چگونه تست فلسفه و منطق بزنیم؟

چگونه تست فلسفه و منطق بزنیم؟

بی تعارف بگویم که منطق و فلسفه جزو درس هایی هستند که حل تست آن ها همت زیادی می طلبد! پس اگر می خواهید در این درس درصد خوب یا حتی متوسطی را کسب کنید باید به طور جدی برای آن تلاش کنید!

در این مقاله سعی بر آن شده که یک دید کلی نسبت به سؤالات منطق و فلسفه ارائه دهیم و روش های کلی حل انواع تست ها را به شما بگوییم؛ پس اگر می خواهید تست های این درس را به خوبی حل کنید، پیشنهاد می کنم که تا آخر این مقاله همراه من باشیدJ

تقسیم بندی کلی سؤالات منطق و فلسفه

  1. سؤالات راحت
  2. سؤالات سخت

شاید این نوع دسته بندی برای شما  مسخره به نظر بیاید، اما سؤالات این درس واقعا تشکیل شده از این دو دسته هستند.

انواع سؤالات کنکور منطق و فلسفه

 چه تست هایی راحت هستند؟

خود این تست ها شامل دو دسته می شوند:

آن دسته از سؤالات حافظه ای که شما صرفا با مطالۀ کتاب و حفظ کردن آن می توانید به آن ها پاسخ دهید.

مثلا به این سؤال 257 کنکور 1400 توجه کنید:

این سؤال شاید کمی دشوار به نظر بیاید اما کافی ست که مبحث "عقل نزد فیلسوفان اروپایی" را به یاد داشته باشید تا بتوانید به این سؤال پاسخ دهید.angel

همانطور که می بینید، گزینه 1 سؤال همانی است که در خط چهارم این متن آمده و حل این تست هیچ نیازی به کنکاش های ذهنی ندارد و به شرط خواندن کتاب، با یک نگاه می توان آن را حل کرد.

روش مطالعه فلسفه یازدهم

  1. آن دسته از سؤالاتی که می توانید به طور خودکار آن ها را برای خودتان راحت کنید؛ یعنی اینکه بتوانید از طریق گزینه ها به جواب برسید.

برای مثال به سؤال 248 کنکور 1399 می پردازم:

این سؤال شاید به نظر سخت و چالش برانگیز بیاید و در نگاه اول همه ی پاسخ ها به نظر درست باشند، اما می توان آن را به راحتی با رد گزینه حل کرد.

جواب گزینۀ 2 است و می توان گزینه های دیگر را اینطور رد نمود:

گزینه 2 نمی توان گفت که فقط آنچه خدا می گوید درست است!

گزینه 3 سقراط هیچ گاه به این صورت نتیجه گیری نکرد! بلکه گفت هر کس صفات خدا را بپذیرد، باید او را نیز بپذیرد.

گزینه 4 در مطالب کتاب درسی هیچ وقت از سقراط همچین نقلی نشده و در واقع سقراط کسی را سزاوار سرزنش می داند که از فرمان خدا سرپیچی کند.

همانطور که دیدید با کمی بازی کردن با گزینه ها و رد کردن گزینه های نادرست می توان به پاسخ درست رسیدJ

اینکه قسمت های حفظی را به دلیل راحت تر بودن تست های آن ها، کم بخوانید یا اصلا برای آن ها وقت نگذارید کار اشتباهی است؛ بلکه اتفاقا باید به این قسمت بیشتر بپردازید تا تست هایی که احتمالا خیلی از دانش آموزان درست می زنند را شما هم درست بزنید.

برای حل قسمت های حفظی کتاب باید جزء به جزء کتاب را بخوانید و حفظ کنید. بعد از گذشت 5 الی 10 ساعت شروع به تست زنی کنید  و بعد از اتمام سؤالات، به پاسخنامۀ تشریحی مراجعه کرده و پاسخ های خود را تحلیل کنید.

سختی‌های منطق و فلسفه

نکته ی مهم!

یادتان باشد که بعد از مدتی تست زنی، شروع به زدنِ تست های زمان دار کنید. یعنی سؤالات را طبق زمان استاندارد کنکور پاسخ دهید تا در آزمون های آزمایشی و کنکور زمان کم نیاورید؛ چون که منطق و فلسفه درس یکی مانده به آخر کنکور است، و کم آوردنِ زمان برای آن به معنی خراب کردن آن درس و خراب کردن درس بعدی آن، یعنی روان شناسی می باشد.

به طور کل چه تست هایی سخت هستند؟

این دسته از تست ها متشکل از سؤالات کنکاشی، مفهومی و به طور کل چالشی هستند؛ طوری که فرد باید سؤال را بفهمد و گزینه ها را تجزیه تحلیل کند.

چه کار کنیم که بتوانیم به این سؤالات پاسخ دهیم؟

  1. enlightenedمتن درس را بفهمید!

این نوع سؤالات نیازمند آن هستند که شما چیزی فرای متن درس را یاد بگیرید. یعنی متن را بخوانید و بعد از اتمام هر مبحث، نتیجه گیری خود را از آن مبحث به خودتان بگویید؛ یا برای خودتان مشخص کنید که کدام حرف متنج به کدام نتیجه شده است.

  1. enlightenedبه عنوان هر بحث توجه کنید!

وقتی متنی را می خوانید حتما ببینید که این متن مربوط به چه عنوانی است.

 برای مثال وقتی این متن را می خوانید حتما به عنوان "حقیقت انسان" توجه کنید.

 

  1. enlightenedمطالب را به صورت دسته بندی شده بخوانید تا به فهم بیشتر شما کمک کند.

اینکه متنی را به صورت طبقه بندی شده بخوانید، بهتر از آن است که آن را یکنواخت و خط به خط مطالعه کنید. برای اینکه مطالب را به صورت دسته بندی شده داشته باشید می توانید از کتاب منطق و فلسفه جامع کنکور انتشارات مشاوران استفاده کنید. برای مثال می بینید در این بخش از درسنامه، متن به صورت طبقه بندی شده آمده است که کمک زیادی به فهم و ثبت بهتر مفاهیم می کند:

  1. تا می توانید تمرین کنید!

هرچقدر که بیشتر تست بزنید، با نوع طراحی سؤالات کنکور بیشتر آشنا می شوید و به سبب آن، به مرور می توانید بهتر تست بزنید.

 شاید اول کار تست ها برای شما سخت و گیج کننده به نظر برسند، اما به مرور به حل آن ها عادت کرده و درصدهای خوبی کسب خواهید کرد. کتاب منطق و فلسفه جامع کنکور انتشارات مشاوران که قبلا به آن اشاره کردم، دارای تست های طبقه بندی شده می باشد؛ طوری که شما می توانید در اوایل تست زنی به سؤالات سطح پایین تر بپردازید و به مرور به سراغ سؤالات سطح بالا بروید و خود را برای سؤالات کنکوری آماده کنید.

ختم کلام!

اینکه می گویند "نمی شود سؤالات منطق و فلسفه را جواب داد" یا "منطق و فلسفه غیر قابل فهم هستند" شایعه ای بیش نیست و شما می توانید با روش هایی که گفته شد به آن ها جواب دهید و حداقل 50% از این درس کسب کنید؛ همانطور که اول مقاله گفتم فقط کافی ست بخواهید و همت کنید تا به درصد دلخواه تان برسیدJ

با آرزوی موفقیت!

برای دانلود و مشاهده بخشی از کتاب جامع فلسفه ومنطق انتشارات مشاوران آموزش بر اینجا کلیک کنید.

 

 

 

1 نظر

شنبه 9 مرداد 1400

کی کتاب فلسفه و منطق جدید میاد؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 10 مرداد 1400

سلام وعرض ادب کتاب جامع فلسفه ومنطق کنکور به چاپ رسیده است 

برای دانلود بخشی از کتاب و خرید با تخفیف بر اینجا کلیک کنید.

نظر شما چیست؟