تفاوت عربی عمومی و اختصاصی کنکور انسانی

تفاوت عربی عمومی و اختصاصی کنکور انسانی

درس عربی یکی از دروس مهم و با اهمیت رشته علوم انسانی می باشد زیرا برای کنکور به وسیله این درس با یک تیر می‌توان دو نشان زد. حالا می پرسید چرا این گونه سخن می گویم ؟!

یک تیر و دو نشان :

از آنجایی که داوطلبین رشته انسانی عربی سه سال آخر دبیرستان را به خوبی مطالعه می‌کنند و تست های ترجمه، تحلیل، قواعد و درک مطلب را می زنند حتما می دانند عربی را به دو شکل عمومی و تخصصی در کنکور باید پاسخ بدهند، زیرا عربی از دروس اصلی و تخصصی بچه های انسانی می -باشد و زمانی که شما بتوانید برای این درس وقت بسیاری صرف کنید، مطمئن باشید برگ برنده خوبی سر جلسه آزمون سراسری در اختیار خواهید داشت.

عربی تخصصی و عمومی چه فرقی دارند؟

سوال بسیاری از داوطلبین کنکور انسانی است که اینجاییم تا با هم بررسی کنیم :

عربی عمومی :

اولین تفاوت در تعداد تست های هر دو درس می باشد، به عبارتی درس عربی عمومی با ۲۵ سوال به مدت ۲۰ دقیقه طراحی شده که شامل ترجمه با ۱۰ تا سوال، درک مطلب با ۴ تا سوال، تحلیل صرفی با ۳ تا سوال، اعراب ‌گذاری با ۱ سوال، قواعد با ۷ سوال، که در مجموع ۲۵ سوال می شود.

بودجه بندی عربی عمومی کنکور انسانی 1400

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید بخش ترجمه و قواعد می باشد؛ که به تنهایی شامل ۱۷ تست می باشد و اگر درست بزنید با به دست آوردن درصد عالی از درس عربی عمومی با ضریب ۲، می توانید رتبه و تراز خودتان را بالا بکشید پس پیشنهاد می کنم بیشترین تمرکز خود را روی این سوالات قرار دهید؛ البته به این معنا نیست که بقیه تست ها را هم رها کنید !!!

عربی تخصصی :

عربی تخصصی با ۲۰ سوال به مدت ۲۰ دقیقه تنها و تنها به داوطلبین انسانی اختصاص دارد.

و برگ برنده شما سر جلسه کنکور همین درس (تخصصی) است، زیرا میزان رقابت میان افراد کاهش می یابد و رقابت تنها میان داوطلبین انسانی قرار دارد؛ عربی تخصصی شامل ترجمه با ۹ الی ۸ سوال، تحلیل ۳ تا سوال، اعراب گذاری  با ۱ سوال و قواعد با ۷ الی ۸ تا سوال، ۲۰ سوال این بخش را به خود اختصاص می دهد.

 بودجه بندی عربی تخصصی کنکور انسانی 1400

ترجمه

تحلیل و محل اعربی

حرکت گذاری

مفهوم

قواعد

8

3

1

1

7

 

 

 

 

 

نکته مهمی که باید علاقه ‌مندان به دبیری عربی، ادبیات فارسی، دین و زندگی (الهیات) و دبیری فلسفه توجه داشته باشند، این است که می ‌توانند با تلاش بسیار زیاد برای به دست آوردن درصد خوبی از درس عربی تخصصی تراز و رتبه خود را برای قبولی در رشته های ذکر شده افزایش دهند؛ زیرا عربی تخصصی در زیر گروه یک که شامل رشته هایی بود که ذکر شد، ضریب ۴ دارد و باید دقت کنند که زدن درصد عالی از این درس می ‌تواند در میزان رتبه و تراز آنان موثر و شانس قبولی آنان را در رشته های مورد علاقه خود افزایش دهد.

البته در بقیه زیر گروه های رشته انسانی عربی تخصصی ضریب ۱ دارد ولی خالی از لطف نیست! زیرا درس عربی یک حوزه پر چالشی برای بسیاری از داوطلبین انسانی است که برخی از داوطلبین توانایی کافی در به دست آوردن درصد خوبی از آن را ندارند و گاهی حتی مجبور به حذف آن می شود.

توصیه آخر:

این درس را جدی بگیرید زیرا بسیار کمک کننده در آزمون سراسری به ویژه برای داوطلبین انسانی می باشد حتی اگر عربی تان ضعیف هم هست تلاش کنید و از الان خوب مطالعه کنید و تست های زیاد بزنید تا بتوانید درصد متوسطی هم از آن کسب کنید.

بر کتاب جامع عربی عمومی انسانیکلیک کنید.

 

0 نظر

نظر شما چیست؟