چطور تاریخ را بخوانیم؟

چطور تاریخ را بخوانیم؟

در پست قبلیم که دربارهٔ صفر نزدن تاریخ و جغرافیا بود، گفتم که روش مطالعهٔ تاریخ و جغرافیا را به شما می‌گویم. الوعده وفا. از تاریخ شروع می‌کنیم.

چطور باید تاریخ را بخوانیم؟

این سؤال را می‌توان به راحتی پاسخ داد؛ ولی برای شما که عمل‌کننده به این روش هستین کمی سخت است، به خصوص که شما معمولاً یادگرفته‌اید تاریخ را حفظ کنید، آن هم با بدترین روش ممکن؛ حفظ کردن سؤال جوابی. یعنی معلم به شما سؤال را می‌گوید و شما نیز سؤال و جواب را حفظ می‌کنید. با این روش نه ارتباطی بین مطالب پیدا می‌کنید و نه حتی مطلب را متوجه می‌شوید. فقط و فقط حفظ می‌کنید.

خب روش درست مطالعهٔ تاریخ چیست؟

بگذارید با یک مثال جلو برویم. در درس چهارم تاریخ دهم می‌خوانید که تمدن‌های اولیه با رشد کشاورزی ایجاد می‌شوند. خب این داده را می‌توانید حفظ کنید؛ ولی از حفظ این داده به چه نتیجه‌ای می‌رسید؟

سؤالی از دل این داده می‌پرسم؛ کشاورزی در چه مکانی رشد پیدا می‌کند؟ مسلماُ در کنار رودها و مناطق حاصلخیز، پس هر تمدنی را در که در کتاب بررسی می‌شود، در کنار رود خاصی شکل گرفته یا در کنار دریاست. با این داده به راحتی می‌توانید به راحتی این مسأله را به خاطر بسپارید و هر تمدنی را که بررسی می‌کنید اولین موردی که به دنبالش بگردین، رود یا دریایی است که در کنار آن تمدن شکل گرفته است.

برای خواندن درس تاریخ باید به نکات کلی و یکسان توجه کرد و در کنار آن نیز باید موارد اختصاصی را بررسی کرد. مثلاً هر تمدنی 3 مرحله تأسیس، تثبیت و سقوط را دارد. اینکه هر تمدنی چگونه تأسیس می‌شود، چگونه به تثبیت می‌رسد و چگونه سقوط می‌کند ویژگی‌های مشترک و البته متفاوتی نسبت به یکدیگر دارد. زمانی‌‌که به صورت کلی 3 مرحله را بدانید به راحتی می‌توانید ویژگی‌های اختصاصی هر  تمدن را در جای خود بگذارید.

خب اینا همه دربارهٔ کلیات هست، چطور باید کتاب درسی را بخوانیم؟

ابتدا باید توالی رویدادها را به‌خاطر بسپارید. باید بتوانید رویدادها نه فقط به صورت مجزا که در پی هم بخوانید. این روش خواندن باعث می‌شود، رویدادها در ذهن شما به صورت پیوست ماندگار شود.

راه دیگر استفاده از نمودارهای شاخه‌ای است. این نمودارها  باعث می‌شود تا شما بتوانید ویژگی‌های مشترک یک موضوع را در کنار هم به صورت تصویری به خاطر بسپارید.

و در انتها خلاصه‌برداری. خلاصه‌برداری هر چقدر هم که توسط کتاب‌های کمک آموزشی صورت بگیرد؛ ولی بهتر است به صورت فردی هم انجام شود. خلاصه‌برداری فردی باعث می‌شود تا شما مطالبی را که در ذهنتان جا باز کرده مکتوب کنید و نقاط ضعف خود را به خاطر بسپارید.

و در انتها برای اینکه بدانید تمام مطالب یک درس را آموخته‌اید، تمام سرفصل‌های درس را بنویسد. بعد از نوشتن سرفصل‌ها سعی کنید بدون نگاه کردن به کتاب درسی، مطالب کتاب را به خاطر بیاورید و حتی لازم شد، نمودارهایی را که آموخته‌اید بکشید. در نهایت با مرور دوبارهٔ  درس تمام مطالبی را که از یاد برده بودین به مرور کنید.

این روش هم برای کنکور مناسب است و هم امتحانات. فقط به خاطر داشته باشید که برای کنکور لازم است حتما و حتما تست هم بزنید و برای امتحانات نیز لازم است به وسیلهٔ  آزمون‌ها خود را بیازمایید.

برای مطالعه بیشتر

چگونه تاریخ و جغرافیا را حفظ نکنید

روش مطالعه جغرافیا

1 نظر

چهارشنبه 25 تیر 1399

سلام خسته نباشید. از خط زمان ها در کنکور سوال طرح میشه؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 25 تیر 1399

سلام. به حذفیات کنکور مراجعه کنید که در سایت سازمان سنجش منتشر شده است

نظر شما چیست؟