اردوی کنکوری نوروزی

اردوی کنکوری نوروزی

اردوی کنکوری عید چیست؟

اردوی نوروزی به نوعی برنامه ریزی و مطالعه بسیار فشرده در ایام عید کنکور است.  دلیل برگزاری این اردوها نبود محیط مطالعه مناسب در منزل داوطلبان کنکور و تعطیلی مدارس است. داوطلبان و دانش آموزان حاضر در اردوی نوروزی، جزء یکی از دسته بندی های زیر خواهند بود:

الف) کنکوری های 99 ب) کنکوری های 1400 و موضوع این نوشته بیشتر رو به کنکوری های 99 انسانی است. 

محل برگزاری اردوی نوروزی

معمولا تصور بر این است که اردوی نوروزی فقط در پانسیون،مدرسه یا آموزشگاه های تجهیز شده برای اردو قابل برگزاری است. اما این واقعیت است که در بدترین جالت یک داوطلب جدی کنکور، می تواند در خانه یا کتابخانه عمومی هم قابل برگزاری و اجراست. اما با رعایت نکاتی بخصوص.

محل های برگزاری اردو: پانسیون های مخصوص کنکور. مدارس خاص و خصوصی. کتابخانه های عمومی. خانه.

سطح تسلط داوطلبان

داوطلبانی که در اردوهای کنکوری ایام عید شرکت می کنند، می شود به طور کلی در دو گروه دسته بندی کرد. 1) کسانی که تا قبل از عید به خوبی درس خواندند و برنامه ریزی مورد نظرشان را اجرایی کردند. 2) داوطلبانی که در وضعیت نامطلوب و عدم رضایت از تسلط بر منابع کنکور هستند. 

آیا حد وسطی هم وجود دارد؟

البته که تعداد نسبتا زیادی از داوطلبان کنکور در ایام عید را می شود به نوعی در گروه متوسط دانست؛ متوسط رو به خوب یا متوسط رو به ضعیف. 

خدمات اردوی کنکوری

در محل هایی که ویژه ایام عید خدمات مختلفی ارائه می شود. 1) ارائه محل مناسب و آرام برای مطالعه 2) خدمات مشاوره ای 3) برنامه ریزی های درسی شخصی یا گروهی 4) جلسات مشاوره گروهی و انفرادی با موضوعات مختلف.

البته در اردوهای لاکچری، سرویس های ایاب و ذهاب و منوی غذای متنوع و وسایل لازم برای تفریج و استراحت هم در اختیار قرار می گیرد!

آیا در اردو شرکت کنید؟

به جای مهم موضوع رسیدیم؛ تصمیم گیری درباره این که آیا لازم است در اردوی کنکوری عید شرکت کنید یا خیر؟ 

پیشنهاد ما اجرای یکی از این موارد زیر است:

1) اگر با توجه به تجربه سال های قبل می دانید که محیط خانه، شرایط لازم برای درس خواندن را ندارد حتما در یکی از اردوهای نوروزی شرکت کنید. 

2) اگر محیط خانه امسال برای درس خواندن امسال شما کاملا آماده و آرام خواهد بود، حتما با برنامه ریزی مشخص و جدی برای نهایت استفاده از این تعطیلات برنامه ریزی داشته باشید. 

3) اگر شرایط خانه برای مطالعه شما مناسب نیست و از طرفی دیگر هم شرایط مالی برای هزینه کردن در اردوی کنکوری عید را ندارید، از پیشنهادهایی که در ادامه گفته ایم، استفاده کنید.

برنامه ریزی برای اردوی عید کنکوری

آنچه در ادامه خواهید خواند برای داوطلبانی کاربرد دارد که جزء گروه سوم هستند. چرا که در محل های برگزاری اردوی عید خدمات لازم برای داوطلبان شرکت کننده، پیش بینی و ارائه می شود. 

اگر در وضعیت تسلط خوب هستید

چنانچه تا شروع ایام تعطیلات عید مطابق با برنامه ریزی موردنظر خود پیش رفته بودید، در ایام عید این موارد را توصیه می کنیم:

تست زنی، پرکاری تستی و مرور در اولویت اول شماست. اولویت دوم هم پیشروی و مطالعه درس های جدید است. البته که شرکت در ازمون و برگزاری آزمون های خانگی به صورت جدی هم توصیه می شود.

کدام تست ها را کار کنید؟

تست هایی را در این ایام کار کنید که تاکنون ندیده اید یا نزده اید. آزمون هایی را تجربه کنید و کار کنید که تاکنون نشناختید. 

حواستان باشد قرار نیست تَن به هر آزمون و کتاب و تستی بزنید. بلکه اگر در این موضوع دقت لازم را به خرج ندهید، ممکن است به دلیل استاندارد نبودن منابع مورد استفاده دچار ناامیدی و یاس شوید. 

ما به شما از مجموعه کتاب های تیزشیم انتشارات مشاوران آموزش و موضوعی مانند مسائل اقتصاد انتشارات مشاوران آموزش پیشنهاد می دهیم. 

اگر در وضعیت مطلوبی نیستید حتما منطقی برنامه ریزی و هدفگذاری داشته باشید. منظور از هدفگذاری منطقی این است که بپذیرید نمی توان در این مدت کوتاه، تمام کارهای نکرده از قبل را انجام بدهید. باید درست تصمیم گیری کنید و برنامه ریزی داشته باشید. برای همین هم به شما توصیه می کنیم:

1. تسلط کامل بر درس های مهم رشته انسانی را در اولویت داشته باشید. یعنیاقتصاد و روانشناسی، فلسفه و منطق، جامعه شناسی.

2. از دروس عمومی  فارسی، دین و زندگی، را فراموش نکنید.

3. سراغ کتاب هایی که میان بر هستند، نروید. شما نیاز به اموزش کامل دارید. با آموزش روش های حل سریع از اصل پایه یادگیری دور می افتید. پس عجول نباشید و سعی کنید یکبار بخوانید؛ اما درست و کامل بخوانید. به جای آنکه چند بار به طور سطحی درس بخوانید.

4. متناسب با سطح تسلط و نیاز آموزشی خود در درس های مختلف یا مشورت مشاور خود برنامه ریزی داشته باشید. 

 

منابع پیشنهادی برای اردوی نوروزی عید را در زمان نزدیک به عید به تناسب داوطلبان مختلف در همین مطلب اعلام خواهیم کرد.

3 نظر

پنجشنبه 10 بهمن 1398

سلام۔در ایام عید امسال یکی از دوستانم از من خواستہ تا برای عید برنامہ ریزی با ھم داشتہ باشیم ،ولی من بر این شک دارم کہ آیا این روش روشہ خوبیہ کہ با ھم درس بخونیم و ھر دومون یہ برنامہ داشتہ باشیم؟یعنی ما یک برنامہ واحد داریم و در خونہ ھای خودمون جداگانہ درس بخونیم،میترسم اگہ یہ روز از برنامہ عقب بیافتیم استرس زا باشہ و شاید یہ روز پیش بیاد کہ من یا اون نتونیم بہ برنامہ برسیم و استرس برامون ایجاد بشہ،آیا این روش برنامہ ریزی در ایام مھم عید درستہ؟؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 11 بهمن 1398

سلام به شما دوست عزیز.
یک جنبه از این برنامه استرس احتمالی هست که شما فرمودید ممکنه ایجاد بشه.اما اثرات مثبتی هم می تونه داشته باشه.افزایش همدلی،کمک به هم در پیشبرد برنامه،افزایش انگیزه،رفع اشکال مشترک و...طبیعتا شرایط شما در دروس مختلف عینا یکی نیست و یک جاهایی در برنامتون لازمه شخصی سازی صورت بگیره.
به صورت کلی لازمه با در نظر گرفتن جنبه های مثبت و منفی و  بسته به شخصیت شما (اینکه رقابت مضطربتون می کنه یا نه) و شناختی که از دوستتون دارید برای این مورد تصمیم بگیرید.
موفق باشید.
دشتبان

جمعه 9 اسفند 1398

سلام خیلی ممنون از مطالب مفیدی که میزارید من الان سال یازدهم تجربی هستم میتونم واسه سال دوازدهم تغییر رشته بدم؟؟؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 14 اسفند 1398

سلام. بله که امکانش هست. باید از بعد از امتحانات خرداد اقدام کنید.

موفق باشید

چهارشنبه 28 اسفند 1398

سلام خسته نباشید ممنون از تمام زحماتتونیه سوال داشتم به نظرتون میشه توی 8تا10روز پایه دهم رو جمع بندی کرد

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 29 اسفند 1398

سلام

به برنامه ریزی پیشنهادی سایت مراجعه کنید حتما

موفق باشید

نظر شما چیست؟