تاریخ

تاریخ، خواندن گذشته‌ها نیست


روزگاری که تاریخ را در دانشگاه می‌خواندم، فهمیدم تعریف فراگیری از «تاریخ» وجود ندارد که تمام پژوهشگرها بر آن توافق داشته باشند اما بهترین تعریفی که از تاریخ خواندم همین بود: «تاریخ یعنی رسیدن به این سوال که چرا در این نقطه هستیم».

«تاریخ» دانش شالوده‌شناسی حیات اجتماعی کنونی یا همان جملۀ ابتدایی است و با این تعریف که «باید و باید تاریخ خواند تا بتوانیم جامعۀ خود را بشناسیم» و علوم انسانی یعنی شناخت انسان کنونی.

تاریخ به معنای گذشته نیست، بلکه به معنای شناخت ریشه‌های کنونی است. در اتاق علمی تاریخ تلاش می‌کنیم این نوع نگاه را بر اساس کتب درسی و مطالب مرتبط یا فرای کتاب درسی، برای دبیران، دانش آموزان ومشاورها در پیش بگیریم. 

اخرین مطالب

چهار خطای تاریخی در درس تاریخ

تاریخ حفظ کردنی نیست، تاریخ حفظ کردنی نیست، تاریخ حفظ کردنی نیست. سه خطای دیگر را در متن کامل مطلب بخوانید.

بیشتر بخوانید

چرا باید کسی رشتۀ «تاریخ» را انتخاب بکند

چرا باید آدم رشتۀ اول انتخاب خود را در دانشگاه، «تاریخ» انتخاب بکند و بعد نیز، دو رشتۀ مرتبط در کارشناسی ارشد بگیرد و نرود دکتری بخواند و هر دو رشته نیز تاریخ باشد؟

لابد علاقه داشته است. لابد علاقۀ زیاد داشته است. لابد تاریخ را با درونیاتش پیوند زده است و دنیا را از پنجرۀ تاریخ دیده است، بی‌آنکه حتی خودش بداند. 

بیشتر بخوانید

سوالات درک‌متن تاریخ

سوالات متن‌محور درس تاریخ

همۀ ما تا به حال درک مطلب عربی، درک مطلب زبان انگلیسی به فراوان دیده‌ایم اما درس تاریخ در اولین امتحانات نهایی نظام جدید آموزشی، یک تیپ سوال جدید و کاملا متفاوت را داشت؛ درک متن تاریخی!

تحلیل این تیپ سوالات و روش پاسخگویی به آن را بخوانید.

بیشتر بخوانید

«عشق تاریخ» دروغ نیست

داستان یک عاشق 

مادرم به هوای اینکه به گمان خودش به راه راست برگردم، من رو برد پیش یه مشاور. نشستم جلو مشاور، گفت: انتخاب اول؛ گفتم تاریخ دانشگاه تهران، خب اینجوری که نمی‌شه حقوق قبولی میشی ها ! خندیدم و گفتم: تاریخ.

اول و آخر این داستان واقعی را در ادامۀ مطلب بخوانید.

بیشتر بخوانید

چرا باید تاریخ بخوانید

ردّپای درس تاریخ

تاریخ برای کنکور ضریب 1 ندارد! تاریخ حفظی نیست! خواندن تاریخ راحت است! و . . . نمی‌خواهم دربارۀ هیچ‌کدام از این دلایل برای خواندن تایخ با شما حرف بزنم.

مهم‌ترین دلیل را در ادامۀ مطلب بخوانید.

بیشتر بخوانید

روش مطالعۀ تاریخ

درست و نادرست‌های روش مطالعه

روش رایج برای مطالعۀ درس تاریخ در تمام پایه‌های رشتۀ انسانی، چیزی در مایه‌های روخوانی و تکرار و حفظ کردن است.

در نادرستی این روش مطالعه شک نکنید! چون اگر تاریخ را این‌طور باید خواند، کسانی مثل من که یک دهه از عمرشان را با این علم گذراندند، چگونه حجم بسیار وسیعی از اطلاعات پراکندۀ تاریخی را در حافظۀ خود جا می‌دهند؟ و مهم‌تر اینکه چگونه آن را نگه می‌دارند!؟

بیشتر بخوانید

تحلیل سوالات تاریخ کنکور 98

از 30 سوال ترکیبی درس های جغرافیا و تاریخ، هر کدام 15 سوال سهم دارند و مجموعا 25 دقیق زمان پاسخگویی. در اتاق علمی تاریخ، تحلیل 15 سوال این درس را برایتان نوشتم.

بیشتر بخوانید