روش مطالعه برای امتحان

روش مطالعه برای امتحان

چگونه برای امتحان درس بخوانید؟ امتحانات نیمسال اول و دوم را چگونه با موفقیت پشت سر بگذارید؟ روش مطالعه برای امتحانات چطور است؟ دوازدهمی ها در امتحانات نیم‌ترم اول و دوم، چگونه از اجرای برنامه ریزی کنکور خود جا نمانند؟

الان که این مطلب را می نویسم، تقریبا تمام مدارس برنامه امتحانات میان نوبت اول را به دانش آموزان داده اند. به نوعی حال و هوای امتحانات بیشتر در بچه ها دیده می شود و در مسیر رفتن به مدرسه، بیشتر کتاب در دست می گیرید. 

موضوع مطلب هم این است: چگونه برای امتحانات درس بخوانید؟ و دوازدهمی ها چگونه امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارند که لطمه ای هم به برنامه و مطالعه کنکورشان وارد نشود. 

امتحاناتی که شما خواهید داشت ممکن است به صورت هر جلسه باشد؛ یا در فاصله چند هفته مانده به امتحان نیمسال اول  و دوم به صورت نیم ترم، یا امتحانات اصلی نیمسال اول و دوم باشد.

روش مطالعه 

فرقی نمی کند امتحانتان داخل مدرسه برگزار شود یا به صورت نهایی باشد، یا چه امتحانی دارید و شما در چه سطحی از آمادگی برای امتحان هستید، به هرحال باید با روش مطالعه درست آشنا باشید و آن را اجرا کنید تا بتوانید عالی ترین نمره را در امتحان داشته باشید. 

معمولا کاری که می کنید، این است: کتاب را بر میدارید و از جایی که قرار است امتحان بدهید، شروع به مطالعه می کنید. گاهی هم نگاهی به حجم کلی صفحات باقی مانده و خوانده شده می کنید. می خواهم روشی بسیار مفید را برایتان بگویم. 

اگر مطلب روش مطالعه کنکور علوم انسانی را خوانده باشید، در مرحله اول مطالعه شما نیاز به شناخت و ارزیابی دارید. در واقع این شناخت و ارزیابی در امتحان تشریحی هم باید انجام شود. سپس سراغ کتاب و جزوه بروید و کارهای دیگر را انجام بدهید. 

مراحل مطالعه برای امتحان تشریحی

1) ارزیابی اولیه

پیش از هر چیزی لازم است حداقل 2 نمونه سوال ببینید. سوالات را بررسی کنید، بارم بندی هر سوال را نگاه کنید. تعداد سوالات هر نوع سوال، نمره ای که برای هر پاسخ در نظر گرفته شده و کلیاتی مثل این ها را بدانید. حتما به بارم بندی که دبیرتان اعلام کرده، توجه کنید.

یادتان باشد در امتحان، هدف اول نمره گرفتن است؛

اگرچه این هدفگذاری نادرست است اما باید استراتژی مطالعه را براساس هدف آزمون تنظیم کرد. یعنی اگر در بارم بندی اعلام شده، یک یا دو درس حذف شده است، کار منطقی (اما نه چندان درست) این است که آن ها را در اولویت دوم مطالعه قرار بدهید یا زمانی که نیاز به مطالب آن برای تکمیل یادگیری داشتید. 

با این کار شما عملا خواهید دانست قرار است با چه چیزی مواجه شوید.

نمونه سوالات استاندارد

برای این مرحله از مطالعه ممکن است از امتحانات قبلی دبیرتان استفاده کنید، یا نمونه سوالات در سایت ها و فضای مجازی یا حتی نمونه سوال کلاس های دیگر در مدرسه. اما حتما اگر از مجموعه کتاب های هدفدار مشاوران آموزش استفاده می کنید، نیازی به هیچ کدام نخواهید داشت و برای شما کافیست.

2) مطالعه و یادگیری

پس از بررسی و آشنایی با نحوه طرح سوال، سراغ منبع امتحان بروید که ممکن است کتاب درسی، جزوه دبیر یا کتاب کمک درسی باشد. 

سوال: آیا لازم است بجز جزوه دبیر، کتاب درسی و درسنامه کتاب کمک درسی را هم بخوانم؟

جواب این سوال بستگی دارد به اینکه: چه پایه ای هستید؟ معلم شما چگونه طرح سوال خواهد کرد؟ شما در چه سطحی از تسلط و نیاز آموزشی هستید؟ 

توصیه میکنم اگر دوازدهمی هستید، نگاهتان به امتحان نهایی باشد؛ یعنی طوری برای امتحان بخوانید که کارتان در خرداد ماه آسان تر شود و در واقع بخش مهمی از کار خرداد ماه را در همین امتحانات میان ترم و نیمسال اول انجام بدهید. 

اگر دهمی یا یازدهمی هستید و دبیر به شما گفته است از کجا طرح سوال می شود. چنانچه جزوه برای این محدوده امتحانی دارید، حتما بخوانید و اگر در لابه لای تدریس سوالات و نکته هایی اشاره شده است، با دقت بیشتری بخوانید. معمولا در درس هایی مثل تاریخ، جغرافی، دین و زندگی و جامعه شناسی دبیر برای شما سوالاتی را مشخص می کند. به دو صورت می توانید ان ها را بخوانید: 1) بعد از مطالعه کتاب و جزوه، مانند یک امتحان به آن ها جواب بدهید. 2) بخش زیادی از زمان را برای آن سوالات اختصاص بدهید. من روش اول را توصیه میکنم؛ یعنی سعی کنید با کتاب و جزوه و درسنامه، مطالب را بخوانید و با همان سوالات که نزدیکی و شباهت زیادی به امتحان واقعی دارد، از خودتان به نوعی «پیش امتحان» بگیرید. 

یادداشت‌برداری

برای چند ساعت آخر مطالعه، به صورت منظم و مرتب نکات و موارد اساسی و مهم را در یک صفحه بنویسید. نمی دانم چقدر این کار را اجرا خواهید کرد اگر از شما بخواهم که تا دقیقه 90 و زمانی که برگه امتحان را می بینید، درس نخوانید. اما می دانم ذهن شما نیاز به چند ساعت آرامش و زمان دارد که مطالب ورودی را دسته بندی و پردازش کنید. شما با این کار، مانع این نظم ذهنی مطالب خواهید شد. 

شبیه‌سازی امتحان

حتما یک نمونه سوال داشته باشید که از خودتان امتحان بگیرید. با همان زمان بندی  و شرایط نوشته شده در نمونه سوال. 

ممکن است امتحان شما دو یا چند درس باشد و نمونه سوال از آن پیدا نشود. در این حالت توصیه میکنم از کتاب هدفدار مشاوران خود، همان ابتدا سوالاتی را مشخص کنید که تا این مرحله نخوانید و سراغ پاسخ آن ها هم نروید. 

براساس امتحانی که از خودتان گرفتید، رفع اشکال کنید و نکته ها را در همان برگه یادداشت بنویسید. اگر هم زمان کافی در اختیار دارید، بعد از رفع اشکال، یک نمونه امتحانی دیگر هم حل کنید. 

 

موفق باشید و بمانید.

3 نظر

جمعه 15 آذر 1398

مطمئنید اگه تا دقیقه ی نود نخونیم مطالب از ذهنمون نمیره؟من احساس میکنم باید حداقل یک ساعت قبل شروع امتحان کتابو دور کنم وگرنه فک میکنم یادم میره

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 17 آذر 1398

سلام
احتمالا شما دچار وسواس در یادگیری هستید
در این حالت فرد مطلب رو می خونه و درک
 می کنه اما فکر می کنه چیزی بلد نیست و بارها به دوباره خوانی وسواسی می پردازه
توصیم براتون اینکه وقتی مطلبی رو یک بار خوندید دیگه به کتاب برنگردید و بجای اون نمونه سوالات تشریحی اون درس رو حل کنید
وقتی تونستید به سوالات جواب بدید بهتون اثبات میشه که مطلب رو یاد گرفتید و بجای دوباره خوانی با خیال راحت سراغ ادامه مطالعه و پرکاری تستی می رید
موفق باشید
دشتبان

دوشنبه 2 دی 1398

سلاممن به این روش درس میخونم خیلی هم خوب و کار آمد هستممنون از راهنمایی هاتون

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 2 دی 1398

سلام. ممنون که تجربه خودتون را به اشتراک گذاشتید.

 

شنبه 17 خرداد 1399

سلام چطور میتونم در فاصله یک روز مانده تا امتحان نهایی نمره خوب بگیرم؟؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 17 خرداد 1399

سلام. یکروز مانده به امتحان برای مرور و حل نمونه سوال هستش.

نظر شما چیست؟