خلاصه نویسی کنکور انسانی

خلاصه نویسی کنکور انسانی

 چرا باید خلاصه نویسی انجام دهیم؟

نوشتن در حین یادگیری کمک بسیاری به یادگیری خواهد کرد.  هنگام نوشتن از حافظه نوشتاری خود بهره برده میشود. نوشتن باعث میشود مطلب با حواس جمع تری خوانده شود. علاوه بر آن با نوشتن مطلبی به زبان خود،در زمان های جمع بندی یک مجموعه کامل برای مرور در اختیار خواهد بود.

شاید این سوال پیش بیاد که وقتی کتاب های کمک آموزشی به خوبی این کار را انجام داده اند،چه لزومی دارد دانش آموز این کار را تکرار کند؟

بله درست است کتاب های مشاوران این کار را انجام داده اند وبسیار خوب هم مطالب را جمع بندی کرده اند اما انچه دانش آموزبا قلم خود و دیدگاه خود می نویسد از فرآیند های ضروری یادگیری عمیق مطالب است.

چگونگی خلاصه نویسی کنیم؟

لازمه خلاصه نویسی تسلط به روش های متن خوانی است(در همین سایت در مورد روش های متن خوانی توضیح داده ایم)

لازم است هنگام مواجه با متن ایده اصلی آن متن و موضوع که کلمات دیگر حول محور ان می چرخند را پیدا کرده روی همان موضوع مانور دهیم.

خلاصه نویسی کنکور

اشتباه نکنید!

منظورمان از خلاصه نویسی هرگز این نیست که تک تک کلمات کتاب را در دفترچه ای دیگر یادداشت کنید!دیده شده گاها دانش موزان خلاصه هایی می نویسند که حجیم تر از محتوی کتاب درسی است.

خلاصه نویسی می تواند حین مطالعه مبحث باشد.

به عنوان مثال هنگام مطالعه جامعه شناسی پس از مطالعه تیتر کلی انچه از آن قسمت برداشت شده یادداشت شود. و یا پس از پایان مطالعه باشد.

به عنوان مثال پس از پایان یک درس از ریاضی فرمول ها را به زبان خود نوشته و برای هر تیپ از سوالات یک مثال خوب نوشته و حل شود.

به طور کلی برای دروسی مثل ریاضی،مسائل اقتصاد،قسمت عروض علوم وفنون ادبی،آرایه های ادبی,قواعد عربی و زبان و از روش دوم و و دیگر دروس متنی و دیگر دروس از روش اول استفاده کنید.

حاشیه نویسی را فراموش نکنید!

یکی دیگر از روش های موثر در نوشتن شخصی سازی شده حاشیه نویسی است.

هنگام حل تست کتاب های کم آموزشی یا آزمون ها ی آزمایشی سوالاتی پیش می آید که دارای نکات جدیدی هستند یا اینکه از زاویه متفاوتی به نکته ای در کتاب نگاه کرده اند. از این نکات نباید به سادگی رد شد. لازم است این موارد عینا در حاشیه کتاب نوشته شوند تا هنگام مرور کتاب مجددا آن مطلب را مرور کنید.

سال کنکور حاشیه تمام کتاب هایم پر بود از این نکات و دو روز قبل از کنکور یک دور تممام آنها را مرو کردم و برخی مطالب عینا به عنوان سوال مطرح شده بودند. 

10 نظر

پنجشنبه 14 آذر 1398

سلام؛ چه زمانی باید خلاصه نویسی را انجام دهیم؟ در همان دور اول مطالعه یا پس از مرور کامل چند باره و تست زنی و یا اینکه پروسه ای ایست که از همان زمان اولین مطالعه شروع میشود و تا قبل از کنکور ادامه دارد؟( به عنوان مثال نظر شما چیست که خلاصه نویسی ها را در بازه های مرور انجام دهیم، زمانی که برای بار دوم و سوم با درس مواجه میشویم؟) متشکرم.

پاسخ انسانی ها

شنبه 16 آذر 1398

سلام
همونطور که در مقاله توضیح دادیم روش های متفاوتی برای این کار وجود داره. توصیه من با توجه به تجربه شخصیم برای دروس متنی خلاصه نویسی در حین یادگیری اولیه و برای دروس محاسباتی و آرایه و عروض بعد اتمام یادگیری هستش
البته شما می تونید روش های مختلف رو امتحان کنید و ببینید کدوم براتون مناسبتره.
موفق باشید
دشتبان

جمعه 15 آذر 1398

سلام خسته نباشید.یه عالمه ممنون از مطالب مفیدتون.من درسی مثل جامعه شناسی که شدیدا مفهومیه یه دفتر براش تهیه کردمو برداشت خودمو از همه ی مطالب هر درس نوشتم به طوری که طولانی تر از خود کتابه که مسلما وقت زیادی هم میبره.ولی عوضش میفهمم که چی دارم یاد میگیرم و لازم نیست هربار که کتابو باز میکنم دوباره مطالبو مفهومی بخونم چون بلدم.ولی میترسم کارم بیهوده باشه و الکی وقتمو گرفته باشم و موقع کنکور بدردم نخوره.بنظرتون این کارو نکنم یا ادامه بدم؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 17 آذر 1398

سلام
ممنون از همراهی شما
قطعا این کار به یادگیری شما عمق می ده 
اما اونچه که اهمیت داره تشخیص دادن اولویت هاست
بررسی کنید که با توجه به محدودیت زمان صرف این حجم از وقت و انرژی برای خلاصه نویسی جامعه شناسی منطقی هستش یا بهتره این زمان رو بین پرکاری تستی و خلاصه نویسی جمع و جور تر تقسیم کنید؟

شنبه 23 آذر 1398

سلام نحوه خواندن ریاضی زبان

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 24 آذر 1398

سلام

اتاق علمی ریاضی،زبان:)

دشتبان

 

ﺳﻪشنبه 26 آذر 1398

سلام درسایی مثل منطق و فلسفه و روان شناسی و دینی که بخای خلاصه نویسی کنی میشه همون منم کتاب آیا لازمه خلاصه کنم یا خیر اصلاچجوری خلاصه کنم؟؟؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 28 آذر 1398

سلام به شما همراه عزیز انسانیها

راستش علت توصیه ما به خلاصه نویسی لزوما تاکید بر محتوای خلاصتون هم نیست.

شما هنگام نوشن(خلاصه نویسی،حاشیه نویسی،یادداشت کردن برداشت خودتون و ...)از حافظه نوشتاریتون بهره می برید و این مورد به یادگیری شما عمق می ده

بنابراین توصیه ما این هست که حذفش نکنید

اما در مورد طولانی شدن خلاصه ها:

1-خلاصه رو به زبان خودتون بنویسید و سعی نکنید عین جملات کتاب رو کپی کنید(حواستون به واژگان کلیدی باشه البته)

2-در خلاصتون از نمودار درختی،جدول،نمودار و ... استفاده کنید.

موفق باشید

دشتبان

یکشنبه 1 دی 1398

سلام واقعا ممنونم خیلی مطالب عالی دارین.

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 3 دی 1398

سلام. ممنون از شماblush

ﺳﻪشنبه 10 دی 1398

شما هم آبی منطق و هم منطق مشاورانو خوندید کدوم بهتره؟ الله وکیلی

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 11 دی 1398

سلام دوست عزیز
من خودم تا جایی که می تونستم منابع مختلف رو کار کردم(برای دروس مختلف و از ناشران مختلف)اما منبع پایم برای اکثر دروس منبع ناشر تخصصی علوم انسانی بود.
موفق باشید
دشتبان

جمعه 11 بهمن 1398

سلام خسته نباشین .. ی سوال .. برای رشته روانشناسی بالینی حداقل باید چ درسایی و حداقل با چن درصد تو کنکور بزنیم ک بطور مثال روانشناسی شیراز قبول شیم؟؟؟؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 12 بهمن 1398

سلام. این مطلب را بخونین:درصد و رتبه لازم برای رشته مورد علاقه

موفق باشید

پنجشنبه 12 تیر 1399

ببخشید اقتصاد رو چه جوری خلاصه نویسی کنیم؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 12 تیر 1399

مطلب را با دقت مطالعه کنید

شنبه 21 تیر 1399

سلام من واسواس مطالعاتی دارم یعنی توی خلاصه نویسی هام خط ب خط درسو مینویسم اصلا نمیتونم تشخیص بدم کدوما نکته مهم و کلیدین از نظر من همه جای درس مهمه همه میگن باید نکات مهم بنویسیم پس بقیه درس چی؟؟؟یعنی اونا تو ذهنمون میمونه؟؟؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 21 تیر 1399

سلام. در بخش جستجوی سایت، عبارت « خلاصه نویسی » را سرچ کنین. مطالب راهنمایی براتون میاد

شنبه 21 تیر 1399

راه حل بگید هر چقدر از روی درس میخونم متوجه میشم که همه اش مهمه نمیتونم ی جارو بنویسم ی جارو ننویسم

نظر شما چیست؟