خطاهای ناخواسته و ساده محاسبات

خطاهای ناخواسته و ساده محاسبات

برای هممون پیش اومده که بار ها توی مراحل مختلف حل سوالات سخت و آسون ریاضی و یا اقتصاد و دیگر مباحث محاسباتی دچار خطاهای محسباتی خیلی ساده در حد چهار عمل اصلی و یا یک جایگذاری ساده در فرمول شدیم.

حالا اگه مبحثی باشه که کاملا بهش مسلطیم و کلی تمرین کردیم سوالشو وقتی می فهمیم سر همچین اشتباهاتی جوابمون غلط بوده که دیگه کلی حرصمون در میاد.

راهکارهای موثر

می خوایم چند تا راهکار برای کاهش این تیپ خطاها ارائه بدیم:

1) پذیرش خطا

۱_بپذیرید که این خطاها جزء لاینفک دروس محاسباتی هستن. به هر حال شما ربات یا یک سیستم هوشمند مصنوعی برنامه ریزی شده نیستید که این اتفاق براتون رخ نده. پس با پذیریش این موضوع راحت تر می شه در جهت کاهشش تلاش کرد.

۲_دقت رو فدای سرعت نکنید!

چه در حین تمرین در منزل و چه در جلسه آزمون و امتحان اینکه سرعت عمل خوبی داشته باشید کمک کنندس اما تاجایی که دقتتون کاهش پیدا نکنه و عجولانه عمل نکنید.

۳_ نوشتن اطلاعات:

حین مطالعه روی سوال اطلاعات ارائه شده و فرمولی که قراره استفاده بکنید رو به طور  مرتب یادداشت کنید تا در حین استفاده از اطلاعات خطا و جابجایی رخ نده.

۴_نوشتن تمام مراحل:

برخی داوطلبان قسمتی از راه سوال را به اصطلاح ذهنی انجام می دن و اون رو روی کاغذ نمی نویسن. این کار هم می تونه ضریب خطاهای مختلف رو افزایش بده.

۵_کاهش اضطراب:

ر چقدر اضطرابتون حین حل سوال کمتر باشه طبیعتا احتمال خطا کاهش پیدا می کنه.  به زودی در قالب مقاله ای دیگه راهکارهای کاهش اضطراب رو بهتون خواهیم گفت.


موفق باشید

0 نظر

نظر شما چیست؟