سوالات بلند کنکور را چگونه پاسخ دهیم؟

سوالات بلند کنکور را چگونه پاسخ دهیم؟

  ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که سر جلسه آزمون سؤالی را به خاطر بلند بودن آن حل نکنید و فکر کنید که این سؤال قرار است کلی از وقت شما را بگیرد، اما این دید کاملا غلط است و شما به هیچ وجه نباید سؤالات را طبق ظاهر آن ها حل کنید.

  فرض کنید سر جلسۀ کنکور نشستید و هر سؤال بلندی را که می بینید، از آن رد می شوید و به سراغ سؤالات به ظاهر کوتاه می روید، آخر آزمون به پاسخنامۀ خودتان نگاه می کنید و می بینید تعداد بسیار زیادی از سؤالات را حل نکرده اید و همین باعث نگرانی و دلواپسی شما می شود، در صورتی که اگر نمی ترسیدید و سؤالات را فقط بخاطر طولانی بودن آن ها کنار نمی گذاشتید، نتیجۀ بهتری حاصل می شد.

زرنگ باشید و سؤالات را به بازی بگیرید!

 نکته ای که باید به آن توجه بکنید این است که بسیاری از این سؤال ها را می توانید از راه میانبر حل کنید، طوری که حتی فقط نصف زمانی که به سؤال اختصاص دارد خرج آن شود؛ پس بهتر است که این راه های میانبر را بدانید و سر جلسه کنکور به جای اینکه استرس بگیرید و سؤال را حذف کنید یا بیش از زمان تعیین شده برای آن وقت بگذارید، با اعتماد به نفس کامل به حل آن سؤال بپردازید.

در ادامه به چند سؤالات کنکور 1399 می پردازیم و راه های میانبر آن ها را به کار می گیریم^.^

سؤال 133 اقتصاد:

به ظاهر سؤال که نگاه کنید، می بینید که 6 سؤال دارد و اکثر جواب ها طولانی هستند. قطعا اگر بخواهید تمام سؤال ها را به ترتیب حل کنید، وقت زیادی از شما گرفته خواهد شد. پس باید چه کار کرد؟blush

راه میانبر: اول از همه، سؤالی را انتخاب کنید که در هر گزینه، جواب متفاوتی برای آن آمده باشد.

اگر برای یک سؤال 4 جواب آمده باشد، پس فقط یکی از گزینه ها دارای جواب درست است و تنها با حل آن سؤال می توانید به جواب برسید و 5 سؤال دیگر را اصلا نخوانید.

اگر دقت کنید، می بینید که برای سؤال "و" در هر گزینه، 4 جواب متفاوت آمده است که با توجه به مباحث کتاب، جواب این گزینه "مؤلفه ی پیشرو، مولد و فرصت ساز بودن" است که گزینه 2 می باشد.

سؤال 124 اقتصاد:

اگر به سؤال یک نگاه اجمالی بکنید، ممکن است تعداد سؤال های مطرح شده، شما را بترسانند و باعث شوند که نخواهید به سمت آن ها بروید. در مواجه با این سؤال چه کار باید کرد؟

یادتان باشد که در اینگونه سؤالات، اول از همه به سراغ تولید ناخالص داخلی بروید.

محاسبه تولید ناخالص داخلی:

288=60%× 480

384=50%× (288+480)

1152=384+288+480

(گزینه های 1 و 2 خط می خورند.) اما از اینجا به بعد، دیگر لازم نیست تمام گزینه ها را محاسبه کنید.

راه میانبر: می بینید که فقط گزینه های 3 و 4 باقی مانده اند و بخش الف هردو 384 است، پس استهلاک سرمایه ثابت قطعا 384 است، بنابراین فقط کافی است که 1152 را از 384 کم کنید تا تولیدخالص داخلی به دست آید:

768=384- 1152

enlightened(جواب گزینه 3 می شود.)

سؤال 151 ادبیات تخصصی:

شاید سؤال به دلیل آرایه های بسیار، ترسناک بیاید و باعث شود که به سراغ آن نروید. اگر هم بخواهید تمام آرایه ها را بررسی کنید، زمان بسیاری صرف آن خواهد شد. پس چه کار باید کرد؟blush

راه میانبر: در این نوع سؤالات، می توانید به ترتیب پیش نروید و حل سؤال را با آرایه ای شروع کنید که تسلط بیشتری روی آن دارید، همچنین می توانید از راه میانبر قبلی هم استفاده کنید؛ یعنی فقط بخشی را حل کنید که در هر گزینه، جواب های متفاوت برای آن آمده باشد.

در این سؤال بخشی که مربوط به حسن تعلیل است، جواب های متفاوتی دارد. اگر بیت ها را بخوانید، خواهید فهمید که بیت "ه" دارای حسن تعلیل است و همین جا جواب مشخص می شود.

سؤال 234 جامعه شناسی:

ممکن است این نوع سؤالات به دلیل ذکر جمله های زیاد از نظریه های گوناگون، برای شما طولانی و دشوار بیایند. پس چه کار باید کرد؟

راه میانبر: مفهوم برخی از جملاتِ گزینه ها را باهم مقایسه کنید و جواب را از دل گزینه ها بیرون بکشید.

اگر دقت کنید می بینید که در گزینه های 1 و 3 و 4 این جمله ها آمده اند:

{مالکیت خصوصی موجب نابرابری اجتماعی شده است.

اگر مالکیت خصوصی از بین برود دیگر طبقه ی پایین نخواهیم داشت.

مالکیت خصوصی موجب برقراری روابط ظالمانه میان افراد شده است.}

این گزینه ها همه یک چیز را می گویند، پس نتیجه می گیریم که گزینۀ درست بین این سه نیست

و جواب گزینه 2 می باشد.surprise

سؤال 168 عربی تخصصی:

ممکن است ترجمه های  بلندِ داخل گزینه ها شما را بترسانند و باعث شود که این سؤال را حل نکنید یا اگر بخواهید تمام ترجمه ها را بررسی کنید، وقت بسیار زیادی از شما برود. پس چه کار باید کرد؟

راه میانبر: اول به سراغ ضمیر ها و سپس به سراغ فعل ها بروید.

 در این سؤال به "عدوک" دقت کنید، اگر در ترجمه ای ضمیر "ک" معنی نشده بود، آن جمله را خط بزنید. (گزینه 3 خط می خورد.)

سپس به "منه" دقت کنید و اگر در گزینه ای ترجمه نشده بود، آن را حذف کنید.

(گزینه های 1 و 4 خط می خورند و جواب گزینه 2 است.)

همانطور که دیدید می توان با دانستن راه های میانبر، سؤال های طولانی را در مدت زمان خیلی کمی حل کرد؛ پس هیچوقت سؤالی را به دلیل بلند بودن آن کنار نگذارید. فقط کافی ست کمی زرنگ باشید^.^

مباحث پراهمیت کنکور

چگونه برای کنکور جمع بندی کنیم؟

مطالعه به روش مهندسی معکوس

 

 

 

 

 

 

 

9 نظر

شنبه 25 اردیبهشت 1400

بسیار عالی و مفید بود😍 معمولا بابت این راه حل ها پول میگیرن تا یاد بدن ممنون که رایگان در اختیار گذاشتید

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 26 اردیبهشت 1400

سلام و عرض ادب خدمت شما،خوشحالیم ک این مطلب برای شما مفید بوده است.smiley

پنجشنبه 30 اردیبهشت 1400

مشاوران آموزش بهترین منبع برای انسانی هست و واقعا هم سایت و کتاب عالی است

پاسخ انسانی ها

جمعه 31 اردیبهشت 1400

خیلیییی ممنونیمlaugh

یکشنبه 2 خرداد 1400

مرسی

چهارشنبه 5 خرداد 1400

عالی بود

چهارشنبه 5 خرداد 1400

واقعا کاربردی و عال حتی برای سوالات درون مدرسه ای

پاسخ انسانی ها

شنبه 16 مرداد 1400

laugh

ﺳﻪشنبه 25 خرداد 1400

سلام وقت بخیرببخشید من سال ۱۴۰۱ کنکور دارم و میخوام فرهنگیان قبول شمولی دندون نیشم کجه! ممکنه رد بشم؟ممنون از سایت خوبتون

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 10 مرداد 1400

سلام دوست عزیز، دانشگاه فرهنگیان اصلا به خاطر مسائل جزئی ایرادی از شما نمی گیرد اینکه مشکل دندان دارید خیلی مهم نیست؛ بیشتر برای این دانشگاه سلامتی روانی و جسمانی شما ملاک می باشد به فرض، نداشتن بیماری خاص، عدم اعتیاد به مواد مخدر، الکل و دخانیات، نداشتن جای زخم عمیق و خال کوبی رو پوست زیرا قبل از مصاحبه تخصصی شما را معاینه می کنند تا ببینند از نظر جسمانی سلامت هستید یا خیر و تنها همین موارد برایشان اهمیت دارد. 
پس‌ نگران مسائل جزئی مثل دندان نباشید می توانید بعدا برای درست کردن آن اقدام کنید اما اینکه مشکلی در قبولی شما به وجود بیاورد خیر به هیچ وجه چنین چیزی نیست.
زینب سماورچی طهرانی ✨

ﺳﻪشنبه 25 خرداد 1400

عالیه

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 5 مرداد 1400

smiley

جمعه 18 تیر 1400

مرجانسلام و خسته نباشید و ممنون از راهنمایی هاتون.عذر میخوام برای دبیری،باید پایه های مختلف تحصیلی رو طی کرد؟یعنی اول باید ابتدایی درس بدی و بعد متوسطه اول و دوم؟یا همون موقع انتخاب رشته میتونی تعیین کنی که چه پایه ای رو تدریس کنی؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 28 تیر 1400

سلام دوست عزیز ممنون همچنین، برای قبولی در رشته های دبیری دانشگاه فرهنگیان لازم نیست در مقاطع مختلف تحصیلی تدریس کنید، بلکه تنها لازم است شرایط قبولی و پذیرش در این دانشگاه را داشته باشید (تراز قبولی حداقل ۶۵۰۰) و با رتبه ی عالی مثل زیر ۱۰۰۰ با انتخاب رشته دبیری مورد نظر در این دانشگاه مشغول به تحصیل شده و بعد از طی کردن ۴ سال کارشناسی، در مدارس در رشته دبیری تدریس کنید.
فقط فراموش نکنید از آنجایی که رشته های دبیری رشته های عالی و تاپ دانشگاه فرهنگیان هستن و متقاضی برای آن زیاد است باید تلاش خود را برای کسب رتبه و تراز عالی بکنید تا بتوانید برای مصاحبه این رشته ها قبول شوید.
زینب سماورچی طهرانی ✨

دوشنبه 21 تیر 1400

خوب بود ممنون

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 22 تیر 1400

blushsmileyخواهش می کنیم.

نظر شما چیست؟