آیا می شود به تمام سوالات فلسفه و منطق در کنکور جواب داد؟!

آیا می شود به تمام سوالات فلسفه و منطق در کنکور جواب داد؟!

جالب است بدانید، یکی از مهم ترین دروس رشته علوم انسانی که دارای ویژگی‌ها و شرایط خاصی برای داوطلبین این رشته دارد، درس فلسفه و منطق است.

این درس در سه سال دبیرستان شامل دو دسته کتاب با محتوا های متفاوت است :دسته اول کتاب منطق سال دهم و دسته دوم کتاب های فلسفه سال یازدهم و دوازدهم است؛ دبیران در هر سه سال دانش‌ آموزان را ملزم به یادگیری مباحث آموزشی داخل کتاب می -کنند، زیرا درس فلسفه و منطق در کنکور سراسری بسیار مهم می باشد؛ به طوری که در میزان جابه جا کردن رتبه داوطلبین انسانی در کنکور موثر است و حتی گاهاً با درصد های پایین افراد موفق به کسب رتبه های بسیار عالی با توجه به سطح دشواری سوالات این درس می شوند.

فلسفه و منطق را چطور باید خواند؟!

enlightenedیکی از نکات مهم در بحث یادگیری این درس ابتدا درک، تحلیل و استنباط شما در حین مطالعه مباحث فلسفه و منطق است؛ به فرض منطق سال دهم، اشاره به قواعد و قوانین خاصی از علم منطق، قضایا و جملاتی دارد که هر کدام به تعریف مشخصی مربوط می - شود و زمانی که شما کاملاً انواع قضایا، تعاریف و استدلال ها را یاد بگیرید؛ می توانید صحیح و غلط بودن جملات، نوع آن ها و موارد دیگر را تشخیص بدهید.

بخشی از مباحث کتاب فلسفه سال های یازدهم و دوازدهم مربوط به تاریخ زندگی فیلسوفان و عالمان این عرصه می باشد، به عبارتی تاریخ فلسفه است که جنبه حفظ کردنی دارد و لازم نیست چیزی را تحلیل کنید. فراموش نکنید که می ‌توانید خود را در درس فلسفه و منطق با تست زنی فراوان و آشنا شدن با تیپ و نوع سوالاتی که در کنکور سال های پیش آمده قوی تر کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روش مطالعه صحیح فلسفه و منطق به آدرس زیر مراجعه کنید :

فلسفه را منطقی بخوانید- روش مطالعه فلسفه و منطق

لازم نیست به تمام سوالات پاسخ دهید !!blush

دقت کنید پاسخ دادن به سوالات فلسفه و منطق قاعده خاص و جداگانه ای نسبت به بقیه دروس رشته انسانی دارد؛ از این لحاظ که هر سال طراحان این درس سوالات را به شکل پیچیده ای در سطوح مختلف ساده، متوسط و دشوار طراحی می کنند و متاسفانه بسیاری از داوطلبین تصور می‌کنند که باید به اکثر سوالات این بخش پاسخ دهند تا درصد خوبی از آن کسب نمایند، اما این تفکر اشتباه است!!!

winkمی پرسید چرا این حرف را می ‌زنم؟؟

زیرا پاسخ به برخی از سوالات فلسفه و منطق کمی ریسک پذیر است؛ به طور مثال گاهی شما با اطمینان تستی را می زنید اما جواب آن سوال از زاویه دید طراح، گزینه ی دیگری می باشد (البته توجه داشته باشید درباره ی سوالات منطق بیشتر چنین اتفاقی رخ می دهد) زیرا به روش های گوناگونی می توان تحلیل و استنباط کرد. البته توجه داشته باشید گاهی صورت سوال هم گمراه کننده است و شما را به سمت پاسخ غلط می کشاند؛  حال برای اینکه بهتر متوجه شوید به نمونه تست های کنکور سال 1400 انسانی نگاهی بیاندازید تا مطلب بنده را بهتر درک کنید :

تست 249 کنکور انسانی 1400

enlightenedدراین تست، سوال اصلی این است که بر خلاف نظر ارسطو معنای عبارت «انسان یعنی موجود اخلاقی» چه چیزی می باشد؟

شاید چون در صورت مسئله اسم اخلاق آمده شما ابتدا بین گزینه های یک و دو شک کنید و اول سراغ آن ها بروید، زیرا کمی گمراه کنندست، اما باید حواستان به کلید واژه ها باشد. کلید واژه این سوال کلمه ی موضوع سخن این دو نفر می باشد؛ زیرا به عبارتی درباره  معنا و حقیقت انسان پرس و جو کرده است. شاید باز هم بین گزینه های سه و چهار شک کنید اما حواستان باشد درباره ی موجویت و هستی انسانی سوال آمده و هم درباره ی موضوع این مسئله که انسانی موجود اخلاقی است، پرسش شده؛ اما ممکن است افرادی از این زاویه نگاه کنند که چون در عبارت نوشته یعنی پس درباره ی موجودیت سوال کرده و این سوال کمی گمراه کننده است و شما باید با دقت صورت سوال را بخوانید.

زمانی پیش می آید که در تست یک سری گزینه آمده که اگر داخل قالب یا فرمول اصلی که قبلا در کتاب مطالعه کردید و تست زدید خیلی راحت و به سرعت می توانید تشخیص دهید،

 به نمونه تست 238 کنکور انسانی 1400 دقت کنید :

در این تست کافیست طبق طبقه بندی که در صفحه 26 کتاب منطق سال دهم آمده و مفاهیم عام و خاص را توضیح داده در قالب خاص خودش قرار دهید و به دنبال پاسخ اصلی بگردید.

که گزینه چهارم درواقع مربی ابتدا یک چهارضلعی بوده است و ما در ریاضی وقتی می خواهیم مربع را تعریف کنیم می گوییم متوازی الاضلاعی که چهار ضلع مساوی دارد که همان لوزی می باشد و بعد هم می گوییم دارای چهار زاویه قائمه، پس با این حساب گزینه چهارم صحیح می باشد. البته در پاسخ این سوال هم اختلا نظر هایی وجود داشته مثلا برخی معتقد بودند گزینه دو صحیح است؛ برای همین توصیه می کنم اگر در این تیپ سوالات خیلی شک داشتید یا حس کردید شاید درصد بیشتری غلط می زنید، پیشنهاد می کنم به این نوع تست ها پاسخ ندهید.

توجه کنید به تست 237 کنکور انسانی 1400، این تیپ سوالات هم بسیار پیچیده و ذهن داوطلب را گمراه می کند چه بسا زاویه دید طراح هم با صاحبان علم در این زمینه متفاوت است، به فرض پاسخی که سازمان سنجش برای این سوال اعلام کرده است گزینه سه می باشد در حالی که برخی معتقدند گزینه دو هم می تواند پاسخ درست این سوال باشد؛ پس بنابراین هر چقدر بیشتر از سوالی برای پاسخ صحیح آن مطمئن بودید روی آن سرمایه گذاری کنید.

 به نمونه آخری که از سوالات کنکور انسانی سال 1400 برایتان آوردم دقت کنید :

جالب است بدانید پاسخ این تست از طرف سازمان سنجش کشور گزینه یک از طرف طراحان اعلام شده اما بیشتر صاحبان نظران در حوزه فلسفه و منطق معنقدند گزینه سه صحیح است. یعنی می توان گقت بیشتر از 70 درصد معتقد بودند پاسخی که برای این سوال در نظر گرفته شده است، اشتباه اعلام شده!!!

yesپس توجه کنید که باید حواستان جمع باشد اگر تستی هست که شما شک زیادی دارید یا معتقد هستید یا احتمال دارد پاسخ تعیین شده برای آن اشتباه باشد، از آن تست رد بشوید و روی تست هایی که از جواب آن بیشتر اطمینان دارید و جنبه حفظ کردنی دارند، سرمایه گذاری کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه روش مطالعه فلسفه و منطق بر زیر کلیک کنید:

چگونه تست فلسفه و منطق بزنیم؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 نظر

نظر شما چیست؟