مصاحبه دانشگاه فرهنگیان سال 1400

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان سال 1400

سلام دوستان خوبم ! علاقه مندان به دانشگاه فرهنگیان، امروز می خواهیم سری به شرایط پذیرش و قبولی در دانشگاه فرهنگیان بزنیم و کمی با فضای مصاحبه و سوالاتی که قرار است از مصاحبه شوندگان پرسیده شود، صحبت کنیم.

خب همانطور که می دانید هدف دانشگاه فرهنگیان جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری است که بعد به تربیت معلمان و دبیرانی لایق و شایسته برای نسل های آینده اقدام می نماید.

مرور کوتاهی بر شرایط قبولی در دانشگاه فرهنگیان :

بعد از شرکت در کنکور سراسری و اعلام نتایج، شرایطی برای پذیرش در این دانشگاه مطرح شده که باید بدان توجه کنید، از اساسی ترین و اصلی ترین شرایط پذیرش دو مورد می باشد که شامل :

  • بومی پذیری
  • تراز داوطلبین

بومی پذیری

 به این معنا که در دفترچه انتخاب رشته تنها می توانید کد رشته های فرهنگیان که در منطقه بومی (استان، شهر یا محل سکونت شما) نوشته شده، وارد کنید؛ به عبارتی بومی پذیری یعنی دانشگاهی را می توانید قبول شوید که در منطقه محل سکونت یا استان شما می باشد و مجاز به انتخاب رشته در همان دانشگاه هستید.

تراز داوطلبین 

 حداقل تراز برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان رقم ۶۵۰۰ می باشد که داوطلبینی که بالای این تراز کسب کرده باشند، مجاز برای ورود به این دانشگاه هستند، فراموش نکنید هر چقدر تراز شما بالاتر باشد، شانس قبولی شما برای رشته های عالی و پر طرفدار این دانشگاه بیشتر می شود.

چگونه در مکان مصاحبه حاضر شویم؟

چند نکته درباره چگونه حاضر شدن در مصاحبه :

-در روز مصاحبه سعی کنید با یک دست لباس تمیز و مرتب، به شکل موجهی حاضر شوید به طوری که آقایان با ظاهری مرتب و آراسته و بانوان هم با حجاب کامل حاضر شوند.

enlightenedنکته : پوشیدن چادر ضروری نیست اما برای فرهنگیان حجاب کامل دارای امتیاز ویژه و در اولویت می باشد.

۲- زمانی که برای مصاحبه انتظار می کشید صبور باشید و تنها سعی کنید سوالاتی که از قبل برای پاسخ به آن تمرین کرده ‌اید را مرور کنید، چند نفس عمیق بکشید و استرس نداشته باشید؛ زیرا میزان اعتماد به نفس شما هنگام مصاحبه برای مصاحبه کنندگان مهم است.

- یادتان باشد از لحظه ورود به محلی که برای مصاحبه دعوت شدید تا لحظاتی که مصاحبه می شوید رفتارها، کنش ‌ها، طرز عملکرد و اعمال شما زیر نظر خواهد بود پس خود واقعی تان را نشان دهید و لازم نیست به شخصیت دیگری تبدیل شوید. (مصنوعی نباشید)

- چه در مصاحبه عمومی و چه در مصاحبه تخصصی با آرامش کامل و اعتماد به نفس بالا بدون داشتن استرس وارد اتاق شوید و با آرامش به سوالاتی که از شما پرسیده می شود، پاسخ دهید. یادتان باشد تنها چیزی که از شما انتظار دارند این است که صادقانه پاسخ دهید، زیرا شخصیت شما مورد بررسی قرار می گیرد.

چه سوالاتی در مصاحبه پرسیده می شود؟

دوستان عزیز مصاحبه دانشگاه فرهنگیان به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود :

yesاول مصاحبه عمومی

yesدوم مصاحبه علمی_تخصصی

yesسوم بخش معاینه پزشکی

در مرحله اول (مصاحبه عمومی)

زمانی که شما وارد اتاق می شوید، یک نفر آنجا حضور دارد که از شما سوالات احکام_عقیدتیمی پرسد، در واقع در این مرحله عقاید، افکار مذهبی و سیاسی، آنچه که درباره نظام جمهوری اسلامی ایران می دانید، درباره احکام و اصول دین پرسش می کنند.

برای نمونه چند مورد از سوالات این بخش را برایتان ذکر خواهم کرد :

  • ابتدا از شما می‌خواهند یک صفحه قرآن بخوانید.
  • ممکن است درباره نماینده مجلس شهرستان سوال کنند.
  • آیا در انتخابات ریاست جمهوری و شورای نگهبان شرکت کردید؟
  • آیا در راهپیمایی ۲۲ بهمن یا روز قدس شرکت کردید؟
  • چقدر نظام جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب را قبول دارید؟

در مرحله دوم (معاینات پزشکی)

معمولا بعد از مصاحبه عمومی است؛ وزن، قد، تناسب اندام وضعیت شنوایی و بینایی شما سنجیده می شود. در صورتی که مشکل حادی داشته باشید شما را به درمانگاه فرهنگیان ارجاع می‌دهند تا دستگاه های مخصوصی مشکل شما را بررسی کند.

در مرحله سوم (مصاحبه تخصصی)

هنگامی که وارد اتاق می شوید معمولاً ۴ یا ۵ نفر حضور دارند تا از شما درباره ی مسائل روانشناسی_شخصیتی سوال کنند.

دقت کنید هر کدام از این افراد در زمینه‌های خاصی مهارت دارند؛ به فرض یکی در امور مذهبی، دیگری در روانشناسی، نفر بعد مسائل سیاسی_عقیدتی را خوب بلد هستند. نکته ای که بسیار مهم است اینکه این مرحله به نسبت مراحل قبل بسیار مهم تر و حساس تر می باشد.

blushچرا این را می گویم ؟

زیرا حین پرسیدن سوالات، تمام حرکات، رفتارها، اعمال شما، طرز نشستن و پاسخ دادن، زبان بدنتان نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت و جالب تر اینکه در هر دو مرحله مصاحبه تخصصی و عمومی تمامی صحبت‌های شما ریز به ریز نوشته می شود، پس توصیه ای که داریم اینکه با اعتماد به نفس بالا پاسخ سوالات را بدهید و فراموش نکنید شخصیت شما مورد توجه است.

سوالات این بخش ابتدا درباره هویت شما و خانواده تان می باشد مانند : نام و نام خانوادگی خودتان، پدر و مادرتان، اینکه در خانواده چند نفر هستید و شغل پدر و مادر پرسیده می شود، پس سعی کنید یا صادقانه جواب دهید یا اگر می خواهید دروغ نگویید بهتر است هنگام پاسخ دادن همه چیز را نگویید !!

سوالات بخش مصاحبه تخصصی عبارتند از :

چرا به معلمی علاقه داری؟

چرا دانشگاه فرهنگیان را برای ادامه تحصیل انتخاب کردی؟

اگر دانش آموزی با شما بد رفتاری کرد و بی ادب بود چه کاری انجام می دهی و چه واکنشی داری؟

چند خصوصیت خوب و بد خودت را بگو؟

گاهی ممکن است از شما بخواهند کمی برایشان تدریس کنید مثلاً اینطور بگویند :« که فرض کن الان اول مهر است و شما سر کلاس رفتید چگونه رفتار می کنید و تدریس خود را چطور آغاز خواهید کرد ؟»

خلاصه مطلب:

enlightenedتوصیه هایی که به شما در روز مصاحبه دارم این است که :

اول در هر پاسخی که می خواهید بدهید لحظه ای فکر کنید و بعد جواب دهید.

 دوم شخصیت و خود واقعی تان باشید و سعی نکنید ادا در بیاورید چون مصاحبه کنندگان این موضوع را می فهمند.

سوم اعتماد به نفس بالا داشته باشید و خود را نبازید؛ ممکن است به صورت جدی به شما مطلبی بگویند که شما انتظار شنیدن آن را نداشته باشید پس حواس تان باشد باید قوی عمل کنید و بهترین پاسخ را بدهید.

دوست عزیز نگران نباش و با آرامش در مصاحبه شرکت کن به خودت اطمینان داشته باش و باور کن که موفق خواهی شد !!!smiley

زینب سماورچی طهرانی دانشجوی آموزش ابتدایی

شرایط قبولی دانشگاه فرهنگیان

شبیه‌سازی جلسه به همراه سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

معرفی دانشگاه فرهنگیان، از نگاهی متفاوت

 

 

 

 

 

 

 

 

0 نظر

نظر شما چیست؟