چگونه به مسائل اقتصاد حمله کنیم؟

چگونه به مسائل اقتصاد حمله کنیم؟

به نام خدا

چرا دانش آموزان زیادی از روبه رو شدن با مسائلِ درسِ اقتصاد می ترسند؟

چرا بسیاری از افراد در کنکور سراسری از هرچیزی که رنگ و بوی ریاضیاتی داشته باشد فرار می کنند؟

enlightenedدرست است که نمی شود از ترس ها فرار کرد و یا آن ها را به این زودی ها به فراموشی سپرد اما دانش آموز می تواند با ترس هایش روبه رو شود و ترس هایش را تبدیل به فرصت های درخشان کند.

در سال دهم در برخی مواقع تقریبا تمام تمرکز معلم و دانش آموز روی متن کتاب است و همین باعث می شود مسائل اقتصادی نادیده گرفته شوند.

در اینجا به نقل قولی از آقای وحید تمنا یکی از دغدغه‌مندان حوزۀ علوم انسانی  می پردازیم:

در کنکور سراسری انسانی سال 92، در درس اقتصاد، اتفاقی افتاد. آن اتفاق این بود که از 15 تست کنکور اقتصاد، تقریبا 7 تست مسئله بود. 7 تست از 15 تست به طور تقریبی 46 درصد از سؤالات کنکور اقتصاد را در بر می گیرد. از سال 92، هر سال با مسائل اقتصادی رو به رو هستیم.

enlightenedدر سال دوازدهم نادیده گرفتن مسئله های اقتصاد، مساوی با کنار گذاشتن بیش از 45 درصدِ سوالات است! طبیعتا بیشترِ افراد مایل نیستند چنین درصد زیادی از سوالات را در کنکور سراسری از دست بدهند.

وقتی تمرین و مرور به اندازه کافی صورت بگیرد، دیگر سوالی نمی تواند دانش آموز را غافلگیر کند زیرا فرد با همه سوالاتی که ممکن است به ذهن طراح برسد، آشنایی کامل دارد؛ چراکه درس اقتصاد از نظام جدید برای کنکور 1400و 1401 مباحث مشترکی با نظام قدیم آموزشی دارد. بنابراین شما با تمرین و مرور می‌توانید به درصد بالایی دست پیدا کنید.

بیشتر دانش آموزان از مسئله ها در درس اقتصاد دل خوشی ندارند و همواره تلاش می کنند تا با مسائل رو به رو نشوند، اما آیا مسئله ها واقعا دشوار هستند؟

در بخش محاسباتی اقتصاد،  افراد با تعدادی مسائل، نمودارها و جداول مواجه هستند که با معادلات سخت ریاضیاتی سروکار ندارند بنابراین می توانند با یادگیری  صحیح فرمول ها و انجام تمرین های فراوان به درصد خوبی دست پیدا کنند.

یک بحث بسیار مهم در روانشناسی وجود دارد که به آن «درونی سازی مشکل» گفته می شود.

این  عبارت همیشه هم نمی تواند بار معنایی منفی داشته باشد. اگر فرد به جای تلقین مکرر این جمله که ((مسئله های درس اقتصاد بسیار سخت هستند و کسی از پس آن ها بر نمی آید))

به خود بگوید؛

enlightened«مسئله های درس اقتصاد از نظر سختی و آسانی در طیف های مختلفی قرار دارند اگر بیشتر تمرین و مرور داشته باشم می توانم از پس آن ها بر بیایم» می تواند بر دیدگاه غلط خود درباره مسئله ها غلبه کند.»

به ضرب المثلِ معروفِ انگلیسی درباره اهمیتِ تمرین توجه کنید:

practice makes perfect

تمرین باعث بهتر شدن می شود.

شاید مشکل بسیاری از دانش آموزان در عدم توجه به همین جمله و جملات مشابه باشد.

تا وقتی تمرین های مکرر انجام نگیرد و فرد اشتباه نکند،یادگیری صورت نمی گیرد. پس فرد نباید از اشتباه کردن و زمین خوردن بترسد!

**از طرف دیگر، کتاب درسی به طور گسترده مسائل را توضیح نداده است و با ذکر دو یا سه مثال به سرعت از روی مسائل عبور کرده است همین باعث می شود دانش آموز گمان کند مسئله ها در درس اقتصاد از اهمیت زیادی برخوردار نیستند؛ حال اینکه سهم سؤالات کنکور در درس اقتصاد حکایت از چیز دیگری دارند!

به این نمونه از کتاب درسی توجه کنید:

 دهک ها  از جمله مسائل پرتکرار در کنکورسراسری سال های مختلف هستند.(در مطالب بعدی برای تان از پرتکرارترین مسائل و جدول ها و نمودار های اقتصادی در کنکور خواهم گفت.)

در کتاب درسی این مبحث به طور خلاصه توضیح داده شده است،طبیعتا برای بهتر شدن باید با مسائل متعددی درباره این مبحث سروکار داشت و نمی توان تنها به کتاب درسی اکتفا کرد.

به این تستِ اقتصاد کنکور سراسری 98 توجه کنید:

enlightenedدر اینجا شاید ظاهر تست (طول یک مسئله در کنکور) باعث وحشت دانش آموز شود.در اینجا با بلد بودن یک سری از نکات و چند فرمول ساده می توان به جواب مسئله رسید.یکی از این نکات این است که فرمول محاسبه شاخص دهک ها با تقسیم دهک دهم به دهک اول به دست می آید.با دانستن همین نکته ساده دو گزینه به راحتی حذف می شود.

به این بخش از کتابِ مسائل اقتصاد(کنکور1400)انتشارات مشاوران آموزش توجه کنید:

برای حل مسائل مربوط به دهک ها معمولا به کارگیری چهار عملیات اصلی کافی است.اما متاسفانه تعداد کثیری از دانش آموزان از ظاهر طولانی سوال و جدول می ترسند و فورا سراغ سوال بعدی می روند!

enlightenedهمچنین فرد نباید از اهمیت پاسخ نامه های تشریحی غافل شود،زیرا با کمک یک پاسخ نامه خوب است که ایرادات دانش آموز می تواند به خوبی برطرف گردد.

به نمونه‌ای از پاسخنامۀ تشریحی از کتاب مسائل اقتصاد مشاوران در پاسخ به تست بالا توجه کنید:

کتاب مبحثی مسائل اقتصاد مشاوران از جمله کتاب‌هایی است که در کنار کتاب جامع میتوانید کار کنید و مسائل اقتصاد را تبدیل به نقطۀ قوت خود در آزمون‌های آزمایشی و در نهایت کنکور سراسری کنید.

برای مشاهدۀ بخشی از کتاب و خرید با تخفیف ویژه کلیک کنید.

نتیجه گیری:

1-فرد با وجود ترس از مسائل اقتصاد باید به این مبحث حمله کند؛ کتاب مسائل اقتصاد کتابی تخصصی برای بخش محاسباتی اقتصاد (مسائل، نمودارها و جداول اقتصادی) است که راه‌گشا برای دانش‌آموزان کنکوری است.

2-بهتر است دانش آموز نسبت به مسائل در اقتصاد توجه کافی داشته باشد، زیرا نادیده گرفتن مسائل مترادف با کنار گذاشتن نیمی از سوالات در کنکور سراسری است.

3-تمرین و ثبات داشتن در مرور مباحث باعث پیشرفت دانش آموز می شود.

حتما بخوانید: راز حل مسائل اقتصاد در چیست؟

5 نظر

پنجشنبه 17 مهر 1399

سلام خسته نباشیدمن شنیدم کتاب اقتصادی که دانش اموزان یازدهم پارسال خوندن کلا عوض شده و باید کتاب جدید خوانده شود و در کنکور هم از مباحث جدید سوال طرح میشودهمچنین که در مدرسه تلوزیونی بارها دیوه ام که اقتصاد یازدهم تدریس میشود

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 17 مهر 1399

سلام به شما.

کتاب اقتصاد فقط در پایۀ دهم وجود دارد و در پایه های بعدی نیت اما در کنکور 15 سؤال از این درس طرح می‌شود.

کتاب اقتصاد سال دهم، چاپ 99 به کلی تغییر کرده است و دانش‌آموزان دهمیِ امسال از کتابهای چاپ 98 و 97 نمیتوانند استفاده کنند.

دانش‌آموزان یازدهمی در سال دهم خود کتابی را خوانده اند که مربوط به چاپ سال 98 است و تغییراتی نسبت به سال های گذشته نداشته است.

.اما دانش آموزان دهمی سال تحصیلی 99 با کتابی جدید التالیف روبرو می‌شوند

یکشنبه 20 مهر 1399

بابا این مسائل که کاری ندارن چهار تا ضرب و تقسیم که همه بلدن

ﺳﻪشنبه 29 مهر 1399

کلاس کنکور برای اقتصاد مناسبه؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 1 آبان 1399

سلام به شما 

اگر کتاب ها را مطالعه میکنید اما همچنان در درک مفاهیم کتاب مشکل دارید میتوانید به کلاس کنکور مراجعه کنید

پنجشنبه 8 آبان 1399

خیلی ممنون بابت نکته هاتون.. همیشه عشق همیشه برکت

پاسخ انسانی ها

شنبه 10 آبان 1399

laughlaughsmileysmiley

جمعه 9 آبان 1399

برای دهمی ها هنوز کتاب کمک درسی با جدید التالیف منتشر نشده هنوز؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 9 آبان 1399

سلام به شما.

منتظر بمانید در دست تألیف است. 

نظر شما چیست؟