عید سال کنکور 97

عید سال کنکور 97

ساعت مطالعه

تا شروع تعطیلات نوروز تدریس دروس در مدرسه به پایان رسیده بود و می دانستم فرصت بیشتری برای مطالعه خواهم داشت. از طرفی عادت داشتم روز هایی که کلاس نداشتم به کتابخانه بروم و از آنجایی که تا5ام فروردین ماه تمامی کتابخانه ها تعطیل بودند نگران افت ساعت مطالعه ام در این ایام بودم. برای ل این چالش تصمیم رفتم از تایمر استفاده *نم (تا قبل از آن زمان خودم را دریر ساعت مطالعه و میت درس خواندنم نمی کردم. البته آنطور که فکر می کردم کمک کننده نبود اما درمجموع درصورت مواجهه با این چالش،می تواند راهکار مناسبی باشد.

برنامه ریزی

من آزمون شرکت می ردم واساس پیش روی مطالعاتم دردوران نوروز برنامه آزمون بود. 7ام فروردین ماه جمع بندی پایه و 17فروردین ماه جمع بندی پیش دانشگاهی. شاید اصلی ترین اشتباه من در این دوران همین مورد بود. من می دانستم روی مباحث پایه تسلط کافی را ندارم و جمع بندی تمام مباحث آن در فرصتی که داشتم نمی توانست هدف گذاری منطقی باشد. با این وجود بلند پروازانه فکر کردم وتصمیم رفتم خودم را به بودجه بندی آزمون برسانم. کیفیت مطالعه ام به شدت افت کرد و در همین آزمون بدترین نتیجه را گرفتم.

نتیجه:

لازم است شرایط ارزیابی شود و متناسب با ان حجم دروس مطالعاتی را انتخاب کرد. خواندن80%مطالب با کیفیت100%بهتر است از خواندن100%آنها با کیفیت80%.. آزمون پیش دانشگاهی اما تقریبا بهترین آزمونم بود  چرا که مطالب را بارها در مدرسه مرور کرده بودم و در واقع جمع بندی انجام دادم.

منابع

منابعم برای تمام دروس تقریبا ثابت بود و همان منابع قبلی را کار کردم. البته برای درس زبان کتاب جدیدی رفتم و به طور پیوسته زبان خواندم. تا قبل از آن از جزوه دبیرمان استفاده می کردم.

روش مطالعه

لازم است برای این دوران متناسب با برنامه و هدف گذاری صورت گرفته بازنگری در روش ها صورت پذیرد.

قبل از عید با بررسی نتایجم در درس علوم اجتماعی فهمیدم این درس را کلی خوانده ام و توجه کافی را روی واژگان کلیدی نداشته ام. به صورت کلی چون عمده کارم در این دوران بر پایه مرور بود روش هایم نیز برهمین اساس شکل رفت.

-حل مجدد تست های علامت دار کتاب و آزمون

-مطالعه قسمت های علامت دار کتاب

-مطالعه حاشیه نویسی های کتاب

و...

مدیریت خواب

این مورد یکی دیگر از چالش های رایجی است که داوطلبان با آن مواجه می شوند. مدرسه رفتن نقش بزرگی در مدیریت زمان دارد و با تعطیلی مدرسه و از طرف دیگر هوای خوش بهاری بسیاری از کنکوری ها ساعت ها در خواب شیرین بهاری فرو می روند. من هم با این چالش مواجه بودم و اوایل هم صبح خواب می ماندم و هم خواب عصرم طولانی می شد.

برای این چالش:

1-ساعت را کوک می کردم و در فاصله ای نسبتا دور می گذاشتم تا در این فاصله خواب از سرم بپرد.

2-از مادرم کمک گرفتم.به این صورت که از ایشان خواستم سر ساعتی که مشخص کرده بودم بیدارم کنند.

3= نوشیدنی های انرژی زا(چای،قهوه)بسیار کمک کننده بود.

صله ارحام!

شاید این مورد آزار دهنده ترین قسمت دوران تعطیلات عید مخصوصا برای دانش اموزان جدی باشد.

دید و بازدیدهایی که تا حد زیادی اجتناب ناپذیرند و اتلاف زمان و عدم تمرکزی که با خود به همراه می آورد...

اما چگونه باید با این چالش مواجه شد؟

نادیده رفتن محیط.

بله سخت است.

بسیار هم سخت است.

اما تا زمانی که خود دانش آموز خودش و چهارچوب هایش را جدی نگیرد،دیگران نیز به او و برنامه اش احترام نخواهند گذاشت. بنابراین در همان ابتدای تعطلیات یک بار برای همیشه قوانین خود را برای این ایام به خانودتان اعلام کنید و از آنها درخواست کنید با شما هماهنگ شوند و کمکتان کنند. فراموش نکنید آنها حق دارند این کار را انجام ندهند و روند دید و بازدید هر ساله خود را داشته باشند اما خود دانش آموز مجاز نیست حتی یک بار خط قرمز هایش را نادیده بگیرد چرا که آب که از سرگذشت...

 

بهارتان پربار.

دشتبان

7 نظر

ﺳﻪشنبه 8 بهمن 1398

زهراسلام خانوم دشتبان سهمیه 5درصد چقدر تاثیر داره؟در بومی گزینی استان مرکزی رتبه در منطقه مهمه؟یا کشوری؟میشه درباره ی رتبه کشوری و منطقه توضیح بدین ممنون میشم

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 9 بهمن 1398

سلام. این مطلب را بخونین: سهمیه‌ها و رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی

ﺳﻪشنبه 8 بهمن 1398

سلام خانوم دشتبان جدول اعدادی که آخر کتاب منطق و فلسفه10-11 زدن چقدر به واقعیت نزدیکه؟من تو سایت هیوا یه نرم افزاری داشت که درصد هاتو میزدی رتبه منطقه و کشور رو بهت نشون میداد منم میانگین درصد هامو که زدم 40 بود و دینی و روانشناسی و اقتصاد70 زدم رتبه کشوریمو12000 زد!!!!!!! رتبمم که تو منطقه2 هستمو5000 زد درسته به نظرتون؟؟ تو آخر کتاب منطق همه درس هاتو40بزنی میشی3000 بالاخره کدوم درسته؟؟؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 12 بهمن 1398

سلام به شما همراه خوب انسانیها.  
من نمی تونم در مورد اعتبار دیتاهایی که سایت های دیگه ارائه می دن نظر بدم ولی جدول اعداد انسانیها و در کل هر تحلیلی که در سایت و کتاب ها می بینید با حاصل ساعت ها کار تخصصی و بررسی های دقیق   عمیق همکاران عزیز ما در مرکز مشاوره انسانی یار هستش. البته هر ساله تعداد داوطلبا و ظرفیت دانشگاها متغیره و یک درصد خیلی ناچیزی از عدم تطابق طبیعی هستش. اما به صورت کلی با خیال راحت می تونید این اطلاعات رو اساس کارتون قرار بدید.
موفق باشید.
دشتبان

پنجشنبه 24 بهمن 1398

سلام من معدل کتبی نهایی 12هست و معدل دیپلم 16 میتونم فرهنگیان قبول بشم؟؟ شرایط قبولی رو از لحاظ معدل دارم؟؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 26 بهمن 1398

سلام. در سایت انسانیها توضیحات کامل درباره شرایط قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان مطالعه کنید. کافیه کلمه فرهنگیان را جستجو کنید. 

موفق باشید

ﺳﻪشنبه 6 اسفند 1398

سلام..من اول یه تشکر ویژه بکنم از شما که بهترینید...من تغییر رشته ای نظام جدیدم...تا الان پایه دهم رو کامل تموم کردم و تست اکثر کتاباشم زدم پایه یازدهم هم همه کتاب درسی هارو تموم کردم و تستم میزنم و همچنین کتاب درسی های دوازدهم رو که الان نیم سال دومشم اما میخوام کتابای یازدهم رو تسلط کامل داشته باشم و تثبیتش کنم و میخوام جمع بندیش کنم و با خیال راحت تمومش کنم ولی استرس سال دوازدهم رو دارم که تسلط صد درصدم روش نیست یه مشاور بهم گفت باید از اول اسفند تا اردیبهشت تسلطم رو بزارم روی دوازدهم ولی خب نشد تا اول اسفند یازدهم رو جمعش کنم آخه نمیشد که همین جوری تند تند و روزنامه وار خوند و این جوری خیال خودم راحت نبود و با استرس بقیه رو باید میخوندم...چه کار کنم؟جمع بندی کامل یازدهم رو انجام بدم یا برم سراغ دوازدهم؟میگن ۴۰درصد سوالای کنکور واسه دوازدهمه ولی تو بودجه بندی مشاوران پایه های دهم و یازدهم هم خیلی مؤثره..درسته؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 7 اسفند 1398

سلام به شما همراه خوب انسانیها.
این مخاطب های انسانیهان که لایق بهترین ها هستند:). شما در حال حاضر چیزی حدود دو سوم مطالب رو خوندید و نباید نگران باشید. پیشنهاد ما این هستش که روی جمع بندی و تسلط کامل بر یازدهم متمرکز بشید اما در کنار اون از دوازدهم هم غافل نشید. به این صورت که مطالعه دروس رتبه ساز داوزدهم رو هم به برنامه جمع بندی یازدهم اضافه کنید. همینجوری که پیش میرید هر درسی از یازدهم رو که کامل بستیدرو با یک درس جدید از دوازدهم جایگزین کنید. این کار چند مزیت داره‌. اولیش اینکه شما با آرامش کارتون رو پیش می برید چرا که نگران دروس دوازدهم نیستید. علاوه بر اون چون مشتاق اضافه شدن بقیه دروس دوازدهم به برنامتون هستید یازدهم رو با سرعت و دقت بالا می بندید و کمترین اتلاف وقت رو خواهید داشت.
موفق باشید.
دشتبان

شنبه 17 اسفند 1398

سلام لیلا هستم می خواستم ببینم چگونه یه برنامه ریزی خوب برا عید داشته باشم

پاسخ انسانی ها

شنبه 17 اسفند 1398

سلام لیلا خانم.

برای پاسخ کامنت کافیه یکبار ارسال کنید. ارسال چندباره اون تنها موجب ترافیک در صندوق ورودی سایت میشه.

اما روش مطالعه منطق و هر درس دیگر را میتونین از اتاق علمی اون درس دنیال و مطالعه کنید.

کافیه اسم درس موردنظرتون را جستجو کنید از بخش جستجو در فهرست سایت.

موفق باشید

شنبه 24 اسفند 1398

سلام بنده پایه یازدهم هستم و بلد نیستم چه جوری برنامه ریزی کنم که هم پایه یازدهم دوره بشه هم دهم

پاسخ انسانی ها

شنبه 24 اسفند 1398

سلام. برنامه ریزی و روش اجرای اون در سایت قرار داره.بادقت مطالعه و اجرا کنید

موفق باشید

ﺳﻪشنبه 9 اردیبهشت 1399

سلام خانوم دشتبان من تجربی خوندم ولی بنابه دلایلی نتونستم قبول شم پرستاری،خب!الان دوماهه شروکردم انسانی نظام جدیدومیخونم،فقط وفقط هم امسال میتونم کنکوربدم،خیلی ازکتاب هارودارم تموم میکنم،با وضع کروناهم که انگاربرام وقت طلایی اومده،به نظرتون من کدوم کتاباروخیلی خوب بخونم تادبیری تبریزقبول شم؟من باید موفق شم فقط اگه یکم راهنمایی کنین ممنون میشم

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399

سلام به شما دوست عزیز.
خوش اومدید به رشته دوست داشتنی انسانی.
اگر بخوام به صورت کلی راهنماییتون کنم اینکه روی دروس رتبه ساز تمرکز ویژه داشته باشید.
البته این حرف به این معنی نیست که دروس دیگه رو نادیده بگیرید.
برای قبولی در فرهنگیان لازمه در تمام دروس درصد قابل قبولی کسب کنید.
توصیه ویژم به شما تمرکز ویژه روی نقاط قوت احتمالیتون(دروس عمومی و ریاضی)خواهد بود.
امیدوارم به هدفتون برسید و دبیر موثری بشید در آینده.
موفق باشید.
دشتبان

نظر شما چیست؟