روانشناسی؛ سوت پایان کنکور انسانی

روانشناسی؛ سوت پایان کنکور انسانی

درس روان‌شناسی در بین دروس اختصاصی ویژگی خاصی دارد که آن را متمایز می‌کند و آن اینکه درس آخر دفترچه سوالات اختصاصی و به طور کلی در تمام کنکور است. نکته مهم اینجاست که بدانید: کنکور شما زمانی به اتمام میرسد که پاسخ نامه را تحویل دادید نه زمانی که وارد آخرین درس دفترچه شدید.

تکنیک های تست زنی در کنکور روانشناسی را بدانید.

اتفاقات رایج 

1) افت انرژی بدنی به دلیل نشستن به مدت 4 ساعت.

2) کاهش تمرکز به دلیل خستگی جسمی.

3) انتقال تمام فشارهای روحی-استرسی از درس‌های دیگر به آخرین درس.

این ها عواملی هستند که روی نتیجه گرفتن و کیفیت پاسخ دادن به این درس تاثیر مستقیم دارند. اما با این وضعیت، میانگین بالای کشوری، چیزی بیشتر از این را بیان می‌کند. پس واقعیت چیست؟

ویژگی‌های خاص روانشناسی

به این دو تصویر دقت کنید:

روش مطالعه روانشناسی

روش مطالعه روانشناسی

باید دقت داشته باشید که میانگین بالای کشوری به معنای این نیست که تمام داوطلبان درصد خوبی در این درس دارند. تفاوت این درس با دروس دیگر در دو بخش عمده است:

1) درصد داوطلبانی که منفی و صفر زده اند.

2) فراوانی داوطلبان در بازه‌های مختلف، پراکنده است. 

همین دو موضوع نیز درس روان‌شناسی را تبدیل به درس رتبه ساز کنکور انسانی کرده که نیاز به درصد بالا زدن در آن زیاد احساس می‌شود. 

چند راهکار برای افزایش بازدهی

به شما چند راهکار برای درصد بالا زدن در این درس، در موقعیت سرجلسه کنکور پیشنهاد می دهم که از الان در آزمون های آزمایشی خود تمرین و اجرا کنید. 

1) شبیه سازی!

باید بارها و بارها در شرایط مشابه جلسه کنکور سراسری، سوالات کنکور را تمرین کنید تا کاملا مشخص شود چند دقیقه زمان بر ای این درس نیاز دارید و چگونه می‌خواهید آن دقایق را مدیریت کنید.

همچنان‌که پایبندی هرچه بیشتر شما به این شبیه‌سازی، جسم و ذهن شما را برای مواجهه با شرایط واقعی بیشتر آماده می‌کند. مثلا اینکه سعی کنید در تمام مدت 4 ساعت شبیه‌سازی، بیشتر از یکبار از روی صندلی خود بلند نشوید و هیچ خوراکی‌ای بجزء آنچه که می‌خواهید در جلسه واقعی میل کنید، در زمان شبیه‌سازی تناول نکنید تا سطح مقاومت بدن خود را بشناسید و در صورت نیاز از خوراکی‌های مقوی اما کم‌حجم با خود داشته باشید.

2) با احتیاط وارد شوید!

در سوالات دفترچه اختصاصی، قبل از روان‌شناسی، فلسفه منطق را خواهید داشت. پس از پایان فلسفه و منطق، بلافاصله  روان‌شناسی را آغاز نکنید. یک تا دو دقیقه استراحت کنید.

شاید فکر کنید این کار زمان شما را می‌گیرد و وقت از دست می‌دهید. اما همین استراحت کوتاه و تمرکز یک دقیقه‌ای، کارکرد ذهن و بدن شما را افزایش خواهد داد.

3) گذشته را فراموش کنید!

آنچه تا قبل از رسیدن به درس روان‌شناسی گذشته فراموش کنید زمانی که وارد سوالات روان‌شناسی شدید. عمکلرد شما در دروس دیگر (چه خوب و چه بد ) نباید باعث واکنش هیجانی بشود که منجر به افت درصدتان در این درس بگردد. یادتان باشد:

کنکور شما زمانی به اتمام میرسد که پاسخ نامه را تحویل دادید نه زمانی که وارد آخرین درس دفترچه شدید.
4) به درصد 100 فکر و حمله کنید!

زمانی که وارد این درس می‌شوید، همان کاری را از خودتان بخواهید که در زمان مطالعه آن از خودتان خواسته‌اید و برایش تلاش کنید: درصد 100 زدن

اهمیت درصد 100 را باید درک کنید. اما نباید به هر قیمتی به این درصد برسید. 

پاسخ دادن به همه سوالات، مسیر رسیدن به درصد 100 نیست. سوالاتی را پاسخ بدهید که براساس استدلال علمی و مبنای مطالب کتاب درسی به جوابشان می‌رسید یعنی آن‌ها را می‌دانید و خوانده‌اید.

مطمئن باشید اگر شما با تسلط 100درصدی در جلسه کنکور حاضر شوید اما سوالات برایتان دشوار باشد، برای تمام داوطلبان هم چنین است. پس در این شرایط کسی بَرنده است که:

تعداد بیشتری از سوالات را درست پاسخ بدهد و اشتباه کمتری داشته باشد!

یک خبر خوب

بزودی زود، ترمینولوژی روانشناسی را در کتابخانه سایت انسانیها قرار خواهیم داد. در مرحله طراحی است. 

فایل های ضمیمه

فایل صوتی: چگونه آزمون روانشناسی را درصد بالا بزنیم؟

فایل صوتی 1) چگونه در آزمون هدفگذاری داشته باشید + 2) آیا نظم دفترچه آزمون را به هم بزنید؟

4 نظر

یکشنبه 19 آبان 1398

سلام امیدوارم حالتون خوب باشه من سر جلسه که میشینم استرس میگیرم و دقیقا استرسم برای درس روانشناسی هست و اینکه نکنه درصدم مثل دفعه قبل پایین بیاد توی خونه که به تست های روانشناسی جواب میدم در کتاب های مشاوران و حتی تیزشیم روانشناسی که سطح سوال ها بالاست و هر تست دیگه ای همیشه به درصد هشتاد میرسم مگه یکی نهایتا دوتا رو بلد نباشم اما توی ازمون قلمچی ایندفعه با اینکه همه مطالب رو بلد بودم 20 درصد علامت زدم من فارغ التحصیل نظام جدیدم وتوی کنکور نود و هشت 78 درصد زده بودم اما امسال احساس میکنم دارم روانشناسی رو خراب میکنم با اینکه خیلی بیشتر هم براش وقت میزارم به نظر شما من باید چکار کنم و اینکه میشه اول که اختصاصی ها رو شروع کردم برم سراغ روانشناسی؟ من واقعا نمیدونم چکار کنم توی خونه وقتی همون تست ها رو تحلیل میکنم همه رو بلدم اما سر جلسه روانشناسی انگار کلا یادم میره بقیه درس های رتبه ساز خوبم ایندفعه تونستم اقتصاد رو 90 درصد بزنم و خوشحالم اما نمیخوام درسی که اینهمه بهش علاقه دارم رو مثل یه سدی ببینم که جلو مو گرفته خوشحال میشم منو راهنمایی کنید دنیز علوی از زنجان

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 20 آبان 1398

دنیز خانم دوست و همراه عزیز انسانیها سلام.

سوالت را در شورای مرکز مشاوره به اشتراک گذاشتیم و پاسخ کامل اون را فردا در همین کامنت خواهیم گذاشت. 

چون خودت ار داوطلبان سختکوش هستی. چون سوالت از سوالات رایج است. چون روانشناسی درس رتبه ساز است.

لطفا فردا همین کامنت را بخوان.

با تشکر. مرکز مشاوره انسانی یار

بروزرسانی پاسخ این کامنت در 20-8-98:

فایل صوتی زیر را دانلود کرده و با دقت گوش کنید چگونه آزمون روانشناسی را درصد بالا بزنیم؟

دوشنبه 20 آبان 1398

سلام خیلی خیلی ممنونم از لطف شما خانم دشتبان و مرکز مشاوره انسانی یار مرسی که برای ما انسانی ها زحمت میکشید و ممنون از مشاوره عالی تون امیدوارم با موفقیتم توی کنکور ۹۹ بتونم گوشه ای از محبت هاتون رو جبران کنم خیلی متشکرم و این محبت های شما رو هیچ وقت فراموش نمی کنم و حتما به توصیه هاتون عمل میکنم دنیز علوی از زنجان

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 20 آبان 1398

برای شما و همه انسانیهای تلاشگر آرزوی موفقیت دارم. :)

ﺳﻪشنبه 21 آبان 1398

سلام. ابتدا لازم میدونم که از شما و تیم خوب انسانیها تشکر کنم؛ زیرا با مطالب حرفه‌ای و کارشناسی شده، نقشه راه را روشن تر میکنید در رابطه با کمال گرایی که اشاره کردید، پرسشی دارم. من هم دچار چنین مشکلی هستم. البته در آزمون نخست این عطش باعث شد به درصد کامل برسم،اما در دو آزمون بعدی خیر. (٪۶۰)به نظر شما بهتر است با همین روند ادامه بدهم یا سعی کنم درصد را بین بازه ۷۰ تا ۹۰ نگه دارم؟( طبعا مورد دوم بهتره اما حس رسیدن به درصد کامل طعم دیگری داره!) در فایل صوتی اشاره کردید که تنظیم دفترچه را بر هم نزنیم، اما به نظر شما بهتر نیست که پس از ۲۰ سوال ریاضی،بجای وارد شدن به سوالات اقتصاد به سوالات انتهای دفترچه برویم، مثلاً روان؟ متشکرم. Arash

یکشنبه 10 آذر 1398

با سلام وتشکر فراوان از توضیحات خوبی که میدین خییییییلی ممنون

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 11 آذر 1398

سلام. خوشحالیم که براتون مفید بود. 

نظر شما چیست؟