آیا می توان ریاضی را در کنکور انسانی حذف کرد ؟

آیا می توان ریاضی را در کنکور انسانی حذف کرد ؟

غولی به نام ریاضی !

به جای فرار از ترس هایتان به جنگ با ان ها بروید .

در این مطلب به این سوالات رایج دانش اموزان انسانی درباره ریاضی پاسخ داده می شود :

1.ایا در کنکور می توانم ریاضی را حذف کنم؟

2.برای رهایی از درصد صفر ومنفی در ریاضی چه باید کرد ؟

3.با وجود اینکه ریاضی ضعیفی دارم چگونه می توانم تست بزنم؟

مخاطب این مطلب دانش اموزان انسانی در پایه دهم و یازدهم و دوازدهم هستند. در اکثر موارد برای

دانش آموزان انسانی ریاضی مانند یک غول بوده به طوری که ازمواجهه با این غول می ترسند و به جای مقابله با ان از ان فرار می کنند .

این اولین اشتباهی است که شما دانش اموزان انسانی مرتکب ان می شوید .

ترس از ریاضی و راهکار های آن 

علت های مختلفی برای ترس از ریاضی وجود دارد برای مثال :

تلقین و عدم نیاز به ریاضی :

تلقینی که متاسفانه یا از جانب دانش اموز و یا اطرافیان او ایجاد می شود. احتمالا شما این قبیل جملات را بسیار شنیده اید مثل اینکه : بچه های انسانی ریاضیشان ضعیف است و یا توانایی درک ریاضی در دانش اموزان انسانی پایین است و یا اینکه چون من به رشته انسانی امده ام دیگر نیازی به ریاضی ندارم .blush

این ها جملات بسیار رایج و اشتباه درباره ریاضی هستند و همین عامل باعث می شود که فرد از ریاضی یک غول بسازد و به خاطر این باور ها این درس را کنار بگذارد و این موضوع باعث می شود که بسیاری از انسانی ها در این درس دچار ضعف شوند .

اگر بخواهید این باور عمومی و اشتباه را حذف کنید  باید برای یک بار با خودتان صادق باشید و این سوالات را از خود بپرسید.

چگونه می شود که خیلی راحت از کناربرخی از سوالات آسان ریاضی رد می شوید ولی با سختی سوالات اوزان و منطق کنار میایید؟

چگونه می شود که بیخیال حل سوالات ریاضی می شوید ولی برای حل مسایل طولانی اقتصاد اماده اید ؟

برای مقابله با ترس در ریاضی و موفق شدن در آن اولین گام شکستن سد ذهنی خود درباره ریاضی است و این کار نیازمند تلاش و صبوری افراد است.

البته به این نکته هم اشاره کنم که این کار به راحتی صورت نمی گیرد و شماباید به جای اینکه درسی مثل ریاضی را که بسیار ازآن می ترسید و قصد حذف کردن آن را در کنکور دارید با ان مواجه شوید و سعی در بهبودآن کنید.

دومین گام این است که بعد از درک مطالب و حل تمارین و به سراغ تست زنی بروید و در این راه روحیه خود را از دست  ندهید!

زیرا یکی از مواردی که در ریاضی بسیار اتفاق می افتد و بسیار طبیعی است این است که فرد در حل دچار اشباهات مختلفی (مانند اشتباهات محاسباتی ) می شود و برخی از دانش اموزان خیلی زود دچار ناامیدی می شوند . درحالی که در ریاضی باید ازمون و خطا کنید تا 1.متوجه اشتباهاتتان و نقص های خود در این درس شوید.

 2.و در آزمون های تستی کمتر ان را تکرار کنید و دقتتان بالا برود.

رهایی از درصد صفر و منفی در ریاضی

بسیاری از دانش اموزان تصور می کنند که قرار است تمام سوالات ریاضی را در کنکور بزنند

و به همین خاطر در این جا به دو دسته دانش اموز تقسیم می شوند :

 1. دانش اموزانی که این مهارت را در خود نمی بینند و ریاضی را به طور کل رها میکنند .

2. دانش اموزانی که با این باور اشتباه پیش می روند و حتی در مباحثی که اطمینان و مهارت کافی را ندارند را پاسخ می دهند و در کنکور و یا ازمون های ازمایشی درصد منفی کسب می کنند.

در حالی که نکته ی قابل توجه در این جا این است که تعداد بسیار کمی درس ریاضی را صد میزنند و ضرورتی به 100 زدن در این درس نیست و حتی با پاسخ دهی صحیح به برخی تست ها شما می توانید درصد خوب و کافی را در این درس کسب کنید . برای این کار فقط کافی است که به این باور برسید که ضرورتی ندارد به همه ی سوالات پاسخ دهید بلکه می توانید برخی از سوالات را به صورت انتخابی حل کنید و توجه داشته باشید همه ی سوالات در کنکور غیر قابل حل و یا سخت نیستند و سطح برخی از سوالات اسان و متوسط است .

همواره در سال های کنکور سوالات قابل حلی برای همه ی دانش اموزان وجود دارد که هر فرد در صورت مطالعه ان بخش می تواند این گونه تست ها را بزند.

مثال : تست زیر مربوط به کنکور 99 است :

 

 

enlightenedتست اول مربوط به کنکور سال 99 است و تست دوم مربوط به تست جامع مشاوران است و این دو تست مرتبط با فصل تابع است که شما با زدن تست هایی در این زمینه به راحتی می توانید این قبیل تست ها را حل کنید که کار چندان سختی نیست .

راه حل : تنها کاری که شما در این گونه تست ها باید انجام بدهید این است که جایگذاری کنید و دقتتان را در محاسبات بالا ببرید که این کار هم با تمرین و تکرار قابل اجرا است.

مثال دیگر :

 

 

راه حل 

تست اول مربوط به کنکور 98 است و تست دوم از کتاب هدفدار دوازدهم مشاوران اورده شده و این تست مربوط به سال دوازدهم است و افراد حتی با وجود پیشینه ضعیف در ریاضی این تست را می توانند حل کنند.

 نحوه ی شروع مطالعه با وجود پایه ای ضعیف

بسیاری از دانش اموزان با این فکر که از ابتدا نتوانسته اند با ریاضی ارتباط خوبی داشته باشند و با گفتن اینکه ریاضی آن ها ضعیف بوده والان زمان کافی برای تقویت ریاضی ندارند درباه شروع راه مطالعه سردرگم هستند و یکی از سوالات رایج انها این است که از کجا باید شروع کرد ؟

پاسخ این است که اگر شما دانش اموز پایه ی دوازدهم هستید وزمان کافی برای تقویت پایه ی خود ندارید می توانید تمرکزتان را بر روی پایه دوازدهم بگذارید و در کنکور به سوالات مرتبط با ان پاسخ دهید زیرا ریاضی این سال نیازی به پیشینه ی قوی مطالب ندارد و اگر شما به مطالعه ان بپردازید می توانید 35 درصد را در ریاضی به دست بیاورید زیرا از پایه ی دوازدهم 7 سوال در کنکور می اید و با شما پاسخ دهی صحیح می توانید درصد مطلوبی را کسب کنید.

برای تسلط به پایه دوازدهم می توانید در ابتدا به مطالعه ی درسنامه هر بخش بپردازید و بعد از ان به سراغ تست ها بروید و اگر دچار اشتباه  شدید سعی کنید با مطالعه ی پاسخنامه ی تشریحی متوجه اشتباه خود بشوید و اگر با وجود خواندن پاسخنامه مشکلتان رفع نشد بدون هیچ گونه نگرانی به سراغ درسنامه بروید تا بتوانید از ریشه مشکلتان را حل کنید و دوباره به سوال برگردید و ان را بررسی کنید  .

پیشنهادی برای دانش اموزان پایه ی دهم و یازدهم

همان طور که در بالا اشاره شد شما دانش اموزان دهم و یازدهم هم نباید ریاضی به طور کل کنار بگذارید و باید از همین ابتدا که زمان زیادی برای مطالعه و تست زنی دارید سعی کنید با دبیرتان در درس ها پیش بروید و علاوه بر انجام تمارین کتاب به مطالعه ی درسنامه ان فصل بروید و اگر زمان کافی برای مطالعه ی کل درسنامه ندارید بخش هایی را که در فهم ان ها دچار مشکل شده اید مطالعه کنید و بعد از درک کامل مطالب به سراغ تست ها بروید و اگر نتوانستید سوال را به درستی حل کنید روحیه ی خود را از دست ندهید و با کمک پاسخنامه تشریحی سعی کنید ایراد و مشکل خود را پیدا و رفع کنید .

نتیجه گیری:

1.هرگز ریاضی را حذف نکنید حتی اگر نقاط ضعفتان در این درس زیاد است .

2.ضرورتی ندارد به تمامی سوالات ریاضی در کنکور پاسخ بدهید و می توانید به صورت انتخابی به سوالاتی که در حل ان ها مهارت دارید پاسخ هید.( برای اینکه متوجه شوید در چه مباحثی دارای مهارت و تسلط هستید می توانید از کتاب هایی که در تست هایشان مبحث ها جدا شده اند و نام هر مبحث را در هرتست مشخص کرده اند تهیه و مطالعه کنید تا متوجه نقاط ضعف و قوت خود شوید و بر روی ان ها تمرکز بیشتری داشته باشید یکی از کتاب هایی که این ویژگی را دارد کتاب جامع ریاضی مشاوران است ).

برای دانلود بخشی از کتاب و خرید کتاب ریاضی جامع مشاوران بر اینجا کلیک کنید.

کتاب خوب ریاضیِ انسانی

روش مطالعه ریاضی و آمار انسانی

1 نظر

ﺳﻪشنبه 9 دی 1399

عالی بود ممنون از این مطلب مفید. درضمن شیوه درست خواندن و تست زدن دروس مختلف اختصاصی انسانی را نیز به اشتراک بگذارید.سپاس🙏

نظر شما چیست؟