چگونه اقتصاد را مطالعه کنیم ؟

چگونه اقتصاد را مطالعه کنیم ؟

بررسی سوالات متنی اقتصاد

اقتصاد در کنکور شامل 15 سوال است و از میان این سوالات ، بخشی به قسمت متنی و بخشی به قسمت مساله اختصاص داده می شود.

همچنین به صورت قطع نمی توان گفت که هرساله چه تعداد از سوالات به بخش متنی و چه تعداد سوال به بخش مساله اختصاص پیدا کرده است.

yesروشی که در این محتوا گفته شده است صرفا یک روش پیشنهادی برای خواندن قسمت متنی اقتصاد است .

 به صورت کلی در بیشتر سال ها سوالات متنی بیشتر از سوالات مساله ای بوده است ، به طور مثال :

در کنکور سال 98 ،  8 سوال به متن اختصاص داده شده است و 7 سوال به مساله اختصاص داده شده است .

همچنین در کنکورسال 99 ،8 سوال به سوالات متنی و 7 سوال به مساله اختصاص داده شده .

 اگر افراد به سوالات در کنکور و یا انواع تیپ بندی سوالات در کتاب های تستی توجه کننند متوجه می شوندکه اکثر سوالات به صورت مفهومی و کنکاشی است و از سوالاتی به صورت حفظی بسیار کمتر اورده شده است این موضوع نشان می دهد که فرد برای مطالعه ی اقتصاد باید روش داشته باشد .

داشتن روش مناسب برای خواندن هر درس دارای اهمیت است . زیرا فرد با به کار بردن یک روش اشتباه دارای مشکلات زیر می شوند :

  1. فرد نتیجه ی مطلوب و دلخواه خود را نمی گیرد .
  2. درنتیجه دانش اموز احساس ناامیدی می کند و انگیزه ی خود را از دست می دهد.

بنابراین فرد باید یک روش مناسب خود را اتخاذ کند و ممکن است روش هر فرد با فرد دیگر تفاوت داشته باشد ولی آن چیزی که دارای اهمیت است این است که فرد نباید با یک روش اشتباه پیش برود .

روش مطالعه ی اقتصاد

همان طور که در بالا گفته شد بیشتر سوالات از اقتصاد به صورت مفهومی و کنکاشی است و به صورت حفظی کمتر سوال مطرح می شود بنابراین فرد نباید مطالب را به صورت حفظی بخواند و از روش مفهومی باید استفاده کند .

enlightenedمنظور از مفهومی خواندن این است که فرد با مواجهه با مطالب کتاب صرفا ان ها را تکرار نکند به عبارت دیگر بدون ان که مطلبی را به صورت کامل متوجه و ان را درک نکرده از ان عبور نکند !

راه های مختلفی برای مفهومی خواندن وجود دارد که شما با مطالعه ی این روش ها بیشتر متوجه مفهومی خواندن می شوید .

مقایسه ای خواندن

منظور از مقایسه ای خواندن این است که فرد مطالبی را که ممکن است بسیار شبیه بهم باشند و مقایسه ی تفاوت های آن ها دارای اهمیت باشد را باید در کنار یکدیگر مطالعه کند تا بیشتر متوجه تفاوت مطالب شود و همچنین با این روش می تواند مطالب را عمیق تر درک کند. برای اینکه بیشتر متوجه این مطلب شوید به جدول زیر که از درسنامه اقتصاد مشاوران برداشته شده توجه کنید.

توضیح :همان طور که در اینجا مشاهده می کنید دو مفهوم تولید ناخالص ملی و داخلی از جمله مفاهیمی هستند که در برخی موارد افراد درباره ی این دو مفهوم دچار اشتباه می شوند و این دو مفهوم را گاهی به اشتباه به جای یکدیگر به کار می برند به همین خاطر توجه به تفاوت به این دو مفهوم و مقایسه ای خواندن ان ها دارای اهمیت است.

به چالش کشیدن خود

در این قسمت فرد باید خود را به جای طراح سوال بگذارد و از دید او فکر کند که فرد از این قسمت کتاب چه سوالی می تواند مطرح کند اینگونه دانش اموز می تواند متوجه نکات مهم کتاب شود و تلاش می کند که تمام مطالب و نکات کتاب را به خوبی و درستی درک کند .

آزمون

منظور از ازمون این است که فرد خود را بعد از مطالعه بسنجد ومنظور از سنجش این است که  بلافاصله تست هایی در زمینه ان درس مطالعه شده زده شود، شاید با خود فکر کنید که در این صورت همه ی سوالات را به درستی می زنید . ولی این گونه نیست و زمانی که این روش را به کار ببرید متوجه این می شوید که چه مطالبی را عمیق درک نکرده اید و خیلی گذرا آن را مطالعه کرده اید .

4 . رفع اشکالات

فرد بعد از مرحله ی سنجش باید به سراغ این مرحله بیاید در این مرحله فرد باید دوباره به مطالعه  قسمت هایی که در تست اشتباه زده مراجعه کند و بار دیگر آن مطلب را عمیق تر بخواند تا مشکل خود را رفع کند .

نکته : فرد تنها باید به سراغ تست های اشتباه و نزده و شک دار خود برود و همه ی مطالب ان درس را دوباره مطالعه نکند .

روش مطالعه اقتصاد؛ بخش‌های متنی

روش مطالعه و حل مسائل اقتصاد

برای دانلود و خرید کتاب اقتصاد جامع انتشارات مشاوران آموزش بر اینجا کلیک کنید.

 

3 نظر

یکشنبه 7 دی 1399

امسال اقتصاد ما کلا عوض شده و هیچ منبعو کتابی نداریم حتی نمیتونیم سوالات کنکور رو پیش بینی کنیم تکلیفمون چیه؟!!!

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 22 دی 1399

سلام به شما 
بله در جریان هستیم و حتما مطلبی در این مورد قرار میدیم اما هنوز تا کنکور شما ۲ سال مونده و حتما منابع غیر درسی تا اون موقع تالیف میشه خود انتشارات ما کتاب تالیف کردن به محض به چاپ رسیدن معرفی میکنیم کتاب رو 
نگار رفیقی

یکشنبه 12 بهمن 1399

واقعا اقتصاد بشدت تغییر کرده برا کنکور ۱۴۰۲ من خودم تغییر رشته ایم مدرسه بزرگسالان دارم درس میخونم بدون معلم تقریبا اصن موندم چطور باید بخونم! خیلی کتاب رو گنگ کردنش هرساله خیلی ها اقتصادو ۱۰۰ درصد میزدن یا نهایتش ۸۰ ۹۰ درصد ولی معلوم نیس برا یه کتاب قراره چی به سر ما کنکوریای ۴۰۲ بیاد یعنی تا اون موقع با کتابایی که منتشر میشه ماهم شانسی خواهیم داشت برا کنکور درصد بالایی رو بزنیم؟ و اینکه به نظر شما کتاب رو سخت تر کردن یا اسون تر ؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 14 بهمن 1399

سلام به شما 
بله تغییراتش زیاد بوده و داریم روی مطلبی براب معرفی کتاب کار میکنیم در حال حاضر میتونید از نمونه سوال های ازمون هایی که تا الان گرفته شده استفاده کنید و یا از کتاب های کمک درسی موجود 
اما میتونم بهتون بگم که اقتصاد جدید هویت کاربردی پیدا کرده و باید مفهومی خونده بشه 
نگار رفیقی

چهارشنبه 6 اسفند 1399

سلام وقتتون بخیرببخشید من میخوام کنکور نظام جدید 1400شرکت کنم اشکالی نداره که برای درس اقتصاد ازهمون کتاب تست که برای نظام قدیمه استفاده کنم؟؟؟؟ بعد میشه لطفا توضیح بدین که مسائل یابخش های حفظی ومفهومی اقتصاد نظام جدید نسبت به نظام قدیم چقدر تغییر داشته؟؟؟ممنون

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400

سلام به شما. به طور کل تغییرات خیلی زیادی ندارند ولی بهتر است حدالقل از یک کتاب کمک آموزشی جدید استفاده کنید. اگر نمی توانید کتاب جدید تهیه کنید، به سوالات کنکور 2 سال اخیر مراجعه کنید و تست های اقتصاد آن ها را حل کنید تا متوجه تغییرات بشوید.
موفق باشید.
فاطمه ابراهیمی

نظر شما چیست؟