تاریخ

تاریخ، خواندن گذشته‌ها نیست


روزگاری که تاریخ را در دانشگاه می‌خواندم، فهمیدم تعریف فراگیری از «تاریخ» وجود ندارد که تمام پژوهشگرها بر آن توافق داشته باشند اما بهترین تعریفی که از تاریخ خواندم همین بود: «تاریخ یعنی رسیدن به این سوال که چرا در این نقطه هستیم».

«تاریخ» دانش شالوده‌شناسی حیات اجتماعی کنونی یا همان جملۀ ابتدایی است و با این تعریف که «باید و باید تاریخ خواند تا بتوانیم جامعۀ خود را بشناسیم» و علوم انسانی یعنی شناخت انسان کنونی.

تاریخ به معنای گذشته نیست، بلکه به معنای شناخت ریشه‌های کنونی است. در اتاق علمی تاریخ تلاش می‌کنیم این نوع نگاه را بر اساس کتب درسی و مطالب مرتبط یا فرای کتاب درسی، برای دبیران، دانش آموزان ومشاورها در پیش بگیریم. 

اخرین مطالب

تاریخ، تشریحی یا تستی؟

شما برای هر درس با 2 جنبهٔ‌ متفاوت روبه‌رو هستید؛ امتحان تشریحی و کنکور. حالا در درس تاریخ کدام‌یک سخت‌تر است؟ اصلاً می‌شود با استفاده از خواندن برای یک جنبه، جنبهٔ دیگر را هم پوشش داد؟ در این مطلب با این سؤالات سر و کله می‌زنیم.

بیشتر بخوانید

چطور تاریخ را بخوانیم؟

این سؤال را می‌توان به راحتی پاسخ داد؛ ولی برای شما که عمل‌کننده به این روش هستین کمی سخت است، به خصوص که شما معمولاً یادگرفته‌اید تاریخ را حفظ کنید، آن هم با بدترین روش ممکن؛ حفظ کردن سؤال جوابی. یعنی معلم به شما سؤال را می‌گوید و شما نیز سؤال و جواب را حفظ می‌کنید. با این روش نه ارتباطی بین مطالب پیدا می‌کنید و نه حتی مطلب را متوجه می‌شوید. فقط و فقط حفظ می‌کنید.

بیشتر بخوانید

چگونه تاریخ و جغرافیا را حفظ نکنید

من در رشته ای شروع به مطالعه کردم که از نظر دیگران حفظی حساب میشدند. بارها و بارها از اطرافیانم شنیدم که تاریخ و جغرافیا درس های حفظی هستند و صرفا باید این دروس را حفظ کرد، استدلالشان هم این بود این دروس را نمی توان فهمید و یادگرفت.

بیشتر بخوانید

چیکار کنید تاریخ و جغرافیا را در کنکور صفر نزنید؟

می‌دونید که درصد تاریخ و جغرافیا تو کنکور با هم حساب می‌شه؛ یعنی 6 تا کتاب گردن کلفت (حالا گردن جغرافیا 10 یه ذره نازک‌تره) که وقتی جلوتون بذارید، از ترس به خودتون می‌گین؛ الان دقیقا باید چیکار کنم با این 6 تا کتاب؟

اصلاً دیدن خود 6 تا کتاب که روی هم گذاشتین و دیدن تعداد صفحاتشون خودش ترسناکه، چه برسه به خوندنشون برای کنکور که ممکنه از هر جای کتاب سؤال طراحی بشه!

بیشتر بخوانید

ریحانه لطفی را میشناسید؟

اگر از کتاب‌های تاریخ و جغرافیای انتشارات مشاوران آموزش استفاده می‌کنید؛ یک نام برای شما بسیار تکرار می‌شود؛ ریحانه لطفی. حالا می‌خواهیم اطلاعات بیشتری از این مؤلف به شما ارائه بدهیم.اگر از کتاب‌های تاریخ و جغرافیای انتشارات ما استفاده می‌کنید؛ یک نام برای شما بسیار تکرار می‌شود؛ ریحانه لطفی. حالا می‌خواهیم اطلاعات بیشتری از این مؤلف به شما ارائه بدهیم.

بیشتر بخوانید

چهار خطای تاریخی در درس تاریخ

تاریخ حفظ کردنی نیست، تاریخ حفظ کردنی نیست، تاریخ حفظ کردنی نیست. سه خطای دیگر را در متن کامل مطلب بخوانید.

بیشتر بخوانید

چرا باید کسی رشتۀ «تاریخ» را انتخاب بکند

چرا باید آدم رشتۀ اول انتخاب خود را در دانشگاه، «تاریخ» انتخاب بکند و بعد نیز، دو رشتۀ مرتبط در کارشناسی ارشد بگیرد و نرود دکتری بخواند و هر دو رشته نیز تاریخ باشد؟

لابد علاقه داشته است. لابد علاقۀ زیاد داشته است. لابد تاریخ را با درونیاتش پیوند زده است و دنیا را از پنجرۀ تاریخ دیده است، بی‌آنکه حتی خودش بداند. 

بیشتر بخوانید

سوالات درک‌متن تاریخ

سوالات متن‌محور درس تاریخ

همۀ ما تا به حال درک مطلب عربی، درک مطلب زبان انگلیسی به فراوان دیده‌ایم اما درس تاریخ در اولین امتحانات نهایی نظام جدید آموزشی، یک تیپ سوال جدید و کاملا متفاوت را داشت؛ درک متن تاریخی!

تحلیل این تیپ سوالات و روش پاسخگویی به آن را بخوانید.

بیشتر بخوانید

«عشق تاریخ» دروغ نیست

داستان یک عاشق 

مادرم به هوای اینکه به گمان خودش به راه راست برگردم، من رو برد پیش یه مشاور. نشستم جلو مشاور، گفت: انتخاب اول؛ گفتم تاریخ دانشگاه تهران، خب اینجوری که نمی‌شه حقوق قبولی میشی ها ! خندیدم و گفتم: تاریخ.

اول و آخر این داستان واقعی را در ادامۀ مطلب بخوانید.

بیشتر بخوانید

چرا باید تاریخ بخوانید

ردّپای درس تاریخ

تاریخ برای کنکور ضریب 1 ندارد! تاریخ حفظی نیست! خواندن تاریخ راحت است! و . . . نمی‌خواهم دربارۀ هیچ‌کدام از این دلایل برای خواندن تایخ با شما حرف بزنم.

مهم‌ترین دلیل را در ادامۀ مطلب بخوانید.

بیشتر بخوانید