روش مطالعۀ جامعه‌شناسی دوازدهم

روش مطالعۀ جامعه‌شناسی دوازدهم

معرفی کتاب جامعه شناسی پایه دوازدهم

برای رهایی از سردرگمی های سال کنکور لازم است کتاب‌هایتان را خوب بشناسید و این مقاله برای آشنایی شما با کتاب جامعه شناسی دوازدهم است.

اولین برخورد با کتاب جامعه شناسی دوازدهم

در مواجه اول با کتاب جامعه شناسی پایه دوازدهم امکان این موضوع وجود دارد که علاقه گذشته‌تان را به این درس از دست بدهید و یا فکر کنید مطالبی که بیان می شود بسیار بدیهی است، اما نکته همین جاست؛

جامعه شناسی علمی است که رفتارها، کنش‌ها و ساختارهای اجتماعی جوامع انسانی را مورد بررسی قرار دهد که بسیاری از این موارد به دلیل حضور در همین اجتماعات برای ما درونی و بدیهی شده و اهمیت خود را از دست داده است .اما با کمی صبر و تحمل از درس 3 به بعد همین کتاب متوجه «جذابیتهای این شاخه علمی»  و «همچنین ضرورت وجود علم جامعه‌شناسی» خواهید شد.

فرصتی برای تفکر و تحلیل

از منظر من که علاقه بسیاری به علم جامعه شناسی دارم ،کتاب سال دوازدهم به دانش آموز اجازه می‌دهد که تفکر کند و مسائلی که بدیهی و درونی شده است را به چالش بکشد، شاید فکر کنید که این میزان «عمیق فکر کردن» راجب جامعه‌شناسی آن هم در سال کنکور کار بیهوده و وقت تلف کردن است، اما فراموش نکنید که قدرت تحلیل شما بسیار مهم است؛ زیرا جامعه شناسی علمی تحلیلی است و نه صرفا  متن‌محور. برای اینکه درک بهتری از تحلیلی بودن داشته باشید یک تست را باهم بررسی می کنیم .

تست شماره 1070 از کتاب هدف دار جامعه شناسی دوازدهم:

دوران پسامدرن اقدام به نقد کدام بخش از دوره مدرن کرد و محصول آن چه بود؟

الف) نقد سیاست هویت دوران مدرن_تاکید بر تکثر و تنوع هویت ها

ب) نقد همه جنبه های دوران مدرن به جز سیاست همانند سازی هویت_ تاکید بر تفاوتها و هویتهای خاص محلی

ج) نقد همه ابعاد دوران مدرن از جمله سیاست همانند سازی هویت_ سیاست هویت و تاکید بر تفاوتها و هویتهای خاص و محلی

د) نقد هویت های خرد و محلی و فردی دوران مدرن_ همانند سازی هویت و تاکید بر حذف تکثر و تنوع هویتها

تحلیل من:

اول از همه باید قدرت مقایسه‌ی این دو دوره را داشته باشیم و بتوانیم دلایلی برای به وجود آمدن دوران جدید پیدا کنیم و از درون دلایل، مهمترین علت را پیدا کنیم و سپس متوجه حاصل دوران جدید خواهیم شد. در دوره پسامدرن علاوه بر نقد همه جنبه های دوران مدرن به صورت ویژه سیاستهای همانندسازی هویت مورد نقد قرار گرفته و در نتیجه تاکید بر تفاوت های هویتی محصول دوران پسا مدرن است .پاسخ تست گزینه ج است.

پس این فکر را از سر خود خارج کنید که با تحلیل و تفکر راجب مسائل درون کتاب وقت را از دست داده اید.

دوران کرونا وکنکور  انسانی

ایام کرونایی برای دانش آموزان رشته علوم انسانی فرصتی بسیار خوب است.نگران نباشید که اگر معلم به شما توضیح ندهد مفاهیم را درک نمیکنید، بالعکس «خودتان» مجبور به مطالعه می شوید و همین باعث می شود بهترین درک را از مفهوم پیدا کنید .در همین راستا کتابهای هدفدار انتشارات مشاوران آموزش برای جبرانِ «نقص آموزش پایۀ دوازدهم» و «نبود کلاس درس حضوری معلم»کمک‌کننده بزرگی  خواهد بود.

در کتاب جامعه شناسی هدف‌دار دوازدهم انتشارات مشاوران آموزش از جداول مقایسهای استفاده شده که شما به راحتی می توانید مطالبی که در کتاب درسی، پراکنده و نامنظم بیان شده را کنار هم داشته باشید؛ تا تفاوت ها و مقایسه ها را به خوبی درک کنید.  

نمونه:

امتحان نهایی برگ برنده علوم انسانی ها

شما در سال دوازدهم با امتحان های نهایی نیز رو به رو هستید.

 وجود امتحانات نهایی برای شما انسانیها:

ـ نه تنها وقفه در کنکوری خواندن‌تان ایجاد نمی کند؛ بلکه فرصت عالی است که خود را محک بزنید؛

ـ همان گونه که در نمونه سوالات نهایی کتاب جامعه شناسی هدف‌دار دوازدهم آمده،شما را با نکات ریز کتاب که شاید هنگام مطالعه به آن ها توجه نکرده‌ باشید مواجه می کند؛

ـ بله فراموش نکرده ام که کنکوری خواندن شامل جزئی خواندن، نگرش کلی به مطلب، مقایسهای خواندن، تحلیل کردن و... نیز می شود.پس امتحان نهایی فرصتی مفید برای ارزیابی خودتان است که بدانید؛ چقدر توانسته اید جزئی بخوانید، تحلیل کنید و مقایسه داشته باشید.

باز هم روی این موضوع تاکید می کنم که امتحان نهایی برای دانش آموزان علوم انسانی برگ برنده ای بزرگ است.

یک تیر و چند نشان

  در سال کنکور، دانش آموزان هزینه های بالایی برای کتاب های کمک درسی پرداخت می کنند و لزوما همه کتاب هایی که تهیه می کنند مناسب و با کیفیت نیستند.

ویژگی منحصرِ کتاب  جامعه شناسی هدفدار دوازدهم:

_ هم درسنامه ای کامل دارد

_ هم نمونه سوالهای نهایی دارد

_ در آخر تست های کنکور تیپ‌بندی شده که شباهت بسیار زیادی با تست های کنکور دارند.

برای خرید کتاب جامعه‌شناسی هدفدار دوازدهم کلیک کنید.

  با درسنامه جامع اش هم در ایام دوری از معلم کمک شماست؛ هم نمونه سوالهای دو سطحی که برای هر درس طرح شده که امتحان نهایی را پوشش می دهد و انواع پرسش های چهار گزینه ای شامل: (سؤالات کنکاشی، مفهومی، علت و معلولی، ترکیبی، ترکیبی_ مفهومی، چالشی، حافظه‌ای، حافظه‌ای_ کنکاشی، ترکیبی_ علت و معلولی، تصویر کتاب درسی، سراسری و ...).وجود پاسخنامه تشریحی در انتهای کتاب به تحلیل سوالات بسیار کمک می‌کند و پایان هر تحلیل تست، صفحه ای از کتاب درسی که سوال از آن طرح شده، آورده اند تا بتوانید حدس بزنید که:

طراح چه نگاهی به آن صفحه دارد و در آینده موفق می شوید که خودتان همانند طراح فکر کنید که درس خواندن را برای شما راحت تر می‌کند و وقت خود را سر مطالب بی اهمیت کتاب درسی هدر نمی دهید.

در آینده شیوه مطالعه مهندسی معکوس را توضیح خواهم داد.

صحبت آخر

در پایان این مطلب امیدوارم متوجه اهمیت قدرت تحلیل کردن ،  (حتما در مقاله‌ای مجزا، دربارۀ چرایی و چگونگی تحلیل مفاهیم جامعه‌شناسی خواهم گفت) جدی گرفتن امتحان نهایی برای کمک به کنکورتان و در آخر بهره گیری از کتاب های کمک آموزشی با کیفیت مانند مجموعه کتاب های انتشارات مشاوران برای جبران دوری از معلم شده باشید.

نگار رفیقی؛ دانشجوی جامعه‌شناسی دانشگاه خوارزمی

مطالعۀ بیشتر:

چیستیِ جامعه‌شناسی

جامعه شناسی دوازدهم را هدفدار بخوانید

 

1 نظر

شنبه 12 مهر 1399

سلام من کنکوری ۱۴۰۰ هستم به نظر من کتاب پایه.۱۰و۱۱ جامعه شناسی. شما خیلی بهتر از جامعه دوازدهم است به نظر بیشتر دانش آموزان نیازمند تست هستند تا امتحان نهایی

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 16 مهر 1399

سلام خدمت شما.

پرسش‌های این کتاب به صورت هدفدار طراحی شده اند و شما را برای کنکور نیز آماده میکنند.

نظر شما چیست؟