میشم جواب بدید

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 20 آبان 1398

سلام دوست عزیز. حتما معرفی دانشگاه ها و رشته ها را در برنامه محتوایی خواهیم داشت. اما توصیه میکنم از قانون اصلی دروس رتبه ساز و دروس رتبه آور غافل نشید که در هر رشته و زیرگروهی باید مورد توجه و معیار باشه.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

چهارشنبه 22 آبان 1398

سلام وعرض خسته نباشید من میخوام دبیری علوم اجتماعی بخونم وازکتاب ریاضیات مشاوران اموزش استفاده میکنم ولی درسنامه اش خیلی زیاده ومن نمی رسم واسه ازمون بخونم ازطرفی هم ریاضی ضریب چهارهستش برام نمیدونم چیکارکنم .

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 22 آبان 1398

سلام دوست عزیز. اگر دوازدهمی هستید، از تسلط صددرصدی بر ریاضی دوازدهم غافل نشید. همیشه بعد از تدریس مدرسه و زمانی که درس و مبحث کامل تدریس شد، تست های اون بخش را کاملا کار کنید و مسلط بشین. اینکه درسنامش زیاد هست بنظرم اینطور استفاده کن که منتظر تدریس دبیرتون نباشی و خودت پیش بری. 

در مورد بودجه بندی دروس پایه حتما توصیه میکنم به برنامه ریزی سایت انسانیها نگاه کنی که براتون الگوی برنامه ریزی خوبی هست و البته با مشاورتون هم مشورت داشته باشید که برنامه را متناسب با ویژگی هاو نیازتون تغییر بده.

یه نکته را خاطرتون باشه: برای رتبه زیرهزار به درصد 40 نیاز دارید. این درصد 40 را با کتاب دوازدهم می توانید بدست بیاوردید اما برای تثبیت و تضمین اون، باید از مباحث و مطالب کتاب پایه به عنوان پشتیبان درصدی مطالعه کنید. توصیه ما مطالبی است که در آزمونها درصد بیشتری میزنید.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

 

جمعه 24 آبان 1398

سلام .از اون جایی که من علاقه شدیدی به روانشناسی دارم تو همین مدت کوتاه درس روانشناسی رو کامل خوندم و تمام تست هاشو زدم (روانشناسی مشاوران )که واقعا کتاب فوق العاده ای هست .سوالم اینه ایا تا کنکور فقط تستهاشو چند بار بزنم یا برم کتاب جدیدی بخرم و از تست های اون استفاده کنم #مرسی ❤😍

پاسخ انسانی ها

شنبه 25 آبان 1398

سلام بر شما که از بانیان توسعه خواهید بود
می دونید ک،"علوم انسانی زیر بنای توسعه است"
یک توصیه!می بینید علاقه به یک درس چقدر باعث لذت بخش شدن مطالعش میشه؟
بنابراین سعی کنید این دیدگاهو به مابقی دروس هم داشته باشید.
در حال حاضر کار کردن تیزشیم روان شناسی که شامل تست های سطح بالا و مناسب شماست رو در کنا مرور چندین باره کتابی که کار کردید توصیه می کنم.
راستی! می دونید اگر از نقطه قوتتون فقط یک هفته غافل بشید به نقطه ضعفتون تبدیل خواهد شد؟
بنابراین حواستون باشه که روان شناسی برای شما تموم شده نیست و هنوز کلی جای کا  داره:)
موفق باشید. نسرین دشتبان

نظر شما چیست؟