منطق و فلسفه

با ترازوی منطق، به سراغ چیستی‌های فلسفه باید رفت


لازم و ملزوم بودن فلسفه و منطق، به قدری جدی است که نمی‌توان از هم جدایشان کرد. بر همین اساس، اتاق علمی این دو دانش را یکجا می‌بینید. 

منطق، ترازوی اندیشه و اندیشیدن است و فلسفه، چیستی موجودات را می‌جوید. اندیشیدن دربارۀ چیستی، ترکیب جدایی ناپذیر منطق و فلسفه است!

این اندیشه و جستجو، آسان نیست. به ویژه زمانی‌که یک درس آموزشی مدرسه باشند. بهترین راه‌های یادگرفتن و یاددادن فلسفه و منطق را در این اتاق علمی خواهیم داشت. 

اخرین مطالب

آیا می شود به تمام سوالات فلسفه و منطق در کنکور جواب داد؟!

جالب است بدانید، یکی از مهم ترین دروس رشته علوم انسانی که دارای ویژگی‌ها و شرایط خاصی برای داوطلبین این رشته دارد، درس فلسفه و منطق است.

این درس در سه سال دبیرستان شامل دو دسته کتاب با محتوا های متفاوت است :دسته اول کتاب منطق سال دهم و دسته دوم کتاب های فلسفه سال یازدهم و دوازدهم است؛ دبیران در هر سه سال دانش‌ آموزان را ملزم به یادگیری مباحث آموزشی داخل کتاب می -کنند، زیرا درس فلسفه و منطق در کنکور سراسری بسیار مهم می باشد؛ به طوری که در میزان جابه جا کردن رتبه داوطلبین انسانی در کنکور موثر است و حتی گاهاً با درصد های پایین افراد موفق به کسب رتبه های بسیار عالی با توجه به سطح دشواری سوالات این درس می شوند.

بیشتر بخوانید

چگونه تست فلسفه و منطق بزنیم؟

بی تعارف بگویم که منطق و فلسفه جزو درس هایی هستند که حل تست آن ها همت زیادی می طلبد! پس اگر می خواهید در این درس درصد خوب یا حتی متوسطی را کسب کنید باید به طور جدی برای آن تلاش کنید!

در این مقاله سعی بر آن شده که یک دید کلی نسبت به سؤالات منطق و فلسفه ارائه دهیم و روش های کلی حل انواع تست ها را به شما بگوییم؛ پس اگر می خواهید تست های این درس را به خوبی حل کنید، پیشنهاد می کنم که تا آخر این مقاله همراه من باشیدJ

بیشتر بخوانید

انواع سؤالات کنکور منطق و فلسفه

اگر از شما درباره ی سؤالات کنکور منطق و فلسفه بپرسند، بی شک نیمی از شما تصویری از سؤالات سخت و پیچیده و غیرقابل فهم را ارائه خواهید داد؛ اما این کاملاً نادرست است. سؤالات منطق و فلسفه ترکیبی از انواع سؤالات هستند که هرکدام به نوعی دقت شما را می طلبند.

بیشتر بخوانید

چگونه از پایه دهم انسانی کنکوری شویم؟-قسمت سوم-

laugh در ادامه مطالب مربوط به روش مطالعه دروس دهم و کنکوری شدن به درس منطق خواهیم پرداخت.

enlightenedمنطق یکی از تک کتاب های رشته انسانی است و 9 سوال از 25 سوال فلسفه و منطق را در کنکور شامل می‌شود؛ یعنی اگر فقط به سوالات منطق در دفترچه پاسخ صحیح دهید 36% کسب خواهید کرد که طبق جدول اعداد انسانی ها، رتبه شما در بازه 1000 تا 2000 قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید

چگونه منطق را یاد بگیریم؟

دانش آموز به محض ورود به رشته علوم انسانی-یعنی در پایه دهم-با منطق آشنا می شود.

enlightenedکتابی که سراسر عجایب است و در هر برگش می توان شگفتی را مشاهده نمود.

یک باور در بین دانش‌آموزان علوم انسانی

بسیاری از افراد هنگام مواجهه با درس منطق می گویند که این درس، درسی بسیار سخت است و مطالعه آن زمان بر و بی فایده است.

بیشتر بخوانید

شروع منطق و فلسفه برای کنکور 1400

چند درصدی برای منطق و فلسفۀ کنکور کفایت می‌کند؟

چشم‌انداز ما، در درس منطق و فلسفه کجاست؟

منبع قابل اطمینان برای این درس را چگونه تشخصی دهیم؟

 

 

بیشتر بخوانید

​​​​​​​فلسفه ومنطق در کنکور انسانی

درس فلسفه و منطق بیش تر از دروس دیگر ،نیاز به یادگیری دارد وقتی شما درسی را یادبگیرید ،نیاز به تکرار و تمرین کم تری دارد و حتی نیاز به مرور کم تری دارد .در واقع مانند ریاضیات می ماند ،برای اینکه یادگرفتن در شما محقق شود تمرین می کنید که سرعت شما در درک موضوع بالاتر برود.

بیشتر بخوانید

فلسفه را منطقی بخوانید- روش مطالعه فلسفه و منطق

فلسفه و منطق غول مرحله آخر انسانی ها نیست اما دست کمی هم از اون نداره ، اگر قرار باشه یک درس را مثال بزنیم که به واسطه آن انسانی ها از بقیه رشته ها متمایز میشوند ، انتخاب من درس فلسفه و منطق است .

بیشتر بخوانید

روش مطالعه فلسفه یازدهم

خیلی از دانش‌آموزان سال یازدهم فکر می‌کنند که چون در این سال امتحان نهایی ندارند، لازم نیست روی درس‌های به‌ظاهر ساده مانند فلسفۀ یازدهم انرژی زیادی بگذارند و بهتر است مطالعۀ درست‌وحسابی این درس‌ها را به تابستان بعد و برای کنکور موکول کنند. بعضی از دانش‌آموزان جدی‌تر هم درست برعکس دستۀ اول، چون می‌خواهند از سال یازدهم برای کنکور آماده شوند، سعی می‌کنند این کتاب را با حال‌وهوای کنکور بخوانند و اصطلاحاً خود را وارد فضای تستی کنند.

بیشتر بخوانید

قرار ملاقات جلویِ دربِ پشتی

فلسفه و منطق؛ درب پشتی ذهن‌ها

عموما عادت ذهن است،اگر کسی ،مفاهیم ناآشنا را یکجا کنار هم ببیند و نتواند ارتباط بگیرد ، معمولا از در جلویی همان خانه جیم می شود!

یا قرار ملاقات را به زمان دیگر موکول می کند ، و یا اصلا دیدار نمی کند.

بیشتر بخوانید