چیستی شخصی سازی برنامه مطالعاتی

چیستی شخصی سازی برنامه مطالعاتی

با توجه به موضوع اهمیت برنامه مطالعاتی ، مسئله شخصی سازی برنامه مطالعاتی مطرح می شود که اکثر شما دانش آموزان در این زمینه سوالاتی داشتید ..

مشاوران انسانی یار در این زمینه برایتان صحبت کردند و از تجربه های شخصی خود در دوران کنکور گفته اند .smiley

enlightenedزینب سلیمی ؛دانشجو رشته مشاوره دانشگاه الزهرا

وقتی کنکور رو دادم از نظر دیگران همه چی تموم شد؛ اما از نظر خودم بازی های دیگری از زندگی شروع شد.

smileyکنکور رو فرصتی در نظر بگیرید که خودتان قرار است در منِ فعلی تان تفاوت به وجود آورید.

۱. شما باید یاد بگیرید در مطالعۀ روزانه برای کنکور، تک کتاب نخوانید.

مثلا قرار نیست در یک روز شما ۶ الی ۷ ساعت از زمان خود را صرف مطالعه یک درس خاص کنید.

آیا شما سر جلسه آزمون‌های آزمایشی و در نهایت کنکور سراسری، یک درس / کتاب را امتحان می‌دهید؟

در سال کنکور، شما از ۳۵ کتاب در عرض ۴ ساعت، امتحان دارید.

پس عادت ۱۱ ساله دانش‌آموزی در سال دوازدهم برای شما کاربردی ندارد!

۲. آدم ها با همدیگر متفاوتند.

اختلاف نظرات زیادی درباره تعریف خودِ واژه شخصیت وجود دارد.

یک آدم معناها، رویاها، ارزش ها، درخواست‌ها و و و .... متفاوتی با دیگری دارد.

پس شما هم به‌عنوان یک کنکوری با دوستان، رقیب های خود متفاوت هستید و قرار نیست یک نسخه از برنامه‌ریزی را که مشاور خودتان / مشاوران انسانی یار برای شما تنظیم کرده‌اند را دقیقا اجرا کنید!

هر کدام از شما، ویژگی‌های منحصر به فردی دارید که از دیگری متمایز می‌شوید.

روان‌شناسی، 8 درس دارد؛ شما قصد دارید برای هر درس متناسب با صفحات کتاب درسی، صفحات درسنامه و تعداد پرسش‌های چهار گزینه‌ای در برنامۀ مطالعاتی‌تان، تقسیم‌بندی کنید

به طور مثال:

تعداد صفحات کتاب درسی در درس اول: 22 صفحه

تعداد صفحات درسنامۀ کتاب روان‌شناسی جامع کنکور مشاوران: 28 صفحه

تعداد پرسش‌های چهار گزینه‌ای درس اول کتاب جامع کنکور مشاوران: 211 تست

آیا منطقی است در مدت زمان 3 ساعت، فقط درسنامۀ درس اول از کتاب روان‌شناسی مشاوران را بخوانید؟!

وقتی می‌خواهید به سوال بالا پاسخ دهید، توجه داشته باشبد که؛ در درس سوم روان‌شناسی می‌خوانیم که برای حفظ توجه و ایجاد تمرکز باید از انجام فعالیت در طی ساعات طولانی پرهیز کنیم.

مشاور شما ممکن است مطالعه و پرکاری تستی درس اول روان‌شناسی را به دو نوبت مطالعاتیِ ۶۰ دقیقه‌ای تقسیم کرده باشد،

ممکن است فردی، نوبت‌های مطالعاتی خودش را برای درس روان‌شناسی به ۴ نوبتِ ۱۵ دقیقه‌ای در روز تقسیم کند؛ چه ایرادی دارد برنامه‌ریزی، امری شخصی است!laugh

برای تست زدن هم اجازه دهد دو روز از آنچه خوانده‌است بگذرد و بعد آن به سراغ تست‌های درس اول روان‌شناسی برود.

در برنامه تهیه شده توسط مرکز مشاوره انسانی یار / برنامه‌ای که مشاوران تنظیم کرده است، تغییر به وجود آورید.


 

enlightenedشقایق ذکری امیر ؛ دانشجو دانشگاه تربیت معلم رشته آموزش ابتدایی

قطعا همه شما می دانید که کنکور شامل 3سال تحصیلی می شود ، پس این را هم به خوبی درک می کنید که با این حجم از دروس بدون زمان گذاشتن و برنامه ریزی نتیجه خوبی حاصل نمی کنید / شاید بگویید به هرنحوی شده تمام می کنیم !

اما آیا واقعا این اتمام رساندن به معنای عمیق جا افتادن دروس و به اندازه کافی تست زدن است ؟! یا فقط به معنی سرسری خواندن و به قولی نوک زدن از هر درس است ؟!

خب حالا چه کنیم ؟ چطور تمام دروس را باهم ، به بهترین شکل به نتیجه خوبی برسانیم؟

به نحوی که هر روز که به جلو پیش می رویم ، پیشرفت را در دروس خود حس کنیم .

اولین کار "برنامه ریزی" است ، قطعا الان که همه دانش آموزان در شرایط کرونا به تحصیل خود ادامه می دهند ، زمان خالی و کافی بیش تری نسبت به قبل که نصف روز خود را در مدرسه حضور داشتند ، دارند.

پس باید برای رسیدن به موفقیت برنامه ریزی کنید تا همه زمان های پرت شما تبدیل به زمان های مفید شود .

بعضی از شما مشاورانی در مدرسه دارید که برایتان برنامه ریزی می کنند و در قالب یک برنامه عمومی در اختیار شما قرار می دهند / و یا مشاوری ندارید و می خواهید خودتان متناسب با وضعیت تحصیلی خود برنامه ریزی کنید .

در هر دو حالت شما با "شخصی سازی " برنامه ریزی مواجه می شوید ، که باید انجام دهید وگرنه آن برنامه ریزی برای شما کارآمد نخواهد بود .wink

شخصی سازی ، همانطور که از اسمش پیداست یعنی آنچه متناسب با شما است

شخصی سازی برنامه مطالعاتی ، یعنی متناسب با ساعت خواب و بیداری خود برنامه ای را تنظیم کنید / متناسب با نقاط قوت و ضعف خود / متناسب با ساعات کلاس خود /

زمانی که برنامه مطالعاتی را شخصی سازی می کنید ، نسبت به انجام دادن آن انگیزه دارید و انرژی خوبی از برنامه خود می گیرید چون اون برنامه برای شماست و به اسم شما ثبت شده است .

نباید طوری برنامه  را برای خود تنظیم کنید که دچار اضطراب و نگرانی شوید یا از انجام دادن آن بیزار باشید .

ممکن است شما نرسید تمام آنچه در برنامه مطالعاتی عمومی قرار می گیرد را شما در طول روز انجام دهید ، پس متناسب با ظرفیت خود برنامه را شخصی سازی کنید .

قطعا با این کار اگر نرسید برنامه را انجام دهید متوجه کم کاری خود می شوید ، سعی می کنید خود را به برنامه ای که برای شما هست برسانید .


enlightenedفاطمه ابراهیمی ؛ دانشجو رشته جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی

برنامه مطالعاتی من در سال کنکور

من از دی به بعد شروع به درس خوندن کردم. بخاطر همین حرفام از دی به بعد هست من روزی 5 الی 6 ساعت درس میخوندم و بیشتر بین ساعات 16 تا 22 بود. تقریبا در طول روز، وقت خودم رو به سه درس اختصاص میدادم. برای بخش های حفظی مثل کلمات عربی، 1 ساعت و 20 دقیقه وقت می ذاشتم و برای درس های مفهومی مثل منطق و فلسفه، 2 ساعت وقت میذاشتم. و بین هر چهل دقیقه به خودم 7دقیقه استراحت می دادم.

نوع تست زنی من هم اینطور بود که مثلا وقتی شنبه درسی رو میخوندم، فقط اختصاص میدادم به خود کتاب و درسنامه ی کتاب های کمک آموزشی و جزوه هام. و روز بعدش یعنی یکشنبه، تست اون درس رو میزدم و روند به همین صورت ادامه

پیدا میکرد.

یک نکته ی دیگه اینکه من شنبه ها و یکشنبه ها رو اختصاص میدادم به درسایی که درآنهاخوب نبودم، مثل ریاضی و عربی. چون اول هفته بودن و آدم تو اول هفته انرژی بیشتری داره و میتونه بهتر کار کنه. درس هایی مثل اقتصاد و روان شناسی و جامعه شناسی و ادبیات رو که نبستا درآنها خوب بودم رو هم میذاشتم برای سه شنبه و چهارشنبه.

پنجشنبه ها و جمعه ها هم معمولا جامع درس میخوندم. یعنی وقت خودم را بر تست هایی که در طول هفته غلط زده بودم،روی اون ها کار میکردم و بازهم از همون مباحث تست میزدم.

 من هیچ وقت این روند رو بهم نزدم چون خوب پیش میرفتم و اعتقاد داشتم آدم بهتره تو این چند ماه باقی مونده تا کنکور، اگر میبینه داره خوب پیش میره، عادتی رو بهم نزنه، چون هر روشی، حدود دو هفته طول میکشه تا تبدیل به عادت بشه.

اما مشکل کار من این بود که برای دینی و تاریخ و جغرافیا وقت نگذاشتم و خب نتیجه اش این شد که این دو درس رو تو کنکور خیلی پایین زدم.

اشکال دیگه ای که من داشتم این بود که هروقت جمعه ها آزمون تستی می دادم، تحلیلش رو روز دوشنبه انجام می دادم. و کلا دوشنبه های من به تحلیل آزمون میرفت. نه اینکه یه روز اختصاص دادن به تحلیل آزمون بد باشه، نه! این بده که همون روز جمعه و یا شنبه این کار رو نمیکردم. چون بعدها فهمیدم زمان تحلیل آزمون هرچه قدر نزدیک به زمان آزمون باشد بهتراست .

اینها تجربیات من از دوره کنکور بودندsmiley


enlightenedنگار رفیقی؛ دانشجو رشته جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی

برخورد من نسبت به برنامه مطالعاتی سال کنکورم :

جدا از همه مشکلات پیش اومده اگر شروع به درس خوندن می کردم همیشه ترجیح من این بود که نوبت های مطالعاتی ۷۵ دقیقه ای داشته باشم و در ۹۰دقیقه ای ها خیلی احساس خستگی میکردم .wink

برای استراحت های بین نوبت ها حتما تو هوای آزاد میرفتم تا نفسی تازه کنم

نوبت های صبح رو خواب بودم و ترجیح میدادم که درس هایی رو بخونم که باهاشون مشکل اساسی ندارم مثل زبان و ریاضی و بعد از اون درس های دشوار تر مثل فلسفه و عربی رو انتخاب میکردم .

همیشه مطالعه بعضی دروس در برنامم افراطی بود و بیشتر توجه میکردم مثل علوم و فنون ،اقتصاد ، زبان اما بعضی درسا هیچ وقت نبودن مثل دینی

همین باعث شد که کمترین درصد عمومی رادر دینی داشته باشم درسته که درصد های اقتصاد و ریاضی و زبان و فنون من  بالا بود اما چون بین درصد هام تعادل وجود نداشت رتبه خوبی کسب نکردم.surprise

و از اینکه یک مبحثی در یک نوبت مطالعاتی تموم نمی شد بیزار بودم و تا تمومش نمی کردم نمیتونستم برم سراغ درس بعدی

اشتباه بزرگ دوم من که باید حل می‌شد اما نمیدونستم چجوری ؟

از کار مهارتی انجام دادن خوشم نمی اومد و ترجیح می دادم به جای اینکه مثلا قرابت معنایی رو هر روز ۳۰ دقیقه بخونم در هفته دو یا سه نوبت مطالعاتی ۷۵ دقیقه ای براش میذاشتم که این بخش هم برمیگرده به همون اتفاق تموم نشدن یک مبحث حس میکردم کاری رو نیمه کاره رها کردم و ذهنم دائم درگیرش بود .

درسته تنوع درس ها توی یه روز برنامه مهمه اما من ترجیح میدادم درس های مرتبط رو بخونم ...blush

 

مثلا یک روز تاریخ و جغرافی و جامعه بخونم

یه روز ریاضی و اقتصاد

یه روز ادبیات و علوم ‌‌فنون

زبان و عربی

و از انجام این کار خسته نمی شدم اما وقتی تنوع درس بالا میرفت و بهم هیچ ارتباطی نداشتن و روش مطالعه آنها اصلا به هم نزدیک نبود کلافه می شدم .فکر نمیکنم این کار اشتباه بوده ...

روزهایی که ازمون داشتیم درس خوندن بعدش برام خیلی سخت بود چون خسته می شدم و همیشه جمعه های آزمونم رو از دست می دادم و به عنوان یه کنکوری تا آخر سال تونستم روزی ۵ ساعت درس بخونم و بیشتر هم نشد که نشد wink

yes  این مجموعه رفتار هایی بود که من نسبت به برنامه مطالعاتی داشتم امیدوارم از تجربه من استفاده کنید و اشتباهات من رو تکرار نکنید.

 


 

enlightenedحدیثه کریمی ؛ دانشجو دانشگاه خوارزمی رشته روانشناسی

یکی از نکات مهمی که باعث موفقیت شما می شود این هست که در برنامه ریزی که مشاور به شما میدهد تغییراتی ایجاد کنید و شخصی سازی انجام دهید. برخی از دانش آموزان تمام تلاششون رو میکنن که عیناً اون چیزی رو که مشاور داده رو اجرا کنند و هیچ انعطافی در برنامه ریزی ندارند و با وجود تلاش زیادشون موفق نمی شوند و اشتباه اون ها دقیقا همینجاست که به تفاوت های خودشون با دیگران توجه نمی کنند و یک مشاور برنامه ای کلی  و پیشنهادی میده و شما می تونید جاهایی رو تغییر بدید و به طور مثال خودم وقتی که بی حوصله بودم و در ابتدای برنامم درسی مثل زبان بود و از اونجایی که علاقه چندانی به درس زبان نداشتم خودم رو مجبور نمی‌کردم که حتما در این ساعت طبق برنامه مشاور همین درس رو بخونم و برای جایگزینش از یکی از دروس مورد علاقم که در اون روز قرارداده بودم بخونم استفاده می کردم و زبان رو برای زمانی می گذاشتم که انرژی بیشتری داشتم

yes این کار دو تا فایده برام داشت :

اول اینکه انرژی خوبی از درس مورد علاقم می‌گرفتم و دوباره انگیزه کافی برای ادامه ی درس خواندن می‌گرفتم .

دوم اینکه باعث می شد اون زمان درس خواندن رو از دست ندم و از برنامه عقب نمونم .

منظور از شخصی سازی این هست که فرد به ترتیب دروس را به تناسب ویژگی های فردی به طور مثال علاقه مندی به دروس اولویت بندی کند.

همچنین یکی دیگر از پیشنهادات برای شخصی سازی در برنامه ریزی این است که شما اگر

می خواهید دو درس جامعه شناسی را در یک ساعت و نیم مطالعه کنید سعی کنید تا به میزان تسلط خودتان در هر کدام از درس ها توجه کنید یعنی اگر در درس اول بیشتر تسلط دارید آن را با سرعت بالاتری مطالعه کنید و زمان بیشتری را به درس دو بدهید.

yesعدم تک خوانی در روز :

یکی از مواردی که خود من هم در برنامه ریزی سعی می‌کردم انجام بدهم این بود که درس های متنوعی را در روز مطالعه کنم و این کار باعث میشد سرعت من در خواندن درس ها بالا برود چون می‌دونستم که من فقط برای درسی مثل زبان یک ساعت و نیم زمان دارم و مبحث را به صورت کامل در آن زمان تمام کنم و باعث میشد در هنگام مطالعه تمرکز بالاتری داشته باشم .


smiley اینها چکیده ای از صحبت های مشاوران انسانی یار در زمینه تجارب شخصی آنها در دوره کنکور بود .

اگر باز هم در زمینه شخصی سازی برنامه سوالی داشتید حتما بیان کنید و حتی اگر در این زمینه تجربه خاصی دارید مطرح کنید تا همه دانش آموزان از تجارب شما  استفاده کنند.

 

2 نظر

شنبه 15 آذر 1399

سلام من پایه یازدهم هستم،ازامسال شروع کردم به تست زدن کتاب های یازدهم که با مدرسه پیش میریم این کار درسته؟واینکه چطور برنامه بچینیم دوسال دهم و یازدهم باهم تابستون داشته باشم بدون اینکه دهم تست زده باشم.

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 27 آذر 1399

سلام به شما 
بله که کارتون درسته چه خوب که شروع به تست زنی کردید 
ببینید الان که دارید برای یازدهم تستی کار میکنید تک کتاب های دهم(منطق و اقتصاد) رو هم شروع کنید و تستی کار کنید 
اما راجب سوالتون برای برنامه تابستان خیلی کلی هستش شما همین که بتونین در سال تحصیلی یازدهم تک کتاب هارو خوب بخونید و تست بزنید و در تابستان براشون ازمون تستی کار کنید کلی از بقیه جلوتر هستید 
پیشنهاد میدم تابستان خودتون رو با کتاب های مبحثی بخصوص قرابت معنایی و درک مطلب زبان پر کنید (یعنی مبحثی درس بخوانید کاری که در سال دوازدهم به علت زیاد بودن حجم درس ها نمیتونید انجام بدید)و یا اینکه اگر در درسی ضعف دارید شروع به عمقی خواندن آن داشته باشید تا درگیر یادگیری نشوید 
میتوانید خلاصه نویسی داشته باشید از درس های تاریخ ادبیات و جامعه شناسی و تاریخ و جغرافی 
خلاصه کار های متنوع میتونید انجام بدید اما لازم نیست در روز حجم زیادی درس بخونید و خودتون رو فقط درگیر درس کنید(در تابستان) چون ممکنه در سال کنکور خسته بشید 
من لینک کتاب های مبحثی انتشارات رو براتون میذارم : انتشارات مشاوران آموزش

نگار رفیقی

شنبه 29 آذر 1399

سلام خوبین من دلم میخولد رتبه زیر پانصد بیارم وقت دارم اما برنامه ندارم که یخونم براهمین ساعات مطالعه م کم زیاد میشه یه روز شش ساعت میخونم یه روز نمیخونم تازه دی شده من هنو تست یازدهم رو نزدن امروز بنامه شما رو دیدیم که از ش عقبم میشه لطفا یه راهکاری بدین که بتونم جبرلن کنم وبا برنامه شما بیام جلو من پاییه یازدهم هستم

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 3 دی 1399

سلام به شما 
نگران زمان نباشید چون پایه یازدهم هستید و میتونید با برنامه پیش برید 
سعی کنید در طی امتحانات این کار رو بکنید :هر درسی که ما تو برنامه براش تست زنی گذاشتیم بعد اینکه تشریحی خوندین تست هاشم بزنید چون فقط ترم اول رو شامل میشه برنامه ما 
بعد از اون در بهمن ماه با برنامه پیش برید (حتما واحد های مرور و جبرانی در برنامه بهمن ماه برای ترم اول قرار خواهیم داد نگران نباشید)
نگار رفیقی

نظر شما چیست؟