اهمیت و روش خلاصه نویسی از سال های پایه

اهمیت و روش خلاصه نویسی از سال های پایه

برای درک بهتر مفاهیم  لازم است تا درست و اصولی مطالعه شود. خلاصه نویسی یکی از اصولی ترین روش ها برای درس خواندن است . از همین اغاز پایه ی یازدهم دانش اموزان باید سعی کنند خلاصه نویسی انجام دهند ولی اینکه چرا و چگونه این کار را انجام دهند دارای اهمیت است.

اهمیت خلاصه نویسی 

به صورت کلی خلاصه نویسی باعث می شود که دانش اموز مطالب مهم را به صورت یکجا داشته باشید و همچنین برای مرور مطالب زمان کمتری را بگذارد . خلاصه نویسی به  تثبیت مطالب کمک می کند . در جامعه شناسی می توان از خلاصه نویسی برای درک  بهترمطالب استفاده کرد زیرا که در جامعه شناسی  مفاهیم و اصطلاحات خاص و متنوعی وجود دارد و در صورت خلاصه ی این مطالب به صورت مقایسه ای می توان آن ها را بهتر درک کرد و می توانید یادگیری عمیق تری داشته باشید . برای مثال به جدول زیر که ازدرسنامه کتاب جامعه شناسی هدفدار یازدهم انتشارات مشاوران برداشته شده توجه فرمایید.

 

به عنوان مثال شما با داشتن چنین خلاصه ای می توانید به  تفاوت ها و شباهت های جنگ جهانی اول و دوم و جنگ سرد پی ببرید و این نکات مهم را خیلی کوتاه تر و به صورت یک جا در دسترس داشته باشید تا هم در امتحانات تشریحی و هم در امتحانات تستی موفق شوید و یادگیریتان بازدهی بهتری داشته باشد در نهایت خلاصه‌نویسی باعث می شود دانش اموز از پایه یازدهم برای  خواندن شیوه‌ای داشته باشد و بسیار اصولی تر پیش برود. یکی از فواید خلاصه نویسی این است که در آن به کلمات کلیدی اشاره می شود.  در کنکور نیز تداعی کلید واژه ها دارای اهمیت است و زمانی که این تداعی واژگان  در خلاصه نویسی به کار برده شود مواجهه با تست ها راحت تر است.یکی دیگر از واردی که اهمیت خلاصه نویسی را نشان می دهد این است که درکتاب درسی در انتهای هر درس بخشی را برای نوشتن واژگان کلیدی و خلاصه اورده است . همچنین دانش اموز می تواند با نکاتی که در این مطلب به ان اشاره می شود خلاصه های مورد نظر خود را در انجا و به عنوان جمع بندی هر درس یادداشت کند.

 

اشتباهات رایج در خلاصه نویسی!

 

شاید شما هم از جمله ی ان افرادی باشید که فکر میکنند خلاصه هایشان باید عینا مثل جملات کتاب باشد و چیزی را نباید از قلم انداخت و همه ی مطالب کتاب را خلاصه می کنند و این به شدت وقت گیر است و دانش اموز از خلاصه کردن سودی نمی برد . برای اینکه بدانید چگونه به درستی خلاصه نویسی کنید و اینکه یک خلاصه نویسی دارای چه ویژگی هایی است این مطلب را مطالعه کنید.

شیوه ی خلاصه نویسی صحیح

برای خلاصه نویسی درست در ابتدا باید به متن تسلط پیدا کرد تا ازمطالب پراکنده و بی اهمیت در خلاصه ها خودداری شود. نکته ی مهم این است که حجم خلاصه ها نباید زیاد شود . باید افراد تلاش کنند تا خلاصه ها را به زبان خودشان بنویسند تا در مرور راحت تر باشند. همچنین از جمله روش هایی که می توان در خلاصه نویسی استفاده کرد روش نمودار درختی و یا جدول است که در قسمت بالاتر نمونه ای از جدول اورده شده .

 

نتیجه گیری

1.دانش اموزان از پایه ی یازدهم خلاصه نویسی را باید جدی بگیرند.

2.خلاصه نویسی باعث یکجا جمع کردن نکات مهم می شود .

3.خلاصه نویسی دارای اصول وقواعدی است .

4.خلاصه نویسی به دانش اموز برای تثبیت مطالب و مرور راحت تر کمک می کند.

 

ضمنا می توانید بخشی از کتاب جامعه شناسی هدفدار یازدهم را به طور رایگان دانلود کنید.

جامعه‌شناسی از جمله دروسی است که از الان باید بر رو ی آن سرمایه گذاری کنید. کتاب جامعه‌شناسی هدفدار یازدهم مشاوران را از اینجا ببینید. 
 

حتما بخوانید: 

درست خلاصه بنویسی

چرا باید پایۀ یازدهم را جدی بگیرید؟

 

2 نظر

یکشنبه 20 مهر 1399

سلام و عرض ادب خدمت شما استاد بزرگوار و وقتون بخیر .ببخشید اگه خودمون خلاصه نویسی نکنیم و از کتاب خلاصه استفاده کنیم بهتر یا خلاصه خودمون ؟؟؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 23 مهر 1399

سلام خدمت شما.

اگه زمان کافی برای انجام خلاصه نویسی دارید این کار رو با قلم خودتون انجام بدید بهتره ولی به ویژگی های خودتون هم بستگی داره و میتونید از منابع استفاده کنید .

حدیثه کریمی

حتما بخوانید: 

درست خلاصه بنویسی

ﺳﻪشنبه 29 مهر 1399

میشه بهم بگید من چجوری درس بخونم که تو ذهنم بمونه ؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 1 آبان 1399

سلام به شما 

به مطالب سایت انسانی ها برای روش مطالعه هر درس مرجعه کنید

نگار رفیقی

نظر شما چیست؟