چگونه برای کنکور جمع بندی کنیم؟

چگونه برای کنکور جمع بندی کنیم؟

با توجه به اینکه به ایام نوروز نزدیک می شویم، بهترین فرصت برای جمع بندی مطالبی است که در طول این مدت مطالعه کرده اید.

قطعا بسیاری از شما سوالاتی درباره نحوه جمع بندی دارید، مشاورین انسانی یار در این زمینه برایتان صحبت کرده اند.

نکاتی که باید در دوران جمع بندی رعایت کنید:

۱.از مطالعه مطلب جدید خودداری کنید .

در دوره جمع بندی صرفا باید مطالب قبلی را که خوانده اید مرور کنید . هر چند تمایل دارید تمامی کتاب ها را به صورت کامل مطالعه کنید ولی این را به خاطر داشته باشید که دوره جمع بندی زمان مناسبی برای انجام این کار نیست !

این کار به چند علت درست نیست :

الف) زمان کافی برای مطالعه مطالب جدید ندارید .

ب) جمع بندی فرصتی برای تثبیت مطالب قبلی است، شما باید به خوبی از این فرصت استفاده کنید . زیرا در صورت تثبیت مطالب یادآوری آن مطالب در کنکور راحت تر و سریع تر صورت می گیرد؛ اگر هم تثبیت به درستی انجام نشود یادآوری مطالب سر جلسه برای شما خیلی سخت خواهد شد و در پاسخ به سوالات شک خواهید داشت.

۲.نکته دومی که باید در این دوره به آن توجه کنید:

این است که در این زمان باید علاوه بر مرور مطالب به تست زنی هم بپردازید ولی شیوه تست زنی در هنگام جمع بندی با زمان های دیگر مقداری تفاوت دارد. تست هایتان را باید زمان دار بزنید؛ برای مثال باید تمام تلاشتان را بکنید که 25تست ادبیات را در 20 دقیقه پاسخ دهید( طبق زمانی که در کنکور دارید).

3.هر هفته از خود آزمون کنکوری بگیرید.

در فضایی مشابه کنکور و تست هایی در سطح و ترتیب کنکور از خودتان آزمون بگیرید. این آزمون ها در کتاب های کمک آموزشی قرار داده شدند اما برای نتیجه بهتر به سراغ کتابی بروید که کنکور های سه یا چهار سال اخیر را در یک کتاب جمع آوری کرده است. زمان بندی را فراموش نکنید و تست های هر درس را طبق زمان معین شده ی آن درس در کنکور بزنید. بعد از اتمام آزمون، حتما آن را تحلیل کنید تا بدانید در کدام سؤالات مشکل دارید و در کدام مباحث ضعف یا قدرت دارید و درصد هر درس را محاسبه کنید؛ این کار باعث می‌شود بتوانید سطح خود را حدس بزنید.

4.کنکورهای سال های پیش را مورد تحلیل قرار دهید.

اگر تمایل ندارید که در شرایط کنکور باشید، می‌توانید کنکور های سال های قبل را تحلیل کنید تا متوجه شوید سوالات در چه سطحی قرار دارند. هرچقدر با چیزی آشنایی بیشتری داشته باشید، تسلط شما درآن بیشتر می شود. شما هرچقدر بیشتر

تست های کنکور را تحلیل کرده باشید، سؤالات آزمون ها و خود کنکور را بهتر و با اعتماد به نفس بیشتری جواب می دهید.

5.مباحث مهم تر را مرور کنید.

بعضی مباحث هستند که بیشتر در کنکور مطرح شده اند، اگر شما تست های کنکور را تحلیل کنید، متوجه می‌شوید که کدام مباحث، پرتکرار بوده اند. هرقدر مبحثی پرتکرار تر باشد، درجه ی اهمیت آن هم بالاتر است؛ پس حتما بخشی از وقت خود را به این مباحث اختصاص دهید.

6- تست هایی که قبلا اشتباه زدید را بار دیگر مرور کنید.

دوران جمع بندی وقت مناسبی است برای اینکه برگردید و تست هایی را که قبلا اشتباه زده بودید بار دیگر حل کنید و به تحلیل آن ها بپردازید این کار باعث می‌شود که آن اشتباه را دیگر تکرار نکنید.

7.خلاصه نویسی ها را مرور کنید.

همان طور که قبلا گفتم، این دوران مناسب این است که بار دیگر، درس های خوانده شده را مرور بکنید تا به تسلط بیشتری برسید. اگر بخواهید دوباره درس ها را از روی کتاب بخوانید، کار زمان بری است، پس بهتر است در این زمان از خلاصه نویسی ها و یادداشت برداری ها و نکاتی که روی آن ها هایلات کشیدید استفاده کنید.

8.از کتاب های کمک آموزشی مناسب جمع بندی استفاده کنید.

حقیقت این است که بعضی کتاب های کمک آموزشی، با وجود داشتن تست های زیاد، برای دوران جمع بندی مناسب نیستند؛ زیرا تست ها همه در سطح کنکور نیستند و تست های تالیفی هم وجود دارند. پیشنهاد من برای این دوران، کتاب کمک آموزشی "23 کتاب" از انتشارات مشاوان آموزش است.

9.برنامه ریزی و زمان بندی درسی درستی داشته باشید.

زمان جمع بندی، زمان استراحت شما نیست. به همین خاطر نباید ساعات مطالعه ی خود را کم کنید، بلکه باید آن را افزایش هم بدهید. همان طور که گفته شد، باید در این دوره به رفع اشکال، تست زنی، تحلیل تست و مرور مطالب بپردازید؛ اگر هرکدام از این کارها را انجام ندهید، به مشکل خواهید خورد. حتما واحد های تحلیل تست برای خودتان قرار دهید.

10.در آزمون های جامع شرکت کنید.

شرکت در آزمون های جامع می تواند شرایط کنکور را برای شما فراهم سازد و به شما آمادگی بیشتری بدهد.

11.خود را با کسی مقایسه نکنید و اعتماد به نفس داشته باشید.

بسیاری از دانش آموزان، به جای تست زدن و مرور کردن، درس خواندن را به طور کامل کنار می گذارند  و حسرت روزهای از دست رفته را می خورند. در صورتی که با رعایت نکاتی که بیان کردیم، می توانید درصد هایتان را  بیشتر کنید و به رتبه ی بهتری رسید.

با آرزوی موفقیت برای شما کنکوری های عزیز

برنامه‌ ریزی هفتگی برای کنکور 1400 انسانی

برای دانلود و مطالعه بخشی از کتاب "23کتاب تخصصی انسانی انتشارات مشاوران آموزش" بر اینجا کلیک کنید.

 

3 نظر

چهارشنبه 20 اسفند 1399

سلام خسته نباشید خیلی ممنون از مطالب مفیدتون🙏❤یه سئوال داشتم اینکه گفته بودید کنکور های سال پیش رو بزنیم اگه هنوز پایه رو کامل تموم نکرده باشیم و کتاب های دوازدهم هم کامل تدریس نشده باشه باید چیکار کنیم؟ بزنیم یا اول پایه و دوازدهم رو کامل کنیم؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 23 اسفند 1399

سلام و عرض ادب خدمت شما ، قطعا برای مرور و جمع بندی کنکور سالهای پیش را باید مطالعه کنید . در سایت انسانی ها و عمومی ها تحلیل دروس مختلف کنکور انسانی و عمومی وجود دارد .

در حین مطالعه زمان برای اینکار بزارید.

"شقایق ذکری امیر"

جمعه 22 اسفند 1399

خیلی عالی و کاربردی بود!تشکر ویژه💞فقط یه سوال، من طبق برنامه ریزی مشاوران هنوز کتابارو تموم نکردم(پایه یازدهم) جمع بندی و مجبورم یه زمان دیگه انجام بدم؟و اینکه دوره جمع بندی فقط برای دروس پایه اس یا دوازدهم رو هم جمع بندی کنم؟!

پاسخ انسانی ها

شنبه 23 اسفند 1399

سلام و عرض ادب خدمت شما، اگر کنکوری هستین و با برنامه ریزی 1400پیش میرین باید خدمتتون عرض کنم که در سایت برنامه جمع بندی برایتان قرار می گیرد .

اگر دانش آموز پایه دهم/یازدهم هستین باید بگم که طبق همین روالی که برایتان برنامه ریزی قرار می دهیم پیش برین .

"شقایق ذکری امیر"

جمعه 6 فروردین 1400

دمتون گرم عالیه♥O:-)

نظر شما چیست؟