ریاضی دهم ؛ اهمیت شروع پایه‌ای ریاضی

ریاضی دهم ؛ اهمیت شروع پایه‌ای ریاضی

به نام خدا

اهمیت شروعی قدرتمند در ریاضی از دهم 

laughبرای ساختن هر چیز ، پایه و بنیان آن که در ابتدا نهاده می شود بسیار اهمیت دارد. شما باید از ابتدای کار ، پایه ها را محکم بگذارید که تا انتهای کار قدرتنمد ادامه دهید و متزلزل نشوید.

می دانم ! می دانم ! اکثر شما انسانی ها ریاضی را دوست ندارید و شاید یکی از دلایل آمدن شما به انسانی ، فرار از چنین درسی بوده است . اما همانطور که می دانید همیشه  همه چیز ، طبق میل شما نیست.

enlightenedشما باید در سه سال رشته انسانی ، ریاضی بخوانید پس ناچارید زمانی را برای یادگیری این درس بگذارید ... خب چرا از این زمان کمال استفاده را نمی برید ؟ از شما نمی خواهم که زمان بسیار زیادی بگذارید و فقط تمرکزتان روی این درس باشد .. نه !wink همان زمانی که همیشه برای ریاضی در نظر دارید.

yesکافی است . فقط روش خود را تغییر دهید و ریاضی را مفهومی بخوانید .

بیایید نگاهی به فصل های ریاضی دهم بیندازیم .laugh

فصل اول  عبارت های جبری

enlightened این فصل شامل اتحاد های جبری و عبارت های گویا است . شما در متوسطه اول نیز با این مباحث آشنا شده اید پس اگر در فهم این عبارت ها مشکل دارید ، به ریاضی پایه های قبل مراجعه کنید . می توانید کتاب ها یا جزوه های گذشته خود را بخوانید و دوباره به پایه دهم برگردید . این فصل را حتما خوب یاد بگیرید و علاوه بر تمرین و سوالات تشریحی ،تست هم حل کنید . قول میدهم که کمکتان می کند .

 

فصل دوم معادلات جبری 

enlightenedبرای یادگیری دقیق این درس ، شما باید فصل اول را خوب یاد گرفته باشید . پس هنگام مطالعه و یادگیری فصل دوم ، هر ازگاهی به فصل قبل برگردید و اشکالات خود را بررسی کنید .

"فصل اول و دوم "در سال های بعد ادامه ندارد پس اگر خوب این دو فصل را در دهم یاد بگیرید می توانید در کنکور به سوالات این بخش پاسخ دهید.

(البته در دوازدهم توان گویا دارید اما با یادگیری این دو فصل در دهم ، به راحتی آن قسمت را نیز یاد خواهید گرفت).

 

فصل سوم تابع

surpriseفصل بسیار مهمی است.

enlightened شما در یازدهم نیز به طور مفصل و در دوازدهم در بخش کوچکی به این بحث میپردازید . پس یادگیری این فصل از دهم ، نه تنها در دهم به درد شما می خورد بلکه در یازدهم نیز به شما کمک می کند و مباحث یازدهم را بدون نگرانی و راحت تر یاد می گیرید .

برای مطالعه تابع ها نکات ریزی وجود دارد که حتما به آنها توجه کنید . به دست آوردن ضابطه تابع ها مهم است . همچنین تفاوت نمودارها را به خوبی درک کنید .

خصوصا در تابع های درجه دوم و سهمی ها نکات زیادی وجود دارد . شما برای سوالات تشریحی باید حل ضابطه و شکل این تابع را یاد بگیرید اما در کنار این ها ، تست های تابع را حل کنید. در سوالات تستی متوجه خواهید شد که درک نکات مثلا مبحث سهمی ، چقدر به شما در حل تست کمک خواهد کرد.

فصل چهارم کار با داده های آماری 

 این فصل نیز برای شما که انسانی هستید مهم است .surprise

بعضی از مباحث این فصل ممکن است تکراری باشد اما در کل مبحث سختی نیست و با کمی دقت و توجه ، می توانید به راحتی نکات را درک کنید،در تست ها و سوالات آنها را بکار ببرید.

blushالبته این نکته را فراموش نکنید که بعد از هر مبحث ، سوالات و تست هایی را حل کنید و کاملا درک کنید که هر مدام از این مباحث آماری به چه دردی می خورد .

مثلا بعد از میانگین ، مد ، میانه ، انحراف معیار و واریانس ، تست های مربوط به هر کدام را حل کنید . چون ممکن است بعدا مباحث را قاطی کنید . فرق بین این مباحث را خوب یاد بگیرید.

 

 

فصل آخر نمایش داده ها

enlightenedدر این فصل شما انواع نمودار و فرق بین آنها را یاد می گیرید.

درهنگام  مطالعه مقایسه ای بخوانید

مثلا دو نمودار میله ای و دایره ای را با هم مقایسه کنید. مثلا از این جهت که کدام نمودار برای داده های کیفی مناسب است و کدام برای داده های کیفی ؟   

blushیک نکته ای که شاید برایتان جالب باشد این است که شما تعدادی از این مباحث را در دانشگاه هم دارید . مثلا شما در دانشگاه با آمار و داده های آماری ، همچنین برخی از نکات تابع و نمودار سروکار دارید. پس خوب یاد گرفتن این مباحث بیهوده نیست و به شما در سه سال آینده و بعد از آن نیز کمک می کند.    

 

بعد از مطالعه هر فصل تمرین ، تست و تحلیل تست فراموش نشود . با این کار هم برای امتحانات تشریحی و هم از حالا برای کنکور آماده می شوید.

 

شما برای حل سوالات و تست های مختلف ریاضی و آمار انسانی می توانید به کتاب ریاضی و آمار تستیک دهم مراجعه کنید.

برای خرید کتاب تستیک ریاضی و آمار دهم کلیک کنید. 

 

بیشتر بخوانید:

سخنی با شما؛ ویژۀ ریاضی و آمار

مثلث موفقیت در ریاضی و آمار انسانی

 

 

0 نظر

نظر شما چیست؟