ارجمندی علوم انسانی

ارجمندی علوم انسانی

سلام عرض می‌کنم خدمت بچه‌های عزیز علوم‌انسانی.

 خیلی خوشحالم از اینکه شما رشتۀ علوم‌انسانی را انتخاب‌کردید.

خواهم‌گفت که به چه دلیلی، دوست‌دارم شما دانش‌آموزان به رشتۀ‌ علوم‌انسانی آمدید؛ و چرا کشورمان دوست دارد که شما رشتۀ علوم انسانی را انتخاب کردید.

رشتۀ علوم‌انسانی یکی از بهترین رشته‌ها، بین تمامیِ رشته‌‌های موجودی‌است که گاهاً برخی از آن‌ها بیش از رشته‌های دیگر ارزش پیدا‌ کردند.

چرا رشتۀ علوم‌انسانی ارزشمنــد است؟

به یک دلیل بسیار ساده؛ چون با انســـان سروکار دارد. چون شما در رشته‌ای درس می‌خوانید که اساساً فقط با انسان سروکار و هر چیزی که مربوط به انسان است، سروکار دارد.

 می‌خواهم به شما دانش‌آموزان علوم انسانی بگویم که: «برای نتیجه گرفتن در تمامی آزمون‌هایی که در سال دهم، یازدهم و دوازدهم خواهید بود و بعد در دانشگاه خواهید بود؛ باید به یک نکته، حتماً و حتماً توجه کنید و آن اینکه به رشته‌تان باید افتخار‌کنید.

به‌این توجه کنید که، این افتخار نمی‌تواند جز بر‌اساس مبــانی واقعی باشد؛ یعنی چه؟ یعنی شما نمی‌توانید هر‌روز جلوی آینه بایستید و بگوئید من رشتۀ علوم‌انسانی می‌خوانم و به خودم ‌افتخار می‌کنم؛ نه، باید دلایلی داشته باشید، دلایل مهم و دلایل درســت.»

اولین موضوعی که رشتۀ علوم‌انسانی را، به نظر من برایتان حتماً ارزشمند می‌کند؛ بیان می‌کنم:

-رشتۀ علوم‌انسانی تنها رشته ایست که شما با خودتان مواجه می‌شوید؛ یعنی رشتۀ علوم انسانی یک رشته‌ایست برای رشد شخصی خودِ آدم‌ها.

آدم وقتی رشتۀ علوم‌انسانی می‌خواند وقتی درس روان‌شناسی می‌خواند، وقتی ادبیــات می‌خواند، وقتی می‌رود جامعه‌شناسی و اقتصاد می‌خواند؛ اتفاقی که در ذهنش می‌افتد این است که:«ذهن آدمی نسبت به خودش، آگاه می‌شود.» و این بزرگترین اتفاقی است که در رشتۀ علوم‌انسانی می افتد.

بعد ها در دانشگاه خواهید دید که شما وقتی برای کارشناسی ارشد، شرکت می‌کنید و در رشته‌تان  قبول می‌شوید و به مقطع کارشناسی ارشد می‌روید، دوستانی از رشته‌های تجربی و رشته‌های مهندسی از لیسانس به فوق لیسانس، وارد رشته‌های علوم‌انسانی شده اند،

 چرا؟ اگر از آ‌ن‌ها بپرسید، می‌گویند: «چون دغدغۀ امور انســانی داریم.»

حالا متوجه شدید که شما می‌توانید بر چه نکته‌ای پافشاری کنید؟

بله. برای خودتان ارزشمندی یا با واژگان خودم بگویم که: «ارجمندی، برای رشتۀ علوم انسانی و برای خود، داشته باشید.» این مهم‌ترین نکته‌ای است که شما می‌توانید بر روی آن پافشاری کنید.

نکته دیگری که رشتۀ علوم انسانی را برایتان ارزشمنــد می‌کند، چیست؟

-موضوع دیگر رو به دیگران است.

 رشتۀ علوم‌انسانی کاری که با شما می‌کند این است که: «خودتان را می شناسید(خودشناسی)؛»

کاری‌که با دیگران می‌کند چیست؟

«علوم انسانی، زیر‌بنای توسعه محسوب می‌شود.»

معنای «رشتۀ علوم انسانی، زیر بنای توسعه است»

اینکه رشتۀ علوم انسانی، زیر بنای توسعه است، یعنی چه؟

«نمی‌شود بدون علوم انسانیِ محکـم، استــوار، دارای مبــانیِ قوی و تحقیقات عمیــق تأکید می کنم؛ نمی‌شود بدون این‌ ها توسعه، در یک جامعه شکل بگیرد؛ شاید رشــدی شکل گیرد اما تـــوسعه شکل نمی‌گیرد.»

اقتصاد پایۀ دهم را خوانده‌ باشید؛ تفاوت بین رشد و توسعه را می‌دانیــد.

پیشرفت در یک کشور، زمانی شکل می‌گیرد که مبانیِ  ‌علوم‌انسانی داشته باشد؛ این کمکی است که رشتۀ علوم انسانی به شما دانش‌آموزان می‌کند.

ارجمندی علوم انسانی

نکتۀ آخر را بگویم:

‌«برای رشتۀ علوم‌انسانی خواندن، همواره ارزش بیش‌تری را قائل باشـید.»

-ما، دیگران را با رشتۀ علوم‌انسانی می‌شناسیم؛ خانواد‌ه‌مان، دوستانمان، تمام کسانی که در اطراف ما هستند؛ رشتـۀ علوم‌انســانی به ما یک چشم‌انداز میدهد برای شناختنِ آدم‌ها، برای شناختنِ اطرافیانمان، روابطشان. بنابراین انتظار می‌رود، شما که رشتۀ علوم‌انسانی می‌خوانید؛ مطمئن باشید که بیش‌تر از دیگران دور‌و‌بَرتان را خواهید‌شناخت

2 نظر

یکشنبه 24 فروردین 1399

و اما اجازه دهید چیزی بیفزایم ریاضیات و طبیعیات علم ابزار اندوسیله فراهم کردن آسایش اند علوم انسانی به ما و به زندگی مان ‌جهت می دهد و ما را به راهی برای یافتن معنای زندگی رهنمون می سازد به همین دلیل در شیوه قدیم تحصیل ابتدا طبیعیات سپس ریاضیات و پس از آن فلسفه و الهیات تدریس می شد فلسفه و الهیات پس از وحی بالاترین شان را درمیان تمام علوم دارند

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 25 فروردین 1399

yes

پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399

سلام می خواستم بدونم با دکترا ی روانشناسی عمومی امکان این هس ک عضو هیئت علمی شد؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 19 اردیبهشت 1399

سلام به شما دوست عزیز.
درصورت دارا بودن بقیه شرایط برای عضویت در هئیت علمی بله میشه.
اعضای هئیت علمی گروه روان شناسی دانشگاه ها رو اساتید با گرایش های مختلف تشکیل میدن که یکی از اون ها هم گرایش عمومی هستش.
موفق باشید.
دشتبان

نظر شما چیست؟