چگونه به معنای واقعی، کنکوری شویم؟

چگونه به معنای واقعی، کنکوری شویم؟

 

نکاتی که یک کنکوری باید بداند!

در اینجا به بیان نکاتی می پردازیم که می تواند برای دانش آموزان مفید باشد

1-تابستانِ تلف شده یعنی اِتمام همه چیز؟

بسیاری از دانش آموزان تابستان را از دست می دهند و گمان می کنند که همه چیز را از دست داده اند بنابراین با ناامیدی کل سال را سپری می کنند.اما آیا از دست دادن تابستان برای یک فرد کنکوری به معنای اِتمام همه چیز است؟frown

سه ماه دربرابر طول سال تحصیلی مقدار زیادی نیست! البته این به معنای نادیده گرفتن تابستان نیست، اما اگر فرد از روی سهل انگاری تابستان را از دست بدهد نباید نا امید شود زیرا هنوز فرصت زیادی پیش رو دارد.

enlightenedدانش آموز می تواند با به کارگیری یک برنامه ساختاریافته و منسجم به هدفش برسد.اما اگر فرد در تمام طول سال بدون برنامه ای مشخص و استاندارد پیش برود طبیعتا احتمال اینکه به هدفش برسد بسیار کم است.

2-پشتکار و امید،کلیدِ موفقیت در کنکورِ سراسری!

enlightenedدانش آموز باید بداند که برای موفقیت نیاز است مجموعه ای از ویژگی ها را کنار هم داشته باشد.

پشتکار به تنهایی و بدون امید به ندرت باعث دست یابی به نتیجه مطلوب می شود.

می بینیم که افرادی علی رقم تلاش و پشتکار فراوان،به موفقیت دست پیدا نمی کنند این افراد اغلب همان کسانی هستند که در طول سال هیچ امیدی به موفقیت خود نداشته اند و همواره افکار منفی داشته اند.

امید به نهایی نیز باعث می شود نتیجه مطلوب فرد حاصل نشود و تبعات روانی ناخوش آیندی را در پی دارد.

شاید این ابهام برای فرد به وجود بیاید که چگونه می توان پشتکار و امید را در کنار یکدیگر داشت؟!

enlightenedطبیعتا وقتی دانش آموز به حد کافی پشتکار داشته باشد،نتیجه تلاش هایش را در عملکرد خود مشاهده می کند همین موضوع باعث می شود تا امید در فرد به حد قابل توجهی افزایش یابد و فرد نسبت به آینده خوش بین باشد.

yesبهتر است فرد مانع ورود افکار منفی به ذهن خود نشود!

enlightenedوقتی افکار منفی به سراغ دانش آموز آمدند فرد می تواند با انجام فعالیت دیگری اندکی افکار خود را تغییر دهد و به مواردی فکر کند که مطلوب اوست.طبیعتا ممانعت جدی از ورود افکار منفی باعث نفوذ بیشتر آن ها در ذهن می شود.فرد باید سعی کند افکار منفی را بپذیرد اما آن ها را در ذهن خود نگه ندارد.

3-با مقایسه هایِ منفی،خود را آزار ندهید!

حتما بسیاری از افراد حداقل یک بار در زندگی خود درباره مفهومِ مقایسه( Comparison)  چیزهایی شنیده اند.

بسیاری از افراد با مفهوم مقایسه آشنایی نسبی دارند.  

مقایسه هم مثل بیشتر مفاهیم در عالم اقسامی دارد.

enlightened1-مقایسه منفی یعنی فرد خود را با تعدادی از افراد مقایسه کند و همواره خود را تحقیر کند. در این نوع از مقایسه در عملکرد فرد بهبودی حاصل نمی شود و فرد حتی روز به روز غمگین تر می شود

enlightened2- مقایسه مثبت یعنی دانش آموز نکات مثبتِ فرد دیگر را ببیند و سعی کند از آن نکات الگو بگیرد تا عملکردش بهبود یابد.

بهتر است تلاش دانش آموز بر آن باشد که همواره مقایسه اش از نوع مثبت باشد،زیرا تنها در این نوع از مقایسه است که باعث بهبود عملکرد فر د

می شود !

4-سعی کنید وارد حواشی نشوید         

بعضا در سالِ کنکور حاشیه هایی وجود دارد!  surprise  

enlightenedمثل تعویق زمان کنکور سراسری و لو رفتن سوالاتِ کنکور و اتفاقاتی که در جامعه رخ می دهد و.... این حواشی اطرافِ یک کنکوری وجود دارد،اما بهتر آن است که فرد خود را بیش از اندازه درگیر این حواشی نکند.بهتر است دانش آموز سعی کند در طول سال تحصیلی تمام تلاش خود را به کار بگیرد و بیش از حد درگیر اخبار ضد و نقیض نشود.

5-میزان خواب تان را کنترل کنید!!


 

مسئله خواب یکی از مهم ترین مسائل در سال دوازدهم است.بسیاری از دانش آموزان از میزان خواب خود گِله دارند، اعتراف می کنند که میزان خواب شان نسبت به گذشته کمی افزایش داشته است.جالب است بدانید که میزان ساعت خواب مناسب برای سنین 64-18 سال 7 الی 9 ساعت می باشد.این یعنی اگر همواره فرد احساس می کند خسته است و نیاز به خواب دارد باید چاره این مشکل خود را سریعا پیدا کند.

برخی از دانش آموزان مشکلاتی مانند کم خونی و... دارند،به همین دلیل نیاز دارند تا بیشتر از حد معمول استراحت کنند.معمولا با مراجعه به پزشک متخصص این مشکل قابل حل می باشد.

enlightenedمغز انسان به شدت تابع عادات است.اگر دانش آموز گمان کند که هرگز نمی تواند عادتی خاص را در خود تغییر دهد،سخت در اشتباه است.عادات انسان قابل تغییر هستند و این تغییر نیارمند صبر و انگیزه کافی از طرف فرد می باشد.

اگر دانش آموز تا به حال عادت کرده است که تا نیمه شب بیدار باشد و تا هنگام ظهر بخوابد،باید سعی کند این عادت را در خود تغییر دهد و سعی کند ساعت خواب خود را نه به طور ناگهانی و شدید(یعنی وقتی تا 11 ظهر خواب بوده است در طول یک روز 7 صبح بیدار شود) بلکه قدم به قدم تنظیم کند. زیرا کنکور سراسری رشته های انسانی و ریاضی و تجربی صبح برگزار می شود و فرد در صورت خستگی شدید در جلسه آزمون،نمی تواند اطلاعات خود را به طور مناسب به کار ببندد.

yesو از طرفی صبح زود بیدار شدن،برای سلامت جسم بسیار مفید است و در طب سنتی همواره بر این عادتِ خوب تاکید شده است.

6-زندگی را کنار نگذارید!!

enlightenedبسیاری از افراد گمان می کنند برای موفقیت در سالِ کنکور نیاز است تمامِ زندگی را کنار بگذارند و فقط و فقط به مطالعه بپردازند.البته که مطالعه در این سال جنبه بسیار پررنگی در زندگی دانش  آموزان پیدا می کند، اما این تمامِ زندگی نیست. بهتر است فرد تلاش کند به تفریحاتش در حد معقول بپردازد و با اطرافیانش تعامل داشته باشد اما نه در حدی که به مطالعه وی صدمه وارد شود.

7-تغذیه را جدی بگیرید!!

enlightenedتغذیه یکی از اصولی است که نباید نادیده گرفته شود،البته که اصل تغذیه در سرتاسر زندگی یک فرد اهمیت خاصی دارد اما برخی افراد به اشتباه گمان می کنند در سال کنکور با کم غذا خوردن و اختصاص زمان غذا خوردن به مطالعه می توانند موفق شوند. عده ای هم که به علت اضطراب زیاد قادر به خوردن غذا نیستند در هر حال دانش آموز باید دارای جسمی سالم باشد تا بتواند مطالعه با کیفیتی داشته باشد و به موفقیت برسد.

8-کرونا تهدید یا فرصت؟

تعداد زیادی از دانش آموزان به این موضوع فکر می کنند که چرا باید امسال کنکور داشته باشند؟

سالی که ویروس کرونا شیوع یافته است و نمی توان در مدرسه حضور داشت و بیشتر مردم حتی از دیدار عادی دوستان و خانواده خویش نیز محروم هستند.

اگر دانش آموز صرفا این گونه به این ویروس بنگرد طبیعتا افسرده ، پریشان می شود و پس از مدتی کارایی خود را به طور کامل از دست می دهد.

enlightenedمی توان به گونه ای دیگر مسئله را دید.این شرایط می تواند همچون پله های ترقی برای دانش آموزان عمل کند زیرا افراد دیگر زمانی را بیهوده در مدرسه از دست نمی دهند و ملزم نیستند تا ساعت خاصی در مدرسه بمانند و دیگر در مسیر مدرسه در ترافیک های طولانی مدت نمی مانند و می توانند از همین زمان ها برای مطالعه مفید و استراحت برای تجدید قوا استفاده کنند

 

از نکات بالا نتیجه می گیریم که در سال دوازدهم هم زندگی جریان دارد و نمی توان روند عادی زندگی را به خاطر پیش رو بودن کنکور متوقف کرد.فرد می تواند تمام تلاشش را به کار بگیرد تا از زمانش حداکثر استفاده را ببرد.طبیعتا کنار گذاشتن زندگی عادی و انزوای بیش از حد می تواند در طول این یک سال آثار جبران نا پذیری را به دانش آموز و خانواده اش وارد کند

تاثیر کرونا بر کنکور 1400

مفهوم برنامه ریزی درسی

با استرس کنکور چکار کنید؟

 

13 نظر

ﺳﻪشنبه 29 مهر 1399

سلام کنکوری ۱۴۰۰ هستم امسال رو با برنامه شما شروع کردم و دارم خوب پیش می روم گفتم بپرسم با این برنامه میشه رشته های تاپ قبول شد. ممنون از سایت فوق العاده تون

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 5 آبان 1399

سلام به شما دوست عزیز

ممنون از انرژی مثبتتون 

این برنامه به بهترین شکل ممکن تنظیم شده و اگر با آن پیش بروید رتبه خوبی را کسب خواهید کرد و در رشته مورد علاقته تان ادامه تحصیل میدهید.

شنبه 3 آبان 1399

باسلام میشه لطفا راهنمایی کنید ک چجوری باید برنامه ریزی رو دریافت کرد.

پاسخ انسانی ها

شنبه 3 آبان 1399

سلام به شما.

اگر پایۀ یازدهم هستید مطلب   برنامه‌ مطالعاتی هفته به هفته برای پایۀ یازدهم انسانی      را بخوانید.

اگر کنکوری هستید مطلب    برنامه‌ ریزی هفتگی برای کنکور 1400 انسانی   را بخوانید.

در قسمت فایل های ضمیمۀ این دو مطلب فایل های برنامه ریزی را دریافت کنید.

شنبه 3 آبان 1399

سلام وقتتون بخیر من ساله دهم هستم و هیچ برنامه ریزی ندارم و اصلا نمیدونم چطور درس بخونم همش احساس میکنم هیچی نمیفهمم ممنون‌میشم راهنماییم کنید با تشکر

پاسخ انسانی ها

شنبه 3 آبان 1399

سلام به شما.

به زودی برای شما برنامۀ مطالعاتی ویژۀ پایۀ دهم را قرار خواهیم داد.

مطالب زیر را بخوانید:

در دوران کرونا آموزش تعطیل نیست!

ستاره‌ها در محدودیت‌ها ساخته می‌شوند

یکشنبه 4 آبان 1399

با عرض سلام خسته نباشیدمطالب بسیار بسیار عالی و مفید هستند خیلی متچکرم که لطف کردین و اینمطالب رو برای ما انسانی ها اماده کردین خدا خیرتون بده و ممنون میخواستم بگم من یه پشت کنکوری هستم و امسال سال دومی هست که قراره کنکوربدم میخاستم بپرسم که ایا کتاب های سال دوازدهم هم در برنامه مرور میشوند ؟ لطفا راهنمایی کنید

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 5 آبان 1399

سلام خدمت شما.

ممنون از حال خوبی که با ما به اشتراک گذاشتید. 

شما همان مدت زمانی که دانش آموزان پایۀ دوازدهم بر روی این پایه میگذارند، بگذارید که در قسمت برنامه در یک نگاه پایۀ دوازدهم میتوانید مشاهده کنید.

برنامه‌ریزی هفتگی برای پشت‌ کنکوری‌های 1400

برنامه ریزی هفته به هفته. کنکور 1400. هفتۀ اول مهر 99

 

ﺳﻪشنبه 6 آبان 1399

سلام من تازه از برنامه مطالعاتی شما مطلع شدم میخاستم ببینم الان که تازه برنامه ششم بارگزاری شده گفتید که باید از همون تاریخی که متوجه شدیم شروع به خوندن کنیم ایا مشکلی پیش میاد اگه از همون هفته اول مهر شروع به خوندن کنم ؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 10 آبان 1399

سلام به شما 
در واقع ۶ هفته از برنامه عقب می افتید اما اگر از اول بخوانید راحت تر هستید از همان هفته اول شروع کنید اما نوبت های مطالعاتی بیشتری را بخوانید تا به برنامه هایی که هر هفته بارگزاری می‌شود برسید و خیلی عقب تر نباشید

نگار رفیقی

ﺳﻪشنبه 13 آبان 1399

من از سایتتون و راهنمایی هاتون تشکر میکنم ولی واقعا تکلیف امثال من که پول کتابایی که شما معرفی میکنید رو ندارن بخرن چیه ؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 25 آبان 1399

سلام به شما خیلی ممنون از لطفتون و نظرتون راجب سایت 
راستش هزینه کتاب ها در سایر انتشاراتی ها هم همین قدر بالا هستش 
اگر سال دوازدهم هستید میتونید فقط کتاب های جامع ما رو تهیه کنید مثل جامع اقتصاد و روان شناسی و فلسفه و منطق 
بقیه درس هارا هم از روی کتاب درسی پیش روید مثلا برای دروس جامعه تاریخ جغرافی و دینی علوم و فنون بخش تاریخ ادبیات اگر کتاب را خوب بخوانید نتایج خوبی کسب میکنید برای تست زدن هم میتونید ازمون های مختلف رو از سایت های دیگه دانلود کنید و پرکاری تستی داشته باشید 
اگر بتوانید ۲۳کتاب انسانی را هم تهیه کنید کمک بزرگی به شما خواهد کرد 
کتاب هارو از سایت مشاوران آموزشزیر سفارش بدین تا تخفیف بگیرین 
حتما سوالات خودتون رو کامنت بذارید تا ما بیشتر راهنمایی تان کنیم 
نگار رفیقی


سلام . 
اوضاع اقتصادی خیلی هارو توی مضیقه گذاشته و حق داشتن امکانات رو از دانش اموزان گرفته. شما مطالب سایت رو دنبال کن و از نکاتی ک گفته میشه استفاده کن تا بتونی درس هار و خوب یاد بگیری . برای تست هم از منابع تستی و  ازمون هایی ک توی اینترنت رایگان گذاشته میشه استفاده کن . امیدوارم موفق باشی . سوالی در مورد درس یا برنامه درسی داشتی بپرس تا در حد توان کمکت کنم :) 

ریحانه همت یار


 

یکشنبه 25 آبان 1399

سلام وقتتون بخیر ممنون از سایت خوبتون 🌼🌼من تغییر رشته دادم ...اومدم انسانی ....و هنوز صفرم یخورده عمومی خوندم فقط برای فلسفه منطق کتاب مشاوران خریدم ولی ب دلیل اینکه پارسال کلی برای رشته تجربی هزینه کردم دیگه نمیتونم برای سه درس جامعه روان و فنون کتاب بخرم....دیگ در توانم نیست،...برای فنون از سایت آلا فیلم ببینم میتونه جایگزین کتاب باشه یا حتمن باید کتاب تهیه کنم؟؟؟ضمن اینک من هدفم رتبه زیر ۲۰۰۰هستش و مطمئنم ک تواناییشو دارم ک ب همچین رتبه ای برسم فقط من هیچی از انسانی نمیدونم درست....هیچی نمیدونم چطور باید بخونم و از کجا شروع کنم ...چطور باید برنامه ریزی کنم؟با قلمچی بخونم مباحث قبلی و ک نخوندم و بیخیال بشم یا ک بیام هر پایه رو جداگانه بخونم همراه تست و از عید آزمون جمع بندی بزنم ؟اینم بگین اگر راه حل دوم و میگین هر پایه رو تو چند ماه تموم کنم ....بگم ک تصمیم گرفتم تاریخ جغرافی و حذف کنم ...چون ضریبش یکه و خیلی وقت گیر و زیاده حالا نمیدونم این کارم درسته یا غلط ببخشید زیاد تایپ کردم 🌷ولی سوال داشتم ممنون میشم برام توضیح بدین ک چکار کنم برای منی ک اول راهم ..

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 27 آبان 1399

سلام دوست عزیز ، بدون شک شما نیاز دارید با مشاور صحبت کنید تا متناسب با شما ، شما را راهنمایی کند 

اگر نیازمند مشاوره خصوصی بودید شماره خود را در اختیار ما قرار دهید مشاورین ما با شما ارتباط برقرا میکنند و شمارا راهنمایی می کنند.

دوشنبه 26 آبان 1399

میشه جواب منم بدین؟:

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 27 آبان 1399

ما پاسخگوی تمام شما عزیزان هستیم ، سوال خود را دوباره مطرح کنید حتما جواب می دهیم .

"شقایق ذکری امیر"

دوشنبه 29 دی 1399

سلام وقتتون بخیر...من سال 97کنکوردادم ولی قبول نشدم بعد ازدواج کردم نتونستم کنکوربدم الان میخوام شروع کنم واسه خوندن ودوست دارم دانشگاه فرهنگیان قبول بشم درضمن من میخوام سال1401کنکوربدم بنظرتون چکارکنم میشه راهنماییم کنید

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 بهمن 1399

سلام به شما 
از الان میتونید مطالعه رو شروع کنید و میتونید از هفته اول این برنامه پیش برین چون زمان هم دارین میتونین برای اینکه مطالب به خوبی براتون جا بیفته زمان بیشتری برای هر درس بذارین و هر یک هفته رو در دو هفته انجام بدین 
لینک برنامه 

برنامه‌ریزی هفتگی برای پشت‌ کنکوری‌های 1400

درسته که نوشته شده ۱۴۰۰ اما میتونین استفاده کنین 
نگار رفیقی

علی بیدشکی

دوشنبه 6 بهمن 1399

سلام. وقتتون بخیر،سایت شما عالیه👌من کنکوری نظام قدیم هستم میخوام برای کنکور انسانی امسال شرکت کنم رشته علوم ومعارف هست ولی میخوام انسانی شرکت کنم.به دلیل خیلی از مسائل شخصی نتونستم شروع کنم اینترنت با سایت شما آشنا شدم، مطالبش خوندم،دیدم همون چیزیه که دنبالش هستم.یک ادم کاملا صفر، صفرم.کتابا سفارش دادم تازه دستم رسیده پایه دهم و یازدهم چاپ ۹۹ پایه دوازدهم چاپ ۹۸ . پایه دوازدهم هم چاپ ۹۹تهیه کنم یا لازم نیست؟؟؟؟میخوام از مطالب سایت شما استفاده کنم نمی دونم از کجا شروع کنم !!ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

پاسخ انسانی ها

شنبه 11 بهمن 1399

سلام به شما ممنون از لطفتون خب ببینید منابع کنکور 1400 به این شکل هستش پایه دهم چاپ 97 پایه یازدهم چاپ 98 و پایه دوازدهم چاپ 99 خب حالا شما خریداری کردید میتونید پی دی اف کتاب ها رو به همون صورتی که گفتم با توجه به سال پچاپشون دانلود کنید و هرجا تطابق نداشت اضافه و یا کم کنید خودتون و اینکه چون صفر هستین پیشنهاد میکنم سه کتاب اقتصاد و منطق و روان شناسی رو حتما در برنامتون قرار بدید و فقط دوتا پایه رو به انتخاب خودتون بخونید چون زمان ندارید هر سه تا پایه رو پیش ببرید پیشنهاد میکنم پایه یازدهم و دوازدهم رو بخونید و اینکه کتاب اقتصاد چاپ 99 کاملاااا متفاوت هستش اصلا از روی اون نمیتونید مطالعه کنید سیستم کتاب عوض شده حتما یا چاپ 97 یا 98 رو تهیه کنید.  در بدترین حالت اگه نتونستین کتاب ها رو تهیه کنید میتونید از درسنامه های کتای مشاوران برای کنکور1400 استفاده کنید.امیدوارم موفق باشید

پنجشنبه 30 بهمن 1399

سلام ببخشین من امسال دهم هستم میخواستم ببینم چرامشاوران امسال کتاب کمک آموزشی نداره

پاسخ انسانی ها

شنبه 1 خرداد 1400

سلام و عرض ادب انتشارات مشاوران آموزش ناشر تخصصی رشته علوم انسانی هست و برای تمام مباحث و کتاب های درسی رشته انسانی کتاب دارد. 

برای خرید کتاب های انتشارات مشاوران آموزش بر انتشارات مشاوران آموزش کلیک کنید.

"شقایق ذکری امیر "

شنبه 14 فروردین 1400

خیلی خیلی خوشحالم که بالاخره یک جا برای رشته ی انسانی ارزش قائل شدن ، تو خیلی از سایت ها و چنل هایی که برای کنکور صحبت میشه به ندرت اسمی از انسانی میاد و اکثر توجهات روی رشته ی تحربی و ریاضی هستش ، متشکرم از شما من خودم کنکور ۱۴۰۱ هستم

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 15 فروردین 1400

سلام و عرض ادب خدمت شما ، سایت انسانی تمام وقت در خدمت آینده سازان کشور "دانش آموزان انسانی " است . smileyممنونیم از انرژی مثبت شما.

"شقایق ذکری امیر"

شنبه 19 تیر 1400

سلام و عرض ادبراستش من اصلأ نمیتونم برنامه ریزی کنم واسه کنکور نمیدونم چجوری درس بخونم کی بخونم کی مرور کنم کی تست بزنم چن ساعت بخونم اگه در این مورد توضیح بدین ممنون میشم

پاسخ انسانی ها

شنبه 26 تیر 1400

سلام به شما 
میتونید با برنامه مطالعاتی ما پیش برید یا اگه اصرار دارید خودتون برنامه بچینید نمونه های برنامه کنکور ۱۴۰۰ رو نگاه کنید دستتون میاد زمان مرور کی هست 
زمان تست زنی کی هست چند ساعت خوبه که بخونی و غیره 
اما اگه بخوام کلی بهتون جواب بدم : براساس ویژگی ها و توان فردی‌تون از ۴ ساعت تا ۷ ساعت در روز میتونید درس بخونید زمانش رو از کم شروع کنید تا به زیاد برسه نمیتونید ۷ ساعت رو پر کنید یهو 
بعد از مطالعه هر بخش حتماااا باید تست بزنید که مطالب در ذهنتون تثبیت بشه با تست زنی هست که درس رو یاد میگیرید. برای مرور هم از تست هایی که نکته دار بودن رو دوباره حل کنید و خلاصه نویسی هاتون رو بخونید.
نگار رفیقی

نظر شما چیست؟