نکات مهم مطالعه در تابستان

نکات مهم مطالعه در تابستان

تابستان شروع شده و امتحانات رو به اتمام است ، یازدهمی ها امسال تابستان متفاوتی را تجربه میکنند چون از حالا به بعد به طور جدی ، کنکوری محسوب میشوند و باید جدی تر درس بخوانند و برنامه ریزی کنند.

اما روش صحیح مطالعه در تابستان چیست؟ در ادامه تجربیات خودم را برایتان میگویم:

  1. شروع نکنید!

بله در ابتدای تابستان و پس از اتمام امتحانات دانش آموزان زیادی از سر هیجان و شوق و ذوقی که برای استارت مسیر مطالعاتی کنکور خود دارند بلافاصله اقدام به مطالعه برای کنکور می کنند که می تواند باعث خستگی آنها در میانه مسیر شود. پس بهتر است پس از امتحانات یک بازه کوتاه برای استراحت و فراغت از درس درنظر گرفته شود(این بازه نباید خیلی طولانی شودو نهایتا زمان پیشنهادی برای آن یک هفته تا ده روز است). به هرحال مسیر مهم و نسبتا طولانی در پیش است و برای این مسیر باید انرژی ذخیره کرد.

  1. کسب شناخت

این شناخت در دو بعد باید حاصل شود.

_کنکورشناسی

_خودشناسی

کنکور شناسی شامل کسب اطلاعات ضروری از ویژگی های هر درس در کنکور و دیگر اطلاعات مربوط به آن درس است که از طریق بررسی کنکور سالهای اخیر و مطالعه منابعی که در این زمینه تالیف شده اند؛ مانند مجموعه ترمینولوژی(قابل دانلود و سفارش از طریق همین سایت) . شروع مسیر بدون شناخت ویژگی های آزمون که قرار است در آن شرکت شود مانند چشم بسته تمرین کردن برای مسابقه تیراندازی است.

خودشناسی یعنی ارزیابی وضعیت حال حاضر خود از نظر سطح تسلط بر دروس و مباحث مختلف که نتیجه این ارزیابی مناسب ترین مبنا برای هدفگذاری و برنامه ریزی خواهد بود.

گاه دانش آموزی فکر می کند بر مبحثی تسلط کامل دارد اما در امتحان یا آزمون عملکرد مناسبی از خود ارائه نمی دهد و برعکس. پس برای کسب این شناخت به یک ابزار با احتمال خطای پایین تر نیاز است. به عنوان مثال کارنامه مدرسه و یا آزمون (اگر دانش آموز در آزمون های آزمایشی شرکت می کرده) می تواند ابزار مناسبی برای این سنجش باشد.

  1. برنامه ریزی

همانطور که گفته شد برنامه هر فرد باید شخصی و براساس شناخت خود فرد از وضعیتش تدوین شود. در مطالعه تابستان نیز همینطور است. نسخه یکسانی که بشود آن را برای همه دانش آموزان تجویز و استفاده کرد وجود ندارد. پس بهترین مولف برای برنامه هرفرد خود اوست‌ به شرطی که شناخت کافی از کنکور داشته باشد و جزئیات دروس مختلف را طی مراحل گفته شده کسب کرده باشد. البته توصیه می شود پس از اتمام برنامه ریزی شخصی از یک مشاور متخصص برای اعمال تصحیحات احتمالی استفاده کرد.

  1. انتخاب منبع

آنچه در مطالعه تابستان در انتخاب منبع اهمیت دارد عدم افراط و تفریط است. شلوغ کردن کتابخانه با منابع متعدد و عدم استفاده از منابع کمک آموزشی هر دو آسیب زا خواهند بود. باز در اینجا لازم است دانش آموز نیاز سنجی انجام دهد. یعنی با توجه به سطح تسلط فعلی و مسیری که در نظر گرفته است مناسبترین منبع را(با توجه به کارکرد و ماهیت آن منبع)انتخاب کند‌. مثلا ممکن است پس از شناخت کافی داوطلبی به این نتیجه برسد که در درس عربی به پیش روی با کتاب هدفدار نیاز دارد اما در انتخاب منبع درس فارسی سراغ کتاب تیز شیم برود.

  1. شرکت در آزمون

به صورت کلی شرکت در آزمون توصیه می شود اما نکات مهمی وجود دارند که اگر رعایت نشوند آزمون حتی می تواند آسیب زا باشد.

این نکات را در دو مقاله زیر می توانید بخوانید (ارجاع به آزمون برم یا نه (۱) و (۲))

جمعبندی

یکسال پیش روی شما میتواند تاثیر زیادی بر مسیر آینده زندگی تان داشته باشد ، نمیگویم ورود به دانشگاه یا رشته خوب تنها راه موفقیت و پیشرفت است، چون نیست ،  اما ورود به دانشگاه مسیر رشد شخصی و اجتماعی را برای شما هموارتر میکند. تحمل سختی های این مسیر یکساله با شناخت هدف و داشتن برنامه درست ، دلپذیرتر میشود.

موفق باشید .

9 نظر

دوشنبه 9 تیر 1399

سلام به تیم عالی مشاورانهمگی خسته نباشیدتو تابستون آیا پیشخوانی دوازدهم مفید میشه به نظرتون؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 9 تیر 1399

سلام. پیشنهاد ما را در برنامه ریزی هفتگی منتشر شده در سایت پیگیری کنید برای تابستان

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

سلامچرا تناقض وجود دارد اینجا می‌گوید هر کس جدا بعدش در سایت برای همه یک برنامه میگزارند با تشکر از مجموعه خوبتون امیدوارم یکم برنامه فشرده تر بشود و سنگین تر ممنون

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

سلام به  شما دوست نا آشنا. ممنون از دلگرمی و قدرشناسی شما.

دلایل انتشار برنامه ریزی در سایت:

1. این سنّت دیرینه و همیشگی  انتشارات مشاوران اموزش بوده که به عنوان ناشر تخصصی علوم انسانی، برنامه ریزی تخصصی هم ارائه بدهد؛ چرا که علوم انسانی اولویت آخر دیگر سایت ها و مشاورهاست.

2. بسیاری از داوطلبان کنکور، مهارت و دانش لازم برنامه ریزی کنکور را ندارند. این برنامه ریزی می تواند الگوی اولیه، مناسب و استانداری برایشان باشد.

3. بسیاری از داوطلبان کنکور، شرایط داشتن مشاور خصوصی برای برنامه ریزی شخصی را ندارند. این برنامه ریزی رایگان نیست؛ بلکه هدیه ناشر تخصصی علوم انسانی و طراحان آن است به همه انسانیها.

و اما برنامه فشرده: 

قطعا هر داوطلب متناسب با توانایی و تسلط خود، می تواند در این برنامه تغییر  ایجاد کند. اما در میزان اجرای آن. نه در ساختار و چهارجوب. چون توصیه بنده برای مطالعه تابستان، این مقدار ساعت مطالعه روزانه است که در برنامه مشاهده می فرمایید. البته به مرور زمان، 1-2ساعت به آن اضافه خواهد شد. ولی برای برنامه فشرده، هنوز خیلییی زود هست؛

رهرو آن است که .... پیوسته رود

 

موفق باشید و بمانید. رستم جو

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

سلام من داوطلب۱۴۰۰ هستم میخواستم بدونم بعد از کنکور ۹۹ کتاب بخرم یا همین حالا اقدام کنم؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

سلام. با این شماره تماس بگیرید راهنماییتون میکنند: 

02166975727

داخلی 203-204-205

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

تشکر جناب رستم جوقصد جسارت نداشتم باز هم از زحماتتان ممنونم

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

wink

موفق باشید و بمانید

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

سلام و تشکر از برنامه ریزی خوبتون و آقای رستم جو عزیز موفق باشید خدا خیرتون بده

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

سلام دوست عزیز ناشناس

امیدوارم با اجرای خوب و دقیق برنامه و راهکارها به آرزو و شایستگی هاتون برسید.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

ﺳﻪشنبه 10 تیر 1399

این برنامه کجاعه من ندیدمش

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 11 تیر 1399

سلام

چهارشنبه 11 تیر 1399

سلام من نمیدونم چه کتابای تستی رو بخرم برا کنکور 1400 لطفا کمکم کنید

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 11 تیر 1399

سلام. با این شماره تماس بگیرید راهنماییتون میکنن

02166975727

چهارشنبه 11 تیر 1399

سلام من یه ۱۱ روزه که شروع کردم واسه کنکور۱۴۰۰ می دونم دیر شروع کردمولی الان مطالعم روزی ۱۲ ساعت هستو تنها علاقم دبیری ادبیات عربه آیا تو این یکسال باقی مونده میشه قبول شد؟؟و اینه درس هاس ۱۰ و۱۱ رو میشه تا آخر تابستون با روزی ۱۲ ساعت مطالعه بست؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 11 تیر 1399

سلام. پیشنهاد و توصیه ما مطالعه و برنامه ریزی طبق برنامه ریزی است که در سایت منتشر شده به تازگی.

پنجشنبه 19 تیر 1399

سلام کتاب های تاریخ و جغرافیا دهم و یازدهم را هم در تابستان مطالعه کنیم؟؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 20 تیر 1399

سلام. پیشنهاد ما همان برنامه ریزی ویژه کنکور 1400 است که در سایت منتشر شده است

نظر شما چیست؟