حاشیه‌نویسی؛ هنر و مهارت در مطالعه پویا

حاشیه‌نویسی؛ هنر و مهارت در مطالعه پویا

حاشیه نویسی نیز مانند خلاصه نویسی(که قبلا در همین سایت در موردش صحبت کرده ایم)از تکنیک های مطالعه پویا محسوب می شود که روش انجام آن را خواهیم گفت.

حاشیه نویسی روشی است که به شخصه در سال کنکور بسیار از آن استفاده می کردم و تاثیر مثبتی در یادگیریم داشت(در همه‌دروس و خصوصا در دروس متنی)

چگونه حاشیه نویسی انجام دهیم؟

حاشیه نویسی در خود کتاب درسی انجام می شود.
این نوشته شامل نکاتی است که دانش آموز می خواهد در دفعات بعدی مطالعه نیز مورد توجهش باشند.

چه موقع باید این کار را انجام دهیم؟

در واقع حاشیه نویسی محدودیت خاصی ندارد و هر زمان نکته ای توجه شما را جلب کرد می توانید آن را در قسمت های خالی کتاب یادداشت کنید.
از جمله:
۱_در زمان مطالعه متن کتاب گاها برداشتی از متن صورا می گیرد که به درک بهتر مفاهیم در مطالعات بعدی کمک می کند.بهتر است این برداشت ها در همان لحظه در حاشیه کتاب مکتوب شود.

۲_نکاتی که هنگام مطالعه درسنامه مفید و جدید به نظر می رسند می توانند به عنوان حاشیه به کتاب درسی اضافه شوند‌.
۳_در مرحله تست زنی قطعا برخی مطالب ارزش نوشته شدن به عنوان حاشیه در کتاب را خواهند داشت.
۴_نکاتی که از منابع دیگر مانند آزمون ها،جزوات دبیران،سایت های آموزشی و...جالب به نظر می رسند را می توان به عنوان حاشیه نویسی به کتاب افزود و آن را غنی تر کرد.

تفاوت حاشیه نویسی و خلاصه نویسی 

در خلاصه نویسی همانطور که قبلا هم گفته ایم(لینک مطلب مربوط به خلاصه نویسی درج شود🙏)در واقع چکیده مطلب به زبان خودمانی و به صورت مختصر در دفتر مربوط به این کار نوشته می شود اما در حاشیه نویسی توجه روی جمع آوری نکات در کتاب است.
نکاتی که در کتاب به طور مستقیم گفته نشده اند اما به طرق دسگر استنباطشان شده اند و یا به درک بهتر مطلب کمک می کنند.
امیدواریم با به کار گیری روش های مطالعه موثر از درس خواندن لذت ببرید و یادگیری خود را عمق ببخشید.

2 نظر

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399

سلام ممنونم از زحماتتونببخشيد من چندتا سوال داشتماولي اين كه من الان دارم دروس رو ميخونم ولي نميدونم خلاصه نويسي كنم يا نه؟ اخه زياد با خوندن از روي خلاصه راحت نيستمنميدونم براي بعد از اينكه دروسم تموم شد و خواستم جمع بندي كنم خلاصه لازمه يا نه؟؟و سوال دومم اين كه براي جمع بندي چه روشي بهتره؟؟ يه فايلي رو ديدم كه از هر كتاب دروسي رو كه در كنكور ازش سوال اومده بود رو نوشته بود مثلا اين كه يكي از درس هاي روانشناسي يك سوال ازش اومدالان براي جمع بندي همين درس هايي كه ازش سوال اومد رو بخونيم از هر كتاب يا نه دوباره كل كتاب رو بخونيم براي جمع بندي؟؟ببخشيد كه طولاني شد چون واقعا ذهنم درگيره🙏🏻🙏🏻😭😭

پاسخ انسانی ها

جمعه 19 اردیبهشت 1399

سلام به شما دوست عزیز.
اگر خیلی با خلاصه نویسی راحت نیستید ایرادی نداره که ازش استفاده نکنید اما حداقل از روش های تقریبا مشابه برای استفاده از حافظه نوشتاریتون بهره ببرید.
به عنوان مثال حاشیه نویسی.(در همین سایت در مورد حاشیه نویسی باهاتون صحبت کردیم).
بله در جمع بندی لازمه تمام محتوای کتاب رو مطالعه کنید البته اینکه برای هرقسمت از کتاب چقدر زمان بذارید و رو باید با توجه به تسلطتتون به اون قسمت تعیین کنید.
موفق باشید.
دشتبان

شنبه 20 اردیبهشت 1399

مهسا:سلام خانم دشتبان وقتتون بخیر ...من نمیدونم وقتی که درایم رو کامل خوندم برای کنکور کی تست بزنم ؟؟البته الان بعد از مطالعه تست میزنم اما صرفا برای اینکه ببینم دقیق خوندم یا نه ...اما به طور اختصاصی زمان تست زدن کی هست .؟ممنون میشم راهنمایی ام کنید ..کنکوری ۱۴۰۰

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 21 اردیبهشت 1399

سلام به شما دوست عزیز.
تست های که کار می کنیم در یک دسته بندی دو دسته هستن.

تست آموزشی:
بلافاصله بعد از مطالعه و یادگیری مطلب تعداد محدودی تست کار میشه تا فرد سطح یادگیری خودش رو بسنجه(نیتی که شما در حال حاضر از تست زنی دارید)

تست زنی از نوع پرکاری تستی:
این تیپ حل تست به منظور افزایش تسلط به مطلب،یادگیری نکات جدید،آشنایی با دیدگاه طراحان کنکور و...صورت می گیره.
برای این نوع تست محدودیت زمانی خلصی نداریم اما توصیه میشه یک فاصله منطقی بین تست آموزشی و پرکاری تستی ایجاد بشه(با توجه به پیشینه شما در اون مبحث و موارد دیگه)
به عنوان مثال دانش آموزی که امروز قواعد درس عربی رو خونده و تست آموزشی کار کرده بهتره یک الی دو روز بعد اولین بازه پرکاری تستی برای اون مطلب رو داشته باشه.
موفق باشید خانم مهسا؛همراه خوب انسانیها
دشتبان

نظر شما چیست؟