تاثیر کرونا بر کنکور 1400

تاثیر کرونا بر کنکور 1400

 کنکوری شدن یعنی یک سال بزرگ‌تر شدن و نزدیکی به فردی که قرار است دانشجو شود و این فرد، دقیقاً خود تو هستی!

یک گیاه را در نظرت بیاور، وقتی می‌خواهد رشد کند، رنج می‌کشد، با سرسختی جوانه می‌زند.

تو حاضری چه رنج‌هایی را برای موفق شدنت بپذیری؟!

درست است که به مدت یازده سال در کلاس درس حضوری بوده‌اید، گاهی معلمی دستانتان را گرفته‌ است تا شاید بتواند شما را با خودش همراه کند اما در سال کنکورت خودت برای خودت هستی انگار از الان می‌توان به تو نام دانشجو را داد «یک جویندۀ دانش»...

جملۀ زیر از آقای وحید تمنــا بخوان:

«در دوران دشوار، آدم‌ها برابر می‌شوند.»

شرایط تدریس مجازی برای همه، یکسان است؛ ارتباط معلم و دانش‌آموز کم‌رنگ‌تر شده‌است بنابراین اتکای دانش‌آموز به خودش باید بیشتر باشد یا به‌ قولی خودخوان پیش برود.

در دوران کرونا، مشکلی که در آموزش مدرسه‌ای به وجود آمده الزاماً شاید حل شدنی نباشد، کاری که شما به عنوان کنکوری انجام می‌دهید باید ایجاد راه‌حل‌هایی برای سرنوشت خودتان باشد.

1. استفاده از منابع درونی                

اراده، مفهومی است که تو را تو می‌کند و من را من. می‌دانم شاید نگاهت به کنکور این بوده باشد که این هم از شانس ما! پیش خود می‌گویید:

کنکور ما باید سالی باشه که تدریس معلم‌ها مجازی است، درس خواندن کسل کننده است، مشاور مدرسه چندان کاری به کارمان ندارد در خانه و ...

خب انگار دلیل‌تراشی هم برای درس خواندن جور شده‌است؛ اما مهم، با وجود همۀ این مسائل پیش رفتن برای کنکور است.

اما از زاویۀ دیگری هم نگاهی به دوران کرونا بیندازیم؛ شاید فرصتی که پیش آمده باعث جنگیدن‌مان برای زندگی بشود و به قول آن آن حکیمی که گفت :«از آنچه هستید یک قدم فراتر آیید.» کسی که به این موضوع باور قلبی دارد، قطعاً از سکون و بی‌حرکت در جایی ماندن، متنفر است.

پس به تو بستگی دارد که با وجود دوران سختی که در آن هستیم آدم سخت‌تری شوی؟ یا منفعلانه با شرایط، مقابله کنی؟!

اینکه آدم سخت‌تری بشوی یعنی شرایط سخت را پذیرفتی، انگار که رو به این شرایط سخت گفتی: «تو باش و کارت را انجام بده، منم به کارهایم می‌رسم.»

شاید باورت نشود که اگر با شرایط مقابله کنی و مدام درگیر قضاوت کردن شرایط، اوضاع و احوال بشوی، سخت‌تر می‌توانی با موضوع پیش‌آمده کنار بیایی.

این موضوع را تصور کن حتی اگر تصور کردن آن برای تو سخت است!

دوندگان ماراتن را در نظرت بیاور، آن‌ها باید ۴۲ کیلومتر بدون توقف بدوند.

اکثر این دوندگان بعد از ۲۰ مایل دویدن به خاطر خستگی از ادامه دادن مسیر منصرف می‌شوند و شکست خود را می‌پذیرند.

اما دوندگانی که استقامت بیشتری دارند، با وجود اینکه از نفس میفتند، حتی لنگ لنگان هم ادامه می‌دهند تا رکورد جهانی را ثبت کنند.

در مسابقۀ کنکور هم داوطلبان با یکدیگر رقابت دارند، اگر این مسابقه را مثل ماراتن در نظر بگیریم، افرادی در این مسابقه سربلند بیرون می‌آیند که تا آخر، بدوند!

واکنش تو نسبت به سرنوشتت به نگرشت بستگی دارد؛

آیا حاضری برای موفق شدنت رنج بکشی؟ درست است که سال کنکور، خسته کننده است و پیش خودت هم میگویی، سال کنکور با وجود شرایط آموزشی الان کشور، سخت‌تر هم شده است.

یا ترجیح می‌دهی منفعلانه دوران کرونا را بپذیری و بی حرکت به گذر این دوران نگاه کنی؟

قطعاً باید تفاوت باشد بین فردی که بهانه‌تراشی می‌کند برای کارهایی که باید انجام دهد؛ با کسی که ثبات در اجرا و ادامه دادن در برنامه‌هایش دارد که نتیجه، در آزمون‌ها و در کنکور سراسری مشخص می‌شود.

نتیجه در خودت هم هست، مثلا وقتی در فارسی دهم از آندره ژید می‌خوانی: «ای کاش عظمت در نگاه تو  باشد و نه در آن چیزی که بدان نگاه می‌کنی.» پس برایت یادآور می‌شود که «چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید.»

چطور تهدید کرونا را به فرصت آموزشی تبدیل کنیم؟

2. متفاوت به سبک کنکور

در درس هشتم روان‌شناسی، با مفهوم سلامت روان و روانشناسی سلامت، آشنا شده‎‌اید در این درس از یک‌سری متغیرهای روان‌شناختی مثل فشار روانی، افسردگی و اضطراب، انگیزۀ درونی و بیرونی و سایر موارد گفته ‌شده‌ بود.

حالا می‌خواهم شما را با سرمایه‌هایی، به اسم سرمایه‌های روان‌شناختی آشنا کنم.

موضوع سرمایه‌های روان‌شناختی یک رویکرد واقع‌گرایانه و انعطاف پذیر است. برایتان از مؤلفه‌های این سرمایه‌های روان‌شناختی نام می‌برم تا خودتان، بهتر متوجه شوید:

1. خودکارآمدی

2. امیدواری       

3. خوش‌بینی   

4. تاب‌آوری

در این مقاله، هدف ما توضیحاتی دربارۀ مفهوم تاب‌آوری است.

سال کنکورت در مقایسه با یازده سال تحصیلیِ گذشته، تفاوت پیدا کرده است، بخش زیادی از راه را خودت باید بروی، با وجود سختی‌ها و فرسودگی‌ها؛ مهم، سرسخت‌تر شدن توست!

تاب‌آوری به این معناست که در شرایطی که دیگر مانند قبل نیست،بتوانی با وجود اضظراب دو مرتبه به حالت اولیه‌ات برگردی تا رشد کنی.

درست است که وضعیت آموزش، مثل سابق نیست اما توانمندی توست که برای مواجهه با چالش‌ها سازگار بشوی!

مفهوم روان‌شناخنی تاب‌آوری قابل اندازه‌گیری است و نمونه‌ای از پرسشنامۀ مربوط به تاب‌آوری را برایتان گذاشته‌ایم تا اگر دوست داشتید این موضوع را در خودتان به وجود بیاورید یا رشد دهید.

برای بررسی پرسش‌نامۀ تاب‌آوری، کلیک کنید.

به خاطر داشته باشید دراین شرایط دشوار (منظورم دوران کرونا است) از ظرفیت‌های وجودی خود مانند هدف‌مندی، تاب‌آوری، هنر مبارزه برای زندگی، انعطاف‌پذیری در برابر تغییرات، کنترل و انگیزۀ درونی استفاده کنید و اگر این ظرفیت‌ها را ندارید در خود به وجود بیاورید یا رشد دهید تا هم سربلند بیرون بیایید و هم بزرگ‌تر شوید به اندازۀ کنکور.

چگونه در کنکور موفق شویم؟ 

3 نظر

دوشنبه 20 مرداد 1399

چه زیبا و کاربردی کاش بیشتر به این سبک بنویسید ، خالی از کلیشه

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 20 مرداد 1399

ممنون از شما. «نگاهتان» زیباست ...

چهارشنبه 22 مرداد 1399

سلام به شما من ی کنکوری 1400ام وقتی سال دهم بودم توی اقتصاد جامعه و ریاضی هم معلمای کم کاری داشتم و متاسفانه کم کاری ..خلاصه اون سال گذشت من سال سال یازدهم به خودم اومدم و تونستم معدلمو 19 به بالا برسونم طوری که سال دهم 16 بودم ..خیلی خوب پیش رفت تا این اباجهل بر سر ما نازل شد ..برا ی منطقه 3 ای نمیتونی بگی حتی مجازی بهشون درس دادن که ندادن بخدا ...حالا چرا طولانی حرف زدم که امیدوارم خستتون نکنه ..((:از خرداد شرو کردم دهم خوندن ..اقتصاد برام تازگی داره و خیلی شیرینی ...بخصوص با داشتن کتاب فوق العاده مشاوران .جامعه شناسی درس قشنگی نیست و به نظر من کتاب مشاورانتونم بدردم نمیخوره ..واقعا نمیدونم من این حسو دارم یا چی که جامعه سنگین کار شده یا مثلا چرا اقتصاد باید تو سال دهم باشه که هنوز در عده زیادی در ایام راهنمایی به سر مبرن...ی دهمی چی میخواد بفهمه از اقتصاد ....اقا من امیدوارم با همه این شرایط سختی که برام پیش امده ..فارغ از همه این قضایا بهم بگید چطور ی برنامه اوکی داشته باشم که دهم یازدهم و دوازدهم رو تو برنامم بزارم الان دارم یازدهم و دهم رو جمع میکنم چطور هر سه پایه تو برنامم باشه من نیاز به تکرار و مرور دارم یکم برام بگید چ کنم ...بارانی باید ..تا رنگین کمانی براید با خالصانه ترین ارزو ها مائدع

پاسخ انسانی ها

جمعه 24 مرداد 1399

سلام دوست عزیز. کتاب جامعه شناسی جامع کنکور مشاوران، 90 درصد تشابه با سؤالات کنکور 98 داشته است. پس عجولانا قضاوت نکنید. 

مطالب اتاق های علمی را دنبال کنید. 

 مطلب چطور تهدید کرونا را به فرصت آموزشی تبدیل کنیم؟   را بخوانید. 

برنامه مطالعاتی هفته به هفته تابستان 99 ویژه کنکور1400

(متن ها لینک دار هستند.)

پنجشنبه 29 آبان 1399

سلام. خسته نباشید.میخواستم. بگم که من کنکوری 99 بودم. بابام فکر میکرد من رتبه خوبی میارم.رفت برام گوشی خرید. بعد از اعلام نتایج . و چون که خانواده. فقط میگفتن دانشگاه فرهنگیان. من با اینکه مجاز شدم . ولی به خاطر ظرفیت پذیرش پایین و رتبه بالای من. که فقط دانشگاه فرهنگیان را انتخاب رشته کرده بودم. قبول نشدم. به همین خاطر دوباره برای امسال موندم. حالا به خاطر اینکه بعضی از کتابها تغییراتی داشته اند. من فایل پی دی آف کتاب ها را در گوشی جدیده دانلود کردم.ولی حرف اصلیم اینکه من در این چند وقته شدید به گوشی به بهانه همان پی دی آف ها وابسته شدم.حالا تا الان یک کلمه هم برای کنکور نخواندم.میشه بگین چه کنم. چیکار کنم.دارم داغون میشم که می‌خوام یک دقیقه برم سمت کتابامو. نمیتونم و به جاش گوشیم را برمیدارند.خواهشاً کمکم کنید.سپاس بیکران.🙏🙏🙏

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 2 آذر 1399

سلام به شما دوست عزیز.

باعث افتخار ماست دغدغۀ خود را با ما در میان گذاشتید.

یادتان باشدبرای شروع هیچ وقت دیر نیست مهم است که با هدفگذاری شروع به مطالعه کنید.

آدم باید برای رسیدن به انچه در نظر دارد از مواردی در زندگی اش بزند، مثلا هدف شما در کنکور 1400 ممکن است قبولی در دانشگاه فرهنگیان باشد، آنوقت شما باید عملکرد های زندگی تان را در راستای هدف تان پیش ببرید یعنی قطعا زمان کمتری را برای شبکه های اجتماعی قرار دهید.

موضوعمهم برای شما تغییر دادن روش ها برای کسب نتایج جدید است و به قول آقای وحید تمنا؛ «با روش های قدیمی نمیتوان به نتایج جدید رسید.» بنابراین به شما پیشنهاد میکنم ویدئو مشاوره ای پرواز انسانی ها را از سایت مشاوران تهیه کنید تا با یادگیری روش های جدید به نتایج رضایت بخشی برسید.

از اینجا خریداری کنید. 

همچنین توصیه میکنم با برنامه مطالعاتی برای کنکور 1400 پیش روید:

برنامه‌ریزی هفتگی برای پشت‌ کنکوری‌های 1400

زینب سلیمی

 

نظر شما چیست؟