چگونه از پایه دهم انسانی کنکوری شویم ؟ -قسمت چهارم-

چگونه از پایه دهم انسانی کنکوری شویم ؟ -قسمت چهارم-

در ادامه مطالب روش مطالعه کنکوری پایه دهم به درس زبان انگلیسی می پردازیم.

درس زبان انگلیسی در رشته انسانی جزو دروس رتبه آور در پایه دهم است.بیشترین درصدی که این درس در کنکور98 به خود اختصاص داده است 60% بوده و کمترین آن 10% بوده است .

اگر شما هدفتان رتبه زیر 500 است حداقل باید زبان را 40% بزنید . از طرفی درس زبان انگلیسی به نظر دانش آموزان انسانی ترسناک است زیرا یا درس را نمی‌خوانند یا کافی نمی‌خوانند و یا نادرست میخوانند و بهایی به آن نمی دهند .

در ادامه مطالب روش مطالعه کنکوری پایه دهم به درس زبان انگلیسی می پردازیم.

 

اگر شما روی این درس سرمایه گذاری کنید، شاهد تغییر بزرگی در رتبه تان خواهید بود . نکته مهم این است که اگر زبان را فقط در سال کنکور، کنکوری مطالعه کنید به نتیجه دلخواهتان نمی‌رسید . بهترین راه حل این است که برای درس زبان از پایه دهم مطالعه کنکوری و تمرین تستی داشته باشید تا مطالب آن ملکه ذهنتان شود و همچنین به حدکافی تکرار و تمرین کرده باشید،در واقع زمانی که سایر افراد در سال دوازدهم برای مطالعه زبان قرار می‌دهند شما مشغول تست زدن می‌شوید و هرچه بیشتر تست کار کنید ،ترستان نسبت به زبان کم و کمتر می‌شود و درصدی مقبول را کسب خواهیدکرد.

حال وقت آن رسیده که روش مطالعه این درس را برایتان توضیح دهم؛ اما قبل از آن باید بدانید که درس زبان انگلیسی 25سوال دارد و آخرین درس دفترچه عمومی است پس محتاطانه عمل کنید . از این 25سوال، 4سوال مربوط به گرامر ، 8سوال واژگان ،

 5سوال کلوز تست که یکی از 5سوال آن در زمینه گرامر است و 2 درک مطلب که هر کدام 4سوال دارند و در دو سطح متفاوت؛ یکی در سطح کتاب درسی و دیگری فراتر از کتاب است.

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که باتوجه به 4سوال که مربوط به بخش گرامر است می‌توان آنرا حذف کرد اما این کار اشتباه ترین راه حلی است که می‌توانید داشته باشید ؛

زیرا سایر سوالات هم نیاز به پیشینه ی گرامری دارند و بدون داشتن دانش گرامری نمی‌توان به آن پاسخ صحیح داد برای مثال سوال مرجع  ضمیر در درک مطلب یا یک سوالی که در کلوز تست در زمینه گرامر می‌آید.

enlightenedبرای اثبات چیزی که بیان کردم از کنکور سراسری انسانی 99 نمونه ای آوردم. در آخرین درک مطلب این دفترچه و در سوال 100 از شما خواسته شده که مرجع کلمه which را بیابید. اگر از لحاظ گرامری ندانید که این کلمه به جای کلماتی می‌آید که به غیر انسان دلالت دارد و دقیقا مفهوم آوردن which در این بخش بخاطر جلوگیری از تکرار کلمه است، نمی‌توانید مرجع آن را بیابید. با همه این توضیحات جواب ما گزینه 1 می‌شود.smiley

yesنکته بعدی این است که هرکدام از بخش های زبان (گرامر،واژه،کلوزتست،درک مطلب) شیوه مطالعه خاصی را به خود اختصاص می‌دهند اما در آخر هر4مهارت شما برای پاسخ به 25سوال دفترچه عمومی لازم است .

laughشیوه مطالعه زبان انگلیسی از روی کتاب درسی به این صورت است که در کتاب با بخش هایی به عنوان ((warm upروبرو می‌شوید برای مثال قبل از واژگان بخشی به نام (Get ready)دارید.

enlightenedهدف این بخش ها   آماده سازی ذهن و یادگیری مطلب با پیشینه ی قبلی است که می‌توانید از دل متن یا حدسیات و یا تصویر سازی از محتوای متن و گرامر با خبر شوید و کاربرد کلمات جدید را یاد بگیرید.laugh

 

 

 

روش مطالعه گرامر

enlightenedوقتی می‌خواهید گرامر را مطالعه کنید، باید کاربرد آن را یاد بگیرید؛ نه اینکه صرفا فرمولی را حفظ کنید وهمه سوالات را طبق آن جواب دهید. در درسنامه کتاب تستیک زبان انگلیسی پایه دهم اول از همه شکل کلی هر گرامر آورده شده است و مثال هایی برای هر کدام ارائه شده، بعد از نوضیح هر بخش و نکتهای خاص، یک کادر به نام (test yourself ) دارید که چند تمرین تستی مربوط به آن نکته به همراه پاسخ آورده شده است.

yesبرای مثال در تصویر بالا بعد از اینکه نکات مربوط به اسم و جمع بستن اسم ها بیان شده است، 4 سوال تستی آورده شده تا شما بتوانید کاربرد نکات را در تست نیز ملاحضه و بعد از مطالعه تمرین هم کرده باشید.

به علاوه اگر در نکته ای استثنایی وجود داشته باشد در کادرهای tip))، آن موارد خاص

بیان می‌شوند.

yesبرای مثال  در تصویر بالا بعد از طریقه ی جمع بستن اسامی قابل شمارش، در این کادر  بعضی از استثناها در جمع اسامی قابل شمارش و املای آنها را بیان می‌کند.

در پایان گرامر هر درس نیز، یک جمع بندی خیلی خلاصه شده آورده اند که برای مرورهای قبل از تست زنی می‌توانید از آن استفاده کنید.

روش مطالعه واژگان

در کتاب تستیک زبان انگلیسی دهم، جدول های لغت برای هر درس ارائه شده است تا شما بتوانید لغات را به صورت یکجا مطالعه کنید و زمان جداگانه برای تهیه جدول لغات صرف نکنید. در جدول های هر بخش ابتدا کلمه موردنظر آورده شده سپس تلفظ آن و بعد نوع کلمه (اسم،فعل و...)مشخص شده و در آخر نیز معنی فارسی واژه نوشته شده است. در جهت یادگیری بهتر شما هرکلمه در یک جمله به عنوان مثال آورده شده تا با کاربرد آن کلمه نیز آشنا شوید .

 

 

surpriseبرای مثال احتمال اینکه دو کلمه poem   و poet را با هم اشتباه بگیرید زیاد است اما اگر این دو کلمه را با مثالشان یادبگیرید امکان خطا کمتر می‌شود و در زمان مواجهه با این کلمه مثال آن نیز در ذهنتان پدیدار می‌شود .

بعد از اتمام جدول معنی لغات، جدول مترادف ها ، متضادهای مهم درس برایتان آورده شده است.laugh

کلوزتست و درک مطلب

enlightened شیوه مطاله این 2بخش باید همراه با تست باشد.ابتدا واژه ها و گرامر درس را می‌خوانیم و بعد از انجام تست هایشان به سراغ تست های کلوزتست و درک مطلب بروید. در کتاب تستیک زبان انگلیسی دهم برای هر درس 4نمونه سوال کلوز تست و 5 نمونه سوال درک مطلب آورده شده است.

 

smileyبیاید این تست را با هم تحلیل کنیم، گزینه اول هیچ اشکال گرامری ندارد هم زمان جمله درست است و هم ضمیرجمله درست به کار رفته است . درگزینه 2 کلمه

mistake  قابل شمارش بوده پس باید(s) جمع بگیرد. در گزینه 3 چون کلمه fish غیرقابل شمارش است نمی‌تواند (s) جمع بگیرد و در آخر گزینه 4 نیز man به صورت مفرد آمده اما چون فعل جمله جمع است پس این گزینه نیز غلط است .

سخن آخر

کتاب تستیک زبان انگلیسی پایه دهم سوالات تشریحی نیز دارد یعنی با این کتاب هم می‌توانید پرکاری تستی داشته باشید و هم می‌توانید برای امتحانات مدرسه آماده شوید؛ اگر از پایه دهم برای درس زبان مطالعه تستی داشته باشید و به حدکافی تست بزنید نتیجه خوبی در کنکور بدست می‌آورید اما توجه داشته باشید که صرفا تست زدن مهم نیست ، تحلیل بعد از تست اهمیت بیشتری دارد.

 

برای خرید ودانلود بخشی از کتاب زبان انگلیسی پایه دهم بر عکس زیر کلیک کنید 

 

 

چگونه از پایه دهم انسانی کنکوری شویم؟ ـ قسمت اول ـ

چگونه از پایه دهم انسانی کنکوری شویم ؟ -قسمت دوم-

چگونه از پایه دهم انسانی کنکوری شویم؟-قسمت سوم-

2 نظر

شنبه 1 آذر 1399

سلام. من زبانم از سه سال پیش ضعیف بود ، الان که یازدهمم بازم چندان تعریفی نداره، میترسم برم سمت این درس

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 4 آذر 1399

سلام به شما ممکنه دلیل ضعیف بودن شما در این درس به این علت باشه که روش مطالعه درستی رو پیش نگرفته اید ترستان را کنار بگذارید کتاب درسی را جزئی مطالعه کنید هر کلمه ای برایتان جدید بود حتما معنیش رو پیدا کنید درک مطلب های کتاب را چند دور بخوانید تا با ساختار reading آشنا شوید کتاب کار درسی تان را حل کنید بعد از ان به سراغ کتاب هایی بروید که درسنامه جامع و مفید داشته باشند و هم تست داشته باشند و هم سوال تشریحی میتونیم کتاب تستیک زبان انگلیسی پذیه یازدهم رو بهتون معرفی کنم اول تمرین های تشریحی را پاسخ دهید و بعد سراغ تست ها بروید .

تستیک انگلیسی یازدهم

نگار رفیقی

چهارشنبه 6 اسفند 1399

من به این درس علاقه دارم ولی آخه سخته مثلا سریع یادم میره چیکار کنم☹

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 12 اسفند 1399

سلام 
زبان کلا درس فراری هستش حتی اساتید زبان هم اگه از فضای تدریس دور باشن فراموششون میشه 
بهترین کار تکرار  و تمرین مداوم هستش حالا چجوری 
مثلا لغاتی که فراموشتون میشه روی برگه بنویسین و بچسبونین به دیوار اتاقتون و سعی کنید هر وقت به چشمتون میخوره باهاش جمله بسازین و معنیش رو تکرار کنین 
برای گرامر هم میتونین ساختار یه گرامر رو یه هفته یادداشت کنین و روی دیوار بچسبونین و هر روز سعی کنین باهاشون جمله بسازین 
نگار رفیقی

نظر شما چیست؟