تحلیل و بررسی سوالات جامعه شناسی کنکور انسانی 1400

تحلیل و بررسی سوالات جامعه شناسی کنکور انسانی 1400

سؤالات علوم اجتماعی امسال (۱۴۰۰) نیز مانند سال ۹۹، به سطح متوسط رو به ساده نزدیک شده است و برای دانش‌آموزی که مطالب کتاب را به‌خوبی خوانده، درصد خوبی را به همراه می‌آورد.

تمامی سؤالات از متن کتاب درسی آمده و حذفیات کنکور کاملاً لحاظ شده بودند. سؤالات جامعه‌شناسی امسال هم مانند هر سال از سؤالات سال دهم شروع شده، بعد سؤالات یازدهم و ترکیبی‌ها و بعد از آن، به سؤالات دوازدهم و ترکیبی‌های دو یا سه پایه ختم می‌شوند.

و به‌طور کلی بودجه‌بندی سؤالات امسال به این صورت می‌باشد:

 

در میان این سؤالات، همانطور که در جدول مشاهده می‌کنید، ۱۳ سؤال به‌صورت مستقیم از یک پایه مطرح شده بودند و از میان این ۱۳ تست، فقط ۷ تست تک‌درس بودند و مابقی باز ترکیبی بین دو یا سه درس از یک پایه مطرح شده بودند.

در کنکور امسال هم مانند سال‌های گذشته، تعداد سؤالات ترکیبی قابل توجه است و همانطور که مشاهده می‌کنید این سؤالات ترکیبی به چهار صورت در کنکور ۱۴۰۰ مطرح شده‌اند. در میان این سؤالات ترکیبی، ۳ سؤال ترکیبی بین هر سه پایه دیده می‌شود و نشان‌دهندهء این است که رویهء کنکور مبنی بر ارائهء سؤالات کمتر حافظه‌ای و بیشتر ترکیبی و تحلیلی، نه‌تنها تغییر نکرده؛ بلکه تقویت هم شده است.

همان‌طور که می‌دانید، سؤالات جامعه‌شناسی معمولاً چندبخشی (سه یا چهار بخش) هستند و هر بخش می‌تواند از یک درس خاص و کتاب خاص طراحی شود که شاید حتی هیچ ارتباطی با بخش‌های دیگر آن تست ندارد. در کنکور ۱۴۰۰ هم از ۲۰ سؤال جامعه‌شناسی، ۱ سؤال دوبخشی (۲۲۹)، ۲ سؤال سه‌بخشی (۲۱۶ و ۲۲۸) و ۹ سؤال چهاربخشی (۲۱۸، ۲۱۹، ۲۲۵، ۲۲۶، ۲۲۷، ۲۳۰، ۲۳۲، ۲۳۳ و ۲۳۴) طراحی شده بود و مابقی سؤالات (۸ سؤال)، به‌صورت تک‌بخشی آمده بودند. تقریباً همهء سؤالات مستقیم از متن کتاب درسی ارائه شده بودند؛ اما سؤال آخر (۲۳۵)، سؤالی مفهومی و تحلیلی براساس محتوایی بود که شما در درس‌های ۳ تا ۷ کتاب جامعه‌شناسی دوازدهم، خوانده‌اید.

حال برای ارائهء بودجه‌بندی در درس علوم اجتماعی (جامعه‌شناسی) لازم است هر تست را براساس بخش‌های آن، دسته‌بندی کنیم تا بودجه‌بندی دقیقی به‌دست آید.

در جدولی که در زیر مشاهده می‌کنید، بودجه‌بندی سؤالات علوم اجتماعی کنکور ۱۴۰۰ با جزئیات کامل ارائه شده است.

در این جدول، هر سؤال با رنگی مشخص برای شما نشان داده شده و در سؤالات چندبخشی، هر بخش برای شما تفکیک شده و نشان می‌دهد که آن بخش، از کدام درس و از چه کتاب درسی طراحی شده است.

1 نظر

یکشنبه 10 مرداد 1400

سلاممن کلا از جامعه فراری ام😐واقعا نمیدونم چیکار کنم سمتش برم😑

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 15 شهریور 1400

سلام به شما 
به چشم کتاب درسیس و کنکور بهش نگاه نکنید. درس جامعه شناسی اطلاعاتی که بهتون میده بعدا توی زندگی خیلی به دردتون میخوره برعکس ریاضی یا هر درس دیگه ای. سعی کنید چیزهایی که میگه رو با مثال برای خودتون توضیح بدید. مثلا وقتی راجب کنش های درونی و بیرونی صحبت میشه با نمونه و مثال عینی توی اطراف خودتون درکش کنید . و به این فکر کنید که اطلاعات این کتاب شما رو نجات میده در موقعیت های اجتماعی مختلف. وقتی تلاش کنید و اینجوری بهش نگاه کنید میتونید برید سراغش و تست بزنید. 
نگار رفیقی

نظر شما چیست؟