با حذف درس روان شناسی در کنکور رتبۀ ما چه تغییری می کند؟

با حذف درس روان شناسی در کنکور رتبۀ ما چه تغییری می کند؟

به طور کل، نزدن و حذف کردن هر درسی در کنکور لطمۀ زیادی به رتبۀ شما خواهد زد؛ به همین خاطر حذف هیچ درسی را به شما پیشنهاد نمی کنم. اما اگر به دلایل مختلفی می خواهید درسی را حذف کنید، هیچ گاه انتخاب تان را روی روان شناسی نگذارید؛ به دلیل اینکه روان شناسی یک کتاب بیشتر نیست و اکثر دانش آموزان آن را می خوانند و تست آن را می زنند، به همین خاطر طبق نتایج به دست آمده از کنکور 98 اگر شما بخواهید رتبۀ زیر3000 بگیرید باید تست این درس را حداقل 35% بزنید.

درصد صفر در کنکور

روان شناسی، یک درس رتبه ساز!

enlightenedهمانطور که گفته شد کنکوری ها معمولا روان شناسی را به دلیل اینکه تنها یک کتاب است و حجم کمی دارد، می خوانند و تست های آن را در کنکور می زنند و به همین دلیل معمولا میانگین درصد روان شناسی در کنکور بالا است؛ برای مثال میانگین درصد روان شناسی در کنکور 99 تقریبا 27% بوده است. اگر درصد شما پایین تر از میانگین باشد، با کاهش رتبۀ زیادی مواجه خواهید شد.

اگر وقت زیادی برای خواندن کل کتاب نداریم چه کار کنیم؟blush

اگر دیرهنگام به فکر مطالعۀ این درس افتاده اید و زمان کافی برای خواندن تمام کتاب را ندارید بهتر است یک سری درس هایی که معمولا سؤال از آن ها بیشتر طرح می شود را بخوانید؛ درس هایی از قبیل: 

  1. روان شناسی: تعریف و روش مورد مطالعه
  2. روان شناسی رشد
  3. احساس، توجه و ادراک
  4. تفکر (1) حل مسئله
  5. تفکر (2) تصمیم گیری

چگونه روان شناسی را در مدت زمان کم بخوانیم؟

هر درسی از کتاب روان شناسی که تصمیم به خواندن آن دارید را یک دور کامل از کتاب بخوانید و به تمام جزئیاتی که در کتاب آمده توجه کنید. چند ساعت بعد از مطالعۀ کتاب به سراغ تست های سطح بالا و همچنین تست کنکور سال های پیش بروید و آن ها را حل کنید.

برای در دسترس داشتن تست های سطح بالا و کنکوری می توانید از کتاب روان شناسی جامع انتشارات مشاوران آموزش استفاده کنید؛ همچنین اگر زمان کافی برای مطالعۀ کتاب را ندارید، می توانید از درسنامۀ این کتاب استفاده کنید تا مطالب را نکته ای تر و به صورت طبقه بندی شده و خلاصه وار مطالعه کنید.

همانطور که می دانید، دسته بندی و همچنین بُلد کردنِ مطالب کتاب، کمک بسیار زیادی به فهم بیشتر شما از آن کتاب می کند؛ همانطور که بخشی از درسنامه را در پایین متن می بینید، درسنامۀ این کتاب هم مطالب را به همین صورت برای شما آورده است تا کار شما را راحت کرده و مطالب را بهتر در حافظۀ شما ثبت کند.smiley

ختم کلام!

یادآوری می کنم سعی کنید که هیچ درسی را برای کنکور حذف نکنید و تا حد امکان مطالب را بخوانید و تست آن ها را بزنید، اما اگر شرایط طوری شد که مجبور به حذف درسی بودید، آن درس هرگز نباید روان شناسی باشد! زیرا جبران درصد صفر در این درس، کاری بسیار مشکل و تقریبا غیرممکن خواهد بود و آسیب زیادی به نتیجه ی کلی کنکور شما خواهد زد.

برای دانلود و مشاهده بخشی از کتاب جامع روانشناسی انتشارات مشاوران آموزش بر اینجا کلیک کنید.

تیپ بندی سوالات روانشناسی کنکور

تحلیل سوالات روانشناسی کنکور99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 نظر

پنجشنبه 7 مرداد 1400

سلام نظرتون راجب حذف درس آمار و احتمال چیه؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 15 شهریور 1400

سلام به شما 
اصلا درست نیست این کار چون بی نهایت روی کم شدن تراز و رتبه شما تاثیر میذاره . از روش های مطالعاتی که در سایت گفته شده استفاده کنید و پیش برید . اگر نهایت تلاش خودتون رو کردید و باز هم نتونستید از پس سوالات بربیاید و می دونید اگر جواب بدید ممکنه غلط بشه و نمره منفی براتون حساب بشه حذف کنید.
نگار رفیقی

پنجشنبه 7 مرداد 1400

ریاضی رو حذف کنیم خیلی بده؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 20 مرداد 1400

سلام به شما بله تاثیر بدی اول روی رتبه و بعد ترازتون میذاره چون ریاضی در اکثر زیرگروه ها ضریب بالای 2 دارد. 
برای اطلاعات بیشتر میتونید به مثال های این مطلب دقت کنید

بر با حذف دروس ریاضی و زبان درکنکور انسانی چه اتفاقی می افتد؟ کلیک کنید.

"شقایق ذکری امیر "

چهارشنبه 24 شهریور 1400

ببخشید حذف زبآن انگلیسی چ تاثیری تو رتبه میتونه داشته باشه؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 29 شهریور 1400

سلام به شما 
اینکه رتبه تون چند میشه و ممکنه چه قدر ازش کم بشه رو نمیتونیم بفهمیم چون بستگی به بقیه درصد هاتون و همچنین عملکرد بقیه توی درس زبان داره. در حالت کلی درصد صفر از رتبه شما خیلی کم میکنه و بهتره حذف نکنید و سعی کنید که حتی شده یک سوال رو جواب بدید 
اما اگه فکر میکنید هر چه قدر هم زمان بگذارید و بخونید باز هم به دلیل شرایط استرس اور آزمون ممکنه پاسخ غلط به اون سوال بدید و درصد منفی کسب کنید درس رو حذف کنید. 
و نکته آخر اینکه هنوز زمان برای مطالعه هست و درسی رو از الان حذف نکنید بعد از عید هستش که به دانش اموز ها پیشنهاد حذف درس داده میشه 
نگار رفیقی

نظر شما چیست؟