مهارت های آزمون آزمایشی

مهارت های آزمون آزمایشی

هیچ فرقی ندارد که دانش آموز دهمی باشید یا یازدهم و دوازدهم. حتی اگر فارغ التحصیل هستید و می خواهید دوباره برای کنکور درس بخوانید. اگر در آزمون آزمایشی شرکت می کنید، باید مهارت هایی را در آزمون آزمایشی به دست بیاورید تا بتوانید در کنکور نتیجه بهتری داشته باشید. همچنان که باید هر آزمون هدف گذاری داشته و آن اهداف را دنبال کنید. 

آیا آزمون لازم است؟

آزمون آزمایشی، لازم است. اما باید هدف گذاری ها و مهارت هایی داشته باشید. در مورد اهداف آزمون و هدفگذاری های آن در همین مطلب برایتان خواهم گفت. اما درباره انتخاب آزمون به این مطلب بروید: چه آزمونی شرکت کنم و در مورد اینکه آیا اصلا آزمون شرکت بکنم و چه زمانی در آزمون ثبت نام کنم، به این مقاله.مشاوره بروید: آزمون برم یا نه

اهداف آزمون

ابتدا هدف گذاری های اشتباه در آزمون را بگویم: آزمون برم ببینم من زرنگم یا پسر خاله و دختر عمم. آزمون برم که روی همه را کَم کنم. آزمون برم که دیگه بهم گیر ندن توی خونه. آزمون برم که مشاورم باور کنه درس می خونم. آزمون برم که بگن اینم کنکوریه . . . 

اما اهداف درست آزمون دادن را بدانید:

1)خودتان را بسنجید

یعنی شما بعد از مدتی مطالعه براساس برنامه، روش و منابعی که داشته اید، باید و حتما بدانید که مسیر طی شده را چگونه و با چه کمیت یا کیفیتی سپری کردید.

آزمون برای ارزیابی است و سنجش کارهای انجام شده در مقابل دیگر رقبا. 

2) در جا نزنید

در جا زدن، یعنی اینکه شما مدتی طولانی و حتی تمام مدت مطالعه را به دور از سنجشی شبیه سازی شده، درس بخوانید. در جا زدن یعنی اگرچه تلاش می کنید اما بعد از چندماه، سر همان جایی هستید که روز اول شروع کردید.

اما با آزمون دادن خواهید دانست چند هفته گذشته چکار کردید و در هفته های بعدی باید چگونه عمل کنید. البته این ها بشزطی است که تحلیل آزمون داشته باشید. در مطلب چگونه در آزمون پیشرفت کنم برایتان گفته ام که چگونه مسیر پیشرفت در آزمون را در مراحلی سه گانه طی کنید. 

3) شبیه سازی کنید

شاید اگر بخواهم مهم ترین فایده نزدیک به کنکور در آزمون آزمایشی را انتخاب کنم همین مورد است: شما در شرایطی شبیه سازی شده و مشابه با وضعیت کنکور، خودتان را بارها و بارها می سنجید تا بهترین موقعیت و مدیریت ممکن جلسه آزمون را برای خودتان در سر جلسه آزمون نهایی کنکور رقم بزنید. 

مهارت های آزمون دادن

قطعا باید برای هر آزمون و به طور کلی تمام آزمون هایتان هدفگذاری داشته باشید. 

هدف گذاری اشتباه از آزمون دادن: دیدن تراز و رتبه! اگرچه این هیجان شما  را تجربه نکردم اما کاملا درک می کنم. منتهی اینکه انگار هدف شما از آزمون رفتن همین اعداد و ارقام است. قانون این است:

آزمونی که توسط خود شما تحلیل نشود، تنها هدر دادن وقتتان بوده است.

یادتان باشد: خودتان باید آزمونتان را تحلیل کنید و برای رفع اشکال به سراغ فیلم تحلیل آزمون بروید که جدیدا مُد شده استsad

مهارت های آزمون آزمایشی

مهارت های لازم برای بعد از آزمون

1) تحلیل پاسخ های خودتان: تحلیل آزمون مهم ترین مهارتی است که باید به آن برسید. در پاسخنامه بخوانید که آیا دلیل طراح با تحلیل و توجیه شما یکی بوده یا خیر!

اگر نه، حتما نکته آن را به نکته نویسی های همان درس اضافه کنید.

2) تحلیل کارنامه: حالا به سراغ کارنامه آزمون بروید و وضعیت خودتان را با خودتان و دیگر رقبا مقایسه کنید. اگرچه ایم مقایسه با وضعیت دیگران، هرگز دقیق نیست چون جامعه آماری هیچ موسسه ای نزدیک به کنکور هم نیست! در تحلیل کارنامه کنکور، مهم این است که:

توانایی‌هایتان را مقایسه نکنید؛ بلکه عملکرد و رفتار کنکوریتان را در مقایسه با دیگران تحلیل کنید

ببینید کجای حد انتظارتان در این آزمون هستید. منظورم این است که شما اگر برای رتبه مورد نیاز دانشگاه فرهنگیان درس می خوانید و آزمون می روید، قرار نیست همین آزمون اول و دوم و سوم و ... به آن رتبه برسید. بلکه نیاز به پیشرفت پلکانی دارید تا با اطمینان سر جلسه کنکور حاضر شوید!

3) ارزیابی: بعد از هر آزمون ببینید که تا چه اندازه با هدفگذاری های تعیین شده در آزمون قبل فاصله دارید و چه اندازه توانستید آن ها را اجرا کنید.

4) هدفگذاری جدید: چرا بعضی از شما (که تعدادتان هم کم نیست) بعد از دیدن کارنامه تا چند روز در شوک و ناراحتی و اعصاب خوردی و ناامیدی و .... به سر می برید. و وقتی به خودتان می آیید که حداقل 3روز از زمان آزمون بعدی گذشته است؟! که آن را از دست داده‌اید!

باید به این ظرفیت و مهارت برسید:

جنبه آزمون دادن داشته باشید

پرونده اشتباهات هر آزمون را نسبت به خودتان ببندید، اما نسبت به کنکور هرگز اشتباهاتتان را فراموش نکنید. یعنی اینکه اگر هر آزمون اشتباهی جدید مرتکب شدید و یا اشتباه قبلی را تکرار کردید، به جای سرخوردگی و افسردگی، تلاش کنید آن را برطرف کنید. 

با اکثر داوطلبانم مخالفت می کنم که در آزمون شرکت کنند، تا زمانی که «جنبه آزمون رفتن» پیدا نکنند. منظورم  از «جنبه آزمون رفتن» این است که قبول کنند حتی اگر تجربه چندساله شرکت در آزمون را دارند، تجربه جدی و بزرگترانه شرکت در آزمون در سال دوازدهم را باید متفاوت بدانید. قطعا در سال کنکور، جنس اشتباهات شما متفاوت خواهد بود. پس نگاه شما هم نسبت به کنکور باید بزرگترانه باشد. 

مهارت های آزمون دادن

5) تمام کردن بودجه بندی آزمون: اینکه بعد از شنبه روز آزمون شروع به مطالعه کنید، برایتان یک وحی منزل باشد! یعنی نگذارید تحت هیچ شرایطی (حتی افتضاح ترین کارنامه آزمون) از خیر یکساعت فاصله بین دو آزمون نگذرید. هرگز از خودتان قبول نکنید که بخاطر خراب کردن یک آزمون، مرحله بعد را هم از دست بدهید یا چند روز با ناامیدی درس بخوانید. 

راز تمام کردن بودجه بندی آزمون

تمام کردن بودجه بندی آزمون دو راز بزرگ، ساده و مهم دارد: 1) برنامه ریزی کنید. 2) برنامه ریزی را اجرا کنید. 

باورکنید هیچ رازی جز این دو که برایتان گفتم، در کار نیست. برای هر آزمون برنامه ریزی کنید. درس به درس، ساعت به ساعت، صفحه به صفحه با در نظر گرفتن حوادث پیش بینی نشده در طول دو یا سه هفته و ... 

چگونه برنامه ریزی کنید؟ البته که در سایت انسانیها مطلب ویژه برنامه ریزی برای آزمون را داریم: چگونه برای آزمون برنامه ریزی کنیم به روش رتبه های برتر. و البته که موسسه گزینه دو هم برای داوطلبان خود برنامه ریزی دارد و ما هم برای آزمون قلم چی برنامه ریزی داریم: برنامه‌ریزی هفتگی مطابق با آزمون قلم چی

پس نگران برنامه ریزی نباشید. برای بخش دوم تمام تلاشتان را بکنید. 

چگونه برنامه ریزی را اجرا کنید؟ کافیست این قانون را برای خودتان اجرا کنید:هر روز باید برنامه همان روز را اجرا کنم. اگر و اگر به هر دلیلی امکان اجرای برنامه روزانه ممکن نشد، آن را جبران کنم. حجم درس خوانده نشده را در چند روز تقسیم کنید. 

منتظر معجزه نباشید. پیشرفت در آزمون، هم شدنی است و هم دشوار. 

برای کسانی که دنبال توجیه برای نشدن باشند، دشوار است و برای جنگجوهای هدفدار ساده نیست اما شدنی است!

مهارت های لازم سر جلسه آزمون

سر جلسه آزمون آزمایشی شما نیاز به یک مهارت چند بُعدی هستید و همه آن ها در این مطلب توضیح داده ام: چگونه در آزمون پیشرفت کنم. برای این پیشرفت نیاز به مهارت هایی دارید.

1) به قرارهایتان متعهد باشید

وقتی بعد از تحلیل آزمون، برای آزمون بعدی برنامه ریزی کردید، هدفگذاری هایی را مشخص کردید، قطعا به تصمیماتی برای آزمون بعدی خواهید رسید. مثلا اینکه آزمون بعدی چه کارهایی را باید انجام بدهید و انجام ندهید، اینکه در هر درس حداقل و حداکثر به چند سوال پاسخ بدهید و . . . برایتان مهم باشد که عملی شود.

2) اهداف آزمون را یادآوری کنید

منظورم این است که در هنگام آزمون دادن اگر با درسی مشکل مواجه شدید، به هم نریزید. چون قرار نیست شما روی کسی را کم کنید یا پیش کسی ضایع شوید یا دنیای تلاشتان به هم بریزد. مطمئن باشید آزمون سخت، برای شما که درس خوانده اید، به تنهایی طراحی نشده است. پس با مدیریت خوب جلسه آزمون، سوالات خودتان را پیدا کنید. 

3) مهارت های علمی-فنی

سرعت در تست زنی، دقت در وارد کردن گزینه پاسخ، سرعت و دقت در سوالات محاسباتی اقتصاد و ریاضی، دقت بیشتر در سوالات شمارشی، استفاده از نشانه های شخصی در کنار هر سوال برای دسته بندی نوع پاسخ، نظم ذهنی در هنگام آزمون برای یادآوری سریع و درست، تمرکز هنگام آزمون دادن و بی توجهی کامل به اطراف، یادآوری اشتباهاتی که در مراحل قبل داشتید و قرار گذاشتید که یادتان باشد و تکرارشان نکنید و . . . 

 

موفق باشید و بمانید.

0 نظر

نظر شما چیست؟